1244
Hubert Lewkowicz 13.05.2015

Oto Luna - robot, który ćwiczy z pacjentem. Rewelacyjny sprzęt z Polski

Oto Luna - robot, który ćwiczy z pacjentem. Rewelacyjny sprzęt z Polski

Już niebawem w Krakowie zagości i rozpocznie pracę pierwszy robot rehabilitacyjny Luna EMG. To dzieło firmy EgzoTech z Gliwic być może odmieni oblicze rehabilitacji nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Taką nadzieję ma założyciel firmy Michał Mikulski.  

Luna, jedyny na świecie  robot wykorzystujący elektromiografię, prowadzi automatyczną rehabilitację ruchową pacjenta.

– Pacjent zostaje podpięty do robota, który zaczyna pomagać mu wykonywać ruchy. Tym, którzy wracają do zdrowia, reguluje opór z czasem go zwiększając – mówi Michał Mikulski.

Jednocześnie Luna zapewnia pełną diagnostykę stanu zdrowia pacjenta. Mierzone są m.in.  zakres ruchomości, siła mięśniowa, koordynacja skurczowo-mięśniowa. 

Zobacz film jak robot działa

Ale, co ciekawe, Luna ma również gry rehabilitacyjne!

– Po to, by dzieciom, ale nie tyko dzieciom., nie nudziły się ćwiczenia. Ból związany z rehabilitacją jest ciężki do udźwignięcia. Jednak jeśli w trakcie ćwiczeń kontrolujemy na ekranie statek kosmiczny, układamy puzzle, czy strzelamy kulkami, możemy skupić się na tym, co dzieje się w grze, a ćwiczymy przy okazji. To zupełnie nowa jakość rehabilitacji – podkreśla Mikulski.

Przygoda z pracą nad robotem rehabilitacyjnym zaczęła się od pracy magisterskiej Michała Mikulskiego na politechnice. Najpierw był egzoszkielet kończyn górnych, potem pojawił się też egzoszkielet kończyn dolnych. – W trakcie realizacji tych projektów zaczęliśmy myśleć o tym, jak można pomóc większej liczbie pacjentów. Luna jest odpowiedzią na to zapotrzebowanie.

Inwestycje w naukę opłacają się coraz bardziej. Rozpędzają polskie firmy

Tworząc egzoszkielety zaczynaliśmy pracować z elektromiografią, czyli odczytywaniem sygnałów elektrycznych płynących z mięśni. Luna ma zaawansowaną elektromiografię, która współpracuje znakomicie szczególnie z pacjentami neurologicznymi, ale chcieliśmy, była ona jak najbardziej uniwersalna – wspomina prezes EgzoTech.

Poprzednia Strona 1 z 3 1 2 3 Następna
1244 Co sądzisz? Zajrzyj do komentarzy

Komentarze1244

Popularne Najnowsze

oby był dostępny 28 maja 2015 00:08:12
36 1
Mam dziecko niepłnosprawne ruchowo ,ale sprawne umysłowo i dla nas takie trafione urządzenia są bezcenne ,to samo dla ludzi i dzieci po wypadkach do rechabilitacji ,która jest bardzo kosztowna i czasochlona i deficytowa .
Pokaż cały komentarz
Zabiegowiec 31 maja 2015 22:15:00
33 9
"...Sprzęt z Gliwic może zmienić los pacjentów na całym świecie..." a w Polsce tylko nielicznym z Układu. Bo wciąż "...taki mamy klimat...".
Pokaż cały komentarz
Gość 13 maja 2015 18:56:25
25 12
w czasach PRL, w szkole podstawowej uczyli nas, że w Związku Radzieckim nie potrzeba pielęgniarek, dzieci sa przewijane przez maszyny. Takie tam były wynalazki!.
Pokaż cały komentarz
as 13 maja 2015 19:28:56
7 2
Przewijane?Przecież one tam biegały z gołymi pupami.
Pokaż cały komentarz
gość 1 czerwca 2015 09:30:30
0 2
A Ciebie to idiota spłodził ?Pewnie ta szkoła na Ukrainie była ?
Pokaż cały komentarz
Gość 1 czerwca 2015 07:30:09
10 0
Gratuluję,
co do aspektów gospodarczych to Państwo nie powinno się wtrącać, chyba że poprosi o to właściciel projektu. Tu powinna być swoboda działania bez regulacji z zewnątrz. Państwo powinno wspierać a nie narzucać swoje widzimisię.
Pokaż cały komentarz
do wyborów po kochanych 13 maja 2015 21:01:06
19 10
to jak robol na zielonej wyspie po trzebny tylko do głosowania,płacenia po datków i pracy dla po
Pokaż cały komentarz
iglamir 2 czerwca 2015 09:56:07
7 0
Jak znam życie to będzie on dostępny w każdym kraju tylko nie w Polsce bo NFZ. stwierdzi że jest za drogi a pacjentów mamy za mało.........TAK BĘDZIE............
Pokaż cały komentarz
Gość 1 czerwca 2015 21:53:02
10 6
Teraz pewnie zgłoszą się "firmy" krajowe lub zagraniczne, które będą chciały to wykorzystać i usunąć w niebyt właściciela-wynalazcę. Taka kolei wszystkich polskich wynalazków. Już nawet do sejmu się pchają, a kto ...B
Pokaż cały komentarz
Pokaż więcej komentarzy
Nowe pieniądze z UE dla przedsiębiorców. Sprawdź, jak je otrzymać

Nowe pieniądze z UE dla przedsiębiorców. Sprawdź, jak je otrzymać

W nowej finansowej perspektywie unijnej więcej pieniędzy będzie przeznaczone na wsparcie dla przedsiębiorców w postaci instrumentów zwrotnych. Czyli nieco odmiennie niż poprzednio. Różnice tłumaczy
Unijne środki czekają na przedsiębiorców. Wnioskuj nawet na drugim końcu Polski

Unijne środki czekają na przedsiębiorców. Wnioskuj nawet na drugim końcu Polski

Webinarium testowe widok

Webinarium testowe widok

Unijne pieniądze dla firm. Bez zbędnych formalności!

Unijne pieniądze dla firm. Bez zbędnych formalności!

Już za kilka miesięcy zostaną rozpisane pierwsze konkursy na pieniądze dla przedsiębiorców, w ramach kolejnej transzy funduszy unijnych, zaplanowanych na lata 2014-2020. Tym razem pieniądze mają się

pokaż więcej