9
Renata Struzik 23.06.2015

Fundusze poręczeniowe w praktyce. Pomogą ci w biznesie

Fundusze poręczeniowe w praktyce. Pomogą ci w biznesie

fot: Pixabay.com/Domena publiczna

W teorii fundusze poręczeń kredytowych nie mają niemal żadnych wad. A czy praktyka to potwierdza?

Fundusze poręczeń kredytowych wspomagają działalność mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Może nie bezpośrednio, ale to często dzięki nim przedsiębiorcy mogą wziąć kredyt lub pożyczkę na modernizację, czy rozwój przedsiębiorstwa.

Przykład? Zakład Usługowo-Produkcyjno-Handlowy Restol z Dzierżoniowa (pow. dzierżoniowski, woj. dolnośląskie). Właściciel, Jerzy Jeziorski już trzy razy korzystał z poręczeń w ramach Inicjatywy JEREMIE, czyli, mówiąc wprost, kredyty, które otrzymał w bankach komercyjnych zabezpieczone zostały poręczeniem ze środków unijnych.

Przedsiębiorstwo Jerzego Jeziorskiego została założona w latach ’90, od 2008 roku działa nieprzerwanie. Restol, bo tak się firma nazywa, specjalizuje się w usuwaniu awarii wodno-kanalizacyjnych. Na jej rozwój i modernizację, Jerzy Jeziorski już trzy razy brał kredyt, korzystając przy tym ze wsparcia funduszu poręczeń kredytowych w postaci poręczenia stanowiącego zabezpieczenie kredytu.

- W 2012 roku dostałem bardzo dużo zleceń na wykonanie robót i potrzebowałem środków na materiały. Nie dysponowałem tak dużymi kwotami, więc zwróciłem się do banku o kredyt. Wiadomo jednak, że każdy bank żąda jakiegoś zabezpieczenia kredytu: hipoteki, żyrantów, czy czegokolwiek… Mój doradca w banku zaproponował mi skorzystanie właśnie z takiego funduszu. No i tak się zaczęło – opowiada Jeziorski.

W Dzierżoniowie funkcjonuje Fundusz Poręczeń Kredytowych Powiatu Dzierżoniowskiego. To tam trafił przedsiębiorca. Jak wspomina, był w szoku, że udało mu się wszystko tak sprawnie i szybko załatwić: - Poszedłem tam, przedstawiłem sprawę i musiałem wypełnić wniosek. Dwa dni później wróciłem do funduszu, wypełniłem dokumenty unijne i praktycznie sprawa została załatwiona. Papiery i formalności pomiędzy bankiem, a funduszem to już chyba fundusz załatwiał, bo ja nic praktycznie nie musiałem robić. Jak podpisałem tylko umowę z bankiem, poszedłem do funduszu. To wszystko – wyjaśnia.

Są unijne pieniądze na innowacje w Śląskiem

Prowizja za poręczenie, którą fundusz pobiera nie była duża.

- Dokładnie już nie pamiętam, ale to są minimalne, niemal śmieszne kwoty rzędu 0,1%, może 1%... – mówi Jeziorski.

Jerzy Jeziorski skorzystał z oferowanego przez fundusz poręczeniowy zabezpieczenia w postaci poręczenia 80% kwoty zaciągniętego kredytu. Pozwoliło mu to na zrealizowanie większej ilości zleceń. Przedsiębiorca wymienił sprzęt na nowszy, dokupił sporo tzw. środków trwałych. Jak podkreśla, wzięcie kredytu to spore ryzyko, ale fundusze poręczeniowe to duże ułatwienie. Bo nie sztuką jest wziąć kredyt, sztuką jest go spłacić. Tłumaczy, że mógł zaryzykować, ponieważ miał komfort psychiczny – wygrał przetargi, podpisał kilka umów, „dogadał się” z nowym zarządcą nieruchomości i ponownie nawiązał z nim współpracę na 1-2 lata.

Poprzednia Strona 1 z 2 1 2 Następna
9 Co sądzisz? Zajrzyj do komentarzy

Komentarze9

Popularne Najnowsze

bozena 15 lipca 2015 10:08:36
1 0
Nie rozumię tej logiki myślenia, kredyt bankowy poręczony środkami unijnymi. A czym są środki unijne jak nie kredytem dla Państwa za który będziemy wkrótce musieli spłacać mocno zaciskając pasa. Dlaczego nie ujawnia się nam, ile naprawdę płacimy za obsługę środków unijnych postawionych nam do dyspozycji (czyli możliwych do wyorzystania), gdzie obecnie płacimy za tęgotowość ich wykorzystania, a po wykorzystaniu ostatniej transzy takiej pożyczki, będziemy je spłacać ratalnie z odsetkami. Ciągle zastanawiam się z czego? z doradztwa pożyczania, gotowania, turystyki, orlików, stadionów, gigantycznych muzeów, parków jurajskich itd.itp. , bo przemysłu mamy mało, za to doradców, pośredników, i najemnych pracowników do składania podzespołów dla innych państw zbyt dużo.
Pokaż cały komentarz
stary 11 lipca 2015 13:23:44
1 0
Wielka lipa zreszta to dzis Grecja przerabia a Polska jest w identycznej sytuacji spolaca tylko juz procenty a nie dlugi
Pokaż cały komentarz
Gość 17 lipca 2015 00:24:57
0 2
BŁAGAM O POMOC !!!!!:(

Witam Was, czuje sie uporzona piszac to, ale mam nóż na gardle:( Odziedziczyłam domek co prawda drewniany i nie ma w nim cenralnego ogrzewania i innych mediow , ale ważne , ze dach nad głową. Okazałoo się, że wraz z nim odzidziczylam tez 11 000 tysiecy długu. Jestem samotnie wychowujacą 25 letnia matka , pracuje tylko dorywczo, poniewaz w mojej miecowosci jest kolosalne bezrobocie. Zajmuje sie chora mama. Ledwo starcza na oplaty, jesli nie oplace w ciagu miesiaca calej sumy zlicyduja nam jedyny dach nad głowa. Blagam Was o wsparcie jakiegolwiek czy to bedzie 10 gr czy 1 zlotowka , dla mnie, mojej mamy i syna to bedzie ogromna pomoc . Pisze to bo tylko żebranie jest jakas dla nas deska ratunku. Wiekszosc pomysli, ze to wyludzenie , dlatego moge na maila wyslac cala dokumentacje ktora potwierdzi nasza sytuacje. Internet ma wielka siłe , nie moge isć pod kosciól , poniewaz zajmuje sie matka i dzieckiem, dlatego pisze to tu. Kazda zlotowka to szansa, ze dam rade zatrzymac dom. Dla jednych to mało , kupiony w sklepie batonik dla mnie jest to nadzieja , ze dam rade zapewnic sobie dziecku i mamie dach nad glowa. Jedyne w co wierze to w ludzi, dobro zawsze wraca.. Dlatego BLAGAM pomozcie mi :((((( moj nr konta 12 2490 0005 0000 4000 1767 8560 Izabela Ksepka . Proszę o jakakolwiek pomoc :( moj mail izabela130390@interia.pl
Pokaż cały komentarz
Gość 23 czerwca 2015 16:26:09
0 4
Proszę każdego z was, aby choć raz dziennie zmówił Ojcze Nasz za dusze cierpiące. To bardzo ważne. Pomóżmy im. Proszę podaj dalej.
Pokaż cały komentarz
Nowe pieniądze z UE dla przedsiębiorców. Sprawdź, jak je otrzymać

Nowe pieniądze z UE dla przedsiębiorców. Sprawdź, jak je otrzymać

W nowej finansowej perspektywie unijnej więcej pieniędzy będzie przeznaczone na wsparcie dla przedsiębiorców w postaci instrumentów zwrotnych. Czyli nieco odmiennie niż poprzednio. Różnice tłumaczy
Unijne środki czekają na przedsiębiorców. Wnioskuj nawet na drugim końcu Polski

Unijne środki czekają na przedsiębiorców. Wnioskuj nawet na drugim końcu Polski

Webinarium testowe widok

Webinarium testowe widok

Unijne pieniądze dla firm. Bez zbędnych formalności!

Unijne pieniądze dla firm. Bez zbędnych formalności!

Już za kilka miesięcy zostaną rozpisane pierwsze konkursy na pieniądze dla przedsiębiorców, w ramach kolejnej transzy funduszy unijnych, zaplanowanych na lata 2014-2020. Tym razem pieniądze mają się

pokaż więcej