1386
redakcja 07.01.2015

Bony na innowacje, czyli jak Unia żeni naukę z biznesem

Bony na innowacje, czyli jak Unia żeni naukę z biznesem

fot: zdjęcie w domenie publicznej

Program Inteligentny Rozwój to szansa dla firm i naukowców na nawiązanie współpracy i stworzenie wspólnie przełomowych rozwiązań.

Jak w kilku słowach opisać Program Inteligentny Rozwój, czyli POIR? To 8,6 mld euro, czyli niemal 36 mld zł, na tworzenie innowacji w Polsce.

Będą z nich mogły skorzystać firmy (zwłaszcza te małe  i średnie), uczelnie i jednostki badawczo-rozwojowe.

- Program ma umożliwić skuteczne przejście „od pomysłu do rynku”, poprzez przekształcanie pomysłów w niespotykane dotąd produkty, usługi i technologie - mówiła minister infrastruktury i rozwoju, Maria Wasiak, gdy ogłoszono przesłanie Programu do Komisji Europejskiej.

NAJWIĘCEJ NA BADANIA I ROZWÓJ

Głównym celem Programu jest wsparcie prac badawczo-rozwojowych w firmach oraz wdrożenia wyników tych prac. Tylko na  prowadzenie badań przeznaczono ponad 3,8 mld euro. Jakie konkretnie projekty będzie finansował POIR? To zależy od pomysłów firm i współpracujących z nimi naukowców.

Szczegółowe warunki poznamy dopiero, gdy będą ogłaszane kolejne konkursy. Ale jeden warunek jest podstawowy dla wszystkich -  pomysły muszą wpisywać się w tzw. krajowe inteligentne specjalizacje, czyli we wskazane w Programie Rozwoju Przedsiębiorstw do 2020 r. (to przygotowany przez rząd dokument, jakimi metodami wspierać firmy i całą gospodarkę) obszary o najwyższym potencjale rozwojowym i największym znaczeniu dla gospodarki.

Na liście krajowych inteligentnych specjalizacji są m.in. technologie medyczne, biogospodarka, zrównoważona energia, surowce naturalne i gospodarowanie odpadami oraz innowacyjne technologie przemysłowe. Dzięki wsparciu z POIR udział firm w wydatkach na B+R może wzrosnąć do około 0,8 proc. PKB w 2020 r.

laborat2.jpg

pixabay.com

WSPARCIE DLA WSPIERAJĄCYCH

Kolejne środki (ponad 1 mld euro) służyć będą wzmocnieniu potencjału firm do rozwoju innowacji, m.in. w formie usług świadczonych przez ośrodki otoczenia biznesu, czyli klastry, parki naukowo-technologiczne, inkubatory. Przykłady takich usług to tworzenie platform współpracy pomiędzy naukowcami a przedsiębiorstwami, doradztwo i mentoring dla firm, usługi proinnowacyjne (np. pomoc w uzyskaniu ochrony patentowej dla wynalazku), wsparcie internacjonalizacji klastrów kluczowych.

W tej części programu znajdą się też pieniądze na dobrze znane "bony na innowacje" czyli specjalne dotacje dla firm, dzięki którym mogą nawiązać współpracę z naukowcami. W poprzednich latach takie wsparcie (z krajowych pieniędzy) oferowała Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. Nowe bony, już finansowane z Funduszy Europejskich, pozwolą sfinansować bardziej różnorodne działania np. opracowanie nowego modelu biznesowego.

Na kolejnej stronie zobacz na co jeszcze mogą być przeznaczone pieniądze?

Poprzednia Strona 1 z 2 1 2 Następna
1386 Co sądzisz? Zajrzyj do komentarzy

Komentarze1386

Popularne Najnowsze

jaxa 10 stycznia 2015 13:04:39
188 24
Przeczytajcie podpunkt wytycznych NKWD do Ambasady sowieckiej w Warszawie w 1949 roku, obowiązuje do dziś, brzmi on, blokować wszystkie wynalazki w Polsce, doprowadzać do emigracji wynalazców.Tych punktów jest 49. Moskwa dalej rządzi Polską, jeden z jej pracowników zmarł wczoraj.
Pokaż cały komentarz
killer 10 stycznia 2015 14:42:38
29 2
Czyli pozostaje wysadzic wiejska w kosmos
Pokaż cały komentarz
Gość 10 stycznia 2015 18:43:21
10 5
gdzie Rzym a gdzie Krym. Rządzą faceci, którzy nigdy nie mieli wiele wspólnego z przemysłem. Co tacy ludzie nawet z cenzusem mogą coś zrobić. Jak zaś mogą coś zrobić to dawno już dali dyla albo pracują na swoje konto. Moskwa ma w tej materii tyle do gadania co prezes (PIS) w technice i jego chłopcy o nowych technologiach -czyli zero absolutne. ALE GADAĆ TO POTRAFIĄ
Pokaż cały komentarz
shame 10 stycznia 2015 19:33:11
4 3
Putinie,świeć nad Jego duszą.
Pokaż cały komentarz
Rothchild 11 stycznia 2015 08:50:18
7 3
Napiszę Ci Tylko jedno: albo jesteś poplecznikiem organizacji światowej albo masz braki w wykształceniu. Jeżeli to są tylko braki to uzupełnij je książką " Wojna o Pieniądz" Song Hongbing.
Pokaż cały komentarz
ja- 12 stycznia 2015 08:27:17
139 1
Ja piekę w domu chleby na zakwasie. Mąka, woda, sól, otręby, nasiona no i zakwas. Chleby wychodzą pyszne, z każdym tygodniem przybywa mi regularnych odbiorców. Pytałam w swojej gminie o dotacje na rozwój działalności ... wyśmiali mnie. Pozdrawiam.
Pokaż cały komentarz
Gość 2 lutego 2015 20:52:32
4 0
Chętnie kupowałbym Twój chleb !!! Jestem w stanie zapłaci c 15zł/bochenek.
Pokaż cały komentarz
ja- 3 lutego 2015 19:07:47
1 0
wystarczy 10 zł :) ... i zadowolony Klient
Pokaż cały komentarz
kraj wydymanych debili 10 stycznia 2015 11:00:40
142 25
nowe technologie innowacje to priorytet decydujący o istnieniu danego kraju i jego rozwoju, po ilości wpisów (ledwo 3 wpisy) widać jakim cieszy się to zainteresowaniem, jakie pojęcie ma społecześńtwo o innowacjach i jakim ciemnogrodem jest ten zapyziały wydymany kraj i jego niewolnicy tyrający do 67 roku za suchy chleb
Pokaż cały komentarz
Mer 10 stycznia 2015 16:57:56
19 9
Kretynie - Ci, którzy się zajmują innowacją nie mają czasu na to, żeby czytać artykuły pisane dla matołków twojego pokroju, chyba, że mają ochotę rzucić okiem na komentarze życiowych nieudaczników, którzy myślą, że jest jakiś obowiązek pracy do 67. roku życia i mających poczucie bycia "wydymanymi"... Oświecę Cię - za darmo - bo mam dzisiaj taki kaprys. Nie ma obowiązku pracy do 67. roku życia. Możesz stworzyć biznes i sprzedać go w ciągu kilku lat za tyle kasy, że nie będziesz wcale myślał o emeryturze z polskiego systemu ubezpieczeń społecznych. Możesz też zająć się innowacją zamiast marnować czas na lamentowanie na forach. Nic nie stoi na przeszkodzie poza tym, że jesteś tępakiem...
Pokaż cały komentarz
oranrutan wypad na drzewo 10 stycznia 2015 17:51:06
15 7
a ty bucu i cwaniaku ledwo kumaty masz już wielki biznes i robisz miliony?? to pochwal się, bo nikt o nim nie słyszał
Pokaż cały komentarz
Gość 10 stycznia 2015 19:06:41
13 0
Polska nie jest potęgą surowcową , czy jakąś inną , zgodzę się, że podstawą rozwoju jest innowacyjność ale jak widać wspieranie innowacji nie jest priorytetem dla rządzących
zaniechanie wsparcia innowacyjnych projektów na skalę krajową to strzał w stopę ale niestety mało który z kolejnych rządów ma tego świadomość

Pokaż cały komentarz
Admon 15 stycznia 2015 23:06:58
3 0
jaka praca taka płaca - skoro mieliśmy debili nauczycieli to czego wymagać ?
Pokaż cały komentarz
Gość 10 stycznia 2015 17:37:50
123 8
Znalazłem pomysł. Dostałem pracę w Austrii. Wspaniale wyposażoner laboratorium , wspaniali ludzie wspaniała praca. No i zapłata godna nie 1300 brutto za 8 godzin .Miejsce zwolnuiłem dla ludowca z PSL lub aktywisty PO.
Pokaż cały komentarz
jaxa 10 stycznia 2015 13:08:41
120 10
Nasi pomogą ci ale zdechnąć, wszytko powinno być w konspiracji w szarej strefie, dziś internet daje duże możliwości, każde przyznanie się do działalności spowoduje sankcje urzędu skarbowego, jest to ramie ucisku kolonialnego naszego kraju. Jeżeli coś wymyślisz nikomu się nie chwal, bo ci w urzędach to zdrajcy, jedź bezpośrednio do USA.
Pokaż cały komentarz
kot Jarosława 20 stycznia 2015 15:32:53
1 1
nie jedź do Usa bo Żydki tylko czekają
Pokaż cały komentarz
Janek 9 stycznia 2015 22:56:44
62 5
Moje dzieci tego nie będą oddawać. Miłej nocy
Pokaż cały komentarz
Gość 19 stycznia 2015 20:20:57
1 1
Będą w podatkach...
Pokaż cały komentarz
Najgorszy i niedopasowany program 10 stycznia 2015 12:05:32
47 4
W Polskich MiŚ ciężko stworzyć etaty dla dyrektorów handlowych ze swoim zespołem, stworzyć dział marketingu a laboratorium to zwykle była serwerownia na potrzeby kupionego audytu. O czym tu mówimy o zespołach R&D i BiR? No i pole naukowe Chin cytuję.: "Chiny to laboratorium przyszłości, w którym tworzy się kapitalizm poprzemysłowy, w którym istotną rolę będzie odgrywać innowacja". Dziesiątki tysięcy naukowców (skala) może 2 tys. w Polsce.
Pokaż cały komentarz
Pokaż więcej komentarzy
Nowe pieniądze z UE dla przedsiębiorców. Sprawdź, jak je otrzymać

Nowe pieniądze z UE dla przedsiębiorców. Sprawdź, jak je otrzymać

W nowej finansowej perspektywie unijnej więcej pieniędzy będzie przeznaczone na wsparcie dla przedsiębiorców w postaci instrumentów zwrotnych. Czyli nieco odmiennie niż poprzednio. Różnice tłumaczy
Unijne środki czekają na przedsiębiorców. Wnioskuj nawet na drugim końcu Polski

Unijne środki czekają na przedsiębiorców. Wnioskuj nawet na drugim końcu Polski

Webinarium testowe widok

Webinarium testowe widok

Unijne pieniądze dla firm. Bez zbędnych formalności!

Unijne pieniądze dla firm. Bez zbędnych formalności!

Już za kilka miesięcy zostaną rozpisane pierwsze konkursy na pieniądze dla przedsiębiorców, w ramach kolejnej transzy funduszy unijnych, zaplanowanych na lata 2014-2020. Tym razem pieniądze mają się

pokaż więcej