4918
Ewa Wesołowska 30.07.2015

Postawili na jabłka i...wypromowali miasteczko

Mstów niewielka wiejska gmina w województwie śląskim. Jest tu kościół, klasztor, trochę starych budynków i rzeka Warta. Władze miasta długo zastanawiały się, co powinno stać się znakiem rozpoznawczym miasta i gminy. Tak, by przyciągnąć turystów, ożywić miasto, stworzyć nowe miejsca pracy.

1 z 4 Następny

fot: (mat.prasowe)

 - Nie mieliśmy własnych pomysłów, więc zgłosiliśmy się do programu zorganizowanego przez  "Design Silesia" - opowiada zastępca wójta gminy Adam Markowski. -  Eksperci grupy przyjechali, rozejrzeli się w około  i zdecydowanie powiedzieli: "jabłko ma  być waszym symbolem".

Gmina od lat znana jest z produkcji tych owoców. Sady, tłocznie soków, sortownie, chłodnie do przechowywania jabłek są niemal  każdym gospodarstwie. Joanna Jaroszyńska, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach i jedna z ekspertek "Design Silesia" opracowała projekt promocji miasta, którego realizacja finansowana została  ze środków unijnych.

Wymyśliła m.in.: "Święto kwitnącej jabłoni" i "Święto jabłka", które na stałe weszły do kalendarza imprez mieszkańców. Pierwsze odbywa się w maju, gdy drzewa owocowe obsypane są kwiatami. Drugie - we wrześniu, podczas zbioru owoców.  Są występy artystyczne lokalnych zespołów, konkursy w obieraniu lub jedzeniu jabłka zawieszonego na sznurku, można też kupić drzewka, krzewy, nasiona i cebulki kwiatów, a także wszystko to co może przydać się w przydomowym ogrodzie. Można też oczywiście spróbować lokalnych specjałów z jabłek.

Ważnym elementem strategii promocyjnej Mstowa jest też znak graficzny, który znalazł się na wszystkich regionalnych produktach. Dzięki temu dżemy, soki czy cydr z Mstowa stały się łatwo rozpoznawalne, łatwiej  niż produktom  było im zdobyć markę i rynek.

- Dzięki projektowi o Mstowie zaczęło się mówić i pisać -  podkreśla Markowski . - Nawet w Silesia Airport - Magazynie Międzynarodowego Portu Lotniczego Katowice jest o nas wzmianka. - Przyjeżdża coraz więcej turystów, odżywa rzemiosło.

Komentarze4918

Popularne Najnowsze

Gość 1 sierpnia 2015 12:37:14
12 4
A Grójec?? Zarejestrowany znak produktu regionalnego "jabłko grojeckie", święto kwitnącej jabłoni od wielu lat
Pokaż cały komentarz
jaga 5 sierpnia 2015 09:13:53
5 2
A Łącko ? Sady- jabłka, śliwy, święto kwitnącej jabłoni od lat.....
Pokaż cały komentarz
HArt 15 sierpnia 2015 19:44:00
1 1
Grojec sie nie promuje, bo sadownicy sa tak bogaci ze jedynie na czym in zalezy to na taniej(ukrainskiej) sile roboczej i wypelnieniu wlasnej kieszeni. Rozwoj ich ogranicza sie do kupienia nowego opryskiwacza i postawieniu przechowalni. Kultury nie maja za grosz od pokoleń. Wola wycierac sie na salonach obcych miast i krajow ewentualnie egzotycznych wycieczek a potem robic zdjecia jacy to oni swiatowi. Grojec pozostawiaja jako swoja sypialnie i nie chca a nawet nie umieja sie dobrze bawic. Nie sa w stanie lokalnie wesprzec biednych a kulture maja w internecie. Wystarczy ze wespra kosciol. Reszta ich nie obchodzi. Jedyna kulture maja w szkolach(o ile maja kogos kto probuje dzieci oswiecic), na dozynkach corocznych i swiecie jabloni zakonczonym zabawa z ogolna bijatyka i popijawa raz do roku. No ale kase maja, bo zawsze mieli.
Pokaż cały komentarz
Roderyk. 4 sierpnia 2015 11:52:12
12 5
Gratuluję pani Joannie pomysłów. Niemniej ,,Święto Kwitnącej Jabłoni " już w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku było obchodzone w pow.Grójec.
Pokaż cały komentarz
pora 12 sierpnia 2015 20:30:12
5 0
Niesiol niech hoduje szczaw i mirabelki....bo zatrul sie własnym jadem...
Pokaż cały komentarz
Gość 1 sierpnia 2015 22:32:29
5 0
w miejscowości Tyszowce woj. lubelskie jest promowane święto kwitną,cnej fasoli obchodzone od wielu ,wielu lat,bardzo uroczyście i przyjemnie dla naszych mieszańców i okolicznych gmin.
Pokaż cały komentarz
gosia 31 lipca 2015 16:33:09
5 0
czytam artykuł i myślę wreście napisał ktoś o Tarczynie woj. mazowieckie, które też promuje miasto jabłkiem, na rynku fontanna z jabłka, festyn z jabłkiem itp a tu niespodzianka gmina Mstów - blizniaczka naszej gminy
Pokaż cały komentarz
Lach 26 sierpnia 2015 20:19:16
2 0
Pan Markowski kłamie , bo święto "Święto kwitnącej jabłoni" jest od niepamiętnych czasów w woj. małopolskim w Łącku , proszę nie przypisywać tego sobie , czy jakiejś tam pani .
Pokaż cały komentarz
Gość 7 sierpnia 2015 08:53:06
4 2
Co,do cholery,robią to te komentarze po angielsku?
Pokaż cały komentarz
Pokaż więcej komentarzy
Nowe pieniądze z UE dla przedsiębiorców. Sprawdź, jak je otrzymać

Nowe pieniądze z UE dla przedsiębiorców. Sprawdź, jak je otrzymać

W nowej finansowej perspektywie unijnej więcej pieniędzy będzie przeznaczone na wsparcie dla przedsiębiorców w postaci instrumentów zwrotnych. Czyli nieco odmiennie niż poprzednio. Różnice tłumaczy
Unijne środki czekają na przedsiębiorców. Wnioskuj nawet na drugim końcu Polski

Unijne środki czekają na przedsiębiorców. Wnioskuj nawet na drugim końcu Polski

Webinarium testowe widok

Webinarium testowe widok

Unijne pieniądze dla firm. Bez zbędnych formalności!

Unijne pieniądze dla firm. Bez zbędnych formalności!

Już za kilka miesięcy zostaną rozpisane pierwsze konkursy na pieniądze dla przedsiębiorców, w ramach kolejnej transzy funduszy unijnych, zaplanowanych na lata 2014-2020. Tym razem pieniądze mają się

pokaż więcej