93 Marcin Gazda 21.04.2015

Gminy mogą łączyć siły. Wspólne inwestycje coraz łatwiejsze

Gminy mogą łączyć siły. Wspólne inwestycje coraz łatwiejsze

fot: Pixabay.com/Domena publiczna

Sztywne granice administracyjne nie muszą hamować rozwoju sąsiadujących ze sobą gmin. Przełamywaniu barier służą Zintegrowane Inwestycje Terytorialne. Samorządowcy zyskują nowe możliwości inwestowania unijnych pieniędzy, a kluczem do sukcesu jest współpraca na określonym obszarze.

Zintegrowane Inwestycje Terytorialne, czyli tzw. ZIT, to nowy sposób współpracy samorządów. Sąsiadujące gminy - zwykle to miasto i jego tzw. obszar funkcjonalny, czyli otaczające go mniejsze miejscowości oraz władze województw wspólnie ustalają, jakie cele chcą osiągnąć i jakie inwestycje będą realizować.

Po dokonaniu takich ustaleń pozostaje tylko znaleźć finansowanie dla inwestycji. Pieniądze na wspólne projekty znajdują się albo w programach regionalnych - te będą głównym źródłem wsparcia ZIT-ów albo w programach krajowych - tu wspólne przedsięwzięcia gmin również mają uzyskać pomoc.

Zintegrowanych inwestycji nie było w takiej formie w poprzednich latach. Tę nowość zaproponowała Komisja Europejska licząc, że przyczyni się do rozwoju całych regionów. Z pewnością taka forma pracy ułatwi  wyjście poza sztywne granice administracyjne jednostek samorządu terytorialnego.

- Samorządy muszą  porozumiewać się między sobą, by wybrać przedsięwzięcia, które przyniosą korzyści nie tylko  aglomeracji, ale i okolicznym gminom - tłumaczy Elżbieta Anna Polak, marszałek województwa lubuskiego.

Pieniądze i odpowiedzialność

ZIT-y dają gminom dużą autonomię w wydatkowaniu funduszy europejskich. Ale za pieniędzmi idzie także większa odpowiedzialność na poziomie lokalnym za wykorzystanie funduszy.

Koncepcje nie mogą zakładać nadmiernej dominacji stolicy województwa i marginalizacji pozostałych gmin wchodzących w skład ZIT. Ideą jest współpraca samorządów na rzecz maksymalnego wykorzystania wspólnych atutów i rozwiązywania problemów.

- Dofinansowane projekty nie będą mogły być oderwanymi od siebie, punktowymi inwestycjami - wyjaśnia Daniel Kozik z biura prasowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego.

- W formule zintegrowanej inwestycji istotna jest realizacja pakietów różnych tematycznie, ale wzajemnie powiązanych i komplementarnych. Jedno z założeń mówi, że władze niższego szczebla niż regionalny, znając dobrze lokalne uwarunkowania, będą potrafiły przygotować projekty, które odpowiadają na ich potrzeby rozwojowe - dodaje Piotr Popa, rzecznik prasowy Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju.

- Nowy instrument ma za zadanie nie tyle dostarczyć środków finansowych na realizację przedsięwzięć inwestycyjnych, ale przede wszystkim pozwolić na wypracowanie mechanizmu koordynacji terytorialnej w zakresie programowania i realizacji działań - opisuje Anna Rożek z Departamentu Polityki Regionalnej w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Świętokrzyskiego w Kielcach.

Inwestycje na horyzoncie

Na liście inwestycji, które można opłacić z funduszy europejskich, są różne pozycje - od rozwoju transportu poprzez ochronę środowiska, a skończywszy na wsparciu tworzenia innowacji.

Jak województwa chcą wdrażać ten nowy instrument?

Poprzednia Strona 1 z 2 1 2 Następna
93 Co sądzisz? Zajrzyj do komentarzy

Komentarze93

Popularne Najnowsze

kawinus 26 kwietnia 2015 16:33:07
19 2
Gminy zawsze sobie poradzą wystarczy że uchwalą nowe podatki lub podniosą stare gruntowy i od nieruchomości i już mają pieniądze na rozwój biurokracji.
Pokaż cały komentarz
Gość 4 maja 2015 21:50:58
0 0
w razie braku dochodów nawet od zusu się wywiniesz bo zawiesisz działalność.od podatku od nieruchomości tylko jak masz znajomości..to jest najwredniejszy podatek w świecie.
Pokaż cały komentarz
Znafca 24 kwietnia 2015 08:59:25
19 2
Tak było w PRL i teraz zrobili głupoty i jest problem.Do tego jak wspomniano-nie ma w tym artykule nic odkrywczego.
Pokaż cały komentarz
BERLINER 21 kwietnia 2015 12:47:10
30 13
NIEMCY - Chcieliscie do Unii, macie ją i żaden rząd nic nie zmieni - Polacy żyjecie emocjami - UNIA nie jest dla pracowników, robotników i ich rodzin, ale dla kapitalistów, przedsiębiorców, prezesów, cwaniaków, wyzyskiwaczy itp. robotnik będzie pracował za marne grosze i płacił co raz za droższe towary i dobra codzienne, tu większość pracowników fizycznych za 30-40 lat pracy ląduje w sumie na zasiłku 700-900 Euro renty tu tzw. emerytury nie ma, za mieszkanie 2 pokoje to 500-600 Euro, 3 pokoje 700-800 Euro, zrobili dla pracowników fizycznych w resorcie państwowym to maksymalny zarobek, 1300 Euro, 983 netto, np. dawniej w zieleni miejskiej zarabiało się do 3500 Marek, mieszkanie tyle samo kosztowało ale w Markach
Pokaż cały komentarz
Gość 10 maja 2015 12:43:23
0 0
no tak i w polsce to samo będzie co z tego , że płace urosną jak tak samo urosną podatki i różne inne a to wszystko chyba przez rozwój biurokracji i opiekuńczośći państwa zamiast dać ludziom wędke tzn. pozwolić ludziom pracować i zarabiać , państwo chce dawać ale żeby dać musi wpierw zabrać oczywiśćie największej grupie czyli najmniej zarabiającym
Pokaż cały komentarz
Lubuszanin 16 maja 2015 16:23:26
0 0
Jednak jest to Największe Miasto w Województwie
Pokaż cały komentarz
Gość 20 maja 2015 13:19:06
3 0
jedź na Kubę tam wszyscy mają po równo ... biedę.
Pokaż cały komentarz
Polak 26 kwietnia 2015 20:02:15
20 5
Przy okazji łatwiej będzie ukryć przekręty i nikt nie udowodni ile materiałów poszło na lewo. To co się dzieje to szok a prezydent, premier, wojewodowie, samorządy, urzędy marszałkowskie, sądy WSA wiedząc o tym milczą i z poszkodowanych robią idiotów.
Pokaż cały komentarz
TEDY 20 maja 2015 12:12:02
2 0
TO ILE NAKRADŁES.
Pokaż cały komentarz
KK 26 kwietnia 2015 20:26:05
13 1
Należało by zacząć od łączenia Gmin tak by najmniejsze miały minimum 20 tys. mieszkańców.
Pokaż cały komentarz
ala 27 kwietnia 2015 21:35:10
1 0
a Polskę połączyć z Białorusią....
Pokaż cały komentarz
sycylijczyk 21 kwietnia 2015 20:54:14
14 2
może wreszcie zrobią u nas kanalizację, 800 tys. wdeptane w dokumentację, manipulacje ziemią,
wszystko na nic, nikt nic nie wie , nikt nie widział,
Pokaż cały komentarz
młody 30 czerwca 2015 07:32:45
11 0
super ciesze sie .... jesli jest tak super to czemu zarabiam 1200 zl netto a wynajem mieszkania 1000 zl kosztuje ? czas wyjechac z tego syfu
Pokaż cały komentarz
Testo 2 lipca 2015 09:59:59
2 0
Ale PKB idzie w górę....ciesz się z tego....bo kulczyk i inni mają większe obroty, a że ty...to ch...to obchodzi PO/PSL
Pokaż cały komentarz
Pokaż więcej komentarzy
Nowe pieniądze z UE dla przedsiębiorców. Sprawdź, jak je otrzymać

Nowe pieniądze z UE dla przedsiębiorców. Sprawdź, jak je otrzymać

W nowej finansowej perspektywie unijnej więcej pieniędzy będzie przeznaczone na wsparcie dla przedsiębiorców w postaci instrumentów zwrotnych. Czyli nieco odmiennie niż poprzednio. Różnice tłumaczy
Unijne środki czekają na przedsiębiorców. Wnioskuj nawet na drugim końcu Polski

Unijne środki czekają na przedsiębiorców. Wnioskuj nawet na drugim końcu Polski

Webinarium testowe widok

Webinarium testowe widok

Unijne pieniądze dla firm. Bez zbędnych formalności!

Unijne pieniądze dla firm. Bez zbędnych formalności!

Już za kilka miesięcy zostaną rozpisane pierwsze konkursy na pieniądze dla przedsiębiorców, w ramach kolejnej transzy funduszy unijnych, zaplanowanych na lata 2014-2020. Tym razem pieniądze mają się

pokaż więcej