22
Renata Struzik 13.08.2015

Jak zdobyć pieniądze na założenie firmy?

Jak zdobyć pieniądze na założenie firmy?

fot: Pixabay.com/Domena publiczna

Założenie działalności gospodarczej może być o wiele łatwiejsze, jeśli tylko skorzysta się z dofinansowania na ten cel. Jak…? Oto odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Dofinansowanie na założenie standardowej działalności gospodarczej można uzyskać zarówno z programów regionalnych, jak i programu Wiedza Edukacja Rozwój. Jeśli firma ma być innowacyjna, można skorzystać również ze wsparcia w ramach programów Inteligentny Rozwój i (w niektórych regionach kraju) Polska Wschodnia. Z kolei osoby chcące otworzyć firmę na terenie wiejskim lub w małym miasteczku, mają możliwość otrzymania wsparcia z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

W związku z tym, że wybór jest duży, a co za tym idzie, wątpliwości również pojawia się sporo, odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania.

1. Czy są przewidziane dotacje na założenie działalności tradycyjnej, nie innowacyjnej i dla osób nie bezrobotnych, ale gotowych odejść z pracy na etat?

W zależności od wieku osoby chcącej rozpocząć działalność, można skorzystać z programu Wiedza Edukacja Rozwój (dla osób do 29 roku życia) lub programów regionalnych (dla osób od 30 roku życia). Z funduszy można skorzystać, gdy jest się osobą nieaktywną zawodowo, bezrobotną. Dopiero wtedy można starać się o dofinansowanie w formie dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Szczegółowe kryteria dotyczące osób starających się o wsparcie określane przez poszczególnych operatorów, czyli instytucje przyznające dotacje.

Jeżeli jest się osobą pracującą, można uzyskać jedynie pożyczkę preferencyjną. Dotyczy to zarówno umów o pracę, jak i cywilnoprawnych.

2. Czy studenci mogą otrzymać dotacje na założenie działalności gospodarczej?

Studenci studiów stacjonarnych nie mogą uzyskać takiej dotacji, dlatego, że są osobami uczącymi się w trybie dziennym i nie mogą mieć statusu osoby bezrobotnej. Studenci mogą natomiast starać się o pożyczki preferencyjne.  Dedykowane są im m.in. pożyczki z Programu Pierwszy Biznes Wsparcie w Starcie (http://wsparciewstarcie.bgk.pl/). Ci studiujący na studiach wieczorowych lub zaocznych mogą skorzystać z dotacji w ramach programu Wiedza Edukacja Rozwój.

3. Czy jest jeden obowiązujący termin składania wniosków o dotację z Funduszy Europejskich we wszystkich powiatowych urzędach pracy?

Nie, każdy PUP ma indywidualne terminy składania wniosków. Dlatego warto w tej sprawie kontaktować się ze swoim Powiatowym Urzędem Pracy.

4. Czy można jednocześnie otrzymać dotację i preferencyjną pożyczkę?

Nie, można otrzymać tylko jedną formę wsparcia, dlatego, że o dofinansowanie na konkretny cel można starać się jednorazowo. Nie można równolegle korzystać z dofinansowania z różnych instytucji czy z wielu źródeł.

5. Jak długo trzeba być bezrobotnym, aby móc otrzymać dotację na założenie firmy?

W ogólnych zasadach, nie ma określonego minimalnego okresu bycia osobą bezrobotną. Natomiast Powiatowe Urzędy Pracy w swoich regulaminach mają takie zapisy, dlatego warto skierować to pytanie do właściwego PUP.

6. Po jakim czasie od zamknięcia aktualnie prowadzonej działalności, można starać się o dofinansowanie na założenie nowej firmy?

Aby móc starać się o dofinansowanie trzeba przez rok przed złożeniem wniosku nie prowadzić żadnej działalności.

7. Czy z dotacji można opłacić ZUS?

Dotacje można przeznaczyć na wydatki inwestycyjne związane z założeniem firmy. Natomiast ZUS może być opłacony ze wsparcia pomostowego, jeśli jest ono przyjmowane w ramach dotacji. Wsparcie pomostowe to pomoc na bieżące, stałe wydatki w pierwszym okresie działania firmy.

22 Co sądzisz? Zajrzyj do komentarzy

Komentarze22

Popularne Najnowsze

Patrycja 11 kwietnia 2017 10:47:49
2 0
Bardzo dobry artykuł! Trzeba się starać o fundusze na firmę. Ostatnio spotkałam się z książką “Sekrety 12 sposobów jak zdobyć pieniądze na firmę”. Otwarcie nowej pizzerii to kwestia dni :)
Pokaż cały komentarz
Ania88 17 lutego 2017 16:11:49
2 0
Ciekawe rady. Mi osobiście pomogła książka "Sekrety 12 sposobów jak zdobyć pieniądze na firmę". Dla mnie pozycja idealna ! :)
Pokaż cały komentarz
MK 23 października 2015 10:05:38
2 1
Niezrozumiały jest brak bezzwrotnego wsparcia dla osób pracujących na etacie i chcących otworzyć własną działalność. Warunkiem powinno być, że po otrzymaniu dotacji zrezygnują z pracy na etacie. Tym samym mamy wolne miejsce pracy po osobie, która otworzyła własną działalność i ewentualność zatrudnienia w nowo powstałej firmie kolejnych osób. Tymczasem wymaga się bycia bezrobotnym - czyli pozostawania bez środków utrzymania - i podjęcia decyzji o rozpoczęciu własnej działalności mimo braku pewności otrzymania dotacji. Gdzie tu logika?
Pokaż cały komentarz
Gość 6 września 2015 12:47:33
2 1
najlepiej pogadać z Dubienieckim lub wujkiem jego żony. Po prostu ukraść
Pokaż cały komentarz
krea 30 listopada 2015 18:46:42
2 1
Pieniądze na działalność to jedno a wsparcie w innej formie też nie mniej ważne. W ramach projektu Centrum Kreatywności w Warszawie zostanie wybudowane trzykondygnacyjne południowe skrzydło budynku oraz zadaszenie dziecińca, a istniejące: budynek frontowy i pięciokondygnacyjna oficyna północna, wpisane do rejestru zabytków przy ul. Targowej 56, zostaną zaadoptowane na cele biurowo-usługowe. Centrum Kreatywności ma za zadanie wspierać młodych kreatywnych twórców zwłaszcza w dziedzinie designu, mody, gier, architektury, filmu i wideo, muzyki, radio i tv, ICT, rzemiosła artystycznego, reklamy, fotografii, sztuk perfomatywnych, rynku sztuki i antyków czy rynku wydawniczego
Pokaż cały komentarz
inester 6 sierpnia 2017 15:03:06
0 0
To naprawdę jest aż roi się od oszustów w Internecie, naprawdę nie jest normalne. W jednym tygodniu straciłam zł1, 750 dla płatności. Gdybym miał pytania wykonane?? Dandy Cash.com i on przyszedł po prostu rozczarowany. Polecam nikomu reklamować się na stronie. Mam tylko próbował ją na inną stronę, a kiedy wreszcie znalazł kogoś, kto był jeszcze uczciwi (życia wiary pożyczki inwestycyjne) livingfaithloaninvestment@Outlook.com bo on zapytał mnie z góry, ale wątpił, mógłby dać dowód i tak I tak wziął ryzyka i udało mi się pożyczyć od niego zł75, 000, proszę nie wysłał ktoś mówi się, że pożyczki pożyczkodawcy na tej stronie, bo one są naciągaczami, one się zawiodłem i uciec z mojego zł1, 600, Mr INESTER OHLIN jest tylko jeden ufam, bo dał mi pożyczki, potrzebowałem , proszę nie wysłał ktoś na tej stronie ponieważ oni są oszustwa udają kredytodawców pożyczki oni rwać ludzi ich ciężko zarobione pieniądze USA prokuratora generalnego Policji jesteœ szukaj¹c ten faceci w Internecie już teraz tak nie wysłał chłopaki proszę będą zdzierać Ci tak jak to było do mnie... Jeśli chcesz uzyskać pożyczki kontakt życia wiary pożyczki inwestycyjnej na e-mail livingfaithloaninvestment@outlook.com lub lepsze alternatywne można tekst i wywołanie rep firmy na +2349028864903
Pokaż cały komentarz
AGNES ALFREDO 29 maja 2017 05:50:16
0 0
cześć wszystkim
Czy szukasz renomowanej i akredytowanej firmie pożyczki prywatnej, która daje pożyczki z niską stopą procentową? Cieszę się, że jestem nowym Alfredo, prezes agnes alfredo loan, spółka zależna od osobistej obsługi pieniężnej, Personal Money Service jest dostawcą internetowych usług finansowych, w których klienci mają łatwy dostęp do różnych pożyczek online, Zapewniamy wszelkiego rodzaju pożyczki w bardzo szybki i prosty sposób, potrzebujesz kredytu konsolidacyjnego lub kredytu hipotecznego? Nie szukaj więcej, ponieważ jesteśmy tutaj, aby wszystkie kłopoty finansowe były przeszłością. Więc zadzwoń do nas dzisiaj pod adresem: (agnesalfredo2013@gmail.com), aby złożyć wniosek o pożyczkę, abyśmy mogli pokazać nam naszą stronę, aby zobaczyć nasze usługi
Pokaż cały komentarz
Pokaż więcej komentarzy
Nowe pieniądze z UE dla przedsiębiorców. Sprawdź, jak je otrzymać

Nowe pieniądze z UE dla przedsiębiorców. Sprawdź, jak je otrzymać

W nowej finansowej perspektywie unijnej więcej pieniędzy będzie przeznaczone na wsparcie dla przedsiębiorców w postaci instrumentów zwrotnych. Czyli nieco odmiennie niż poprzednio. Różnice tłumaczy
Unijne środki czekają na przedsiębiorców. Wnioskuj nawet na drugim końcu Polski

Unijne środki czekają na przedsiębiorców. Wnioskuj nawet na drugim końcu Polski

Webinarium testowe widok

Webinarium testowe widok

Unijne pieniądze dla firm. Bez zbędnych formalności!

Unijne pieniądze dla firm. Bez zbędnych formalności!

Już za kilka miesięcy zostaną rozpisane pierwsze konkursy na pieniądze dla przedsiębiorców, w ramach kolejnej transzy funduszy unijnych, zaplanowanych na lata 2014-2020. Tym razem pieniądze mają się

pokaż więcej