382
Anna Paluch 17.02.2015

Małe firmy rzadko biorą kredyty. PARP chce im to ułatwić

Małe firmy rzadko biorą kredyty. PARP chce im to ułatwić

fot: Pixabay.com/Domena publiczna

Jedną z głównych barier rozwoju mikro, małych i średnich firm w Polsce jest brak środków finansowych. Mimo to przeważająca większość przedsiębiorców nie korzysta z kredytów, pożyczek ani leasingów. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości szuka rozwiązań, prowadząc nową usługę doradczą połączoną z korzystną ofertą finansowania zwrotnego.

Dlaczego większość MŚP nie korzysta z kredytów? Przyczyn jest wiele. – Części z nich banki nie chcą udzielać. Dla startupów największym problemem jest brak historii finansowania. Barierą bywają wymogi formalne czy wysokie koszty oferty – tłumaczy Andrzej Szwoch z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Do tego dochodzą niedostateczna wiedza oraz obawy przedsiębiorców przed zadłużeniem.

Projekt PARP „Planowanie działań w MŚP a finansowanie zwrotne” ma odpowiadać na te problemy i zwiększać dostęp firm do kredytów, pożyczek i leasingów. W jego ramach prowadzona jest usługa stworzona z myślą o MŚP, z której do października 2015 r. skorzysta w sumie około 1000 przedsiębiorców.

Na co może liczyć firma?

Ten projekt łączy, korzystniejszą niż rynkowa, ofertę finansowania zwrotnego oraz tzw. usługę doradczo-szkoleniową, czyli pomoc wyspecjalizowanego doradcy w planowaniu przedsięwzięcia, pozyskaniu finansowania oraz w jego realizacji, według wypracowanego wcześniej pod okiem PARP standardu.

Działająca na Dolnym Śląsku Agencja Rozwoju Innowacji SA jest jednym z podmiotów świadczących usługi w projekcie. Udzieli ona wsparcia 35 firmom, które obecnie rekrutuje. Na co dokładnie może liczyć klient, tłumaczy Aneta Sotoła, dyrektor Departamentu Finansowania Innowacji w ARI SA.

– Najpierw oceniamy zdolność finansową firmy oraz jej zapotrzebowanie na inwestycje. Potem ustalamy, co mogą zaoferować banki. Negocjujemy z nimi, żeby oferta była, jak najkorzystniejsza. Pomagamy klientowi w przygotowaniu potrzebnych dokumentów i asystujemy przy podpisywaniu umowy z bankiem. Na następnym etapie monitorujemy przedsięwzięcie i ewentualne zagrożenia w jego realizacji. Później podpowiadamy jeszcze, jakie kolejne kroki inwestycyjne warto podjąć i gdzie szukać źródeł finansowania.

Co ważne, firma nie ponosi kosztów udziału w projekcie, działanie finansowane jest z Funduszy Europejskich, z programu Kapitał Ludzki.

– W zależności od zakresu i złożoności, godzina usługi doradczej na rynku kosztuje około 120-150 zł. My, całkowicie nieodpłatnie, planujemy poświęcić każdej firmie około 100 godzin. Klienci mogą zatem wiele zyskać – mówi Aneta Sotoła.

Ale to nie jedyny atut tej oferty.

– Zajmujemy się całą stroną formalną, co jest ważne dla małych firm. Przedstawiamy gotową ofertę, więc klient nie musi chodzić od banku do banku w poszukiwaniu najlepszej – tłumaczy Aneta Sotoła.

Poprzednia Strona 1 z 2 1 2 Następna
382 Co sądzisz? Zajrzyj do komentarzy

Komentarze382

Popularne Najnowsze

Gość 17 lutego 2015 20:51:24
390 2
A kto doradza? Osoby bez doświadczenia w prowadzeniu swojego biznesu...
Czyli jak nic, klapa dla początkujących, Lepiej by dla Misi(mali i średni) przygotowali ofertę na zabezpieczenia kredytów a nie tworzyli sztucznie dodatkowe urzędy.
Pokaż cały komentarz
Gosia 14 marca 2015 18:15:46
1 0
święte słowa, sama korzystałam z takiego doradztwa, w pewnym momencie usłyszałam od doradzającej mi osoby "Pani na prawdę ma duże doświadczenie, można się od Pani dużo dowiedzieć" - normalnie myślałam, że to jakiś cyrk - firma doradcza finansowana ze środków publicznych nie miała pojęcia jak mi doradzić - w praktyce to ja doradzałam im. Tyle, że to ja musiałam podpisać papier o otrzymanej pomocy publicznej, a oni zainkasowali za mnie wynagrodzenie. Nic tylko założyć firmę doradczą, tylko jak dostać takie lukratywne zlecenie?
Pokaż cały komentarz
popaprak 18 lutego 2015 15:09:50
359 4
to proste, nie chcą kredytów, wolą żyć skromnie ale nie likwidować działalności.
Pokaż cały komentarz
Gość 20 lutego 2015 10:01:04
21 0
święta racja
Pokaż cały komentarz
ZABÓR 18 lutego 2015 14:13:39
302 2
Chcesz mieć spokój , to jak najdalej od banków ! Ustawa o kredytach do poprawki , Licha zlikwidowana , umowy abuzywne , brak nadzoru nad kredytami , zablokowany system ochrony praw klientów finansowych , absurdalne przywilej****nków i wcześnie wymienione oraz łamanie prawa na niespotykaną skalę powoduje BEZPRAWIE BANKÓW O KOSMICZNYCH ROZMIARACH I TRZEBA PAMIĘTAĆ ŻE JEST EWENEMENT NA SKALĘ ŚWIATOWĄ MAJĄ OFICJALNĄ ZGODĘ NA PRZEMOC EKONOMICZNĄ CZYLI OKRADANIE POLSKICH RODZIN W MAJESTACIE PRAWA.
Pokaż cały komentarz
mki 17 lutego 2015 18:24:58
252 7
Zadłużyć poprzez doradców i PO przejmować dla swoich .
Pokaż cały komentarz
samowystarczalny 20 lutego 2015 17:41:57
22 0
chyba jesteśmy solą w oku - nie mamy kredytów to nie mają bata na nas.... mogą się jeszcze od nas uczyć gospodarowania gotówką
Pokaż cały komentarz
Gość 18 lutego 2015 14:01:20
203 1
Firmy chcą zarabiać a nie tworzyć blichtr dla "prestiżu".
Pokaż cały komentarz
Gość 18 lutego 2015 10:27:43
188 9
NIEPEWNA PRZYSZŁOŚĆ I PO u sterów!!! to są prawdziwe powody! to że mogą ci zabrać wszystko jak interes nie wyjdzie. Rzeczpospolita Bankowa.
Pokaż cały komentarz
lukas 17 marca 2015 06:46:09
2 0
akurat kazda z innych partii moglaby mniej popsuc niz PO, tym panom juz dziekujemy!
Pokaż cały komentarz
Gość 17 lutego 2015 20:48:09
132 4
wsztstko to banda kutra kadnie i se daje dotacje waszawa se daje i se zadzi w calej polsce wykanczaja wszystkie firmy lokalne na okrae zuca ochlap tam gdzie sie nie oplaci najpierw kaza dawac swoje obroty potem lukaja gdzie warto inwestowac i szukaj kanalu finansowania w unii skurwiele z warszawy ale dojdzie na nich kreska jak kilka dekad kiedys
Pokaż cały komentarz
kolo 9 marca 2015 20:00:28
0 2
debilu moze ktos jest dos mocno zbulwersowany
Pokaż cały komentarz
rafal 19 lutego 2015 08:07:57
9 5
Kup "se" słownik
Pokaż cały komentarz
Paryżanin 22 lutego 2015 15:23:44
6 0
Popieram słyszałem już o podobnych problemach kilku firm
Pokaż cały komentarz
kolo 9 marca 2015 20:00:54
0 1
debilu moze ktos jest dosc mocno zbulwersowany
Pokaż cały komentarz
Tutaj 16 marca 2015 14:42:41
2 0
Powtórzę, bo nie wszyscy zrozumieli. Te niby firmy doradcze to zwykłe szpiegostwo gospodarce. Przed udzieleniem kredytu każą sobie dostarczyć wszystkie dokumenty księgowe prowadzonego (dobrze prosperującego skoro się chce dalej rozwijać) biznesu. Pomoc konstruują tak by firmę zakopać po uszy. Natomiast same posiadają wiedzę dla SWOICH.... które branże, dziedziny, nisze,... są jeszcze jako tako dochodowe ....w które warto inwestować wykopując rodzimy, skromny, polski kapitał.
Pokaż cały komentarz
Pokaż więcej komentarzy
Nowe pieniądze z UE dla przedsiębiorców. Sprawdź, jak je otrzymać

Nowe pieniądze z UE dla przedsiębiorców. Sprawdź, jak je otrzymać

W nowej finansowej perspektywie unijnej więcej pieniędzy będzie przeznaczone na wsparcie dla przedsiębiorców w postaci instrumentów zwrotnych. Czyli nieco odmiennie niż poprzednio. Różnice tłumaczy
Unijne środki czekają na przedsiębiorców. Wnioskuj nawet na drugim końcu Polski

Unijne środki czekają na przedsiębiorców. Wnioskuj nawet na drugim końcu Polski

Webinarium testowe widok

Webinarium testowe widok

Unijne pieniądze dla firm. Bez zbędnych formalności!

Unijne pieniądze dla firm. Bez zbędnych formalności!

Już za kilka miesięcy zostaną rozpisane pierwsze konkursy na pieniądze dla przedsiębiorców, w ramach kolejnej transzy funduszy unijnych, zaplanowanych na lata 2014-2020. Tym razem pieniądze mają się

pokaż więcej