29
Renata Struzik 13.08.2015

Jak zdobyć pieniądze na założenie firmy?

Jak zdobyć pieniądze na założenie firmy?

fot: Pixabay.com/Domena publiczna

Założenie działalności gospodarczej może być o wiele łatwiejsze, jeśli tylko skorzysta się z dofinansowania na ten cel. Jak…? Oto odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Dofinansowanie na założenie standardowej działalności gospodarczej można uzyskać zarówno z programów regionalnych, jak i programu Wiedza Edukacja Rozwój. Jeśli firma ma być innowacyjna, można skorzystać również ze wsparcia w ramach programów Inteligentny Rozwój i (w niektórych regionach kraju) Polska Wschodnia. Z kolei osoby chcące otworzyć firmę na terenie wiejskim lub w małym miasteczku, mają możliwość otrzymania wsparcia z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

W związku z tym, że wybór jest duży, a co za tym idzie, wątpliwości również pojawia się sporo, odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania.

1. Czy są przewidziane dotacje na założenie działalności tradycyjnej, nie innowacyjnej i dla osób nie bezrobotnych, ale gotowych odejść z pracy na etat?

W zależności od wieku osoby chcącej rozpocząć działalność, można skorzystać z programu Wiedza Edukacja Rozwój (dla osób do 29 roku życia) lub programów regionalnych (dla osób od 30 roku życia). Z funduszy można skorzystać, gdy jest się osobą nieaktywną zawodowo, bezrobotną. Dopiero wtedy można starać się o dofinansowanie w formie dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Szczegółowe kryteria dotyczące osób starających się o wsparcie określane przez poszczególnych operatorów, czyli instytucje przyznające dotacje.

Jeżeli jest się osobą pracującą, można uzyskać jedynie pożyczkę preferencyjną. Dotyczy to zarówno umów o pracę, jak i cywilnoprawnych.

2. Czy studenci mogą otrzymać dotacje na założenie działalności gospodarczej?

Studenci studiów stacjonarnych nie mogą uzyskać takiej dotacji, dlatego, że są osobami uczącymi się w trybie dziennym i nie mogą mieć statusu osoby bezrobotnej. Studenci mogą natomiast starać się o pożyczki preferencyjne.  Dedykowane są im m.in. pożyczki z Programu Pierwszy Biznes Wsparcie w Starcie (http://wsparciewstarcie.bgk.pl/). Ci studiujący na studiach wieczorowych lub zaocznych mogą skorzystać z dotacji w ramach programu Wiedza Edukacja Rozwój.

3. Czy jest jeden obowiązujący termin składania wniosków o dotację z Funduszy Europejskich we wszystkich powiatowych urzędach pracy?

Nie, każdy PUP ma indywidualne terminy składania wniosków. Dlatego warto w tej sprawie kontaktować się ze swoim Powiatowym Urzędem Pracy.

4. Czy można jednocześnie otrzymać dotację i preferencyjną pożyczkę?

Nie, można otrzymać tylko jedną formę wsparcia, dlatego, że o dofinansowanie na konkretny cel można starać się jednorazowo. Nie można równolegle korzystać z dofinansowania z różnych instytucji czy z wielu źródeł.

5. Jak długo trzeba być bezrobotnym, aby móc otrzymać dotację na założenie firmy?

W ogólnych zasadach, nie ma określonego minimalnego okresu bycia osobą bezrobotną. Natomiast Powiatowe Urzędy Pracy w swoich regulaminach mają takie zapisy, dlatego warto skierować to pytanie do właściwego PUP.

6. Po jakim czasie od zamknięcia aktualnie prowadzonej działalności, można starać się o dofinansowanie na założenie nowej firmy?

Aby móc starać się o dofinansowanie trzeba przez rok przed złożeniem wniosku nie prowadzić żadnej działalności.

7. Czy z dotacji można opłacić ZUS?

Dotacje można przeznaczyć na wydatki inwestycyjne związane z założeniem firmy. Natomiast ZUS może być opłacony ze wsparcia pomostowego, jeśli jest ono przyjmowane w ramach dotacji. Wsparcie pomostowe to pomoc na bieżące, stałe wydatki w pierwszym okresie działania firmy.

29 Co sądzisz? Zajrzyj do komentarzy

Komentarze29

Popularne Najnowsze

Pamela Rosa Flores 29 grudnia 2018 20:09:52
0 0
Pożyczka gotówkowa na Boże Narodzenie! Czy chcesz zapewnić sobie i swoim bliskim radość z nadchodzących wakacji? Ukończ wszystkie marzenia, biorąc najlepszą pożyczkę. Sprawdź aktualne promocje pożyczek gotówkowych na Boże Narodzenie i Sylwestra 2018/2019 : pamelarosaflores11@gmail.com
Pokaż cały komentarz
scott 11 października 2018 10:23:59
0 0
"Słyszałem o firmie zajmującej się aseiamicrofanance (Loan Service) w styczniu 2018 r., Kiedy byłem w potrzebie finansowej, aby rozwinąć działalność restauracyjną, a dzięki szybkiej obsłudze finansowej dostałem pożyczkę i przeniosłem się do większej lokalizacji. średnio 40 USD dziennie, jako zysk z mojej restauracji i znajduję łatwość wspierania mojej rodziny, możesz się z nimi skontaktować (aseiamicrofanance@gmail.com). "
Pokaż cały komentarz
John White 27 marca 2018 01:23:50
0 0
finansowanie Pożyczki ograniczone dla małych i dużych kwot pożyczek 2%.

Witam ubiegaj się o pożyczkę na finansowanie Twojej firmy, Oferujemy wszystkie rodzaje pożyczek, prywatne pożyczki,
  kredyty komercyjne i osobiste o bardzo niskim oprocentowaniu wynoszącym zaledwie 2% w ciągu roku do 30 lat w dowolnym miejscu na świecie. Oferujemy pożyczki od 1000 do dowolnej kwoty, o którą prosisz, skontaktuj się z nami już dziś, financelimited011 @ gmail..com
financelimited011@gmail.com.
John White.j
Pokaż cały komentarz
Gość 31 października 2017 14:49:34
0 3
Gorąco polecam https://www.sekwencja.eu/ od lat są na rynku i pomagają w zdobyciu dotacji i funduszy unijnych.
Pokaż cały komentarz
marvis 3 października 2017 00:50:59
0 0
Witam wszystkich, Nazywam się marvis Rooney. Mieszkam w USA na Florydzie i jestem
szczęśliwy człowiek dzisiaj? Powiedziałem sobie, że każdy kredytodawca pożyczający, który może zmienić moje
Życie i sprawa mojej rodziny, skieruję każdą osobę, która szuka
pożyczki dla nich. Jeśli jesteś w potrzebie pożyczki i jesteś w 100% pewny, aby zapłacić
pożyczkę skontaktuj się z nimi, poinformuj agentów pożyczki, o których Marvis Rooney skierował Cię
do nich. kontakt Via mail {Hello everyone, Nazywam się marvis Rooney. Mieszkam w USA na Florydzie i jestem
szczęśliwy człowiek dzisiaj? Powiedziałem sobie, że każdy kredytodawca pożyczający, który może zmienić moje
Życie i sprawa mojej rodziny, skieruję każdą osobę, która szuka
pożyczki dla nich. Jeśli jesteś w potrzebie pożyczki i jesteś w 100% pewny, aby zapłacić
pożyczkę skontaktuj się z nimi, poinformuj agentów pożyczki, o których Marvis Rooney skierował Cię
do nich. kontakt (via mail fundsservice0@gmail.com) w bogu ufamy,
Pokaż cały komentarz
Bizzona 25 września 2017 13:13:39
1 0
Posiadamy kredyty dla nowo powstałych i planujących rozpoczęcie działalności gospodarczych, nawet do 80 tysięcy złotych, bardzo dobre warunki cenowe. Jako poręczenie lub zastaw na nieruchomości lub ruchomości. Chętnych zapraszamy do kontaktu: bizzona.pl
Współpracując z nami nowe firmy (do 12 miesisęcy) mogą skorzystać ze zniżek na wiele produktów w tym:
OFERTA NO LIMIT, a w niej rozmowy bez limitu, SMSy, MMSy do wszystkich sieci komórkowych i na telefony stacjonarne w kraju oraz 2 GB* internetu;
Abonament 12 miesięcy za jedyne 132,84 zł brutto
Abonament 24 miesiące za jedyne 236,16 zł brutto
*można ur******ać pakiety 2-20 GB
Pokaż cały komentarz
Kamila 28 sierpnia 2017 21:39:07
0 3
Gorąco polecam ten serwis - https://www.sekwencja.eu/ , istnieje już od dobrych paru lat i pomaga każdemu w walce o dotacje unijną
Pokaż cały komentarz
inester 6 sierpnia 2017 15:03:06
0 0
To naprawdę jest aż roi się od oszustów w Internecie, naprawdę nie jest normalne. W jednym tygodniu straciłam zł1, 750 dla płatności. Gdybym miał pytania wykonane?? Dandy Cash.com i on przyszedł po prostu rozczarowany. Polecam nikomu reklamować się na stronie. Mam tylko próbował ją na inną stronę, a kiedy wreszcie znalazł kogoś, kto był jeszcze uczciwi (życia wiary pożyczki inwestycyjne) livingfaithloaninvestment@Outlook.com bo on zapytał mnie z góry, ale wątpił, mógłby dać dowód i tak I tak wziął ryzyka i udało mi się pożyczyć od niego zł75, 000, proszę nie wysłał ktoś mówi się, że pożyczki pożyczkodawcy na tej stronie, bo one są naciągaczami, one się zawiodłem i uciec z mojego zł1, 600, Mr INESTER OHLIN jest tylko jeden ufam, bo dał mi pożyczki, potrzebowałem , proszę nie wysłał ktoś na tej stronie ponieważ oni są oszustwa udają kredytodawców pożyczki oni rwać ludzi ich ciężko zarobione pieniądze USA prokuratora generalnego Policji jesteœ szukaj¹c ten faceci w Internecie już teraz tak nie wysłał chłopaki proszę będą zdzierać Ci tak jak to było do mnie... Jeśli chcesz uzyskać pożyczki kontakt życia wiary pożyczki inwestycyjnej na e-mail livingfaithloaninvestment@outlook.com lub lepsze alternatywne można tekst i wywołanie rep firmy na +2349028864903
Pokaż cały komentarz
AGNES ALFREDO 29 maja 2017 05:50:16
0 0
cześć wszystkim
Czy szukasz renomowanej i akredytowanej firmie pożyczki prywatnej, która daje pożyczki z niską stopą procentową? Cieszę się, że jestem nowym Alfredo, prezes agnes alfredo loan, spółka zależna od osobistej obsługi pieniężnej, Personal Money Service jest dostawcą internetowych usług finansowych, w których klienci mają łatwy dostęp do różnych pożyczek online, Zapewniamy wszelkiego rodzaju pożyczki w bardzo szybki i prosty sposób, potrzebujesz kredytu konsolidacyjnego lub kredytu hipotecznego? Nie szukaj więcej, ponieważ jesteśmy tutaj, aby wszystkie kłopoty finansowe były przeszłością. Więc zadzwoń do nas dzisiaj pod adresem: (agnesalfredo2013@gmail.com), aby złożyć wniosek o pożyczkę, abyśmy mogli pokazać nam naszą stronę, aby zobaczyć nasze usługi
Pokaż cały komentarz
fozewakdoy 23 maja 2017 02:03:02
0 0
oXTzCH <a href="http://iezurfkdidbg.com/">iezurfkdidbg</a>, [url=http://wpghguqvlbrh.com/]wpghguqvlbrh[/url], [link=http://qjswpepykmhy.com/]qjswpepykmhy[/link], http://ugjczznauvuk.com/
Pokaż cały komentarz
Pokaż więcej komentarzy
Nowe pieniądze z UE dla przedsiębiorców. Sprawdź, jak je otrzymać

Nowe pieniądze z UE dla przedsiębiorców. Sprawdź, jak je otrzymać

W nowej finansowej perspektywie unijnej więcej pieniędzy będzie przeznaczone na wsparcie dla przedsiębiorców w postaci instrumentów zwrotnych. Czyli nieco odmiennie niż poprzednio. Różnice tłumaczy
Unijne środki czekają na przedsiębiorców. Wnioskuj nawet na drugim końcu Polski

Unijne środki czekają na przedsiębiorców. Wnioskuj nawet na drugim końcu Polski

Webinarium testowe widok

Webinarium testowe widok

Unijne pieniądze dla firm. Bez zbędnych formalności!

Unijne pieniądze dla firm. Bez zbędnych formalności!

Już za kilka miesięcy zostaną rozpisane pierwsze konkursy na pieniądze dla przedsiębiorców, w ramach kolejnej transzy funduszy unijnych, zaplanowanych na lata 2014-2020. Tym razem pieniądze mają się

pokaż więcej