30
Renata Struzik 13.08.2015

Jak zdobyć pieniądze na założenie firmy?

Jak zdobyć pieniądze na założenie firmy?

fot: Pixabay.com/Domena publiczna

Założenie działalności gospodarczej może być o wiele łatwiejsze, jeśli tylko skorzysta się z dofinansowania na ten cel. Jak…? Oto odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Dofinansowanie na założenie standardowej działalności gospodarczej można uzyskać zarówno z programów regionalnych, jak i programu Wiedza Edukacja Rozwój. Jeśli firma ma być innowacyjna, można skorzystać również ze wsparcia w ramach programów Inteligentny Rozwój i (w niektórych regionach kraju) Polska Wschodnia. Z kolei osoby chcące otworzyć firmę na terenie wiejskim lub w małym miasteczku, mają możliwość otrzymania wsparcia z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

W związku z tym, że wybór jest duży, a co za tym idzie, wątpliwości również pojawia się sporo, odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania.

1. Czy są przewidziane dotacje na założenie działalności tradycyjnej, nie innowacyjnej i dla osób nie bezrobotnych, ale gotowych odejść z pracy na etat?

W zależności od wieku osoby chcącej rozpocząć działalność, można skorzystać z programu Wiedza Edukacja Rozwój (dla osób do 29 roku życia) lub programów regionalnych (dla osób od 30 roku życia). Z funduszy można skorzystać, gdy jest się osobą nieaktywną zawodowo, bezrobotną. Dopiero wtedy można starać się o dofinansowanie w formie dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Szczegółowe kryteria dotyczące osób starających się o wsparcie określane przez poszczególnych operatorów, czyli instytucje przyznające dotacje.

Jeżeli jest się osobą pracującą, można uzyskać jedynie pożyczkę preferencyjną. Dotyczy to zarówno umów o pracę, jak i cywilnoprawnych.

2. Czy studenci mogą otrzymać dotacje na założenie działalności gospodarczej?

Studenci studiów stacjonarnych nie mogą uzyskać takiej dotacji, dlatego, że są osobami uczącymi się w trybie dziennym i nie mogą mieć statusu osoby bezrobotnej. Studenci mogą natomiast starać się o pożyczki preferencyjne.  Dedykowane są im m.in. pożyczki z Programu Pierwszy Biznes Wsparcie w Starcie (http://wsparciewstarcie.bgk.pl/). Ci studiujący na studiach wieczorowych lub zaocznych mogą skorzystać z dotacji w ramach programu Wiedza Edukacja Rozwój.

3. Czy jest jeden obowiązujący termin składania wniosków o dotację z Funduszy Europejskich we wszystkich powiatowych urzędach pracy?

Nie, każdy PUP ma indywidualne terminy składania wniosków. Dlatego warto w tej sprawie kontaktować się ze swoim Powiatowym Urzędem Pracy.

4. Czy można jednocześnie otrzymać dotację i preferencyjną pożyczkę?

Nie, można otrzymać tylko jedną formę wsparcia, dlatego, że o dofinansowanie na konkretny cel można starać się jednorazowo. Nie można równolegle korzystać z dofinansowania z różnych instytucji czy z wielu źródeł.

5. Jak długo trzeba być bezrobotnym, aby móc otrzymać dotację na założenie firmy?

W ogólnych zasadach, nie ma określonego minimalnego okresu bycia osobą bezrobotną. Natomiast Powiatowe Urzędy Pracy w swoich regulaminach mają takie zapisy, dlatego warto skierować to pytanie do właściwego PUP.

6. Po jakim czasie od zamknięcia aktualnie prowadzonej działalności, można starać się o dofinansowanie na założenie nowej firmy?

Aby móc starać się o dofinansowanie trzeba przez rok przed złożeniem wniosku nie prowadzić żadnej działalności.

7. Czy z dotacji można opłacić ZUS?

Dotacje można przeznaczyć na wydatki inwestycyjne związane z założeniem firmy. Natomiast ZUS może być opłacony ze wsparcia pomostowego, jeśli jest ono przyjmowane w ramach dotacji. Wsparcie pomostowe to pomoc na bieżące, stałe wydatki w pierwszym okresie działania firmy.

30 Co sądzisz? Zajrzyj do komentarzy

Komentarze30

Popularne Najnowsze

Patrycja 11 kwietnia 2017 10:47:49
2 0
Bardzo dobry artykuł! Trzeba się starać o fundusze na firmę. Ostatnio spotkałam się z książką “Sekrety 12 sposobów jak zdobyć pieniądze na firmę”. Otwarcie nowej pizzerii to kwestia dni :)
Pokaż cały komentarz
Ania88 17 lutego 2017 16:11:49
2 0
Ciekawe rady. Mi osobiście pomogła książka "Sekrety 12 sposobów jak zdobyć pieniądze na firmę". Dla mnie pozycja idealna ! :)
Pokaż cały komentarz
Bizzona 25 września 2017 13:13:39
1 0
Posiadamy kredyty dla nowo powstałych i planujących rozpoczęcie działalności gospodarczych, nawet do 80 tysięcy złotych, bardzo dobre warunki cenowe. Jako poręczenie lub zastaw na nieruchomości lub ruchomości. Chętnych zapraszamy do kontaktu: bizzona.pl
Współpracując z nami nowe firmy (do 12 miesisęcy) mogą skorzystać ze zniżek na wiele produktów w tym:
OFERTA NO LIMIT, a w niej rozmowy bez limitu, SMSy, MMSy do wszystkich sieci komórkowych i na telefony stacjonarne w kraju oraz 2 GB* internetu;
Abonament 12 miesięcy za jedyne 132,84 zł brutto
Abonament 24 miesiące za jedyne 236,16 zł brutto
*można ur******ać pakiety 2-20 GB
Pokaż cały komentarz
MK 23 października 2015 10:05:38
2 1
Niezrozumiały jest brak bezzwrotnego wsparcia dla osób pracujących na etacie i chcących otworzyć własną działalność. Warunkiem powinno być, że po otrzymaniu dotacji zrezygnują z pracy na etacie. Tym samym mamy wolne miejsce pracy po osobie, która otworzyła własną działalność i ewentualność zatrudnienia w nowo powstałej firmie kolejnych osób. Tymczasem wymaga się bycia bezrobotnym - czyli pozostawania bez środków utrzymania - i podjęcia decyzji o rozpoczęciu własnej działalności mimo braku pewności otrzymania dotacji. Gdzie tu logika?
Pokaż cały komentarz
Gość 6 września 2015 12:47:33
2 1
najlepiej pogadać z Dubienieckim lub wujkiem jego żony. Po prostu ukraść
Pokaż cały komentarz
krea 30 listopada 2015 18:46:42
2 1
Pieniądze na działalność to jedno a wsparcie w innej formie też nie mniej ważne. W ramach projektu Centrum Kreatywności w Warszawie zostanie wybudowane trzykondygnacyjne południowe skrzydło budynku oraz zadaszenie dziecińca, a istniejące: budynek frontowy i pięciokondygnacyjna oficyna północna, wpisane do rejestru zabytków przy ul. Targowej 56, zostaną zaadoptowane na cele biurowo-usługowe. Centrum Kreatywności ma za zadanie wspierać młodych kreatywnych twórców zwłaszcza w dziedzinie designu, mody, gier, architektury, filmu i wideo, muzyki, radio i tv, ICT, rzemiosła artystycznego, reklamy, fotografii, sztuk perfomatywnych, rynku sztuki i antyków czy rynku wydawniczego
Pokaż cały komentarz
KELVIN Ericksson 8 grudnia 2020 05:15:28
0 0
Witaj,
Jesteśmy profesjonalnym zespołem kredytowym Cyber Tech z dużym kręgiem wokół
na całym świecie zostało zainfekowanych ponad 3 milionami szkodliwych programów debetowych i
skimmerów, otrzymujemy pustą kartę bankomatową i doładowujemy ją dużą ilością pieniędzy
szybko i bezpiecznie, za pomocą których można wypłacić gotówkę w euro lub
Frank szwajcarski z bankomatów i może być używany przez dowolny system POS
Uwaga: nasze karty są nielegalne, ale zaufaj mi, że są w 100% bezpieczne
Kontakt: Kelvin Ericksson
E-mail: blankatmmaster5555@gmail.com
WhatsApp +3197005033695
strona internetowa: http: //blankatmmaster5555.wixsite.com/
Harkers
Pokaż cały komentarz
Pokaż więcej komentarzy
Nowe pieniądze z UE dla przedsiębiorców. Sprawdź, jak je otrzymać

Nowe pieniądze z UE dla przedsiębiorców. Sprawdź, jak je otrzymać

W nowej finansowej perspektywie unijnej więcej pieniędzy będzie przeznaczone na wsparcie dla przedsiębiorców w postaci instrumentów zwrotnych. Czyli nieco odmiennie niż poprzednio. Różnice tłumaczy
Unijne środki czekają na przedsiębiorców. Wnioskuj nawet na drugim końcu Polski

Unijne środki czekają na przedsiębiorców. Wnioskuj nawet na drugim końcu Polski

Webinarium testowe widok

Webinarium testowe widok

Unijne pieniądze dla firm. Bez zbędnych formalności!

Unijne pieniądze dla firm. Bez zbędnych formalności!

Już za kilka miesięcy zostaną rozpisane pierwsze konkursy na pieniądze dla przedsiębiorców, w ramach kolejnej transzy funduszy unijnych, zaplanowanych na lata 2014-2020. Tym razem pieniądze mają się

pokaż więcej