13135
Ewa Wesołowska 30.07.2015

Dobrze zaprojektowane życie i urząd, czyli Design Silesia

Dobrze zaprojektowane życie i urząd, czyli Design Silesia

fot: (pixabay.com/Domena Publiczna)

Klienci przestają gubić się w urzędzie. Mała firma zdobywa nowych klientów. Handlowcy nie rozmawiają z odbiorcami niezrozumiałym żargonem – oto co się dzieje, gdy do aranżacji przestrzeni, do wymyślenia nowego produktu lub do szkoleń dla handlowców zatrudnić.. projektantów. Tak zrobiono na Śląsku...

Z Eweliną Budzińską - Górą, koordynatorem projektu "Design Silesia" rozmawia Ewa Wesołowska.

Co to jest Design Silesia?

To projekt powołany przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego w Katowicach i finansowany z funduszy unijnych. Złożony z urzędników, projektantów i ekspertów, którzy wymyślili sobie, że przy pomocy designu zmienią Śląsk. Że pokażemy jak stworzyć przyjazny urząd, jak stworzyć funkcjonalną przestrzeń na osiedlu czy w mieście, jak udoskonalić produkty i usługi w firmie, żeby podnieść konkurencyjność.

Na czym polegały te działania, co robiliście?

Zakres naszej aktywności był bardzo szeroki. Projektowaliśmy i wprowadzaliśmy zmiany w urzędach, instytucjach publicznych i firmach. Pokazywaliśmy, jak dobrze wymyślone i opracowane produkty, usługi, przestrzeń wpływają na jakość życia i pracy. Jak stworzyć markę, zwiększyć zyski. Zaprojektować można wszystko, np. zwykłą fakturę sprzedaży można zaprojektować tak, żeby była czytelna, żeby klient wiedział za co płaci?  Albo sprawić, żeby ludzie w urzędzie czuli się dobrze, nie jak ofiary biurokracji?

Jak można stworzyć przyjazny urząd?

Ot, choćby tak jak w Powiatowym Urzędzie Pracy w Żorach. Urzędnicy chcieli poprawić komfort pracy, ale nie wiedzieli jak to zrobić. Okazało się, że tam są wielkie problemy z komunikacją. To był kilkupiętrowy budynek, dużo małych sal, ludzie gubili się. A wiadomo, że jak człowiek jest zestresowany, bo nie ma pracy, to łatwo się irytuje.

Okazało się, że najważniejsze to wskazać klientom drogę. Urząd nie miał pieniędzy na przebudowę budynku, ale okazało się, że można to rozwiązać bezkosztowo. Panie same wydrukowały kartki z informacjami, wyznaczyły szlak strzałkami na podłodze dla poszczególnych klientów.

Np.niebieskie dla tych, którzy chcą się zarejestrować, zielone - dla tych, co przychodzą po zasiłek, czerwone - dla tych co na szkolenia. Zrobiło się prościej, klarowniej. Klienci przestali się złościć, urzędniczki tracić cierpliwość. To pokazuje, jak ważne jest projektowanie i organizacja przestrzeni.

Postawili na jabłka i...wypromowali miasteczko

A jak wygląda współpraca z przedsiębiorcami w ramach programu "Design ...do usług ?

To zależało od zakresu działalności firmy np. w księgarni "Słowo" z Chorzowa,  projektanci i eksperci pod wodzą trenerki Maji Ganszyniec i koordynatorki Agnieszki Woszczyńskiej na nowo zaaranżowali przestrzeń księgarni, dobrali ofertę bardziej dopasowaną do potrzeb chorzowskich klientów. Z kolei w szpitalu w Tychach, zespół pod nadzorem  Rafała Kołodzieja i Lubomiry Trojan wymyślili, jak ma działać i wyglądać szkoła rodzenia.

Ważna była nie tylko funkcja poszczególnych pomieszczeń, ale też kolorystyka, komunikacja, bezpieczeństwo, intymność. I trzeci przykład: zespół projektowy 3 Minds wraz z Justyną Kucharczyk i  Anną Pilch opracował sposób komunikacji z klientem w firmie MK Budownictwo, zajmującej się budową energooszczędnych domów. Okazało się, że handlowcy używając specjalistycznego słownictwa nie byli w stanie wyjaśnić ludziom na czym specyfika tych domów polega.

Małe i średnie firmy chętnie godziły się na pomysły designerów?

Na początku nastawienie było różne, bo większość drobnych przedsiębiorców na Śląsku nie korzysta ze wsparcia projektantów. Ale z czasem przekonywali się, że design może mieć istotny wpływ na konkurencyjność ich firmy. Np. jeden z przedsiębiorców z Mstowa, który produkował obuwie ochronne, obserwując nasze działania na terenie gminy postanowił  zatrudnić projektanta u siebie w firmie. Wspólnie opracowali nową linię butów, która zdobyła w tym roku  prestiżową nagrodę Śląska Rzecz.

Ile środków z funduszy unijnych udało się pozyskać?

Około 5 mln zł Wiele udało się nam zrobić za tę kwotę. Mam nadzieję, że jeszcze nie powiedzieliśmy ostatniego słowa.

Co teraz się dzieje z Design Silesia?

Skończył się projekt, który realizowaliśmy przez 3 lata, od 2010 do 2013 roku. Przeprowadziliśmy ponad 40 różnych działań i myślę, że trochę Śląsk zmieniliśmy. Teraz czekamy aż ruszą kolejne programy finansowane z nowej transzy środków unijnych.

****

Fundusze na wzornictwo

Przykład Śląska pokazuje, że wzornictwo to nie domena wymyślnych gadżetów, tylko sposób, na lepsze zaprojektowanie przestrzeni, produktów, a nawet komunikacji między ludźmi. W następnych latach Fundusze Europejskie na wzornictwo dostępne będą w Programie Inteligentny Rozwój, Programie Polska Wschodnia oraz programach regionalnych. Na przykład w programie Polska Wschodnia firmy z sektora MŚP uzyskają środki na przeprowadzenie audytu wzorniczego oraz stworzenie strategii wzorniczej, a w następnym etapie - na projektowanie wzornicze na bazie  przygotowanej strategii. Z kolei pieniądze z programu Inteligentny Rozwój pomogą m.in. w zakupie  usługi związanej z opracowaniem nowego produktu lub usługi, np. projektu wzorniczego, czy w uzyskaniu międzynarodowej ochrony dla wynalazku, wzoru użytkowego lub przemysłowego.

13135 Co sądzisz? Zajrzyj do komentarzy

Komentarze13135

Popularne Najnowsze

Chloe 7 sierpnia 2015 02:12:18
1 0
Do you play any instruments? <a href=" http://www.champoegnursery.com/revatio-sospensione-orale.pdf#saturday ">que es revatio</a> Signs abound that the neighborhoods are not unified in their choice for who should succeed New York Mayor Michael Bloomberg, who's been in office since 2001. Unions on Thursday left campaign literature tucked into apartment doors, many of which already had flyers sticking out from opposing candidates.
Pokaż cały komentarz
Gaylord 7 sierpnia 2015 02:12:16
1 0
I love this site <a href=" http://www.champoegnursery.com/revatio-online-pharmacy.pdf#absorption ">dosage of revatio</a> Congress reinstated a legal limit on the nation's debt in mid-May, and Republicans have refused to raise it without fresh spending cuts. U.S. President Barack Obama, a Democrat, has sought to take a tough line on the issue, refusing to negotiate over the debt ceiling and saying the nation's deficit has already fallen.
Pokaż cały komentarz
Micheal 7 sierpnia 2015 02:12:13
1 0
Could I take your name and number, please? <a href=" http://www.champoegnursery.com/revatio-sospensione-orale.pdf ">revatio classe thoerapeutique</a> All ten sectors on the S&P were down. The S&P utilitiesindex was the worst decliner, down 1.3 percent. ExelonCorp. fell 1.7 percent, despite utilities generallybeing seen as safe stocks for investors during economicuncertainty, most likely due to the sector's tie to interestrates.
Pokaż cały komentarz
Tyrell 7 sierpnia 2015 02:12:10
1 0
I'm doing a phd in chemistry <a href=" http://www.champoegnursery.com/revatio-patient-assistance-application.pdf#flinch ">revatio for ed</a> "The guidelines will enable medical professionals to give advice and support to drivers who may have concerns about any condition or disease. Indeed, the whole ethos of the work in putting together the medical guidelines is to enable driver mobility to the greatest possible degree consistent with safety on our roads."
Pokaż cały komentarz
Gerardo 7 sierpnia 2015 02:12:06
1 0
I came here to study <a href=" http://www.champoegnursery.com/silagra-versand-aus-deutschland.pdf#memorandum ">cheap silagra 100 mg</a> "I still don't approve of resorting to arbitrary violence" against any political forces, he said. "We want the rule of law. Human blood is precious. This is why we did our revolution. We want Egyptians to live for the sake of the country, not to die for it."
Pokaż cały komentarz
Ponoć ślonzok to mądry chop 5 sierpnia 2015 22:53:42
3 2
Jeśli to są barwy Śląska, to niech może zrobią sobie tą autonomię Silesia LGBT ;)
Pokaż cały komentarz
johnansog 23 lipca 2021 01:00:52
0 0
write my essays writemypaper.online
Pokaż cały komentarz
Pokaż więcej komentarzy
Nowe pieniądze z UE dla przedsiębiorców. Sprawdź, jak je otrzymać

Nowe pieniądze z UE dla przedsiębiorców. Sprawdź, jak je otrzymać

W nowej finansowej perspektywie unijnej więcej pieniędzy będzie przeznaczone na wsparcie dla przedsiębiorców w postaci instrumentów zwrotnych. Czyli nieco odmiennie niż poprzednio. Różnice tłumaczy
Unijne środki czekają na przedsiębiorców. Wnioskuj nawet na drugim końcu Polski

Unijne środki czekają na przedsiębiorców. Wnioskuj nawet na drugim końcu Polski

Webinarium testowe widok

Webinarium testowe widok

Unijne pieniądze dla firm. Bez zbędnych formalności!

Unijne pieniądze dla firm. Bez zbędnych formalności!

Już za kilka miesięcy zostaną rozpisane pierwsze konkursy na pieniądze dla przedsiębiorców, w ramach kolejnej transzy funduszy unijnych, zaplanowanych na lata 2014-2020. Tym razem pieniądze mają się

pokaż więcej