18
Joanna Ćwiek-Świdecka 23.06.2015

Pomorze kuźnią fachowców. Odczarowali zawodówki

Blisko 30 tys. uczniów przeszkolonych uczniów, 200 szkół w projekcie, 30 rodzajów dodatkowych kursów kwalifikacyjnych i 6 mln złotych wydanych na doposażenie szkolnych pracowni – to bilans działającego w latach 2011 – 2014 na Pomorzu projektu „Pomorskie – dobry kurs na edukację”. Jego celem było podniesienie kwalifikacji zawodowych uczniów kończących tamtejsze szkoły.

– Nasz projekt to odpowiedź na sygnalizowane przez przedsiębiorców z naszego regionu problemy ze znalezieniem odpowiednio przygotowanych ludzi do pracy – mówi Wp.pl Adam Krawiec, dyrektor Departamentu Edukacji i Sportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

1 z 4 Następny

fot: (mat.prasowe)

Ale najpierw trzeba było sprawdzić, w czym jest problem. Dlatego też urzędnicy we współpracy z lokalnymi przedsiębiorcami wspólnie postanowili zastanowić się, jak powinny wyglądać praktyki uczniów szkół uczących zawodów.

– W ten sposób zweryfikowaliśmy ministerialne programy praktyk i razem z pracodawcami wypracowaliśmy blisko 90 standardów praktyk – opowiada Krawiec. I dopiero w oparciu o nie uczono praktycznej strony zawodu.

Ale w dzisiejszych czasach wąska specjalizacja to zbyt mało. Niejednokrotnie zdarza się, że w momencie, gdy ktoś rozpoczyna naukę danego zawodu, jest na niego na rynku spore zapotrzebowanie. Ale po latach nauki może okazać się, że rynek pracy się zmienił i potrzebne są dodatkowe umiejętności.

Dlatego też uczniowie dostali szansę uzupełnienia swoich kwalifikacji. Mogli wziąć udział w jednym z 30 kursów dających im zupełnie nowe uprawnienia. Jak przyznają koordynatorzy projektu, największym zapotrzebowaniem cieszyły się kursy spawania, obsługi kasy fiskalnej, wózka widłowego, montażu rusztowań, wykorzystania programu AutoCad oraz kursy fryzjerskie i kosmetyczne.     

Komentarze18

Popularne Najnowsze

30-letnia uczennica na KKZ 23 czerwca 2015 22:35:38
11 10
na kwalifikacyjnym kursie zawodowym jest się słuchaczem a nie uczniem;)
Pokaż cały komentarz
jacek 8 lipca 2015 05:41:04
3 3
Troche stazu w Polsce i do pracy na zachod w cywilizowa nych warunkach i za prawdziwa pensje oraz bezpieczenstwo socjalne !
Pokaż cały komentarz
Gość 25 czerwca 2015 12:59:23
11 11
To już wszyscy nie chcą być kierownikami ( wyższe) , którzy na niczym się nie znają np. logistyka.
Pokaż cały komentarz
jacek 5 lipca 2015 21:06:22
6 7
za kase polskich podatnikow szkolimy wykwalifikowanych robotnikow dla zachodniego przemyslu i uslug.Przecie to nie tylko glodowe place wyganiaja polka mlodzez na zachod , ale takze brak dostepnych mieszkan oraz cwilizowanego zatrudnienia i perspektyw zawodowych oraz zabezpiecze nia socjalnego i emerytalno-rentowego.Nawet , zeby z dna na dzien stawki godzinowe robotnikow wzrosly o 100% , to i tak perspektywicznie zycie na zachodzie jest o wiele atrakcyj niejsze,
Pokaż cały komentarz
Skłyrs 23 czerwca 2015 18:36:21
11 13
Europa potrzebuje taniej siły roboczej z Polski na wieki wieków amen - arbeit macht frei dla Polaka.
Pokaż cały komentarz
Gość 8 lipca 2015 12:54:44
1 4
Po co się uczyć i pracować. Trzeba jak nuizej wymienieni bandyci kraść i zabijać.Bandyci szczekają , bo myśleli że uda im się tak samo jak z kradzieżami z kont Polaków w Narodowym Banku Polskim. Ile wówczas ukradł i komu Kwaśniewski? Ile rodzin zniszczył, do ilu samobójstw doprowadził , czy też ile sam zlecił zabójstw? Podobnie jak Balcerowicz, Wałęsa, Komorowski, Tusk, Ereciński, Kubicki i kto jeszcze z nimi dokonywał tych zbrodni?
Pokaż cały komentarz
Gość 3 lipca 2015 22:40:05
2 5
Ja w szkole bałem się bardzo zdawać uprawnienia elektryczne. Do tej pory mam koszmary
Pokaż cały komentarz
Pokaż więcej komentarzy
Nowe pieniądze z UE dla przedsiębiorców. Sprawdź, jak je otrzymać

Nowe pieniądze z UE dla przedsiębiorców. Sprawdź, jak je otrzymać

W nowej finansowej perspektywie unijnej więcej pieniędzy będzie przeznaczone na wsparcie dla przedsiębiorców w postaci instrumentów zwrotnych. Czyli nieco odmiennie niż poprzednio. Różnice tłumaczy
Unijne środki czekają na przedsiębiorców. Wnioskuj nawet na drugim końcu Polski

Unijne środki czekają na przedsiębiorców. Wnioskuj nawet na drugim końcu Polski

Webinarium testowe widok

Webinarium testowe widok

Unijne pieniądze dla firm. Bez zbędnych formalności!

Unijne pieniądze dla firm. Bez zbędnych formalności!

Już za kilka miesięcy zostaną rozpisane pierwsze konkursy na pieniądze dla przedsiębiorców, w ramach kolejnej transzy funduszy unijnych, zaplanowanych na lata 2014-2020. Tym razem pieniądze mają się

pokaż więcej