2
Joanna Ćwiek-Świdecka 13.08.2015

Ciepło pod kontrolą. Tak się promuje ekologię

Ciepło pod kontrolą. Tak się promuje ekologię

fot: Pixabay.com/Domena publiczna

Latem jest tam chłodno, zimą ciepło. Koszty? Niewielkie. Laboratorium i audytorium bydgoskiego Zespołu Szkół Mechanicznych korzysta na potęgę z odnawialnych źródeł energii.

Z jednej strony normalna szkoła, z drugiej – ośrodek promujący ekologię. W Bydgoszczy uczą, dlaczego warto inwestować w naturalne sposoby pozyskiwania energii. Specjalne Centrum Demonstracyjne Odnawialnych Źródeł Energii umieszczono w  budynku Zespołu Szkół Mechanicznych w Bydgoszczy.

– To Centrum zlokalizowano na terenie właśnie tej szkoły, bo kształci ona uczniów w zawodzie technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej. Uczniowie na miejscu mogą poznać praktyczne wykorzystanie odnawialnych źródeł energii i stosowanych w budownictwie pasywnym rozwiązań – mówi Marta Stachowiak, doradca prezydenta Bydgoszczy.

 Na parterze jest sala laboratoryjna na 25 osób i audytorium na 35 osób.

- Odbywają się tam zajęcia szkolne – mówi Marta Stachowiak. - Dzięki tej inwestycji uczniowie, którzy się w niej kształcą, są w stanie pracować na "żywym organizmie", na bieżąco kontrolować działanie instalacji i przyuczać się do zawodu praktycznie – dodaje.

Stworzenie takiego obiektu nie byłoby możliwe, gdyby nie pieniądze unijne. Centrum Demonstracyjne Odnawialnych Źródeł Energii (OZE) powstało w  ramach międzynarodowego projektu CEC5: „Demonstracja efektywności energetycznej i wykorzystanie odnawialnych źródeł energii w budynkach publicznych”, współfinansowanego ze środków UE – Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu dla Europy Środkowej. Obiekt kosztował ponad 4 mln zł. W tym dofinansowanie unijne – 1,4 mln zł.

Specjalna konstrukcja

Centrum to przede wszystkim specjalny budynek. Został on zaprojektowany i wybudowany w technologii budynku pasywnego tak, by zminimalizować zapotrzebowanie na energię potrzebną do  ogrzewania, chłodzenia i oświetlenia.

– Jego konstrukcja oparta jest na bazie prostokąta, z wbudowaną wewnątrz żelbetową kolistą ścianą o dużej bezwładności cieplnej, oddzielającą część audytoryjną od ciągów komunikacyjnych i pomieszczeń technicznych. W ścianę tę wbudowano instalację ogrzewania płaszczyznowego – opowiada Stachowiak. Dodaje, że specjalna powłoka na budynku pozwala na odzyskiwanie ciepła z powietrza usuwanego przez układ wentylacji.

Obiekt jest zarówno ogrzewany, jak i chłodzony przez pompy ciepła. Energię dla budynku wykorzystuje się ze źródeł odnawialnych takich, jak promieniowanie słoneczne i wiatr. Na budynku zainstalowano ponad 100 ogniw fotowoltaicznych i turbinę wiatrową o mocy 3,0 kW.

Promują ekologię

Obiekt jest ogólnodostępny. Każdy może do niego  przyjść i zobaczyć, jak działają zastosowane w nim rozwiązania energetyczne.

- W szkole powstał nawet  Program Zwiedzania Centrum. Zapewniono wykwalifikowaną kadrę, która oprowadza po budynku i przedstawia zastosowane technologie wszystkim zainteresowanym – opowiada urzędniczka.

To ważne, bo miasto już od kilku lat namawia do stosowania ekologicznych rozwiązań. Dzięki wizycie w Centrum wielu sceptyków łatwo może się przekonać, że „nie taki diabeł straszny jak go malują” i zastosować podobne rozwiązania w swoich domach i firmach.  

Centrum prowadzi także działalność informacyjną. – Udostępniamy  informacje o zasobach energii odnawialnej, o najnowszych technologiach ich wykorzystania, producentach i dostawcach tychże technologii, instytucjach – wylicza Stachowiak.

Skutki są już widoczne. Po rocznej działalności Centrum można zauważyć że inwestowanie w odnawialne źródła energii oraz późniejsze wykorzystywanie wyprodukowanej energii niesie ze sobą szereg korzyści płynących zarówno do osób indywidualnych, które także odwiedzają Centrum, jak i społeczności lokalnych. Należą do nich należą m. in. aktywizacja lokalnej młodzieży z innych szkół, które licznie odwiedzają placówkę, zwiększanie świadomości ekologicznej mieszkańców prognozowane niższe koszty wytwarzania ciepła i energii elektrycznej, czy ochrona i poprawa środowiska naturalnego. 

Pasywny dom za pieniądze z Unii

Żeby otrzymać dofinansowanie do przerobienia domu czy mieszkania na bardziej efektywne energetycznie, nie trzeba sięgać do międzynarodowych programów. Pieniądze na ten cel (ok. 760 mln euro) znajdą się też w działających jedynie w Polsce programie Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ) oraz w programach regionalnych. W nich przewidziano wsparcie w zakresie kompleksowej modernizacji energetycznej. Będzie ona polegać między innymi na ociepleniu przegród budynku, wymianie okien lub drzwi oraz wymianie lub modernizacji źródeł ciepła (chłodu) i instalacji. Z dofinansowania z POIiŚ będą mogły skorzystać wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe z miast wojewódzkich i z sąsiednich obszarów.  Z kolei pozostałe podmioty będą mogły sięgać do programów regionalnych.

2 Co sądzisz? Zajrzyj do komentarzy

Komentarze2

Popularne Najnowsze

Maxx 26 sierpnia 2015 00:19:07
0 0
obiekt kosztował 4 mln i ma turbinę 3,0kW tj 9 MWh rocznie
tymczasem za taką kasę można kupić węgla o ekwiwalencie 88 888 MWh
tak właśnie UE marnotrawi nasze pieniądze na fantasmagorie ekosocjalistów
Pokaż cały komentarz
biorytm@plusnet.pl 24 sierpnia 2015 15:20:57
0 0
Ja płace 45% mniej za 1 kWh energii elektrycznej w swoim mieszkaniu.
Pokaż cały komentarz
Nowe pieniądze z UE dla przedsiębiorców. Sprawdź, jak je otrzymać

Nowe pieniądze z UE dla przedsiębiorców. Sprawdź, jak je otrzymać

W nowej finansowej perspektywie unijnej więcej pieniędzy będzie przeznaczone na wsparcie dla przedsiębiorców w postaci instrumentów zwrotnych. Czyli nieco odmiennie niż poprzednio. Różnice tłumaczy
Unijne środki czekają na przedsiębiorców. Wnioskuj nawet na drugim końcu Polski

Unijne środki czekają na przedsiębiorców. Wnioskuj nawet na drugim końcu Polski

Webinarium testowe widok

Webinarium testowe widok

Unijne pieniądze dla firm. Bez zbędnych formalności!

Unijne pieniądze dla firm. Bez zbędnych formalności!

Już za kilka miesięcy zostaną rozpisane pierwsze konkursy na pieniądze dla przedsiębiorców, w ramach kolejnej transzy funduszy unijnych, zaplanowanych na lata 2014-2020. Tym razem pieniądze mają się

pokaż więcej