4
Joanna Ćwiek-Świdecka 13.08.2015

Dobre szkolenie musi być dopasowane do oczekiwań uczestnika

Dobre szkolenie musi być dopasowane do oczekiwań uczestnika

fot: Pixabay.com/Domena publiczna

Od tego roku zmienia się filozofia przyznawania dotacji dla przedsiębiorców na szkolenia czy kursy. W poprzednich latach takie dotacje otrzymywały firmy szkoleniowe i to one musiały znaleźć chętnych uczestników. Efekty? Szkolenia bywały niedopasowane do potrzeb przedsiębiorców, a ich jakość często pozostawała wiele do życzenia. Od tego roku to przedsiębiorcy otrzymają unijną dotację i będą musieli znaleźć szkolenie czy kurs, które spełni ich oczekiwania. Tylko jak wśród setek firm szkoleniowych znaleźć te najlepsze?

O tym pomyślano w Małopolsce. Przez ostatnie lata kilka małopolskich instytucji wspólnie z firmami szkoleniowymi i przedsiębiorcami w ramach Małopolskiego Partnerstwa na Rzecz Kształcenia Ustawicznego opracowali Małopolskie Standardy Usług Edukacyjno - Szkoleniowych (MSUES). O projekcie opowiada Jacek Pająk, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie, instytucji prowadzącej nadzór nad znakiem jakości MSUES.

Joanna Ćwiek-Świdecka: Czym są Małopolskie Standardy Usług Edukacyjno-Szkoleniowych?

Jacek Pająk: Małopolskie Standardy Usług Edukacyjno – Szkoleniowych określają poziom dobrej usługi szkoleniowej oraz sposób jej przygotowania. To 20 standardów wraz z podpowiedziami, jak je spełnić. Przygotowany został też Przewodnik po Małopolskich Standardach Usług Edukacyjno-Szkoleniowych, w którym dodatkowo każdy standard poszerzony jest o dobre praktyki.

Jak wyglądało ich opracowanie?

Standardy to efekt pracy Małopolskiego Partnerstwa na rzecz Kształcenia Ustawicznego, który działa w naszym regionie. Cały proces wspierany był przez projekt Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie finansowany ze środków unijnych, który był związany z tematem  uczenia się. Jest to rezultat wspólnych działań ekspertów, którzy pracowali nad wypracowaniem standardów warsztatowo. Współpracowali z firmami szkoleniowymi, odbiorcami szkoleń - przedsiębiorcami, służbami zatrudnienia.

Jakie powinno wyglądać dobre szkolenie?

Jednym zdaniem: szkolenie powinno być adekwatne do potrzeb, kompetentnie przeprowadzone w optymalnych warunkach. Powinno być dopasowane do oczekiwań uczestnika. Zainteresowany daną ofertą powinien wiedzieć przed szkoleniem jakie są planowane cele, które są napisane językiem efektów uczenia się. Trener jest kompetentny, a firma szkoleniowa dba o jego rozwój. Dokumentacja takiego szkolenia jest rzetelnie prowadzona i klient zawsze może do niej dotrzeć. Dobre szkolenie jest zapewnione przez firmy, które dbają o takie elementy, jak prawa autorskie, a treści przekazywane na nim są rzetelne i podane również w atrakcyjnej formie. Materiały szkoleniowe, harmonogram są przemyślane, a po szkoleniu uczestnik może liczyć na dodatkowe wsparcie. Klient takiego szkolenia ma możliwość reklamacji i zna jej warunki.

Czy standardy mają wpływ na szkolenia finansowane ze środków publicznych?

Doświadczenia innych krajów UE oraz nasze po przeprowadzonym pilotażu pokazują, że tego typu narzędzia są szczególnie istotne w systemach tzw. popytowych, gdzie środki unijne otrzymują klienci i sami wybierają usługi na rynku. Obecnie takim narzędziem, które zostanie zastosowane w całej Polsce będzie Rejestr Usług Rozwojowych, a firmy ze znakiem jakości MSUES są uznane za wiarygodne poprzez przeprowadzony już proces audytu.

Czy dzięki tym standardom można lepiej i efektywniej wydawać pieniądze z unijnych funduszy?

Problem nie polega na efektywności wydawania pieniędzy z unijnych funduszy, bo te w obecnym okresie programowania zostaną rozdzielone w systemie popytowym.  Otrzymają je np. w formie bonów sami przedsiębiorcy i zadecydują na jakie szkolenie chcą iść.

Standardy natomiast są narzędziem uniwersalnym dla firm szkoleniowych. Mówią o tym, co świadczy o dobrej usłudze, niezależnie od sposobu finansowana. To co cenne, audyt powoduje zmiany wewnątrzorganizacyjne, związane z sposobem działania firm szkoleniowych. Opiera się on na wskaźnikach jakości, do których można się odnieść podczas monitorowania usług, czy też w przypadku skarg uczestników. Warunki te muszą być spełniane nie tylko podczas weryfikacji, ale w całym okresie ważności znaku jakości i o ich spełnianie mogą dopominać się klienci.

Od opracowania standardów minęło kilka lat. W jaki sposób ich opracowanie zmieniło rynek usług edukacyjno - szkoleniowych w Małopolsce?

MSUES funkcjonują na rynku od przełomu 2013 i 2014 bo wówczas rozpoczął się proces weryfikacji firm szkoleniowych. Należy dodać, że nadal jest to doświadczenie pilotażu, a nie otwarty dostęp do weryfikacji. Nie mówimy zatem o powszechności rozwiązania. Obecnie kilkadziesiąt firm szkoleniowych zadeklarowało zainteresowanie staraniem się o przyznanie im znaku jakości. Firmy szkoleniowe cenią proces wsparcia i samooceny, której mogą dokonać korzystając z przewodnika po MSUES dostępnego na stronie serwisu www.pociagdokariery.pl

Ile kosztowało wypracowanie tych standardów i czy był to projekt finansowany ze środków unijnych? 

Proces wypracowywania MSUES to głównie praca w ramach Małopolskiego Partnerstwa na Rzecz Kształcenia  Ustawicznego  wspieranego praca ekspertów.  Koszt prac eksperckich i konsultacyjnych, które obejmowały wypracowanie i testowanie standardów oraz przygotowanie Przewodnika po MSUES to około 300 tys. zł w ramach środków unijnych. Obecnie jest już 147 instytucji posiadających znak jakości MSUES, a z 240, które były zainteresowane weryfikacją swoich usług - 30 procent to firmy spoza Małopolski.

4 Co sądzisz? Zajrzyj do komentarzy

Komentarze4

Popularne Najnowsze

Rope 11 października 2016 14:04:46
0 0
This is a most useful coribtnution to the debate
Pokaż cały komentarz
Gość 6 września 2015 09:40:10
0 0
To jedna wielka ściema ! Uczestniczyłem w kilku szkoleniach i mogę powiedzieć,że to wyciąganie kasy UE . Wstyd mi jest za tych wszystkich spekulantów - cwaniaków,kombinatorów mnożących sie pod wyciągnięcie kasy. Wykształciuchy,cwaniaki,spryciarze tak mogę określić tą grupę pseudo specjalistów szkoleniowych !
Pokaż cały komentarz
frytka 10 września 2015 08:50:18
0 0
Tak zgadzam się to jest wielka ściema ,oszustwo także byłam na takich szkoleniach Unijnych wyciągają pieniądze z UE ,a tak naprawdę nic nie robią ,nie ma żadnej kontroli nad tymi firmami co organizują te szkolenia ,żenada jakaś .
Pokaż cały komentarz
desmede 27 sierpnia 2015 15:51:33
0 0
to jeden z wielu sposobów na wyprowadzenie kasy z unii.

jak slysze o szkoleniach dla psychologow, albo tych od komunikacji wewnetrznej, albo jakichs kolkach socjologicznych, to az smiech mnie ogarnia.
albo te kursy : zbierania grzybow w lesie, radzenia sobie ze stresem, czesania i myslenia, kurs prawidlowej pozycji podczas snu, pozytywnego myslenia, itp. itp.

co za bzdury
Pokaż cały komentarz
Nowe pieniądze z UE dla przedsiębiorców. Sprawdź, jak je otrzymać

Nowe pieniądze z UE dla przedsiębiorców. Sprawdź, jak je otrzymać

W nowej finansowej perspektywie unijnej więcej pieniędzy będzie przeznaczone na wsparcie dla przedsiębiorców w postaci instrumentów zwrotnych. Czyli nieco odmiennie niż poprzednio. Różnice tłumaczy
Unijne środki czekają na przedsiębiorców. Wnioskuj nawet na drugim końcu Polski

Unijne środki czekają na przedsiębiorców. Wnioskuj nawet na drugim końcu Polski

Webinarium testowe widok

Webinarium testowe widok

Unijne pieniądze dla firm. Bez zbędnych formalności!

Unijne pieniądze dla firm. Bez zbędnych formalności!

Już za kilka miesięcy zostaną rozpisane pierwsze konkursy na pieniądze dla przedsiębiorców, w ramach kolejnej transzy funduszy unijnych, zaplanowanych na lata 2014-2020. Tym razem pieniądze mają się

pokaż więcej