Ciepło pod kontrolą. Tak się promuje ekologię

fot: Pixabay.com/Domena publiczna
Latem jest tam chłodno, zimą ciepło. Koszty? Niewielkie. Laboratorium i audytorium bydgoskiego Zespołu Szkół Mechanicznych korzysta na potęgę z odnawialnych źródeł energii.
Z jednej strony normalna szkoła, z drugiej – ośrodek promujący ekologię. W Bydgoszczy uczą, dlaczego warto inwestować w naturalne sposoby pozyskiwania energii. Specjalne Centrum Demonstracyjne Odnawialnych Źródeł Energii umieszczono w budynku Zespołu Szkół Mechanicznych w Bydgoszczy.
– To Centrum zlokalizowano na terenie właśnie tej szkoły, bo kształci ona uczniów w zawodzie technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej. Uczniowie na miejscu mogą poznać praktyczne wykorzystanie odnawialnych źródeł energii i stosowanych w budownictwie pasywnym rozwiązań – mówi Marta Stachowiak, doradca prezydenta Bydgoszczy.
Na parterze jest sala laboratoryjna na 25 osób i audytorium na 35 osób.
- Odbywają się tam zajęcia szkolne – mówi Marta Stachowiak. - Dzięki tej inwestycji uczniowie, którzy się w niej kształcą, są w stanie pracować na "żywym organizmie", na bieżąco kontrolować działanie instalacji i przyuczać się do zawodu praktycznie – dodaje.
Stworzenie takiego obiektu nie byłoby możliwe, gdyby nie pieniądze unijne. Centrum Demonstracyjne Odnawialnych Źródeł Energii (OZE) powstało w ramach międzynarodowego projektu CEC5: „Demonstracja efektywności energetycznej i wykorzystanie odnawialnych źródeł energii w budynkach publicznych”, współfinansowanego ze środków UE – Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu dla Europy Środkowej. Obiekt kosztował ponad 4 mln zł. W tym dofinansowanie unijne – 1,4 mln zł.
Specjalna konstrukcja
Centrum to przede wszystkim specjalny budynek. Został on zaprojektowany i wybudowany w technologii budynku pasywnego tak, by zminimalizować zapotrzebowanie na energię potrzebną do ogrzewania, chłodzenia i oświetlenia.
– Jego konstrukcja oparta jest na bazie prostokąta, z wbudowaną wewnątrz żelbetową kolistą ścianą o dużej bezwładności cieplnej, oddzielającą część audytoryjną od ciągów komunikacyjnych i pomieszczeń technicznych. W ścianę tę wbudowano instalację ogrzewania płaszczyznowego – opowiada Stachowiak. Dodaje, że specjalna powłoka na budynku pozwala na odzyskiwanie ciepła z powietrza usuwanego przez układ wentylacji.
Obiekt jest zarówno ogrzewany, jak i chłodzony przez pompy ciepła. Energię dla budynku wykorzystuje się ze źródeł odnawialnych takich, jak promieniowanie słoneczne i wiatr. Na budynku zainstalowano ponad 100 ogniw fotowoltaicznych i turbinę wiatrową o mocy 3,0 kW.
Promują ekologię
Obiekt jest ogólnodostępny. Każdy może do niego przyjść i zobaczyć, jak działają zastosowane w nim rozwiązania energetyczne.
- W szkole powstał nawet Program Zwiedzania Centrum. Zapewniono wykwalifikowaną kadrę, która oprowadza po budynku i przedstawia zastosowane technologie wszystkim zainteresowanym – opowiada urzędniczka.
To ważne, bo miasto już od kilku lat namawia do stosowania ekologicznych rozwiązań. Dzięki wizycie w Centrum wielu sceptyków łatwo może się przekonać, że „nie taki diabeł straszny jak go malują” i zastosować podobne rozwiązania w swoich domach i firmach.
Centrum prowadzi także działalność informacyjną. – Udostępniamy informacje o zasobach energii odnawialnej, o najnowszych technologiach ich wykorzystania, producentach i dostawcach tychże technologii, instytucjach – wylicza Stachowiak.
Skutki są już widoczne. Po rocznej działalności Centrum można zauważyć że inwestowanie w odnawialne źródła energii oraz późniejsze wykorzystywanie wyprodukowanej energii niesie ze sobą szereg korzyści płynących zarówno do osób indywidualnych, które także odwiedzają Centrum, jak i społeczności lokalnych. Należą do nich należą m. in. aktywizacja lokalnej młodzieży z innych szkół, które licznie odwiedzają placówkę, zwiększanie świadomości ekologicznej mieszkańców prognozowane niższe koszty wytwarzania ciepła i energii elektrycznej, czy ochrona i poprawa środowiska naturalnego.
Pasywny dom za pieniądze z Unii
Żeby otrzymać dofinansowanie do przerobienia domu czy mieszkania na bardziej efektywne energetycznie, nie trzeba sięgać do międzynarodowych programów. Pieniądze na ten cel (ok. 760 mln euro) znajdą się też w działających jedynie w Polsce programie Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ) oraz w programach regionalnych. W nich przewidziano wsparcie w zakresie kompleksowej modernizacji energetycznej. Będzie ona polegać między innymi na ociepleniu przegród budynku, wymianie okien lub drzwi oraz wymianie lub modernizacji źródeł ciepła (chłodu) i instalacji. Z dofinansowania z POIiŚ będą mogły skorzystać wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe z miast wojewódzkich i z sąsiednich obszarów. Z kolei pozostałe podmioty będą mogły sięgać do programów regionalnych.