716
Hubert Lewkowicz 17.02.2015

Fundusze Europejskie godzą pracodawców i związki zawodowe

Fundusze Europejskie godzą pracodawców i związki zawodowe
Katarzyna Rózicka, dyrektor Departamentu Dialogu i Departamentu Funduszy Europejskich w organizacji Pracodawcy RP

Przedsiębiorcy i związki zawodowe nie potrafią współpracować - taki wniosek można wysnuć obserwując Komisję Trójstronną. Ta, w założeniu, platforma dialogu pomiędzy pracodawcami a pracownikami nie działa od kilkunastu miesięcy. Tymczasem jest obszar, gdzie współpraca przedsiębiorcy i związku wygląda wręcz wzorowo - są częste i regularne spotkania, ciągła wymiana maili, telefonów, wspólne inicjatywy. Tym obszarem są... Fundusze Europejskie. Katarzyna Rózicka, dyrektor Departamentu Dialogu i  Departamentu Funduszy Europejskich w organizacji Pracodawcy RP opowiada o tym fenomenie.  

Zazwyczaj pracodawcy nie tak łatwo dochodzą do porozumienia ze związkowcami, co możemy obserwować na bieżąco. Tymczasem w przypadku funduszy unijnych daje się zauważyć wyjątkową współpracę.

Katarzyna Rózicka: To prawda. My też uważamy, że jest to swego rodzaju ewenement. Moim zdaniem wynika to ze wspólnego interesu, który widzą wszystkie strony. Ten cel jednoczy nas i działamy w ramach zasady partnerstwa. Z rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej wynika przepis dotyczący obowiązku współpracy administracji z partnerami społecznymi w zakresie przygotowywania, wdrażania, monitoringu i oceny polityki spójności na lata 2014-2020. Moim zdaniem, w perspektywie 2007-2013 trochę stracona została szansa na realizację tej współpracy. Teraz łączymy siły, by administracja, głównie  rządowa, nie traktowała zasady partnerstwa, która wynika z ogólnych przepisów unijnych, zbyt formalnie. Chcemy mieć swój udział na wszystkich etapach przygotowywania, wdrażania, monitorowania i ewaluacji nowej strategii. Stąd wynika ta zgodna współpraca partnerów społecznych. 

Jaką rolę pełni porozumienie pracodawców ze związkami?

Jako partnerzy społeczni jesteśmy obecni m.in. w komitetach monitorujących przy poszczególnych programach operacyjnych, zarówno na szczeblu centralny, jak i regionalnym.  Mieliśmy, jako organizacje pracodawców i związków zawodowych, także określone miejsce w POKL na realizację własnych  projektów. Pozyskiwaliśmy środki jako Pracodawcy RP, ale wchodziliśmy także w partnerstwa. Aplikowaliśmy na przykład wspólnie z OPZZ, bo wiedzieliśmy, że bardzo dobrze się uzupełniamy w kontekście odpowiedzi na problem, jaki zdiagnozowaliśmy i celu projektu. 

W nowej perspektywie ta współpraca będzie wyglądała inaczej?

Stwierdziliśmy, że do tej pory jako partnerzy społeczni pracowaliśmy bardziej indywidualnie, niż zespołowo. Teraz chcemy częściej wymieniać się uwagami czy stanowiskami dotyczącymi danego dokumentu czy propozycji Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju i tym samym wzmacniamy nasz głos. Postanowiliśmy aplikować o dofinansowanie projektu, który pozwolił nam wypracować strategię naszego partnerstwa. Otrzymaliśmy dofinansowanie z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej i dzięki temu powstała taka strategia. Dotyczy ona udziału partnerów społecznych w nowej perspektywie finansowej 2014-2020. Są tam ujęci wszyscy partnerzy społeczni: Pracodawcy RP, Konfederacja Lewiatan, Business Centre Club , Związek Rzemiosła Polskiego, OPZZ i Forum Związków Zawodowych.

Poprzednia Strona 1 z 2 1 2 Następna
716 Co sądzisz? Zajrzyj do komentarzy

Komentarze716

Popularne Najnowsze

wolf 19 lutego 2015 17:15:14
47 1
Niemcy wywołali 2 wojny światowe, wymordowali miliony ludzi, zamienili Europę w gigantyczny obóz koncentracyjny. Takie są fakty.
Pokaż cały komentarz
Gość 18 lutego 2015 23:20:16
34 3
Jaka wspólpraca? Jest kasa z uni to się bierze, nikt się specjalnie nie wysila, niech ktoś sprawdzi skuteczność tych wszystkich programów, niech zrobią kontrole związkom zawodowym, niech zobaczą-tam to dopiero się w stołki pierdzi, a kasa z uni przeznaczana jest na dodatkowe premie. Dialog może prowadzą ale na papierze. Dziwie się, ze ludzie są tak naiwni i przystępują do związków zawodowych, gdzie składka nie jest mała, a korzyści to pic na wodę, czy ktoś robił badania na ten temat? Nie bo po co, firmy płacą składki i jest dobrze, można dalej popierdzieć w stołek i poudawać, że się coś robi.
Pokaż cały komentarz
Gość 18 lutego 2015 23:20:15
34 6
Związki to mogą być partnerskie po pracy, a w korporacji obowiązuje system feudalny
Pokaż cały komentarz
Gość 18 lutego 2015 23:22:31
29 9
Jestem za kapitalizmem pod warunkiem, że to ja będę wykorzystywał innych
Pokaż cały komentarz
Gość 18 lutego 2015 23:16:20
18 3
W krajach ameryki południowej wielkie korporacje na fotelach prezesów sadzały byłych agentów CIA by ci dążąc do wyznaczonych celów eliminowali związkowców.
Pokaż cały komentarz
Jaro 22 lutego 2015 18:37:36
5 0
Fundusze Unijne to są pieniądze do robienia wałków na dużą skalę. W Polsce nie ma gospodarza aby tą kasę racjonalnie wydawał. Ile poszło kasy na wszelkiego rodzaju szkolenia, aktywizacje zawodowe i inne, ile po nich powstało miejsc pracy? Tylko skorzystały na tym firmy prowadzące te szkolenia i zbiły przy tym niezłą kasę a poza tym nic. Ile poszło na budowę dróg (wiekszość na nizinnym terenie), a koszt budowy mamy większy jak na zachodzie mimo przy 4 nawet 5 razy niższych zarobkach. Jakie są koszty układania kostki brukowej w miastach, budowy kanalizacji itd. Zwykły obywatel by tyle nie zapłacił za taką usługę u siebie, ale że są to pieniądze państwowe to nikt się z nimi nie liczy.
Pokaż cały komentarz
Gość 20 lutego 2015 15:32:31
5 0
Fajna babka na zdjęciu :)
Pokaż cały komentarz
Pokaż więcej komentarzy
Nowe pieniądze z UE dla przedsiębiorców. Sprawdź, jak je otrzymać

Nowe pieniądze z UE dla przedsiębiorców. Sprawdź, jak je otrzymać

W nowej finansowej perspektywie unijnej więcej pieniędzy będzie przeznaczone na wsparcie dla przedsiębiorców w postaci instrumentów zwrotnych. Czyli nieco odmiennie niż poprzednio. Różnice tłumaczy
Unijne środki czekają na przedsiębiorców. Wnioskuj nawet na drugim końcu Polski

Unijne środki czekają na przedsiębiorców. Wnioskuj nawet na drugim końcu Polski

Webinarium testowe widok

Webinarium testowe widok

Unijne pieniądze dla firm. Bez zbędnych formalności!

Unijne pieniądze dla firm. Bez zbędnych formalności!

Już za kilka miesięcy zostaną rozpisane pierwsze konkursy na pieniądze dla przedsiębiorców, w ramach kolejnej transzy funduszy unijnych, zaplanowanych na lata 2014-2020. Tym razem pieniądze mają się

pokaż więcej