104
Joanna Ćwiek-Świdecka 11.05.2015

Tysiące dzieci ma problemy ze słuchem. Unia finansuje sprzęt badawczy

Tysiące dzieci ma problemy ze słuchem. Unia finansuje sprzęt badawczy

fot: Travis Isaacs/Flickr.com (CC BY 2.0)

Co szóste dziecko w wieku szkolnym ma problemy ze słuchem – wynika z badań przeprowadzonych przez Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu. Zaskoczenie? Dla wielu rodziców na pewno tak. Jesteśmy przekonani, że skoro już po urodzeniu wszystkim dzieciom wykonano badania słuchu i wyszły one dobrze, to nie ma powodu do zmartwień.

Tyle, że dobry słuch nie jest dany ludziom raz na zawsze. Wielu przypadłości dziecko nabawia się w późniejszym okresie, a przyczyną bywają na przykład częste stany zapalne ucha. Szacuje się, że infekcje odpowiadają aż za 70 proc. późniejszych kłopotów ze słuchem.  

Ale niedosłuch to nie jedyne zaburzenie tego narządu, które spotykamy u dzieci. Coraz częściej lekarze diagnozują centralne zaburzenia przetwarzania słuchowego (CAPD).

– Mówiąc w skrócie to sytuacja, w której dziecko dobrze słyszy, ale nie słucha czyli nie przyswaja tego, co do niego mówimy. Wynika to z zaburzeń analizy bodźców dźwiękowych w ośrodkowym układzie nerwowym. Zaburzenia słyszenia w szumie i hałasie, zaburzenia koncentracji, problemy z zapamiętywaniem i inne dysfunkcje logopedyczne, pomimo prawidłowego rozwoju intelektualnego u tych dzieci są przyczyną trudności w nauce – tłumaczy Łukasz Bruski, Prezes Zarządu Centrum Słuchu i Mowy Medincus, mieszczącego się w podwarszawskich Kajetanach. Szacuje się, że tego rodzaju zaburzenia ma 5 – 7 proc. dzieci w wieku 7 – 14 lat.     

Udają czy nie słyszą?

Większość rodziców regularnie miewa wrażenie, że to, co mówią do swoich dzieci, jednym, uchem im wpada, a drugim wypada. Nie robią z tego problemu, wierząc, że kiedyś ich pociechy zrozumieją życiowe mądrości, które przez lata wkładali im do głowy. Do zachowania cierpliwości namawiają ich też często brylujący w mediach psychologowie dziecięcy. Badania pokazują, że blisko 70 proc. rodziców nie zauważa, że dziecko ma problemy ze słuchem.

Tymczasem specjaliści z Centrum Słuchu i Mowy Medincus zwracają uwagę, że dobrze jest jednak na wszelki wypadek sprawdzić, czy nie jest to wynikiem poważniejszej choroby. Kilka lat temu stworzyli Platformę Badań Zmysłów – urządzenie umożliwiające m.in. diagnostykę centralnych zaburzeń przetwarzania słuchowego. Prace nad projektem i jego wyprodukowanie kosztowało 5,3 mln PLN, z czego z unijnego dofinansowania CSiM otrzymał prawie połowę tych środków.

Urządzenie to ma ogromną zaletę – dzięki niemu w łatwy sposób można przeprowadzić badania przesiewowe. Jest małe i łatwo go przenieść w inne miejsce. To oznacza, że badania mogą być przeprowadzane nie tylko w specjalistycznej placówce, ale także np. w szkole czy innym miejscu przyjaznym dzieciom.

– To urządzenie niekiedy kupują samorządy i przeprowadzają badania na swoim terenie. Jego cena, w zależności od rodzaju waha się między 7 a 12 tys. złotych –  mówi Bruski. Takie badania przesiewowe dzieci prowadzone są m.in. w powiecie bielskim i w Warszawie.

– Chętnie angażujemy się także w akcje społeczne badania słuchu, bo to pozwoli wykryć nieprawidłowości na bardzo wczesnym etapie. Wypożyczamy wtedy urządzenie i udostępniamy naszych pracowników do jego obsługi. To bardzo ważne, by jak najwięcej dzieci było przebadanych, bo wtedy będziemy mieć pełniejszy obraz schorzeń słuchu w społeczeństwie – podsumowuje Bruski.   

Poprzednia Strona 1 z 2 1 2 Następna
104 Co sądzisz? Zajrzyj do komentarzy

Komentarze104

Popularne Najnowsze

Gość 11 maja 2015 18:04:49
43 6
Polecam odwiedzić szkołę w trakcie przerwy to przyczyny pogarszającego się słuchu u dzieci staną się jasne. U normalnego człowieka hałas tam panujący wywołuje gwizd w uszach na długo po wyjściu ze szkoły. Gdy wykonywany jest remont urzędu to za olbrzymie pieniądze montowane są panele akustyczne, żeby urzędasów nic nie rozpraszało podczas picia kawy, a jak jest w szkołach? Twarde ściany, twarde meble i zero materiałów, które wytłumiły by ten hałas. To jest prawdziwa przyczyna i nie trzeba żadnych badań!
Pokaż cały komentarz
majba 12 maja 2015 07:57:43
7 3
Przerwa szkolna? Ja też chodziłam do szkoły i dzieciaki wrzeszczały, ale głucha nie jestem i nie mam problemów ze słuchem. Podobnie jak większość, którzy nie wtykają sobie badziewia ryczącego do uszu.
Pokaż cały komentarz
warszawianka 11 maja 2015 15:44:06
38 4
świeta racja coraz wiecej widzimy na ulicy dzieci i młodzież ze słuchawkami w uszach przecież to naturalne jeśli walą decybele ciagle do ucha to jaki moze byc efekt tylko uszkodzenie sluchu a za jakiś czas problem z mózgiem takich decybeli żaden organ w człowieku nie wytrzymuje, kupucie dalej dzeciom sprzet ze słuchawkami to nie tylko będą głusi ale upośledzeni na umysle ostzregają fachowcy od dawna tylko nikt nie słuchato są już efekty brawo madrzy rodzice i ich dzieci!!!!!
Pokaż cały komentarz
sebastian 11 maja 2015 21:07:00
32 3
Unia finansuje sprzęt badawczy BZDURA
Niech unia zabroni nadawania reklam ze zwiększonymi decybelami
To uratuje słuch nie tylko dzieci ale wszystkich
Głośne reklamy są winne uszkodzenia słuchu. Ale UNIA jest głucha na te apele i prośby Wolą dawać kasę na sprzęt poprawiający słuch bo to KASA dla firm płacące podatki dla UNI
Pokaż cały komentarz
Dywizjon 11 maja 2015 19:00:19
37 14
Moje dziecko ma 4 lata i niedosłuch, nigdy nie miało słuchawek na uszach, ani komórki. Więc nie piszcie głupot jak , nie jesteście douczeni !
Pokaż cały komentarz
Gość 11 maja 2015 23:16:12
11 1
Moja 5 -latka tez ma niedosłuch w jednym uchu. Żadnych słuchawek, komórki, tabletów ani konsoli.
Pokaż cały komentarz
Gość 12 maja 2015 06:54:25
3 6
Nadużywanie USG przy każdym badaniu płodu.
Pokaż cały komentarz
matka uważająca że to NOP 12 maja 2015 23:12:33
6 2
a może cud medycyny - szczepioneczki !!!!!
Pokaż cały komentarz
Ilona 16 maja 2015 18:34:49
6 1
Akurat twoje dziecko ma niedosłuch wrodzony-reszta funduje go sobie sama na własne życzenie
Pokaż cały komentarz
Gość 29 maja 2015 22:09:31
2 0
Mój syn też ma głęboki niedosłuch i dlatego jestem zorientowana co może uszkodzić słuch.Hałas jak najbardziej!Może to być też wada wrodzona lub jak u nas podanie Gentamycyny w 7 dniu życia.To nie głupoty,że od głośnej muzyki można osłabić słuch,zapytaj w poradni dla niedosłyszących.Mój syn ma 20 lat i troszkę zdążyłam się o zaburzeniach słuchu dowiedzieć.
Pokaż cały komentarz
Gość 12 maja 2015 15:03:19
20 0
Leczenie gentamycyną/biodacyną powoduje niedosluch
Pokaż cały komentarz
Gość 11 maja 2015 22:38:31
18 0
Z dzieckiem powinni rodzice rozmawiać a nie mówić do nich to po pierwsze, po drugie rodzice powinni spędzać dużo czasu z dziećmi, czytać im bajki jak są małe.Wtedy dziecko rozwija się intelektualnie i emocjonalnie!Dziecko musi najpierw słyszeć swojego rodzica i go słuchać ale w przyjemnych i rozwijających okolicznościach dla dziecka a nie tylko :"nie wolno, zostaw, uważaj" kto tego chce słuchać!
Pokaż cały komentarz
Gość 12 maja 2015 08:08:26
15 2
wszystko pięknie tylko jest "MALUTKI" kłopot z dostaniem się do specjalisty, który zrobi odpowiednie badania i może pomóc naszemu dziecku
Pokaż cały komentarz
Gość 12 maja 2015 10:56:59
3 5
W tym nie ma problemu jest bardzo dużo bezpłatnych badań słuchu
Pokaż cały komentarz
Gość 23 maja 2015 21:14:26
4 0
Bzdura wierutna, badania owszem są bezpłatne, a nawet w szkołach robią przesiewowe. Wnuk dostał skierowanie do specjalisty a zapisano go na marzec 2016 roku. Jak leczyć dziecko??? Prywatnie u profesora wizyta- 500 zł.???
Pokaż cały komentarz
matka 27 maja 2015 11:16:09
1 1
W Kajetanach w Centrum Słuchu czekamy już pół roku na wizytę.
Pokaż cały komentarz
Pokaż więcej komentarzy
Nowe pieniądze z UE dla przedsiębiorców. Sprawdź, jak je otrzymać

Nowe pieniądze z UE dla przedsiębiorców. Sprawdź, jak je otrzymać

W nowej finansowej perspektywie unijnej więcej pieniędzy będzie przeznaczone na wsparcie dla przedsiębiorców w postaci instrumentów zwrotnych. Czyli nieco odmiennie niż poprzednio. Różnice tłumaczy
Unijne środki czekają na przedsiębiorców. Wnioskuj nawet na drugim końcu Polski

Unijne środki czekają na przedsiębiorców. Wnioskuj nawet na drugim końcu Polski

Webinarium testowe widok

Webinarium testowe widok

Unijne pieniądze dla firm. Bez zbędnych formalności!

Unijne pieniądze dla firm. Bez zbędnych formalności!

Już za kilka miesięcy zostaną rozpisane pierwsze konkursy na pieniądze dla przedsiębiorców, w ramach kolejnej transzy funduszy unijnych, zaplanowanych na lata 2014-2020. Tym razem pieniądze mają się

pokaż więcej