5
Maciej Kusznierewicz 11.08.2015

Inteligentne roboty z Polski podbijają świat

Robot sprzątający dom, patrolujący granicę, przeczesujący teren w poszukiwaniu niebezpiecznego pakunku – to nie wizje z filmów o przyszłości, tylko rzeczywistość, która dzieje się za sprawą firmy Robotics Inventions. Firma powstała nad Wisłą, a dziś jej prezes spotyka się z potencjalnymi kontrahentami w Dolinie Krzemowej.

Robotics Inventions to powstałe w 2007 r. dzieło Marka Sadowskiego – absolwenta tzw. kosmicznego Harvardu w Strasburgu (ISU) i byłego pracownika NASA, zatrudnionego do misji Pathfinder. Po jej zakończeniu wrócił do kraju i postanowił realizować marzenia o autonomicznych i półautonomicznych robotach.

Początkowo firma tylko wypełniała jego wolny czas i pochłaniała każdą nadwyżkę finansową. Gdy wreszcie postanowił zaangażować się w nią całkowicie, nie mógł przebić się ze swymi pomysłami. W dodatku nastał kryzys finansowy i inwestorzy oraz kredytodawcy nie byli skorzy do finansowania ryzykownych przedsięwzięć.

1 z 3 Następny

fot: (mat.prasowe)

Odkurzacz jak dozorca

Przełomem okazała się dotacja na zaprojektowanie i zbudowanie robota-odkurzacza sprzątającego, który nazwano RI Vac. Projekt wart 635 tys. zł otrzymał dofinansowanie w wysokości 297 tys. z Funduszy Europejskich (z programu Innowacyjna Gospodarka). Licencja na moduł sterujący tym urządzeniem (RI Spirit) została sprzedana znanemu koncernowi z branży AGD. Odkurzacz składa się z napędu, szczotek i zestawu czujników.  To one zapobiegną upadkowi ze schodów i pozwolą ominąć przeszkody.

– To w pełni autonomiczna maszyna, która po uprzednim wyznaczeniu miejsca dla stacji dokującej sama się naładuje. W dodatku dzięki nowoczesnemu akumulatorowi odkurzacz zużywa kilkanaście razy mniej prądu niż tradycyjny sprzęt – mówi Anna Suchodolska.

 Zdaniem firmy największą zaletą urządzenia bezobsługowość odkurzacza. Sprzęt może pracować nawet podczas nieobecności domowników. Co więcej, można zaprogramować go na pracę w dowolnym dniu tygodnia, o wyznaczonej porze. Po jej zakończeniu sam wraca do stacji, w której ładuje się przed następnym cyklem sprzątania.

Robot od brudnej roboty

Już dziś inne dzieło inżynierów z Robotics Inventions, RI IndVac, sprząta amerykańskie biurowce. Klientem firmy zostało przedsiębiorstwo odpowiedzialne za czyszczenie 14 tys. budynków na wschodzie USA. Specyfiką tamtejszych obiektów są tzw. podniesione podłogi, czyli 50-cm wolne przestrzenie pod podłogą. Dla człowieka ich czyszczenie jest bardzo niewygodne.

W ten sposób robot odkurzacz podpodłogowy urzeczywistnia zamierzenia twórców firmy. Celem Sadowskiego i jego współpracowników jest tworzenie zaawansowanych technologicznie maszyn, które podnoszą jakość życia, wspierają lub zastępują człowieka w zadaniach trudnych, nudnych, nieatrakcyjnych (sprzątanie, dozór), niebezpiecznych (wyprawy kosmiczne, przemysł wydobywczy, akcje ratownicze), wymagających dużej precyzji (zabiegi chirurgiczne) i kosztownych (badanie dna oceanicznego, planet i gwiazd).

Komentarze5

Popularne Najnowsze

amen 12 sierpnia 2015 00:36:06
6 8
nie ma w tym nic innowacyjnego są setki firm produkujących znacznie lepsze roboty sprzątające, roomba, neato, itd, ale jak ktoś ma układy albo umie korumpować to wyciągnie na dofinansowanie ile zechce.
Pokaż cały komentarz
zalozyciel RI 25 sierpnia 2015 23:20:51
6 3
@Amen - RI udalo sie pozyskac kilka milionow na nasze - jednak innowacyjne - roboty (tansze, lepsze, szybsze, sterowane w roju - stad nagrody na Military Elrob) nie przez uklady, a dzieki rzetelnym projektom biznesowym. szczescie takie, ze RI ma teraz kilka dobrych produktow dzieki dotacjom. a ze wiekszosc rodakow mysli, ze produkt koreanski czy amerykanski jest lepszy, wiec by wprowadzic nasze roboty na rynek europejski eksportujemy go przez Krzemowa Doline. Czyz to nie jest piekne? w czym odkurzacz lepszy (cichszy, nieobijajacy, lepiej o 50% odkurzajacy kurz, sterowany z chmury): http://kck.st/1rucIGe
Pokaż cały komentarz
Judi 12 maja 2018 03:14:31
0 3
UoBmn0 https://www.genericpharmacydrug.com
Pokaż cały komentarz
Barnypok 30 grudnia 2016 13:43:47
0 3
fxh2g0 http://www.FyLitCl7Pf7ojQdDUOLQOuaxTXbj5iNG.com
Pokaż cały komentarz
Barnypok 30 grudnia 2016 13:42:11
0 3
1B0dQM http://www.FyLitCl7Pf7ojQdDUOLQOuaxTXbj5iNG.com
Pokaż cały komentarz
Nowe pieniądze z UE dla przedsiębiorców. Sprawdź, jak je otrzymać

Nowe pieniądze z UE dla przedsiębiorców. Sprawdź, jak je otrzymać

W nowej finansowej perspektywie unijnej więcej pieniędzy będzie przeznaczone na wsparcie dla przedsiębiorców w postaci instrumentów zwrotnych. Czyli nieco odmiennie niż poprzednio. Różnice tłumaczy
Unijne środki czekają na przedsiębiorców. Wnioskuj nawet na drugim końcu Polski

Unijne środki czekają na przedsiębiorców. Wnioskuj nawet na drugim końcu Polski

Webinarium testowe widok

Webinarium testowe widok

Unijne pieniądze dla firm. Bez zbędnych formalności!

Unijne pieniądze dla firm. Bez zbędnych formalności!

Już za kilka miesięcy zostaną rozpisane pierwsze konkursy na pieniądze dla przedsiębiorców, w ramach kolejnej transzy funduszy unijnych, zaplanowanych na lata 2014-2020. Tym razem pieniądze mają się

pokaż więcej