68
Redakcja 19.06.2015

Jakie są efekty unijnych dotacji?

Jakie są efekty unijnych dotacji?

fot: Pixabay.com/Domena publiczna

1,8 mld zł trafiło w ostatnich latach do firm w postaci kredytu technologicznego. Jakie są efekty tych pieniędzy?

Wielki koncern meblowy IKEA używa nietypowych palet. Nietypowych, bo zrobionych z ... tektury. Choć każda z nich waży zaledwie 4-5 kg, potrafi wytrzymać obciążenie do 2000 kg. Te palety to dzieło polskiej firmy SEPPA.  Przedsiębiorstwo wymyśliło technologię produkcji tekturowych palet. Jednak do wdrożenia wynalazku do produkcji potrzebne były duże pieniądze.

Zakup gruntu, budowa hali, kupno linii produkcyjnej - to wszystko sporo kosztuje. Aby sfinansować inwestycję firma skorzystała z Funduszy Europejskich. - Bez tej pomocy z pewnością nie bylibyśmy w tym miejscu, w którym jesteśmy obecnie. Zrobiliśmy milowy krok, a to pozwoliło nam od razu na obsługę takich klientów jak IKEA - mówi  Paweł Węgrzyn, współwłaściciel firmy.

SEPPA skorzystała z kredytu technologicznego. To w pewnym stopniu połączenie unijnej dotacji z kredytem bankowym. Banki komercyjne oceniają projekty firmy i tym najlepszym udzielają kredytu. Zaś Bank Gospodarstwa Krajowego firmom, które otrzymały takie finansowanie udziela tzw. premii technologicznej, czyli dotacji na spłatę części kapitału bankowego kredytu.

Małopolska szlifuje diamenty. Stawia na młodzież

Taka formuła okazała się hitem. Zainteresowanie kredytem technologicznym wśród firm było tak duże, że w nabory trwały tylko kilka godzin. Choć na początku nic nie wskazywało, że tak będzie. Przedsiębiorcy nie garnęli się do tego wsparcia. Dopiero zmiana przepisów i mniejsza ilość dostępnych dotacji spowodowały, że przedsiębiorcy sięgnęli po kredyt. W sumie BGK podpisał z firmami 717 umów o dofinansowanie na kwotę 1,87 mld zł.

Jak pokazują do tej pory przeprowadzone analizy, kredyt technologiczny miał pozytywne skutki dla całej gospodarki. Często zdarzały się narzekania na polskich przedsiębiorców, że za dotacje kupują innowacyjne rozwiązania, a nie rozwijają własnych.

W przypadku kredytu technologicznego było inaczej - zdecydowana większość firm postawiła na tworzenie własnych innowacji. - 70 proc. projektów realizowanych z kredytu technologicznego polegało na wdrożeniu własnych technologii polskich przedsiębiorców. To nie były technologie kupione, ani kopiowane od innych. To ważne, bo  celem środków publicznych jest to, żebyśmy rozwijali krajową innowacyjność - mówi Anna Gajewska, dyrektor departamentu programów europejskich w BGK.

Poprzednia Strona 1 z 2 1 2 Następna
68 Co sądzisz? Zajrzyj do komentarzy

Komentarze68

Popularne Najnowsze

ktosik 24 czerwca 2015 11:11:23
52 4
Efektem jest np. tworzenie Parków Technologicznych za kase z UE w których żadne człowiek bez układów nie ma szans za na wsparcie i tzw. Inkubatorów które życzą sobie po 30-40zł na m2, a są utrzymywane też z kasy z UE.. to jakieś twory dla swoich.. dla ciepłych posadek za nasze.!
Pokaż cały komentarz
ggg 24 czerwca 2015 14:07:14
3 3
Słuchaj "ktosik" . Jak nie masz pojęcia o czymś , to niem szczuj. Nic nie jest utrzymywane z kasy UE. Z kasy UE może być coś wybudowane, a utrzymanie należy do nas , i to jest największy ból z tymi dotacjami UE. Wszystko , co wybudujemy za pieniądze z UE musi być przez nas utrzymane , bo inaczej zwrot dotacji.
Pokaż cały komentarz
Johny Mnemonic 25 czerwca 2015 23:10:36
9 2
A potem druga Grecja,bo samymi paletami tego nie spłacisz
Pokaż cały komentarz
aS 30 czerwca 2015 14:31:32
50 4
efekty sa takie, ze Polska tonie w dlugach, a komuchy z zydowskich bankow potrzasaja nabitymi kabzami
Pokaż cały komentarz
Anton55 2 lipca 2015 16:21:45
8 0
jak np. Adam Michnik!!! taki SOLIDARNOŚĆ-owiec a wypiął się na ludzi, kłamie i oszukuje. Dorobił się na rozkradaniu i upodleniu Polski. O dziwo to też Żyd, potomek SB-ków, morderców narodu Polskiego.
Pokaż cały komentarz
efemeryd 30 czerwca 2015 05:34:36
48 2
Dotacje z Unii Europejskiej to nic innego jak zalegalizowana pralnia pieniędzy z korzyściami dla zachodu i urzędasów je dystrybuujących. W rezultacie, zapewnione korzyści ma zachód wciskając w ten sPOsób nadwyżkę produkcji swych towarów, urzędasy mając niemałą prowizję z tego procederu, drapieżne państwo polskie (urzędasy ZUS i Fiskus) zdzierając z zarejestrowanego w działalność gosPOdarczą zapewniony odPOwiednią "umową" HARACZ!
Zyski zainteresowanego w tym wszystkim nie mają żadnego znaczenia, najlepiej gdy przedsiębiorca POpadnie w długi. Wtedy nieszczęśnika dopada dodatkowo hiena komornicza.
Pokaż cały komentarz
misiek 25 czerwca 2015 14:36:09
45 3
H....D.... i kamieni kupa. To całe fundusze.
Pokaż cały komentarz
misiek 25 czerwca 2015 14:43:07
43 2
O wiele gorsze są zobowiązania powiązane z braniem tych srebrników.
Pokaż cały komentarz
dev 28 czerwca 2015 06:01:01
37 1
Kredyty które trzeba będzie zapłacić. Proste.
Pokaż cały komentarz
Taka prawda 14 lipca 2015 14:28:30
3 0
Grecy też otrzymywali kredyty!
Pokaż cały komentarz
taa 30 czerwca 2015 09:24:37
37 1
Efekt jest taki że płacimy niemcom za to że dają nam kase.
Pokaż cały komentarz
Gość 2 lipca 2015 16:22:46
11 0
... która to kasa wraca do nich z powrotem.
Pokaż cały komentarz
aro 14 lipca 2015 19:33:01
2 0
czyli prosta droga do Grecji, najpierw małe zadłużenie, potem tzw pomoc po której zadłużenie Grecji wzrosło 3krotnie a teraz kolejne umowy gdzie Grecy będą musieli pół państwa sprzedać, znaczy się sprywatyzować żeby te długi oddać, a teraz ciekawostka, kto będzie tym inwestorem biorącym udział w tej tzw prywatyzacji? bo na pewno nie Grecy, to jest zwykły podbój poprzez zadłużanie i przejmowanie, bez czołgów i bomb
Pokaż cały komentarz
Pokaż więcej komentarzy
Nowe pieniądze z UE dla przedsiębiorców. Sprawdź, jak je otrzymać

Nowe pieniądze z UE dla przedsiębiorców. Sprawdź, jak je otrzymać

W nowej finansowej perspektywie unijnej więcej pieniędzy będzie przeznaczone na wsparcie dla przedsiębiorców w postaci instrumentów zwrotnych. Czyli nieco odmiennie niż poprzednio. Różnice tłumaczy
Unijne środki czekają na przedsiębiorców. Wnioskuj nawet na drugim końcu Polski

Unijne środki czekają na przedsiębiorców. Wnioskuj nawet na drugim końcu Polski

Webinarium testowe widok

Webinarium testowe widok

Unijne pieniądze dla firm. Bez zbędnych formalności!

Unijne pieniądze dla firm. Bez zbędnych formalności!

Już za kilka miesięcy zostaną rozpisane pierwsze konkursy na pieniądze dla przedsiębiorców, w ramach kolejnej transzy funduszy unijnych, zaplanowanych na lata 2014-2020. Tym razem pieniądze mają się

pokaż więcej