258
Marcin Gazda 24.01.2015

Czas dla przedsiębiorczych. Oto wsparcie, na jakie możesz liczyć z Funduszy Europejskich

Czas dla przedsiębiorczych. Oto wsparcie, na jakie możesz liczyć z Funduszy Europejskich

fot: pixabay.com

Planujesz założyć działalność gospodarczą? Sprawdź gdzie i jakie znajdziesz wsparcie z nowych Funduszy Europejskich.

Dobra wiadomość dla osób, które myślą o założeniu własnej firmy. Już niedługo takie plany będzie można zrealizować z pomocą nowych Funduszy Europejskich. To, na ile pomogą Fundusze, będzie zależało od tego, kim jest przyszły przedsiębiorca i jaką firmę chce założyć. Oto garść wskazówek, gdzie szukać wsparcia.

DLA MŁODYCH BEZROBOTNYCH

Osoby do 29 roku życia, zwłaszcza te, które nie pracują ani nie kształcą się, pieniądze na założenie firmy i wsparcie w tym procesie znajdą w programie Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER). PO WER oferuje różne rodzaje aktywizacji zawodowej, m.in. daje szansę na uzyskanie bezzwrotnej dotacji na założenie własnej działalności gospodarczej. Ponadto przyszli młodzi przedsiębiorcy mogą liczyć na doradztwo i szkolenia jak prowadzić firmę. Nie zabraknie też wsparcia pomostowego. 

Na razie jest pewne, że granty na firmy dla młodych będą. Na szczegóły m.in. jak duże będzie wsparcie oraz na jakich warunkach, trzeba jeszcze poczekać do ogłoszenia pierwszych konkursów. 

DLA INNOWACYJNYCH

Najbardziej zorientowany na rozwój przedsiębiorczości jest Program Inteligentny Rozwój (PO IR). Tutaj bezpośrednich dotacji na założenie firmy nie ma, ale program także pomoże początkującym przedsiębiorcom.

Jak? Po pierwsze poprzez Instytucje Otoczenia Biznesu (IOB), czyli różnego rodzaju parki technologiczne, inkubatory, centra transferu technologii itp. Jedną z ról IOB będzie wspomaganie innowacyjnych start-upów, m.in. poprzez sieciowanie, pomoc w nawiązywaniu kontaktów między start-upami, a inwestorami i doradcami biznesowymi, czy doradztwo potrzebne przy zakładaniu i rozwoju firmy.

Po drugie poprzez fundusze kapitałowe. POIR ma finansować fundusze Venture Capital, zaś te mają wyszukiwać obiecujące młode firmy i zasilać je gotówką i poradami. W niektórych województwach też z programów regionalnych będą finansowane fundusze inwestujące w młode firmy, czy instytucje otoczenia biznesu. 

Pomoc dla studentów i absolwentów z innowacyjnymi pomysłami będzie również w Programie Polska Wschodnia (PO PW), który działa w pięciu województwach na ścianie wschodniej. W tych regionach po raz pierwszy w kraju pojawią się "Platformy startowe dla nowych pomysłów".

innowacje.jpg

pixabay.com

Będzie to specjalny program  akceleracyjny dla młodych firm. Absolwent studiów wyższych czy student ostatnich lat (do 35 roku życia), który ma pomysł na innowacyjny biznes, otrzyma w pierwszej kolejności miękkie wsparcie - doradcy pomogą jej ocenić pomysł czy przygotować plan rozwoju, będzie też coaching, mentoring czy wsparcie w testowaniu nowego produktu lub usługi.

Najlepsze pomysły w drugim etapie  będą mogły liczyć na wsparcie we wprowadzeniu produktu (usługi) na rynek.

O tym, na jakie wsparcie mogą liczyć bezrobotni, starsi i niepełnosprawni - czytaj na następnej stronie.

Poprzednia Strona 1 z 2 1 2 Następna
258 Co sądzisz? Zajrzyj do komentarzy

Komentarze258

Popularne Najnowsze

tam 25 stycznia 2015 13:42:05
149 14
czyli mam iść na bezrobocie by dostać jakąolwiek pomoc? absurd i wywalane pieniędzy.
bezrobotni zakładają byle działalnosć by wyłudzić kasę , bujaja sie przez rok , pseudo działalność zamykają a kasa zostaje...hehe
Doceńcie starszych i z pomysłem!!!
Pokaż cały komentarz
ja 25 stycznia 2015 18:56:33
6 1
prawda
Pokaż cały komentarz
Gość 28 stycznia 2015 22:27:22
4 1
A starsi nie bywają bezrobotnymi ? Spora grupa osób starszych kompletnie nie rozpoznaje trendów w gospodarcze i myśli przestarzałymi schematami, więc co mamy doceniać ? A kto siedzi w spółkach państwowych, starych układach, kto zajmuje się polityką, bo nie widuję zbyt dużej ilości osób młodych (>29) może gdyby tak było zmieniłoby się coś w końcu. Poza tym zakładając działalność i finansując ją ze środków UE trzeba szczegółowo przedstawić poniesione wydatki, zwrócić podatek Vat i przez rok opłacić podatki (od nieruchomości itd.) oraz Zus, mały bądź duży. Ile możnaby na tym wyłudzić, maksymalnie kilka tysięcy ? To raczej mało opłacalne zwłaszcza, że kryteria dot. przyznawania dotacji wymagają statusu osoby bezrobotnej, najlepiej długotrwale. Więc racjonalnie analizując plusy i minusy takich działań, nie opłaca się tworzyć pseudo firm. Zwyczajnie część firm nie trafia w rynek albo zaniedbuje marketing, bądź upadła z innych powodów, które zdarzają się również przedsiębiorcom, którzy rozpoczęli działalność bez dofinansowań. Jeżeli ktoś jednak decyduje się na próby wyłudzenia takiego dofinansowania z myślą o "przetrzymaniu" roku, ewidentnie nie potrafi przemyśleć sobie strat i konsekwencji jakie ponosi marnując swoją szansę.
Pokaż cały komentarz
Aa 25 stycznia 2015 12:52:46
156 41
Polacy obudźcie się i opuśćmy unie europejską
Pokaż cały komentarz
tZk 25 stycznia 2015 19:32:28
8 8
Korea Północna czy Kuba ?
Pokaż cały komentarz
Gość 28 stycznia 2015 22:32:38
5 4
I niech deportują wszystkich mieszkających za granicą plus zmuszą kobiety do rodzenia dzieci bo za mało nas podobno ... Powodzenia
Pokaż cały komentarz
Gość 29 stycznia 2015 14:43:54
8 3
Gdyby nie Unia, już dawno bym jeździła na wózku inwalidzkim, poniewaz NFZ nie widziałoby sensu, żeby mnie leczyć. A tak powoli muszą się dostosowywać. Unia to kołchoz, ale bez niego ten durny kraj zginie. Smutna, ale prawda.
Pokaż cały komentarz
aca 31 stycznia 2015 02:16:34
5 2
polacy w polsce nie maja nic do powiedzenia
Pokaż cały komentarz
Gość 3 lutego 2015 14:54:17
0 1
Mamy opuścić UE i gdzie do Pis czy do Rosji

Pokaż cały komentarz
popis 5 lutego 2015 08:37:55
3 4
do przodu głąby... do przodu.
Pokaż cały komentarz
krowa 8 lutego 2015 01:22:48
1 0
to by był najlepszy pomysl
Pokaż cały komentarz
Gość 11 lutego 2015 21:45:03
0 0
Po prostu trzeba przegonić tych urzędasów,bo nic sobie z normalnych ludzi nie robią.Potrzebny jest człowiek,który rozum ma w głowie a nie w majtkach.Urzędasy do pracy fizycznej,bardzo ciężkiej,z wynagrodzeniem 750 zł-to o 400 zł więcej jak pomoc społeczna w Polsce.

Pokaż cały komentarz
Jacek 25 stycznia 2015 12:30:58
135 21
Dofinansowanie bezrobotnych, żeby założyli własne firmy, to szczyt niezrozumienia zasad gospodarki rynkowej (wyrzucanie pieniędzy). Miejsca pracy mogą być wygenerowane przez przedsiębiorców, a więc przez osoby umiejące się poruszać w gospodarce. Tam należy szukać rezerw w tym zakresie. To tak, jak by ktoś chciał ściągać na klasówce od najsłabszego ucznia w klasie.
Pokaż cały komentarz
Gość 25 stycznia 2015 13:41:51
7 7
Nie znasz sie...
Pokaż cały komentarz
Gość 26 stycznia 2015 08:58:33
7 0
Miejsca pracygeneruja nawet stare schorowane osoby przy ich opiece naucz sie ekonomi i sie dopiero wypowiadaj to nie prl
Pokaż cały komentarz
Gość 26 stycznia 2015 23:36:42
8 1
co za duren, typowy urzedowy android, ktory chce tworzyc swiat na najstarszym schemacie swiata, czyli bogaci niech staja sie jeszcze bogatsi, a biedni niech popadaja w jeszcze wieksze dziury, ew. ktos z tych bogaczy ich z tej dziury pozniej wyciagnie..jesli mu sie zachce.
Pokaż cały komentarz
Gość 27 stycznia 2015 16:01:11
0 0
no:)
Pokaż cały komentarz
Gość 28 stycznia 2015 22:30:40
4 1
A Ci przedsiębiorcy o których Pan wspomina urodzili się Przedsiębiorcami czy raczej metodą prób i błędów doszli do swoich umiejętności ? Co zatem Pana zdaniem przeszkadza osobie niedoświadczonej w zdobyciu doświadczenia ?
Pokaż cały komentarz
ll. 29 stycznia 2015 05:56:08
7 0
Właśnie wiek okolice 40 lat - uważam za bardzo dobry wiek na założenie działalności. Jest się już często doświadczonym przez życie, dzieci - na tyle duże aby mieć więcej czasu na firmę, człowiek wie czego chce. KTO BY NIE CHCIAŁ W TYM WIEKU MIEĆ 20 LAT A ROZUM OBECNY???? Nie rozumiem sam dlaczego nie ma dla nas kasy na założenie działalności. Sama mam 38 lat i szukam ale chyba bez skutku.
Pokaż cały komentarz
Gość 29 stycznia 2015 23:50:21
4 0
Te jołopy do niczego się nie nadają jak coś wymyślą to żygać się chce to pół analfabeci polityczni.
Pokaż cały komentarz
Gość 5 lutego 2015 07:33:46
2 0
Kiedyś wszyscy mieli być handlowcami, teraz jeszcze jeszcze jest boom na businessmenów ale już widać rosnący boom w Polsce na informatyków. Taki klimat.
Polacy w szczególnie urzędnicy mentalnie nie potrafią zrozumieć, że business to filozofia a nie sposób zarabiania kasy. Mamy bardzo złych managerów, bardzo złych businessmenów. Większość bardziej nadaje się na ekonomów z kijem.
Pokaż cały komentarz
Okradziony z pomysłu 25 stycznia 2015 13:35:52
99 6
Młodzi naiwni dawcy patentów. Wolę kredyt.
Pokaż cały komentarz
Gość 25 stycznia 2015 22:28:51
12 0
Banksterzy cię zniszczą!
Pokaż cały komentarz
rozum nie myli 25 stycznia 2015 20:13:03
18 0
Mam parę łatwych pytań do autorów tych "odkrywczych" pomysłów mających znany zapaszek biurokracji bez pojęcia. Pytanie pierwsze, (najłatwiejsze), jeśli najłatwiej dofinansowanie na innowację uzyskają osoby do 29 lat bezrobotne i nie pracujące, to poza tym, że się z pewnością zadłużą, to jaką pomoc uzyskają, aby stać się" innowacyjnym"? CO to znaczy innowacyjny? Kto im w tym ma pomagać poza tym, że "pomagający ekspert" ma ładny tytuł nadany przez urząd, w którym są biurokraci. A gdzie jest lista ekspertów, którzy faktycznie potrafią skomercjalizować pomysł? Kto ją prowadzi? NCBiR, a to świetnie! A ile ci eksperci wprowadzili innowacji do światowej gospodarki, że powierza się im doradztwo w programie POIR na kilkadziesiąt miliardów Euro? Parki Technologiczne? A czy te mają już jakieś inne pomysły biznesowe niż tylko wynajem powierzchni? Czy zainteresowały się te Parki i podpisały porozumienia o współpracy z instytutami i i widącymi naukowymi Parkami Technologicznymi na świecie? A z którymi? A jeśli nie, to za co biorą pieniądze dyrektorzy tych Parków? więcej pytać mi się nie chce. Ale to daje Wam już chyba do myślenia?
Pokaż cały komentarz
Stefan 26 stycznia 2015 10:37:46
15 1
A firmy wprowadzające, doradcze, i tym podobne łykną największy kawałek z tego tortu. :)
Pokaż cały komentarz
Gość 25 stycznia 2015 16:33:51
13 0
masz zapłacić zus a ciebie mają w tyle...
Pokaż cały komentarz
Pokaż więcej komentarzy
Nowe pieniądze z UE dla przedsiębiorców. Sprawdź, jak je otrzymać

Nowe pieniądze z UE dla przedsiębiorców. Sprawdź, jak je otrzymać

W nowej finansowej perspektywie unijnej więcej pieniędzy będzie przeznaczone na wsparcie dla przedsiębiorców w postaci instrumentów zwrotnych. Czyli nieco odmiennie niż poprzednio. Różnice tłumaczy
Unijne środki czekają na przedsiębiorców. Wnioskuj nawet na drugim końcu Polski

Unijne środki czekają na przedsiębiorców. Wnioskuj nawet na drugim końcu Polski

Webinarium testowe widok

Webinarium testowe widok

Unijne pieniądze dla firm. Bez zbędnych formalności!

Unijne pieniądze dla firm. Bez zbędnych formalności!

Już za kilka miesięcy zostaną rozpisane pierwsze konkursy na pieniądze dla przedsiębiorców, w ramach kolejnej transzy funduszy unijnych, zaplanowanych na lata 2014-2020. Tym razem pieniądze mają się

pokaż więcej