240
Hubert Lewkowicz 10.02.2015

Masz pomysł na biznes, ale brakuje ci pieniędzy? Tak rozwiążesz swoje problemy

Masz pomysł na biznes, ale brakuje ci pieniędzy? Tak rozwiążesz swoje problemy

fot: Pixabay.com/Domena publiczna

Co robić kiedy kilkoro bezrobotnych ma pomysł na wspólny biznes, ale nie mają pieniędzy na jego uruchomienie? Można na przykład założyć spółdzielnię socjalną i otrzymać dotację na rozpoczęcie działalności. Tak rozpoczęła funkcjonowanie Spółdzielnia Socjalna ELPIDA, która działa w dalekim Zagórzu na Podkarpaciu. Jej członkinie pomagając innym, pomogły także sobie.

Panie ze Spółdzielni Socjalnej ELPIDA zajmują się opieką nad osobami starszymi, niepełnosprawnymi, dziećmi zdrowymi i dziećmi autystycznymi. Aby dojechać do podopiecznego pokonują czasem sporo kilometrów bieszczadzkimi drogami.

- Zajmujemy się higieną osobistą naszych podopiecznych, przygotowujemy posiłki, jeździmy z nimi do lekarza i realizujemy recepty. Nie możemy jedynie podawać leków, bo nie leży to w naszych kompetencjach. Pomagamy również w rehabilitacji podopiecznych, która przeprowadzana jest przez pracowników innych  instytucji. Opiekunki są u swoich podopiecznych siedem razy w tygodniu przez kilka godzin dziennie - mówi Mariola Kozyra, prezes Spółdzielni Socjalnej ELPIDA.

To ona była inicjatorką założenia spółdzielni.

- Przez pewien czas byłam pracownikiem socjalnym w Miejsko-Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Zagórzu, potem utraciłam tę pracę. Pewnego wieczoru odebrałam telefon od pani dyrektor MGOPS-u, która opowiedziała mi o projekcie realizowanym przez Fundację Bieszczadzką w Ustrzykach Dolnych w porozumieniu z Wojewódzkim Urzędem Pracy w Rzeszowie. Zaproponowała, byśmy razem z koleżankami, które również nie miały pracy, założyły spółdzielnię socjalną właśnie o charakterze opiekuńczym z przeznaczeniem dla osób starszych i niepełnosprawnych. Umówiłyśmy się na spotkanie i tak to się zaczęło - opowiada pani Mariola.

spółdzielnia socjalna Elpida (2).jpg

Na zdjęciu Mariola Kozyra, prezes spółdzielni
fot.Hubert Lewkowicz

Korzystajmy z pomocy doradców

Spółdzielnię socjalną ELPIDA tworzy pięć pań, które były osobami bezrobotnymi. Dwie z nich to osoby polecone przez pracowników socjalnych, a  dwie - pozyskane przez Powiatowy Urząd Pracy w Sanoku, dzięki któremu zdobyły odpowiednie kwalifikacje. Przedsiębiorcze kobiety założyły spółdzielnię dzięki unijnemu wsparciu z programu Kapitał Ludzki. Jak podkreśla prezes Kozyra, pozyskanie dotacji wymaga doświadczenia i wiedzy. 

- Nie jest łatwo zdobyć pieniądze na założenie spółdzielni. Samodzielnie raczej byśmy  nie napisały biznesplanu ani projektu. Udało się nam to zrobić dzięki pomocy doradców z Fundacji Bieszczadzkiej - mówi.

Każda z pań otrzymała 20 tysięcy złotych, co dało łącznie 100 tysięcy złotych. Dodatkowo przez pół roku  spółdzielnia otrzymywała wsparcie pomostowe w wysokości 8 tysięcy złotych, a przez kolejne pół roku - w wysokości 6 tysięcy złotych. „Pomostówka” miała służyć przede wszystkim na pokrycie wszelkich kosztów spółdzielni.

- To było dla nas ogromne wsparcie, bo zaczynałyśmy od zera - podkreśla Mariola Kozyra.

W trudnym bieszczadzkim terenie

Spółdzielnia Socjalna ELPIDA spełnia ważną rolę w życiu tamtejszej społeczności. Jej podopiecznymi są mieszkańcy gminy Zagórz i gminy Komańcza. Choć to piękne tereny położone na styku Bieszczadów i Beskidu Niskiego, duże odległości i trudny teren sprawiają, że mieszkańcy mają czasem utrudniony dostęp do tego typu usług. W tej chwili spółdzielnia ma 24 podopiecznych z gminy Zagórz i 2 z gminy Komańcza, a także 2 klientów prywatnych.

spółdzielnia socjalna Elpida (1).jpg

Spółdzielnia Socjalna ELPIDA
fot.Hubert Lewkowicz

Jeśli usługi zleca Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Zagórzu lub Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Komańczy,  część kosztów ponosi gmina. Jeśli usługa jest prywatna - pełną opłatę uiszcza klient.

Jak podkreślają członkinie spółdzielni, najwięcej klientów zdobywa się dzięki tak zwanej poczcie pantoflowej, choć ważną rolę odgrywa także strona internetowa oraz współpraca z ośrodkami zdrowia.

- Nasze ulotki zostawiałyśmy też w parafiach w różnych miejscowościach - mówi Mariola Kozyra.

Wsparcie i co dalej? 

Wiadomo, że każda dotacja i każde wsparcie  kiedyś się kończy. Po roku działalności spółdzielnia socjalna jest zdana już tylko sama na siebie.

- Najtrudniejszy był moment, kiedy skończyła się „pomostówka”. Nie ukrywam, że obecnie większość zarobionych pieniędzy przeznaczamy na pokrycie wydatków firmy. Same musiałyśmy zrezygnować z etatów i pracujemy na umowę o dzieło. Chcę jednak powiedzieć, że po tym trudnym okresie zaczyna być coraz lepiej - patrzy z optymizmem w przyszłość prezes ELPIDY. I już myśli o tym, jak w siedzibie spółdzielni założyć Klub Seniora

Spółdzielnie socjalne z nowych funduszy

Jeśli ktoś chciałby pójść w ślady pań z ELPIDY i założyć spółdzielnię socjalną, wsparcie znajdzie w Funduszach Europejskich. Ale w innych programach. Teraz dotacje na podmioty ekonomii społecznej (w tym na spółdzielnie socjalne) są w programach regionalnych. Pieniądze na ten cel znajdą się też w krajowym programie Wiedza Edukacja Rozwój. W sumie przez najbliższe lata ekonomia społeczna otrzyma 1,8 mld zł wsparcia z Funduszy Europejskich.

Telefon może stać się oczami? Unia finansuje rewolucyjne projekty

Te środki w formie dotacji lub preferencyjnych pożyczek będą przyznawane na tworzenie nowych przedsiębiorstw społecznych, a także zwiększanie zatrudnienia już w tych istniejących i podnoszenie kwalifikacji ich pracowników. Nowe i funkcjonujące spółdzielnie otrzymają również wsparcie rozwojowe w postaci szkoleń, doradztwa, czy coachingu biznesowego, np. pracownicy będą mogli brać udział w szkoleniach z prawa zamówień publicznych. Dzięki temu będzie im łatwiej startować w przetargach. Wprowadzone będą też poręczenia kredytowe dla tego typu firm.

Więcej informacji zdobędziesz na stronie www.funduszeeuropejskie.gov.pl oraz w Sieci Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich.

240 Co sądzisz? Zajrzyj do komentarzy

Komentarze240

Popularne Najnowsze

Gość 11 lutego 2015 10:06:47
164 14
Nie dajcie sie nabrac nikt wam nie da zadnych piniedzy robia to po to aby wam ukrac ten pomysl.
Pokaż cały komentarz
lol 11 lutego 2015 12:01:36
1 1
Ja mam pomysl , tylko jest problem nikogo na ten pomysl nie stac.Bo to nie jest dla baranow tylko do ???
Pokaż cały komentarz
Gość 10 lutego 2015 19:42:55
86 9
Kilka lat temu proponowałem takie rozwiązania aby w jednym miejscu mogły spotkać się osoby z pomysłem nie mający gotówki z osobami dysponującymi gotówką, lokalem, działką , maszyną lub mają inne możliwości. Niestety nikt / miasto wojewódzkie/ z władz, związku Solidarność, czy urząd Pracy nie był zainteresowany pomysłem. Wiele ludzi wracało z kontraktów za granicą i nie miało pomysłu na działalność. Walka z bezrobociem to fikcja.
Pokaż cały komentarz
Gość 11 marca 2015 14:23:11
0 0
Zawsze można spotkać się umawiając się przez neta, np. za pomocą portali społecznościowych. Dlaczego u nas ludzie są tak uzależnieni od władzy i nie potrafią sami się zorganizować? Oczywiście państwo powinno w tym pomóc, ale jest taka stara zasada - umiesz liczyć, licz na siebie.
Pokaż cały komentarz
Gość 13 lutego 2015 21:43:09
7 0
Walka z bezrobociem przez obecne UP+to fikcja-urzedasy mianowane przez rzadzaczch.
Pokaż cały komentarz
Gość 11 lutego 2015 08:46:43
87 13
Czy jak byście mieli super pomysł to dalibyście go jakimś osobom z komisji ?
Pokaż cały komentarz
nikogo nie stac 11 lutego 2015 12:03:02
3 3
Ja moge sprzedac pomysl za 5000000000000000000000000000000000000000000000000000000000
Pokaż cały komentarz
Gość 16 lutego 2015 14:58:03
2 0
Tak jak by to była jakaś państwowa organizacja to tak. Mam 2 pomysły które być może uda się zakończyć zgłoszeniem patentowym. Szukałem lecz nie znalazłem w Polsce żadnej organizacji zajmującej się pomocą dla pomysłów / patentów.
Pokaż cały komentarz
Gość 1 marca 2015 09:44:43
0 3
To pierwsze tytuł artykułu jest zły. Powinno być "tak rozwiązywano problemy". Dzisiaj programy o których tu wspomniano już nie istnieją, a szereg spółdzielni socjalnych, które otrzymywało wsparcie finansowe nawet do 12 miesięcy już nie istnieje lub nie funkcjonuje. To nie jest dobry pomysł, by za pieniądze publiczne utrzymywać spółdzielnię przez rok, a później iść na umowę o dzieło. A pewność zatrudnienia gdzie? My założyliśmy spółdzielnię socjalną bez żadnych środków pomocowych, bez dotacji- i to jest pomysł. Ponieważ sam się finansuje, a ludzie są na etatach. Żarska Spółdzielnia Socjalna "BIS" (https://www.facebook.com/herbaciarnia.zary?ref=ts&fref=ts). Zapraszam do odwiedzania strony i zapoznania się z naszą działalnością.
Pokaż cały komentarz
Wolter 15 marca 2015 11:20:50
2 0
Bo w tym kraju nie liczą się ani mądrzy ani dalekowzroczni ani przedsiębiorczy. Tu liczy się tylko jak na takich szybko zarobić i jak z nich zedrzeć rozmaite opłaty, które mają wyżywić armię pasożytów zwanych urzędnikami...
A jak taki zrobi się za mądry i za silny- to albo się podzieli z państwem i niektórymi osobami albo ...trzeba go nauczyć pokory i go wykończyć.
Tutaj rządzi bandytyzm polityczny i partyjny, szumowiny i złodzieje w garniturach rządzą a nie prawdziwa przedsiębiorczość. Nie takie talenty wyjechały w siną dal bo widziały co się tu robi i jak się marnuje mądrą myśl i dobre pomysły... Jak nie ma gospodarza ale rządzi chamowata i złodziejska hołota to nie może być inaczej.
Pokaż cały komentarz
friderick 11 lutego 2015 09:12:30
61 5
spoldzielnie stowarzyszenia fundacje itp a normalne firmy upadaja - znak czasu
Pokaż cały komentarz
gość 11 lutego 2015 09:38:28
51 7
jest problem ..mam fundusze i brakuje mi pomysłu,,,
Pokaż cały komentarz
Gość 11 lutego 2015 16:35:28
6 1
To załóż stronkę internetową jako źródło kontaktu. Poczytaj co ludziska mają do zaoferowania i nie bądź pazerny jako wspólnik! Bo kasa to tylko kasa czyli jedna najmniejszy wkład w inwestycję! Wystarczy Ci 35% zysku netto! Tak to widzę.
Ale nie o taki biznes Ci chodzi, to zatem odsyłam do dr Fausta! Jemu Mefistofeles pokazał jak z ołowiu robić złoto! A ołowiu w tym kraju jest sporo, a ceny złota wysokie :-)
Pokaż cały komentarz
Gość 13 lutego 2015 10:50:54
3 1
pomysł znajdziesz pomiędzy uszami - poszukaj
Pokaż cały komentarz
Gość 15 lutego 2015 12:23:57
3 1
zabrałem się za odzysk metali szlachetnych -- sprzęt elektroniczny ,płyty druk. dopracowałem sposób odzysku i wykonałem próby -- wszystko wychodzi bardzo fajnie
brak mi pieniędzy na wykonanie kilku urządzeń i rozpoczęcie przerobu na skalę umożliwiającą rezygnację z innych zajęć.
Pokaż cały komentarz
Gość 15 lutego 2015 17:06:20
1 1
prosze o kontakt ...marekpiejko@gmail.com
Mam pomysly brakuje mi pieniedzy na realizacje ich.
Pokaż cały komentarz
kenaj 16 lutego 2015 08:44:22
1 0
Zapraszam do kontaktu w sprawie realizacji Pana pomysłu.
kenaj16@poczta.fm
Pokaż cały komentarz
kenaj 16 lutego 2015 08:44:44
1 1
Zapraszam do kontaktu w sprawie realizacji Pana pomysłu.
kenaj16@poczta.fm
Pokaż cały komentarz
qsd 16 lutego 2015 10:38:12
3 0
Mam super pomysl! trzeba na niego pare milionow! Zainteresowany?
Pokaż cały komentarz
xxx 27 lutego 2015 06:55:39
1 0
Jeśli będziesz uczciwy znajdziesz wspólnika w przeciwnym razie - marne szanse!!!
Pokaż cały komentarz
gość 3 marca 2015 15:17:59
0 0
to jak masz fundusze to bardzo dobrze...bo ja mam pomysł i wiedzę
+48 512 070 898 zobaczymy czy prawda
Pokaż cały komentarz
Gość 13 marca 2015 20:01:27
1 0
Ja mam super pomysł i możliwości realizacji z powodu braku pieniędzy .,.,.
elwira.czarnecka @wp.pl
proszę o kontakt..
Pokaż cały komentarz
Gość 1 kwietnia 2015 10:36:17
0 0
inwestuj w pomysły innych!
Pokaż cały komentarz
a ja mam pomysł tylko brak mi kasy e-mail ms2284@wp.pl 12 kwietnia 2015 12:21:07
0 0
a ja mam pomysł tylko brak mi kasy e-mail ms2284@wp.pl
Pokaż cały komentarz
mike.foxtrot 8 lipca 2015 16:10:23
1 0
moge,sprzedac pomysly,serio mike.foxtrot at mail dot com
Pokaż cały komentarz
ROBERT 10 lutego 2015 18:41:59
36 8
mam pomysł na nieśmiertelność
Pokaż cały komentarz
ojciec Rydzyk 10 lutego 2015 23:41:32
1 5
boga niema
Pokaż cały komentarz
katolik 10 lutego 2015 20:14:27
8 15
Pokaż cały komentarz
Ukryty ze względu na zbyt dużą ilość negatywnych ocen. Pokaż
chuck norris 10 lutego 2015 23:40:55
0 2
już dawno temu go wymyśliłem
Pokaż cały komentarz
lol 11 lutego 2015 12:04:26
8 1
Chcjal bys ogladac ten syf caly czas
Pokaż cały komentarz
anowa5@wp.pl 22 lutego 2015 18:37:26
1 0
ja wierzę w Boga ,zawsze się modlę i odczuwam jego pomoc,teraz też bardzo go potrzebuję w chorobie,kt.órej leczenie jest bardzo drogie i myśle że mnie nie zawiedzie i ktoś mi pomoże
Pokaż cały komentarz
Gość 2 marca 2015 22:30:27
0 0
LoL
Pokaż cały komentarz
asdasd 12 lutego 2015 11:58:21
17 0
POINFORMUJĘ CIE O TYM CO SIE STAŁO W ISLANDII BO MEDIA O TYM MILCZĄ Islandczycy sprawili, że rząd, który aprobował pod dyktando światowej finansjery zubożyć islandzki naród zgodnie ze scenariuszem aktualnie "przerabianym" przez Grecję podał się w komplecie do dymisji! Główne banki w Islandii ... rozwiń całośćzostały znacjonalizowane i mieszkańcy zdecydowali jednogłośnie zadeklarować niewypłacalność długu, który został zaciągnięty przez prywatne banki w Wielkiej Brytanii i Holandii. Doprowadzono też do powołania Zgromadzenia Narodowego w celu ponownego spisania konstytucji. I to wszystko w pokojowy sposób. To prawdziwa rewolucja przeciw władzy, która doprowadziła Islandię do aktualnego załamania. Na pewno zastanawiacie się, dlaczego te wydarzenia nie zostały szeroko nagłośnione? Odpowiedź na to pytanie prowadzi do kolejnego pytania: Co by się stało, gdyby reszta europejskich narodów wzięła przykład z Islandii? Oto krótka chronologia faktów: Wrzesień 2008 roku: nacjonalizacja najważniejszego banku w Islandii, Glitnir Banku, w wyniku czego giełd zawiesza swoje działanie i zostaje ogłoszone bankructwo kraju. Styczeń 2009 roku: protesty mieszkańców przed parlamentem powodują dymisję premiera Geira Haarde oraz całego socjaldemokratycznego rządu, a następnie przedterminowe wybory. Sytuacja ekonomiczna wciąż jest zła i parlament przedstawia ustawę, która ma prywatnym długiem prywatnych banków (wobec brytyjskich i holenderskich banków) wynoszącym 3,5 miliarda euro obarczyć islandzkie rodziny na 15 lat ze stopą procentową 5,5 procent. W odpowiedzi na to następuje drugi etap pokojowej rewolucji. Początek 2010 roku: mieszkańcy zajmują ponownie place i ulice, żądając ogłoszenia referendum w powyższej sprawie. Luty 2010 roku: prezydent Olafur Grimsson wetuje proponowaną przez parlament ustawę i ogłasza ogólnonarodowe referendum, w którym 93 procent głosujących opowiada się za niespłacaniem tego długu. W międzyczasie rząd zarządził sądowe dochodzenia mające ustalić winnych doprowadzenia do zaistniałego kryzysu. Zostają wydane pierwsze nakazy aresztowania bankowców, którzy przezornie odpowiednio wcześniej uciekli z Islandii. W tym kryzysowym momencie zostaje powołane zgromadzenie mające spisać nową konstytucję uwzględniającą nauki z dopiero co "przerobionej lekcji". W tym celu zostaje wybranych 25 obywateli wolnych od przynależności partyjnej spośród 522, którzy stawili się na głosowanie (kryterium wyboru tej "25%u2033 - poza nieposiadaniem żadnej książeczki partyjnej - była pełnoletniość oraz przedstawienie 30 podpisów popierających ich osób). Ta nowa rada konstytucyjna rozpoczęła w lutym pracę, która ma się zakończyć przedstawieniem i poddaniem pod głosowanie w najbliższych wyborach przygotowanej przez nią "Magna Carty". Czy ktoś słyszał o tym wszystkim w europejskich środkach przekazu? Czy widzieliśmy, choćby jedno zdjęcie z tych wydarzeń w którymkolwiek programie telewizyjnym? Oczywiście - NIE! W ten oto sposób Islandczycy dali lekcję bezpośredniej demokracji oraz niezależności narodowej i monetarnej całej Europie pokojowo sprzeciwiając się Systemowi. Minimum tego, co możemy zrobić, to mieć świadomość tego, co się stało, i uczynić z tego "legendę" przekazywaną z ust do ust. Póki co wciąż mamy możliwość obejścia manipulacji medialno informacyjnej służącej interesom ekonomicznym banków i wielkich ponadnarodowych korporacji. Nie straćmy tej szansy i informujmy o tym

innych, aby w przyszłości móc podjąć podobne działania, jeśli zajdzie taka potrzeba. kopiuj wklej gdzie sie da ! niech ludzie sie dowiedzą !
Pokaż cały komentarz
Pokaż więcej komentarzy
Nowe pieniądze z UE dla przedsiębiorców. Sprawdź, jak je otrzymać

Nowe pieniądze z UE dla przedsiębiorców. Sprawdź, jak je otrzymać

W nowej finansowej perspektywie unijnej więcej pieniędzy będzie przeznaczone na wsparcie dla przedsiębiorców w postaci instrumentów zwrotnych. Czyli nieco odmiennie niż poprzednio. Różnice tłumaczy
Unijne środki czekają na przedsiębiorców. Wnioskuj nawet na drugim końcu Polski

Unijne środki czekają na przedsiębiorców. Wnioskuj nawet na drugim końcu Polski

Webinarium testowe widok

Webinarium testowe widok

Unijne pieniądze dla firm. Bez zbędnych formalności!

Unijne pieniądze dla firm. Bez zbędnych formalności!

Już za kilka miesięcy zostaną rozpisane pierwsze konkursy na pieniądze dla przedsiębiorców, w ramach kolejnej transzy funduszy unijnych, zaplanowanych na lata 2014-2020. Tym razem pieniądze mają się

pokaż więcej