13122
Ewa Wesołowska 30.07.2015

Dobrze zaprojektowane życie i urząd, czyli Design Silesia

Dobrze zaprojektowane życie i urząd, czyli Design Silesia

fot: (pixabay.com/Domena Publiczna)

Klienci przestają gubić się w urzędzie. Mała firma zdobywa nowych klientów. Handlowcy nie rozmawiają z odbiorcami niezrozumiałym żargonem – oto co się dzieje, gdy do aranżacji przestrzeni, do wymyślenia nowego produktu lub do szkoleń dla handlowców zatrudnić.. projektantów. Tak zrobiono na Śląsku...

Z Eweliną Budzińską - Górą, koordynatorem projektu "Design Silesia" rozmawia Ewa Wesołowska.

Co to jest Design Silesia?

To projekt powołany przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego w Katowicach i finansowany z funduszy unijnych. Złożony z urzędników, projektantów i ekspertów, którzy wymyślili sobie, że przy pomocy designu zmienią Śląsk. Że pokażemy jak stworzyć przyjazny urząd, jak stworzyć funkcjonalną przestrzeń na osiedlu czy w mieście, jak udoskonalić produkty i usługi w firmie, żeby podnieść konkurencyjność.

Na czym polegały te działania, co robiliście?

Zakres naszej aktywności był bardzo szeroki. Projektowaliśmy i wprowadzaliśmy zmiany w urzędach, instytucjach publicznych i firmach. Pokazywaliśmy, jak dobrze wymyślone i opracowane produkty, usługi, przestrzeń wpływają na jakość życia i pracy. Jak stworzyć markę, zwiększyć zyski. Zaprojektować można wszystko, np. zwykłą fakturę sprzedaży można zaprojektować tak, żeby była czytelna, żeby klient wiedział za co płaci?  Albo sprawić, żeby ludzie w urzędzie czuli się dobrze, nie jak ofiary biurokracji?

Jak można stworzyć przyjazny urząd?

Ot, choćby tak jak w Powiatowym Urzędzie Pracy w Żorach. Urzędnicy chcieli poprawić komfort pracy, ale nie wiedzieli jak to zrobić. Okazało się, że tam są wielkie problemy z komunikacją. To był kilkupiętrowy budynek, dużo małych sal, ludzie gubili się. A wiadomo, że jak człowiek jest zestresowany, bo nie ma pracy, to łatwo się irytuje.

Okazało się, że najważniejsze to wskazać klientom drogę. Urząd nie miał pieniędzy na przebudowę budynku, ale okazało się, że można to rozwiązać bezkosztowo. Panie same wydrukowały kartki z informacjami, wyznaczyły szlak strzałkami na podłodze dla poszczególnych klientów.

Np.niebieskie dla tych, którzy chcą się zarejestrować, zielone - dla tych, co przychodzą po zasiłek, czerwone - dla tych co na szkolenia. Zrobiło się prościej, klarowniej. Klienci przestali się złościć, urzędniczki tracić cierpliwość. To pokazuje, jak ważne jest projektowanie i organizacja przestrzeni.

Postawili na jabłka i...wypromowali miasteczko

A jak wygląda współpraca z przedsiębiorcami w ramach programu "Design ...do usług ?

To zależało od zakresu działalności firmy np. w księgarni "Słowo" z Chorzowa,  projektanci i eksperci pod wodzą trenerki Maji Ganszyniec i koordynatorki Agnieszki Woszczyńskiej na nowo zaaranżowali przestrzeń księgarni, dobrali ofertę bardziej dopasowaną do potrzeb chorzowskich klientów. Z kolei w szpitalu w Tychach, zespół pod nadzorem  Rafała Kołodzieja i Lubomiry Trojan wymyślili, jak ma działać i wyglądać szkoła rodzenia.

Ważna była nie tylko funkcja poszczególnych pomieszczeń, ale też kolorystyka, komunikacja, bezpieczeństwo, intymność. I trzeci przykład: zespół projektowy 3 Minds wraz z Justyną Kucharczyk i  Anną Pilch opracował sposób komunikacji z klientem w firmie MK Budownictwo, zajmującej się budową energooszczędnych domów. Okazało się, że handlowcy używając specjalistycznego słownictwa nie byli w stanie wyjaśnić ludziom na czym specyfika tych domów polega.

Małe i średnie firmy chętnie godziły się na pomysły designerów?

Na początku nastawienie było różne, bo większość drobnych przedsiębiorców na Śląsku nie korzysta ze wsparcia projektantów. Ale z czasem przekonywali się, że design może mieć istotny wpływ na konkurencyjność ich firmy. Np. jeden z przedsiębiorców z Mstowa, który produkował obuwie ochronne, obserwując nasze działania na terenie gminy postanowił  zatrudnić projektanta u siebie w firmie. Wspólnie opracowali nową linię butów, która zdobyła w tym roku  prestiżową nagrodę Śląska Rzecz.

Ile środków z funduszy unijnych udało się pozyskać?

Około 5 mln zł Wiele udało się nam zrobić za tę kwotę. Mam nadzieję, że jeszcze nie powiedzieliśmy ostatniego słowa.

Co teraz się dzieje z Design Silesia?

Skończył się projekt, który realizowaliśmy przez 3 lata, od 2010 do 2013 roku. Przeprowadziliśmy ponad 40 różnych działań i myślę, że trochę Śląsk zmieniliśmy. Teraz czekamy aż ruszą kolejne programy finansowane z nowej transzy środków unijnych.

****

Fundusze na wzornictwo

Przykład Śląska pokazuje, że wzornictwo to nie domena wymyślnych gadżetów, tylko sposób, na lepsze zaprojektowanie przestrzeni, produktów, a nawet komunikacji między ludźmi. W następnych latach Fundusze Europejskie na wzornictwo dostępne będą w Programie Inteligentny Rozwój, Programie Polska Wschodnia oraz programach regionalnych. Na przykład w programie Polska Wschodnia firmy z sektora MŚP uzyskają środki na przeprowadzenie audytu wzorniczego oraz stworzenie strategii wzorniczej, a w następnym etapie - na projektowanie wzornicze na bazie  przygotowanej strategii. Z kolei pieniądze z programu Inteligentny Rozwój pomogą m.in. w zakupie  usługi związanej z opracowaniem nowego produktu lub usługi, np. projektu wzorniczego, czy w uzyskaniu międzynarodowej ochrony dla wynalazku, wzoru użytkowego lub przemysłowego.

13122 Co sądzisz? Zajrzyj do komentarzy

Komentarze13122

Popularne Najnowsze

Manual 3 lutego 2018 20:03:28
0 0
Directory enquiries <a href=" http://www.scientologyethics.org/50-mg-trazodone-withdrawal.htm#figure ">trazodone generic and trade name</a> Greek financial shares plunged by more than 26 percent onWednesday as investors took fright at prospects of a prolongedstandoff between Athens and its European partners which couldworsen deposit outflows and threaten bank liquidity Shares in Eurobank closed down 25.93 percent.
Pokaż cały komentarz
Garrett 3 lutego 2018 18:59:23
0 0
I'm at Liverpool University <a href=" http://bwwf.co.uk/optimum-nutrition-gold-standard-pre-workout-powder-fruit-punch/ ">optimum nutrition gold standard 100 casein protein powder creamy vanilla 4 pound</a> But for many others, it doesn&rsquo;t come naturally at all; for these mothers, having someone with the training, the skills, and perhaps most importantly the time to help them get it right, can make all the difference,&rdquo; she added.
Pokaż cały komentarz
Douglass 29 stycznia 2018 01:03:42
0 0
I don't like pubs <a href=" http://www.mumsontheblog.co.uk/lilash-librow-ingredients/ ">buy librow canada</a> If these rings were around Saturn, they would have a diameter nearly 14 times larger than the full Moon and would appear bright enough to be seen in the daytime sky.
Pokaż cały komentarz
Thanh 29 stycznia 2018 01:03:39
0 0
I stay at home and look after the children <a href=" http://comix-corner.de/buy-trim-biofit-uk.html#railroad ">adiponectin gene</a> Not only are these potentially serious offences in the eyes of the regulator, but HSBC is very able to pay a substantial fine.
Pokaż cały komentarz
Randell 29 stycznia 2018 01:03:36
0 0
Where's the postbox? <a href=" http://www.bathroombonanza.com/l-trnh-xe-but-99-tp-h-ch-minh/ ">xe buyt 99 tphcm</a> They represent more than 31 percent of the unemployed (the largest figure in the half century before the Great Recession was 26 percent)
Pokaż cały komentarz
Randall 29 stycznia 2018 01:03:33
0 0
I'll put her on <a href=" http://decoratingcakes.org.uk/buy-penomet-premium.htm#times ">kamagra oral jelly price in bangalore</a> &ldquo;You can have a nice first date outdoors and then wrap up the afternoonwith coffee or dessert,&rdquo; he says
Pokaż cały komentarz
Lauren 29 stycznia 2018 01:03:30
0 0
How do you know each other? <a href=" http://go-talk.info/reviews-advocare-spark-energy-drink-bad-reviews.pdf ">advocare spark drink recipes
</a> The rate swap for the one-year deposit rate CNAMAD2YF= was priced at 2.91 percent, close to the current 3 percent interest rate level
Pokaż cały komentarz
Jerold 27 stycznia 2018 02:42:40
0 0
My battery's about to run out <a href=" http://decoratingcakes.org.uk/buy-sleepytime-snoozy.htm#finest ">ambien (zolpidem tartrate) is classified as a/an quizlet</a> The action by Turkey's banking regulators follows a run ondeposits at Bank Asya last year when the lender became embroiledin the power struggle between Erdogan and Gulen, whose followershad set up the bank.
Pokaż cały komentarz
Alden 27 stycznia 2018 01:41:13
0 0
I'm interested in this position <a href=" http://www.aqualizer.com.au/anafranil-withdrawal-duration.html#lunch ">anafranil 25 mg</a> troops in Iraq, which are operating in training and advising capacities with Iraqi forces.
Pokaż cały komentarz
Conrad 27 stycznia 2018 01:41:10
0 0
Could you transfer $1000 from my current account to my deposit account? <a href=" http://sue-dunn-emm.org/where-to-buy-mometasone-furoate-ointment.htm#door ">what is mometasone furoate ointment for</a> Namath said he understands why a frustrated Smith cursed out a fan after Sunday&rsquo;s loss at MetLife Stadium
Pokaż cały komentarz
Pokaż więcej komentarzy
Nowe pieniądze z UE dla przedsiębiorców. Sprawdź, jak je otrzymać

Nowe pieniądze z UE dla przedsiębiorców. Sprawdź, jak je otrzymać

W nowej finansowej perspektywie unijnej więcej pieniędzy będzie przeznaczone na wsparcie dla przedsiębiorców w postaci instrumentów zwrotnych. Czyli nieco odmiennie niż poprzednio. Różnice tłumaczy
Unijne środki czekają na przedsiębiorców. Wnioskuj nawet na drugim końcu Polski

Unijne środki czekają na przedsiębiorców. Wnioskuj nawet na drugim końcu Polski

Webinarium testowe widok

Webinarium testowe widok

Unijne pieniądze dla firm. Bez zbędnych formalności!

Unijne pieniądze dla firm. Bez zbędnych formalności!

Już za kilka miesięcy zostaną rozpisane pierwsze konkursy na pieniądze dla przedsiębiorców, w ramach kolejnej transzy funduszy unijnych, zaplanowanych na lata 2014-2020. Tym razem pieniądze mają się

pokaż więcej