2
Redakcja 12.08.2015

Pieniądze na własny biznes? Zobacz, gdzie ich szukać

Pieniądze na własny biznes? Zobacz, gdzie ich szukać

fot: (pixabay.com/Domena Publiczna)

W najbliższych latach osoby, które szukają dotacji na założenie firmy, będą mogły skorzystać z kilku źródeł. Podczas webinarium 30 czerwca Magda Bułakowska, ekspertka z Centralnego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich pokazywała, gdzie można szukać pieniędzy na własny biznes.

Możliwości uzyskania unijnej dotacji będzie kilka. Gdzie ją znajdziemy, zależy od tego, kim jesteśmy i jaką firmę chcemy założyć.

– Dla standardowej działalności gospodarczej, która nie jest związana z innowacjami, źródłem finansowania będą dwa programy. Dla osób młodych będzie to program Wiedza Edukacja Rozwój (POWER). Dla osób po 30 roku życia będą to regionalne programy operacyjne – tłumaczyła Magda Bułakowska.

Jeśli chodzi o firmy innowacyjne, tutaj źródłem finansowania będą programy Inteligentny Rozwój oraz Polska Wschodnia (dla mieszkańców województw: warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie, podkarpackie, świętokrzyskie). Zaś mieszkańcy wsi i małych miasteczek mogą skorzystać z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

POWER – dotacje na firmę dla młodych

W programie POWER znajdą się dotacje dla młodych. Będą z nich mogły skorzystać wyłącznie osoby do 29 roku życia, które jednocześnie spełniają trzy warunki.

– Musi to być osoba niepracująca (niezależne czy jest, czy nie jest zarejestrowana w powiatowym urzędzie pracy), nie kształcąca się stacjonarnie i nie szkoląca się w przeciągu ostatnich 4 tygodni, (czyli taka, która np. nie uczestniczyła w szkoleniu organizowanym przez PUP) – wyjaśniała Bułakowska.

Wsparcia z programu POWER będą udzielać Powiatowe Urzędy Pracy oraz tzw. operatorzy wsparcia, czyli inne instytucje (np. agencje zatrudnienia, hufce pracy) wybrane w drodze konkursu przez Wojewódzkie Urzędy Pracy. Ile wyniesie dotacja z programu POWER?

– W urzędzie pracy będzie to kwota ok. 23 tys. złotych. Do tego dochodzi wsparcie pomostowe w wysokości minimalnej pensji, udzielane przez pół roku lub rok. Dodatkową formą wsparcia będzie też szkolenie z przedsiębiorczości – tłumaczyła Bułakowska. 

Trzeba pamiętać, że dotacji na założenie firmy nie dostanie się od razu. Dla młodej osoby, która zgłosi się do PUP, najpierw zostanie określone jakiej pomocy potrzebuje. Może okazać się, że zostanie jej przyznany inny rodzaj pomocy np. staż, praktyki, albo szkolenie czy pośrednictwo pracy.

Programy regionalne (RPO) – dotacje dla osób 30 +

Jeśli przekroczyło się 30 rok życia, wtedy pieniądze na własną firmę znajdą się w programach regionalnych. – Trzeba pamiętać, że programy regionalne różnią się między sobą i są różne koncepcje przyznawania pomocy – mówiła Bułakowska.

– Najczęściej o dotacje z programów regionalnych będą mogły starać się osoby powyżej 29 roku życia, które przez ostatni rok nie prowadziły działalności gospodarczej i dodatkowo należą do jednej z preferowanych grup, czyli są  bezrobotni od co najmniej 12 miesięcy, niepełnosprawni, mają powyżej 50 lat, są kobietami, mają niskie kwalifikacje (czyli maksymalnie  wykształcenie średnie), a w niektórych województwach dodatkowo na dotacje mogą liczyć osoby zwolnione lub zagrożone zwolnieniem z przyczyn dotyczących zakładu pracy – tłumaczyła.

Osoby, które nie mieszczą się w tych grupach i jednocześnie nie pracujące, mogą starać się o pożyczkę na założenie firmy.

Analogicznie, jak w przypadku programu POWER, także dotacji z programów regionalnych będą udzielały powiatowe urzędy pracy  oraz operatorzy wsparcia (np. agencje szkoleniowe). O listy operatorów najlepiej pytać w punktach informacyjnych funduszy europejskich i w wojewódzkich urzędach pracy. Ile wyniosą dotacje dla osób 30+?

- W urzędach pracy będzie to ok. 23 tys. zł. W zależności od województwa u operatorów mogą to być kwoty wyższe, nawet wielokrotnie, np. na Podkarpaciu to ok. 50 tys. zł, a w Małopolsce 30 tys. zł plus dodatkowe 10 tys. zł na każde utworzone miejsce pracy – mówiła ekspertka.

POIR i POPW – dotacje na innowacje

Osoby, które mają pomysł na innowacyjną firmę, powinny zainteresować się programami Inteligentny Rozwój (POIR) oraz Polska Wschodnia (POPW). W obu wsparcie dla start-upu będzie polegało na stworzeniu warunków do przyspieszenia rozwoju biznesu.

Jeśli chodzi o POIR to Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości wybierze pośrednika finansowego (fundusz zalążkowy), który będzie miał za zadanie wspieranie innowacyjnych start-upów. Osoba, która ma pomysł na innowacyjny biznes, będzie mogła zgłosić się do funduszu, a tam eksperci ocenią, czy innowacja ma szansę powodzenia na rynku.

Jeśli ocena wypadnie pozytywnie, wówczas powstanie spółka kapitałowa, a fundusz będzie mógł zainwestować w nią do 200 tys. zł. Z kolei w programie Polska Wschodnia powstaną platformy startowe dla nowych pomysłów, które stworzą warunki do sprawdzenia pomysłu i przygotowania firmy. Będą z nich mogły skorzystać osoby do 35 roku życia. Pierwsza platforma ma powstać w przyszłym roku.

2 Co sądzisz? Zajrzyj do komentarzy

Komentarze2

Popularne Najnowsze

Nowe pieniądze z UE dla przedsiębiorców. Sprawdź, jak je otrzymać

Nowe pieniądze z UE dla przedsiębiorców. Sprawdź, jak je otrzymać

W nowej finansowej perspektywie unijnej więcej pieniędzy będzie przeznaczone na wsparcie dla przedsiębiorców w postaci instrumentów zwrotnych. Czyli nieco odmiennie niż poprzednio. Różnice tłumaczy
Unijne środki czekają na przedsiębiorców. Wnioskuj nawet na drugim końcu Polski

Unijne środki czekają na przedsiębiorców. Wnioskuj nawet na drugim końcu Polski

Webinarium testowe widok

Webinarium testowe widok

Unijne pieniądze dla firm. Bez zbędnych formalności!

Unijne pieniądze dla firm. Bez zbędnych formalności!

Już za kilka miesięcy zostaną rozpisane pierwsze konkursy na pieniądze dla przedsiębiorców, w ramach kolejnej transzy funduszy unijnych, zaplanowanych na lata 2014-2020. Tym razem pieniądze mają się

pokaż więcej