620
Joanna Ćwiek 21.04.2015

Poznaj Story Cheering. Pokazuje, jak nauczyć młodzież, że warto się starać

Poznaj Story Cheering. Pokazuje, jak nauczyć młodzież, że warto się starać

fot: Mat. organizatora

Każdy, kto ma dzieci wie, jak trudno jest je wychować na porządnych i dobrych ludzi. Najważniejsze życiowe prawdy trzeba powtarzać wielokrotnie i w dodatku robić to w taki sposób, by przekaz był dla nich atrakcyjny.

Co jednak mają zrobić te, które z różnych powodów nie mogą liczyć na wsparcie rodziców? Tym z pomocą przychodzą osoby działające w Fundacji Drabina Rozwoju. Stworzyli oni specjalny, autorski program aktywizacji zawodowej Story Cheering, za pomocą którego młodzi ludzie, a zwłaszcza ci którzy znaleźli się w trudnej sytuacji życiowej, mają szanse nauczyć się, jak pokierować swoją drogą życiową i zawodową, żeby osiągnąć sukces i wspiąć się na szczyt zawodowej drabiny. I nie ma znaczenia to czy wychowali się w pałacu, czy w domu dziecka.

- Od 2008 r. zajmujemy się terapią poprzez opowiadania czyli storytellingiem. W tej metodzie młodzież może  utożsamić się z bohaterem opowiadania, następuje  "przeniesienie" doświadczeń i ich zasymilowanie. Pozwala to młodym ludziom lepiej zrozumieć swoją sytuację oraz poradzić sobie z konkretnym problemem - opowiada Dorota Drozdowska – Szymborska z zarządu fundacji.

Sposób na młodzież

- Postanowiliśmy w pracy z młodzieżą zastosować metody motywowania znane z coachingu. Ale z osobami, które mają „naście” lat sprawa wcale nie jest taka prosta. By przekonali się do przekazu, trzeba było nasze metody zaprezentować w sposób innowacyjny i atrakcyjny. Dlatego stworzyliśmy mulimedialne narzędzia. Wyprodukowaliśmy film animowany, gdzie główna bohaterka o imieniu Dana, zbuntowana 18 – latka z biednej rodziny, wyjeżdża do pracy za granicę i podejmuje swoje pierwsze życiowe decyzje. W ten sposób chcieliśmy pokazać młodym ludziom, że tak naprawdę to od nich samych zależy, jak potoczy się ich życie i uświadomić, że chcieć to móc – opowiada Drozdowska – Szymborska.

Dana przechodzi proces, w którym odpowiada na pytania - kim chce być w przyszłości, co chce zmienić w swoim życiu i uświadamia sobie, że warto słuchać własnego wewnętrznego głosu.

Ale film to tylko jeden z elementów tego programu. Na jego potrzeby stworzono także grę komputerową, w której wcielając się w postać Dany albo Andrzeja, należy zorganizować imprezę z okazji 18 urodzin. – Wydarzenie wybraliśmy nieprzypadkowo, bo jest ono bliskie i ważne dla młodych ludzi – mówi Dorota Drozdowska – Szymborska.

sala3.jpg

 

Gracz musi zorganizować prywatkę: wynająć lokal, zamówić catering oraz DJ-a, zaprosić gości i skalkulować koszty. – Wszystkie te zadania mają na celu sprawdzić zachowanie gracza w różnych obszarach: w sytuacjach stresowych, wymagających asertywności i podjęcia rozsądnych wyborów – wyjaśnia Drozdowska – Szymborska.

Ważnym elementem tego programu jest także wirtualny doradca zawodowy, który za pomocą testów pomaga określić zawodowe predyspozycje, podpowiada uczestnikowi najlepsze rozwiązania oraz wskazuje, które predyspozycje oraz zdolności warto by rozwijać.

Tworzenie programu Story Cheering współfinansowane było z Funduszy Europejskich, z programu Kapitał Ludzki. Fundacja otrzymała na niego prawie 2,5 mln zł. Produkcja innowacyjnych rozwiązań oraz multimediów jest pracochłonna i wymaga współpracy dużego zespołu osób.

Czy to działa?

– Nasz program przeznaczony jest dla młodzieży od 15 roku życia i był testowany w Placówce Opiekuńczo-Wychowawczej w Ostrołęce. Kierowaliśmy go przede wszystkim do młodzieży opuszczającej placówki opieki zastępczej, dla której do tej pory brakowało atrakcyjnej formy wsparcia w skutecznym rozwoju kompetencji społecznych i osobistych oraz określeniu predyspozycji zawodowych – opowiada Drozdowska – Szymborska. Dodaje jednak, że z tych narzędzi można korzystać także w szkołach, poradniach czy świetlicach. Wszystkie materiały są dostępne bezpłatnie na stronie internetowej projektu: www.storycheering.com

Czy ta metoda działa? W raporcie końcowym z realizacji tego projektu widać efekty. Wśród 70 proc. uczestników podniósł się poziom samoświadomości w zakresie własnych talentów, możliwości i ograniczeń. U 60 proc. wzrosła chęć do nauki, a 75 proc. przestało myśleć stereotypowo o tym, które zawody są "męskie", a które "kobiece".

Ale najlepszą rekomendacją dla tego projektu jest historia Tomka, który przez piętnaście lat wychowywał się w domu dziecka. Dzięki temu projektowi uwierzył, że może tak pokierować swoim życiem, by robić to na co ma ochotę. Otworzył więc „Bidul” - firmę graficzną, która opracowuje wzory na koszulki.

Autor chce w ten sposób dodawać sił wychowankom domów dziecka i zaprzeczać stereotypom, że nieszczęśliwe dzieciństwo stygmatyzuje ich i skazuje w życiu na ciągłe porażki oraz niepowodzenia. Cały czas też pomaga w domu dziecka i wspiera jego wychowanków w dążeniu do celu.

700 mln euro na innowacje społeczne

Projekt przygotowany przez Fundację Drabina Rozwoju wpisuje się w nurty innowacji społecznych. Także teraz podobne inicjatywy będą mogły być finansowane z pieniędzy z UE. Kwoty przeznaczone na ten cel (około 700 mln euro) znajdują się w programie Wiedza Edukacja Rozwój.

Dzięki tym środkom będzie można przetestować i wypracować nowe rozwiązania problemów w takich obszarach, jak m.in.: zatrudnienie, integracja społeczna czy modernizacja funkcjonowania administracji publicznej.

Więcej informacji zdobędziesz na stronie www.FunduszeEuropejskie.gov.pl oraz w Sieci Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich.

620 Co sądzisz? Zajrzyj do komentarzy

Komentarze620

Popularne Najnowsze

Gość 6 maja 2015 08:27:00
8 2
"Dzięki tym środkom będzie można przetestować i wypracować nowe rozwiązania problemów w takich obszarach jak m.in. zatrudnienie, integracja społeczna, czy modernizacja funkcjonowania administracji publicznej." Ale pieprzenie. Zarobią tylko firemki szkolące i nic więcej z tego nie będzie.
Pokaż cały komentarz
aśćka 3 maja 2015 10:37:34
5 0
kwota wolna od podatku wysokości dwóch pensji minimalnych, eksterminacja przez ten chory system zusów, fiskusów, kontrolerów i bezprawia, a na dobranoc popierdólki z górnej półki - może i ładne te zabawki, tylko normalnie, to się gospodarowania pieniędzmi uczy w życiu, jak się je ma, czasem na błędach, czasem w "Monopoly" - nawet, jeśli w porównaniu z innymi wirtualnymi kreacjami ta jest ok, idea przesunięcia wszystkiego do wirtualu jest niebezpieczna, a dziećmi jak dobra ciocia zajmuje się państwo (środki unijne rozdaje państwo), po uprzednim zapędzeniu ich rodziców w kierat
Pokaż cały komentarz
Gość 27 kwietnia 2015 11:38:31
7 3
przecież o to chodzi cały czas ,by obywatele tego kraju tułali się za chlebem po całym świecie ,tutaj przyjadą ci którzy zgodzą się za marne grosze pracować , TO JEST WIDOCZNE PO programach wszystko dla seniora i osób starszych !!!! co oferują rząd młodym po szkołach i studiach poza wyjazdem???? NIC NIC, śmieszne staże by nie było ,że pozostawieni na wymarcie po studiach bez grosza i jeszcze z obowiązkiem opłat za śmieci ,których nawet nie tworzą ,nie kupują bo za co!!????
Pokaż cały komentarz
fdsf 3 maja 2015 15:05:43
5 2
Tak, starać się. Starać się można, uczyć, a potem i tak ci zapłacą minimalną krajową. Po huj więc się starać jak wszystkich sprowadzą do jednego. Bez znajomości i ustawienia wśród odpowiednich ludzi władzy niczego się nie osiągnie.
Pokaż cały komentarz
Gość 11 maja 2015 12:58:51
1 0
Mam skonczone studia, kursy. 2 podyplomowki. 10 lat pracy. zarabialam troche ponad najnizsza. Teraz juz nic bo zlikwidowali moj zaklad pracy. Moge isc do pracy fizycznej za grosze na umowe smieciowa. Jestem aktywna , madra i bez znajomosci. Czyli nikt.
Pokaż cały komentarz
BERLINER 12 maja 2015 00:33:57
2 0
UNIA - a jestem tu w Niemczech 30 lat, nie jest dla ludzi pracy i rodzin, będziecie pracować, płakać i płacić za dobra codzienne a pracy będzie co raz mniej a ceny co raz większe Unia jest dla wyzyskiwaczy, prywaciarzy, kapitalistów, prezesów itd. nie masz znajomości, wejścia, nie ma dobrej płatnej pracy, zrobili dla pracowników fizycznych w resorcie państwowym to maksymalny zarobek 1300 Euro, 983 Euro netto, kiedyś w zieleni miejskiej zarabiali do 3500 Marek i ci ludzie za 30 - 35 lat pracy mają 800-900 Euro renty, tu tzw. emerytury nie ma, za mieszkanie 2 pokoje to 500-600 Euro, 3 pokoje 700-800 Euro, mieszkania wtedy kosztowały tyle samo ale w Markach, wejście Euro wtedy zrobili zarobki 1 do 2 i ceny też a dzisiaj ceny te same co w Markach i większe, np. bilet miesięczny 60 M - 85 E, ci co na zasiłku bilet ulgowy miesięczny 10 M - 36 E, bilet normalny 2,60 M, był ważny na dwie godz. tam i z powrotem, 2,80-3,10 E w jedną stronę, papierosy 4-5 M - 5-7 E, ropa 0,99 M - 1,20 E i tak samo, prąd, gaz, telefon, żywność, dobra codzienne itd. zarobki od tamtego czasu nie zwiększyły się a jak już to o parę %, pracowali na czarno za 10 M - 5 E
Pokaż cały komentarz
Adrianfug 16 kwietnia 2017 04:38:02
0 0
<a href=http://ventolinesansordonnanceacheterenligne.com/>ventoline sans ordonnance 2013 </a>
<a href=" http://ventolinesansordonnanceacheterenligne.com/ ">ventoline sans ordonnance 2011 </a>
Pokaż cały komentarz
MarvinRax 15 kwietnia 2017 21:22:22
0 0
<a href=http://achatamoxicillinebiogaran1g.com/>acheter amoxicilline 1g </a>
<a href=" http://achatamoxicillinebiogaran1g.com/ ">amoxicilline 1g achat en ligne </a>
Pokaż cały komentarz
Pokaż więcej komentarzy
Nowe pieniądze z UE dla przedsiębiorców. Sprawdź, jak je otrzymać

Nowe pieniądze z UE dla przedsiębiorców. Sprawdź, jak je otrzymać

W nowej finansowej perspektywie unijnej więcej pieniędzy będzie przeznaczone na wsparcie dla przedsiębiorców w postaci instrumentów zwrotnych. Czyli nieco odmiennie niż poprzednio. Różnice tłumaczy
Unijne środki czekają na przedsiębiorców. Wnioskuj nawet na drugim końcu Polski

Unijne środki czekają na przedsiębiorców. Wnioskuj nawet na drugim końcu Polski

Webinarium testowe widok

Webinarium testowe widok

Unijne pieniądze dla firm. Bez zbędnych formalności!

Unijne pieniądze dla firm. Bez zbędnych formalności!

Już za kilka miesięcy zostaną rozpisane pierwsze konkursy na pieniądze dla przedsiębiorców, w ramach kolejnej transzy funduszy unijnych, zaplanowanych na lata 2014-2020. Tym razem pieniądze mają się

pokaż więcej