27
Joanna Ćwiek-Świdecka 23.04.2015

By wszystkim żyło się lepiej. Tak działają innowacje społeczne

By wszystkim żyło się lepiej. Tak działają innowacje społeczne

fot: Pixabay.com/Domena publiczna

W 2006 r. laureatem Pokojowej Nagrody Nobla został Muhammad Yunus, bengalski ekonomista i naukowiec. Czym sobie na to zasłużył? Otóż okazało się, że wymyślone przez niego mikrokredyty dla najbiedniejszych mieszkańców Bangladeszu, stały się dla mieszkańców tego kraju trampoliną do wyrwania się z biedy. Dzięki temu rozwiązaniu ludzie mieli szanse na uzyskanie tanich pożyczek, dzięki którym rozwijali swoje małe przedsiębiorstwa. I tym samym poprawić swój byt.

O pomyśle Yunusa możemy powiedzieć, że to doskonały przykład innowacji społecznych. Czyli działań, których głównym celem jest po prostu polepszenie sytuacji życiowej zwykłych ludzi.            

- Innowacje społeczne są bardziej ulotne niż innowacje technologiczne, nie znajdziemy wśród nich wprowadzenia nowej technologii produkcji czy produktu do sprzedaży. W tym przypadku często można mówić o wpływaniu na samych ludzi, na ich decyzje, zachowania - tłumaczy Paulina Chodyra, koordynatorka Krajowej Sieci Tematycznej Zatrudnienie i integracja w Krajowej Instytucji Wspomagającej. - Mówiąc trochę górnolotnie: innowacje społeczne nie zawsze zmieniają świat radykalnie, ale próbują go poprawić i ulepszyć - dodaje ekspertka.

W dialogu ze społeczeństwem

Innowacje społeczne muszą wynikać z potrzeby rozwiązania realnego problemu społecznego. To może być np. wysoki poziom bezrobocia wśród młodych czy niewielkie zainteresowanie młodzieży studiowaniem na uczelniach technicznych.

Unia Europejska, która często współfinansuje innowacyjne projekty społeczne, podzieliła je na cztery główne obszary:  zatrudnienie i integracje społeczną, edukacja i szkolnictwo wyższe, adaptacyjność (wsparcie przedsiębiorstw, pracowników) oraz dobre rządzenie (wsparcie administracji publicznej oraz organizacji pozarządowych).

Ale choć ten podział wydaje się sztywny, tak naprawdę innowacje społeczne to działania niezwykle różnorodne . Jedne, jak na przykład „Pomorska Fabryka Designu” zainicjowana przez Gdańską Fundację Przedsiębiorczości, wspierają zatrudnienie osób bezrobotnych po pięćdziesiątce.

W ramach tego projektu osoby, które mają manualne zdolności dzięki wsparciu ze strony oraz profesjonalnych designerów mogły otworzyć sklep internetowy z rękodziełem i sprzedawać swoje produkty. Inne, jak „Pakiet Migacz” pomaga w nauce przepisów drogowych osobom niedosłyszącym, głuchym i głuchoniemym. Jest to możliwe dlatego, że autorzy projektu OSK ELMAK przygotowali multimedialny zestaw edukacyjny w języku migowym.

Są też innowacje edukacyjne, które dają nauczycielom nowe metody pracy z uczniami, innowacje służące rozwojowi firm, wspierające rynek pracy i osoby bezrobotne w znalezieniu zatrudnienia czy takie, które służą poprawie funkcjonowania administracji publicznej.

– Innowacje z jednej strony przeznaczone są dla różnych instytucji publicznych jak urzędy pracy, urzędy gmin, szkoły i uczelnie, firm, pracodawców, którzy wymyślone rozwiązanie mogą zastosować w swojej praktyce, z drugiej zaś zwykli ludzie: uczniowie, studenci, osoby bezrobotne, klienci urzędów, rodzice, osoby niepełnosprawne itp. którzy dzięki innowacjom społecznym i ich zastosowaniu po prostu lepiej funkcjonują – wyjaśnia Chodyra.

Jak dużo takich projektów zrealizowano w ostatnich latach w Polsce? Nie wiadomo. Tych współfinansowanych ze środków unijnych (z Europejskiego Funduszu Społecznego) jest blisko 400.


Pieniądze na zmianę świata

Najprawdopodobniej takich projektów przybędzie w kolejnych latach. Może się tak stać dzięki programowi Wiedza Edukacja Rozwój, w którym wyodrębniono pulę środków  (ok. 700 mln euro) na innowacje społeczne oraz programy mobilności i współpracy ponadnarodowej.

Finansowanie będzie można otrzymać zarówno na opracowanie, przetestowanie i wdrożenie innowacji społecznych, które mogą rozwiązać problemy m.in. z bezrobociem młodych, pomogę poprawić jakość kształcenia na studiach wyższych, dotyczą profilaktyki zdrowotnej, czy usprawnią działanie administracji w takich obszarach jak rynek pracy czy edukacja.

Jak się do tego zabrać?

Paulina Chodyra podaje "przepis" na skuteczną innowację społeczną. Aby „otrzymać” gotową innowację należy ją najpierw opracować korzystając z różnych materiałów, opracowań i sprawdzić, czyli przetestować, co oznacza przeprowadzenie małego eksperymentu.

Przykładowo, chcemy zaprojektować internetową platformę edukacyjną dla gimnazjalistów z zakresu przedsiębiorczości to musimy najpierw przygotować prototyp, następnie wraz z nauczycielami tego przedmiotu opracowujemy materiały dydaktyczne, zapraszamy uczniów do zalogowania się i wykonywania zadań na tej platformie we współpracy z nauczycielami, pytamy ich o funkcjonalność platformy. Na końcu zbieramy dane i podsumowujemy wyniki tworząc ostateczną wersję produktu, który szkoły i nauczyciele mogą wykorzystać w praktyce.

– Warto też pamiętać, że wypracowaną innowacją powinniśmy się chwalić, oczywiście o ile jest udana, to znaczy starać się informować o niej jak największą liczbę osób, popularyzować wiedzę o naszym rozwiązaniu wśród instytucji, które mogą z niego korzystać – podsumowuje Chodyra.

27 Co sądzisz? Zajrzyj do komentarzy

Komentarze27

Popularne Najnowsze

ewa51 25 kwietnia 2015 11:09:39
19 2
Ted , chylę czoła za te wpisy. Prawdopodobnie jesteśmy rówieśnikami. Ja też nie mogę zrozumieć postępowania współczesnych Polaków. Od dnia LEWEGO CZERWCOWEGO nie ma mężczyzn w naszym kraju
Pokaż cały komentarz
Małgorzata 28 kwietnia 2015 14:50:09
15 0
Oto standardy w PO :Pisałam do Pani Premier, do Pani, do Premiera Tuska i do MEN, prosiłam o pomoc i interwencję-ale odsyłaliście mnie do ,,odpowiednich instytucji", do których pisałam, ale niestety nikt mi nie pomógł do tej pory. Władze Starostwa Powiatowego w Sławnie w województwie zachodniopomorskiem ( Starosta i Zarząd Powiatu, będący członkami PO)- niezgodnymi z prawem działaniami chcieli pozbawić mnie pracy, w/w osoby zniszczyły mi życie ! . Czy takie działania i to, co mnie spotkało - to jest to poczucie bezpieczeństwa , którym tak Platforma Obywatelska chwali się w mediach?. Nikt mi nie pomógł , dlaczego Władza zlekceważyła ludzki problem i odesłała do ,,odpowiednich Instytucji " , które zbagatelizowały i zlekceważyły mój problem?. CZY KTOŚ W TYM NIENORMALNYM KRAJU ZAJMIE SIĘ WRESZCIE TYM , POMOŻE MI I POŁOŻY KRES TEMU- ABY WŁADZE SAMORZĄDOWE ( CZŁONKOWIE PO) PRZESTALI NISZCZYĆ LUDZIOM ŻYCIE I KRZYWDZIĆ NIEWINNYCH LUDZI?. Kiedy wreszcie samorządowcy ( członkowie PO ) przestaną traktować państwowe instytucje jak swoje prywatne folwarki?! DOŚĆ JUŻ TEGO !
Pokaż cały komentarz
B52 10 maja 2015 00:33:39
0 1
kocham ich ta jak biegunkę ale napisz o co biega
Pokaż cały komentarz
ActionMan 20 maja 2015 16:49:51
1 0
do piachu z gamoniami, wróg u bram, synowie się rodzą, niedługo rzeź nieunikniona
Pokaż cały komentarz
rohr 23 kwietnia 2015 16:47:26
17 2
Niemcy wywołali 2 wojny światowe, wymordowali miliony ludzi, okradli Polskę i inne kraje. Zamienili Europę w gigantyczny obóz koncentracyjny. Takie są fakty
Pokaż cały komentarz
Pra.wda 25 kwietnia 2015 11:33:17
2 0
Sama prawda
Pokaż cały komentarz
SMUTNA PRAWDA 22 maja 2015 15:37:34
2 1
Może w Bangladeszu to przejdzie, może w Sri Lance, zapewne w Peru. Ale nie w Polsce, a raczej w Polin. Tu najpierw "wyparuje" część pieniędzy którą zaopiekuje się banda polityków robiąc wałki, później część zniknie przy rozdysponowywaniu, resztę dadzą ale nikt z tego nie skorzysta poza bankami i urzędami skarbowymi. A resztą majątku bankruta zajmą się "swoi" komornicy. Tak to wygląda w Polin.
Pokaż cały komentarz
Gość 20 maja 2015 15:34:56
1 0
podatek katastralny już za rok! Czemu kandydaci na prezydenta o nim milczą?
Pokaż cały komentarz
młodypolak 15 maja 2015 12:44:34
1 0
Wyrwał z biedy w Bangladeszu ?? a wcześniej ich wpędził kto ???? w Polsce bieda rośnie i BOGACTWA cwaniaków polecam na YouTube ''TO JA POLKA A JA OLIGARCHA "' albo ''KOLEŚ KOLESIOWI "" oba prawdziwe
Pokaż cały komentarz
Pokaż więcej komentarzy
Nowe pieniądze z UE dla przedsiębiorców. Sprawdź, jak je otrzymać

Nowe pieniądze z UE dla przedsiębiorców. Sprawdź, jak je otrzymać

W nowej finansowej perspektywie unijnej więcej pieniędzy będzie przeznaczone na wsparcie dla przedsiębiorców w postaci instrumentów zwrotnych. Czyli nieco odmiennie niż poprzednio. Różnice tłumaczy
Unijne środki czekają na przedsiębiorców. Wnioskuj nawet na drugim końcu Polski

Unijne środki czekają na przedsiębiorców. Wnioskuj nawet na drugim końcu Polski

Webinarium testowe widok

Webinarium testowe widok

Unijne pieniądze dla firm. Bez zbędnych formalności!

Unijne pieniądze dla firm. Bez zbędnych formalności!

Już za kilka miesięcy zostaną rozpisane pierwsze konkursy na pieniądze dla przedsiębiorców, w ramach kolejnej transzy funduszy unijnych, zaplanowanych na lata 2014-2020. Tym razem pieniądze mają się

pokaż więcej