70 Redakcja 06.07.2015

Mikro, małe i średnie firmy mogą liczyć na ogromne dotacje. Jak działa "szybka ścieżka"?

Od 4 maja przedsiębiorcy mogą starać się o dotacje z tak zwanej "szybkiej ścieżki", czyli działania 1.1.1 z programu Inteligentny Rozwoju. Trwający obecnie konkurs jest przeznaczony dla mikro, małych i średnich firm, które planują prowadzić u siebie prace badawczo-rozwojowe.

Minimalna wartość kosztów kwalifikowalnych to 2 mln zł. Maksymalna wartość dofinansowania do projektu wynosi 20 mln euro (jeśli projekt obejmuje głównie badania przemysłowe) lub 15 mln euro (jeśli obejmuje głównie prace rozwojowe). W sumie w tym roku do rozdysponowania pomiędzy przedsiębiorców jest 1,6 mld zł.

Jakie pomysły mają szansę na dofinansowanie z Funduszy Europejskich? – Szukamy projektów dobrych,  nawet bardzo dobrych – mówi Marcin Chrzanowski, kierownik działu projektów komercyjnych w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju.

Co to oznacza? Jakie warunki musi spełniać projekt i firma, aby móc starać się o dotacje z szybkiej ścieżki? Te kwestie wyjaśnia w nagraniu wideo ekspert z NCBRu.  

70 Co sądzisz? Zajrzyj do komentarzy

Komentarze70

Popularne Najnowsze

Donald 7 lipca 2015 11:32:19
76 3
Głupot i naiwność rządu i narodu sięga zenitu, a przecież w interesach nie ani sentymentu ani altruizmu, i jak unia nam da worek pieniędzy , to trzy odbierze!!!!
Pokaż cały komentarz
Gość 5 sierpnia 2015 22:35:43
0 0
Naiwny to Ty jesteś. Rządzący są mądrzy i zapobiegliwi. "Dawanie" dotacji to super interes, to tworzenie nowych miejsc pracy dla swoich, dla krewnych i znajomych.
Pokaż cały komentarz
Jowita 121 6 lipca 2015 20:52:29
65 3
Dla mnie jest to wszystko zawoluowane, i wątpię , aby prawdziwie polskie przedsiębiorstwa skorzystały na tym programie. Ze swej strony chciałabym, aby wynik tego konkursu "szybka ścieżka" - był wszem i wobec społeczności polskiej ogłoszony wyrażnie i jednoznacznie. Wówczas dowiemy się prawdziwych intencji organizatorów tej konkurencji europejskiej - dla mnie to ściemnianie. Wszak poinformowano w momencie ogłoszenia, że skorzystać mogą wyłącznie firmy zarejestrowane w KRS nie wcześniej niż rok przed ogłoszeniem. Natomiast sporo firm zarejestrowano w tym czasie bez określenia zakresu działalności, to kto te firmy rejestrował? Chyba tylko "zarządcy" wątpliwego autoramentu, bo chyba wątpi każdy Polak , aby dokonał tego przeciętny Kowalski. Wobec powyższego ta unia dla mnie to ściema i organizacja wysysająca pieniądze z innych krajów. Co oznacza niewolnictwo XXI wieku.
Pokaż cały komentarz
Gość 10 lipca 2015 14:18:38
3 10
Pokaż cały komentarz
Ukryty ze względu na zbyt dużą ilość negatywnych ocen. Pokaż
Gostek 16 lipca 2015 23:38:22
8 1
I to jeszcze bardziej może rozzłościć, że tylko niektórzy z nas mają szansę.
Pokaż cały komentarz
Moje zdanie 8 lipca 2015 09:42:18
56 1
Zdrowy rozwój każdej firmy i każdego kraju to zdrowy kredyt, który firma jest w stanie spłacać i życ. Skoro lokaty sa oprocentowane bardzo nisko to kredyt równiez powinien byc oprocentowany do max 6 - 7 góra 8% w skali roku. Dotacje to chory wymysł złodzieji! To jedynie mozliwość robienia przekrętów i szybkiego bogacenia sie "wybrańców losu"
Pokaż cały komentarz
SA 8 lipca 2015 08:29:56
46 1
Zakłamanie. Przecież ta linia dofinansowania dotyczy środków przeznaczanych tylko dla ośrodków naukowych, które wykonają badania dla przedsiębiorców. Ja mając cztery patenty nie mogę skorzystać, bo musiałbym zlecić ich opracowanie np. politechnice. Paranoja z rozdawnictwem i traceniem pieniędzy - dla swoich. Od kiedy to biurokraci maja wpływ na rozwój gospodarki. Przecież ta sfera to rak na gospodarce.
Pokaż cały komentarz
momo 24 lipca 2015 20:49:54
1 2
gadasz glupoty, A wystarczy przeczytac zasady udzialania wsparcia. Wspierane sa firmy, ktore maja wewnetrzne zasoby kadry. Mozesz miec podwykonawce, ale nie musisz. Gooowno wiesz, a plujesz. Zapewne z PISSSS tu przylazles.
Pokaż cały komentarz
pik 6 lipca 2015 22:30:01
43 3
Przed wyborami , czy po wyborach też?
Pokaż cały komentarz
taaa 7 lipca 2015 19:32:21
39 0
Musimy pozbyć sie nakładających haracz antyrozwojowy polityków
Pokaż cały komentarz
gosc 7 lipca 2015 18:56:46
43 4
Polska powinna przerobić węgierską lekcję tak jak to zrobił Orban a nie oglądać się na UE i wuja SAMA. Jak tak dalej będziemy wykonywali zalecenia UE to będziemy druga Grecją a na tym zachodowi bardzo zależy? Wydoić z tych małych ile się tylko da a później udawać, że im się pomaga. W kontekście powyższego chcę przywołać znakomity tekst Bartłomieja Radziejewskiego zamieszczony w internetowym czasopiśmie "Nowa Konfederacja", pt.:"Renta neokolonialna, czyli ile jeszcze Polak zapłaci". Autor, bazując na bilansie płatniczym NBP, stwierdza, że tylko z pozycji "saldo błędów i opuszczeń" wynika, że z Polski od 2008 r. w niewiadomy sposób znika rocznie w przeliczeniu z dolarów od 26 do 31 mld złotych, przy czym, podobnie jak w raporcie GFI, skokowy wzrost następuje od 2008 r. - (-12, 312 mld dol. w 2008 r., przy -2,791 w 2007 r. - proszę porównać te kwoty z danymi GFI - są dość zbliżone). W roku 2008 wybuchł kryzys i gospodarcze "metropolie" zintensyfikowały drenaż "peryferii" - takich jak Polska. Lecz to nie wszystko. W latach 2004-2013 wyprowadzono za granicę dochody z inwestycji na łączną kwotę 144 mld euro, natomiast w 2013 r. wypłynęło z Polski w przeliczeniu 82 mld zł, czyli 5 proc. PKB, co w sumie stawia pod znakiem zapytania ekonomiczną opłacalność naszej przynależności do Unii Europejskiej. Według MSZ korzyści z obecności w UE zwiększają PKB o 0,7 proc. rocznie. Tu 5 proc. tracimy, tam 0,7 proc. rekompensaty - to ci interes??? Zatem - wracając do wstępu niniejszego tekstu - jak tu nie mówić, że Polska to bogaty kraj? Które jeszcze państwo stać na płacenie innym hojną ręką takiej "dywidendy"?
Pokaż cały komentarz
Gość 7 lipca 2015 20:23:51
8 2
A od kiedy to mikroprzedsiębiorca startuje po badania. LUDZIE !!!. To jakieś zakłamanie. Mikro potrzebuje pomocy na zmodernizowanie np parku maszynowego aby mół się lepie rozwijać. Aby móc więcej osób zatrudnić. A jakieś prace badawcze????? Co mu z tego będzie, że jakiś profesorek otrzyma wynagrodzenie pokryte ze środków unijnych robiąc dla niego teoretyczny raport, który i tak nie wdroży, bo nie będzie go stać na super nowoczesne maszyny. LUDZIE BEZ JAJ Z TĄ POMOCĄ DLA MIKROPRZEDSIĘBIORSTW. ŻENADA!!!!!!!!!
Pokaż cały komentarz
kol 7 lipca 2015 22:21:18
6 0
Wegierska droga to jedyna szansa.
Pokaż cały komentarz
Pokaż więcej komentarzy
Nowe pieniądze z UE dla przedsiębiorców. Sprawdź, jak je otrzymać

Nowe pieniądze z UE dla przedsiębiorców. Sprawdź, jak je otrzymać

W nowej finansowej perspektywie unijnej więcej pieniędzy będzie przeznaczone na wsparcie dla przedsiębiorców w postaci instrumentów zwrotnych. Czyli nieco odmiennie niż poprzednio. Różnice tłumaczy
Unijne środki czekają na przedsiębiorców. Wnioskuj nawet na drugim końcu Polski

Unijne środki czekają na przedsiębiorców. Wnioskuj nawet na drugim końcu Polski

Webinarium testowe widok

Webinarium testowe widok

Unijne pieniądze dla firm. Bez zbędnych formalności!

Unijne pieniądze dla firm. Bez zbędnych formalności!

Już za kilka miesięcy zostaną rozpisane pierwsze konkursy na pieniądze dla przedsiębiorców, w ramach kolejnej transzy funduszy unijnych, zaplanowanych na lata 2014-2020. Tym razem pieniądze mają się

pokaż więcej