15
Joanna Ćwiek-Świdecka 18.06.2015

Małopolska szlifuje diamenty. Stawia na młodzież

W polskich szkoły nauczyciele prowadzą lekcje tak, by zrozumiał je najsłabszy uczeń. A co ze zdolnymi? Ci muszą poradzić sobie sami, bo szkoła zwykle nie ma dla nich zbyt wielu propozycji.

Ale nie musi tak być. Małopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli w partnerstwie z Wyższą Szkołą Biznesu – National-Luis University w Nowym Sączu stworzyło „ DiAMEnT” specjalny projekt nastawiony na pracę z uczniami zdolnymi. Projekt realizowany był od 1 marca 2009 r. do 31 grudnia 2013 r.

- Projekt powstał jako odpowiedź na brak systemowych rozwiązań na rzecz uczniów zdolnych. W praktyce edukacyjnej zbyt rzadko są oni postrzegani jako grupa o specjalnych potrzebach edukacyjnych, wymagająca skutecznej diagnozy, nowoczesnych programów i wsparcia ze strony profesjonalnej kadry - wyjaśnia Krystyna Dynowska-Chmielewska z MCDN, koordynatorka projektu.

W trzech krokach

1 z 4 Następny
W trzech krokach

Projekt miał na celu wypracowanie i wdrożenie systemowych rozwiązań programowych i organizacyjnych służących wspieraniu rozwoju uzdolnień uczniów. W przypadku dzieci młodszych (klasy 1-3 szkoły podstawowej) nastawiono się na rozwój twórczego myślenia.

Natomiast w przypadku dzieci z klas starszych (zarówno w szkole podstawowej, jak i gimnazjum i szkołach ponadgimnazjalnych) zdecydowano się na zajęcia w zakresie technologii informacyjno - komunikacyjnej, języka angielskiego, przedsiębiorczości i matematyki.

– Podstawowe założenie  projektu to odejście od tradycyjnych form pracy z uczniem zdolnym, ukierunkowanych na rozwijanie wiedzy o charakterze akademickim na rzecz kompleksowych działań mających na celu rozwijanie umiejętności przedmiotowych i ponadprzedmiotowych – wyjaśnia Dynowska-Chmielewska.

Program był realizowany w trzech etapach. Pierwszy etap to opracowanie systemu pracy z uczniami zdolnymi. To nie tylko sam  pomysł na to, jak mają wyglądać lekcje, ale także testy do diagnozy uzdolnień, program rozwijania twórczego myślenia, programy zajęć pozalekcyjnych, programy e-lerningowych kół naukowych i program szkoły letniej.

Komentarze15

Popularne Najnowsze

oiuyt 5 lipca 2015 13:22:21
7 3
po tym szlifowaniu dzieci przewraca sie im w glowie ten kto to wymyslil te szlifowanie diamentów powinien zostac zeslany na 100 lat lagru
Pokaż cały komentarz
Gość 19 czerwca 2015 15:49:48
7 4
jak tak czytam dzisiejsze odpowiedzi w WP-- to sami nienormalni ludzie pisza chyba Ruskie cos pusciły w powietrzu bo wszystkie odpowiedzi sa nie namiejscu
Pokaż cały komentarz
as 15 lipca 2015 21:51:24
2 0
tylko jest problem < gdzie jest w polsce praca dla młodych i zdolnych>
rozmawiałem z kuzynką żony pochodzącą z sądecczyzny, powiedziała mi ,że z dzieci jej licznego rodzeństwa tylko jej córka została w kraju,
na sądecczyznie nie ma obecnie młodych ludzi wszyscy wyjechali czy to do anglii czy krajów nordyckich, czy też do kanady , bądz usa.
to jest wielka emigracja: prawie 3 mln młodych polaków wyjechało z tej ponoć "wolnej polski" za pracą i chlebem
/ po powstaniu listopadowym, gdy kraj opuściło 11 tysięcy byłych powstanców nazwano ten exodus wielką emigracją ., te liczby są nieporównywalne.
Pokaż cały komentarz
magister na zasilku z Mops i dreczony 16 lipca 2015 00:00:41
1 0
DJaMenty
Pokaż cały komentarz
Gość 19 czerwca 2015 10:13:10
10 9
Proszę każdego z was, aby choć raz dziennie zmówił Ojcze Nasz za dusze cierpiące. To bardzo ważne. Pomóżmy im. Proszę podaj dalej.
Pokaż cały komentarz
Maturzystka Ola 7 lipca 2015 14:02:07
2 2
Jedyną szkołą w Małopolsce, w której tuman nie ma szans jest V LO im. A. Witkowskiego! I chwała im im za to! Więc jeśli Twoje dziecko CHCE (ono samo! A nie bo Ty tego chcesz!) się uczyć, rozwijać i nie marnować czasu w szkole to nie zastanawiaj się nad inną szkołą! Pozdrawiam Dyrektora Pietrasa i wspaniałych nauczycieli!
Pokaż cały komentarz
Barnypok 27 grudnia 2016 23:05:48
0 3
s0EAUH http://www.FyLitCl7Pf7ojQdDUOLQOuaxTXbj5iNG.com
Pokaż cały komentarz
Pokaż więcej komentarzy
Nowe pieniądze z UE dla przedsiębiorców. Sprawdź, jak je otrzymać

Nowe pieniądze z UE dla przedsiębiorców. Sprawdź, jak je otrzymać

W nowej finansowej perspektywie unijnej więcej pieniędzy będzie przeznaczone na wsparcie dla przedsiębiorców w postaci instrumentów zwrotnych. Czyli nieco odmiennie niż poprzednio. Różnice tłumaczy
Unijne środki czekają na przedsiębiorców. Wnioskuj nawet na drugim końcu Polski

Unijne środki czekają na przedsiębiorców. Wnioskuj nawet na drugim końcu Polski

Webinarium testowe widok

Webinarium testowe widok

Unijne pieniądze dla firm. Bez zbędnych formalności!

Unijne pieniądze dla firm. Bez zbędnych formalności!

Już za kilka miesięcy zostaną rozpisane pierwsze konkursy na pieniądze dla przedsiębiorców, w ramach kolejnej transzy funduszy unijnych, zaplanowanych na lata 2014-2020. Tym razem pieniądze mają się

pokaż więcej