733
Hubert Lewkowicz 18.01.2015

Na kosmicznej orbicie Polski Wschodniej

Na kosmicznej orbicie Polski Wschodniej

fot: mat. prasowe

Z Programu Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013 pełnymi garściami skorzystała Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza. Wykorzystując Fundusze Europejskie uczelnia ulepszyła warunki do  nauki i rozwoju. Dzięki temu Politechnika mogła świętować sukcesy takie jak ten, który stał się udziałem konstruktorów łazika marsjańskiego Legendary II. Jego twórcy zajęli 3. miejsce podczas University Rover Challenge w USA w 2014 roku.

Łazik skonstruowany przez studentów z Rzeszowa sprawował się znakomicie w trudnych warunkach pustyni w Utah. Poradził sobie z trudnościami terenowymi, ale także z pobraniem próbek gleby, w której wykryto bakterie. Konstruktorzy łazika zajęli 3. miejsce w  zawodach, w których startowały 23 ekipy z całego globu. 

- Przejazd po trudnym terenie, pobór próbki gleby, obsługa panelu inżynierskiego, dostarczenie paczek do astronautów, prezentacja łazika - to konkurencje, w których braliśmy udział. W tym roku poziom trudności był naprawdę wysoki. We wszystkich konkurencjach tylko dwie drużyny zdobyły komplet 100 punktów . Nam udało się zdobyć go podczas poboru próbki gleby - pisali bezpośrednio po sukcesie studenci z Rzeszowa.

Nic dziwnego, że nad Wisłokiem powstają takie cuda jak wspomniany łazik marsjański i możliwe są sukcesy, skoro  Politechnika Rzeszowska zrealizowała w latach 2009-2012 projekt "Rozbudowa infrastruktury badawczej Politechniki Rzeszowskiej" o wartości ponad 71 mln zł (z czego dofinansowanie z PO RPW wyniosło blisko 65 mln zł)!

Z dotacji tej skorzystały aż cztery wydziały uczelni. Jak informuje Magdalena Kamler z Działu Informacji, Karier i Promocji Politechniki Rzeszowskiej, w ramach projektu powstało 16 nowych laboratoriów, w tym  na Wydziale Budownictwa i Inżynierii Środowiska - 6, na Wydziale Budowy Maszyn i Lotnictwa - 6 i  na Wydziale Elektrotechniki i Informatyk - 4. Ponadto zmodernizowano 33 funkcjonujące laboratoria.

Taki zastrzyk finansowy zaowocował m.in. rozwojem współpracy na linii nauka – przemysł. 

- Niektóre pozycje zakupionej aparatury są unikatowe w skali kraju np. drukarka 3D do szybkiego prototypowania poprzez spiekanie proszku metalu wiązką lasera, czy optyczny skaner przestrzenny 3D do odtwarzania geometrii wyrobu. Politechnika Rzeszowska prowadzi także badania w zakresie bezpieczeństwa systemów transportowych i do tego celu zakupiono symulator jazdy samochodem ciężarowym – informuje Magdalena Kamler.

Z kolei w ostatnich dwóch latach Politechnika przeprowadziła drugi etap rozbudowy swoich laboratoriów. Za ponad 30 mln zł (w tym blisko 27 z PO RPW) uczelnia dokupiła kolejne specjalistyczne urządzenia.

JEDNA Z NAJWIĘKSZYCH SZKÓŁ LOTNICZYCH W EUROPIE

Kolejnym projektem realizowanym przez Politechnikę Rzeszowską w ramach PO RPW była "Rozbudowa i doposażenie Ośrodka Kształcenia Lotniczego Politechniki Rzeszowskiej". Wartość tego projektu to blisko 40 mln zł (w tym ponad 37 mln zł dofinansowania z PO RPW).

EN_00921156_0657.jpg

Eastnews

Projekt ów zakładał m.in. budowę pasa startowego, drogi kołowania dla samolotów i kontenerowej stacji paliw lotniczych, budowę hangaru postojowego dla samolotów i budynku dla nowych symulatorów lotów, zakup 9 samolotów, zakup nowoczesnych symulatorów lotów, zakup silników lotniczych, zakup wyposażenia Ośrodka Kształcenia Lotniczego.

Z tej infrastruktury korzystają dziś przede wszystkim studenci kierunku "Lotnictwo i kosmonautyka, specjalność Pilotaż". Sprzęt pomaga w  uzyskaniu licencji pilota samolotowego liniowego oraz w szkoleniu na pozostałych specjalnościach tego kierunku. Najnowsze technologie i doskonałe warunki szkolenia mają na celu  wzrost liczby studentów na kierunku lotnictwo i kosmonautyka. Ośrodek jest dziś jedną z największych szkół lotniczych w Europie.

REGIONALNA BIBLIOTEKA TECHNICZNA WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

Nie od dziś wiadomo, że placówka naukowa to nie tylko laboratoria i pracownie, ale także miejsce, w którym zgłębia się wiedzę teoretyczną i gdzie tętni serce całej uczelni. By mogło się to odbywać w komfortowych warunkach, Politechnika Rzeszowska zrealizowała projekt "Regionalne Centrum Dydaktyczno-Konferencyjne i Biblioteczno–Administracyjne Politechniki Rzeszowskiej".

Powierzchnia centrum to 16,5 tys. metrów kwadratowych, na których znalazł się zespół pomieszczeń dostępnych z głównego pasażu, a także kompleks dydaktyczny z amfiteatralną aulą na 418 osób. W Regionalnym Centrum Dydaktyczno-Konferencyjnym i Biblioteczno-Administracyjnym Politechniki Rzeszowskiej znalazła się uczelniana biblioteka, która pełni rolę regionalnej biblioteki technicznej województwa podkarpackiego.

Pod pasażem i biblioteką znajduje się parking podziemny, na którym może stanąć sto samochodów. Wartość całego projektu to ponad 83 mln zł (w tym ponad 82 mln zł dofinansowania z PO RPW).

Jakie jeszcze możliwości dadzą nowe programy operacyjne? Czytaj na następnej stronie

Poprzednia Strona 1 z 2 1 2 Następna
733 Co sądzisz? Zajrzyj do komentarzy

Komentarze733

Popularne Najnowsze

olo 20 stycznia 2015 06:47:34
192 12
Porażająca indolencja autora . Jeżeli poruszamy temat osiagnięć naukowych wschodniej Polski to najpierw należało by wspomnieć o 1-ym miejscu Politechniki Białostockiej zajętym w tych samych zawodach - zresztą kolejny już raz z rzędu. Autor tego ,, artykuliku'' jak widać nie odrobił lekcji - żałosne !
Pokaż cały komentarz
IQ182 28 stycznia 2015 17:47:55
20 2
czy nie widzicie - właśnie - że tylko niekóre informacje i to okrojone podaje się w prasie TV i internecie - to wszystko po to aby sterować opinią publiczną - w tym przypadku chodzi za pewno o to aby udowodnić że wydane miliony na rozwój uczelni przyniosły wymierne efekty. Tylko właśnie czemu nie piszą przy okazji o większym polskim sukcesie - czyli o 1 miejscu zajętym przez Polaków. Ale to właśnie daje do myślenia - chodzi na pewno o lobbowanie określonych tylko sfer - smutne
Pokaż cały komentarz
uyvg 1 lutego 2015 23:19:43
11 1
Dowodem na twoją teorie spiskową jest DVB-T, zdominowaną przez media publiczne z jednym kanałem informacyjnym filtrującym realne wydarzenia w Polsce czy też na świecie.Dostajemy takie info jakie chce władza.
Pokaż cały komentarz
oj olo olo 23 marca 2015 08:02:18
2 0
Podkarpackie to nie wschodnia Polska a bardziej południowa.. Wiecznie niezadowolone marudy.
Pokaż cały komentarz
Nowak ze WSI 19 stycznia 2015 13:20:11
133 9
Mamy naprawdę mądrych i inteligentnych Polaków.Trzeba, niestety pieniędzy.
Jednak myślę, że Polskę byłoby stać , żeby zamówić sobie rakietę i wysłać w kosmos np. łazika ( naszego ) na Marsa. Czy wyobrażacie sobie jak by na całym świecie o tym pisano ? !.
Wystarczy tylko mniej na paliwo dla Sikorskiego i jemu podobnych, mniej na kolacje na koszt podatnika oraz skończyć z " politycznymi " posadami np. prezes kompanii węglowej za 80 tys. na miesiąc ( na czym się zresztą nie zna - np. była wiceminister) i pieniądze na to są !!!!
Pokaż cały komentarz
1231 21 stycznia 2015 15:15:31
10 0
Dobrze prawi
Pokaż cały komentarz
kiciuch 22 stycznia 2015 13:08:39
6 1
nikt by nic nie napisał. w Polsce najważniejszą informacją dnia by były jakieś pierdoły o celebrytkach, a na świecie jakieś pierdoły o kardasziankach...
Pokaż cały komentarz
ytd 1 lutego 2015 22:30:36
3 9
Pokaż cały komentarz
Ukryty ze względu na zbyt dużą ilość negatywnych ocen. Pokaż
ja 19 stycznia 2015 12:56:16
121 12
zbudowali na białostockiej a nie rzeszowskiej tego co wygrał!
Pokaż cały komentarz
ZenekZakcentu 19 stycznia 2015 13:13:55
15 1
Czytanie ze zrozumieniem. W tekście jest napisane że Rzeszowiacy zajęli 3miejsce, o pierwszym miejscu Białostockiej Polibudy nie wspomniano ani słowem bo nie pasuje ta informacja do wydźwięku artykułu.
Pokaż cały komentarz
kilo 19 stycznia 2015 11:38:57
80 11
(weryfikacja na pilotaz) wiecie jak nazywa sie samochod dziekana Politechniki Rzeszowskiej... "dar mlodziezy "
Pokaż cały komentarz
Gość 19 stycznia 2015 18:54:44
1 8
Pokaż cały komentarz
Ukryty ze względu na zbyt dużą ilość negatywnych ocen. Pokaż
iubh 1 lutego 2015 22:31:37
3 1
A jego kolega biskup ma buty "za mszowe"
Pokaż cały komentarz
Recenzent 14 lutego 2015 15:54:43
4 0
Kto to jest dziekan jakiejś uczelni????? Coś mi się zdaje, że nie wiesz o czym piszesz
Pokaż cały komentarz
waldi 19 stycznia 2015 13:24:12
67 11
Ten łazik to nawet świetny pomysł na wydawanie unijnej kasy. Ale... jak Polska wschodnia tak będzie inwestować tę kasę to takie łaziki przydadzą (wkrótce) jej mieszkańcom na dojazdy do pracy
Pokaż cały komentarz
Ela 19 stycznia 2015 18:38:44
56 4
A były burmistrz Pisza obiecał kiedyś zbudować dolinę krzemową.. Taki był inteligentny!
Pokaż cały komentarz
don Vito 16 marca 2015 08:16:21
4 0
Zwykłe nieporozumienie - jemu najpewniej chodziło o "dolinę kremówkową".
Pokaż cały komentarz
zet 20 stycznia 2015 12:40:10
18 0
za to koleś który skonstruował łazika mkarsjańskiego wcześniej w białymkstoku i zajął pierwsze miejsce pracował jako konserwator na uczelni za 1700 zł ateraz pracuje w gospodarstwie rolnym w anglii hahahahhaha to est polska
Pokaż cały komentarz
Pokaż więcej komentarzy
Nowe pieniądze z UE dla przedsiębiorców. Sprawdź, jak je otrzymać

Nowe pieniądze z UE dla przedsiębiorców. Sprawdź, jak je otrzymać

W nowej finansowej perspektywie unijnej więcej pieniędzy będzie przeznaczone na wsparcie dla przedsiębiorców w postaci instrumentów zwrotnych. Czyli nieco odmiennie niż poprzednio. Różnice tłumaczy
Unijne środki czekają na przedsiębiorców. Wnioskuj nawet na drugim końcu Polski

Unijne środki czekają na przedsiębiorców. Wnioskuj nawet na drugim końcu Polski

Webinarium testowe widok

Webinarium testowe widok

Unijne pieniądze dla firm. Bez zbędnych formalności!

Unijne pieniądze dla firm. Bez zbędnych formalności!

Już za kilka miesięcy zostaną rozpisane pierwsze konkursy na pieniądze dla przedsiębiorców, w ramach kolejnej transzy funduszy unijnych, zaplanowanych na lata 2014-2020. Tym razem pieniądze mają się

pokaż więcej