58
Redakcja 17.03.2015

Program Innowacyjna Gospodarka. Zobacz jakie są efekty

Program Innowacyjna Gospodarka. Zobacz jakie są efekty

fot: fot: Pixabay.com/Domena publiczna

Dzięki programowi Innowacyjna Gospodarka firmy chętnie inwestują w prace badawczo-rozwojowe, Polska eksportuje więcej zaawansowanych technologicznie produktów i rośnie też udział nakładów na badania i rozwój w Produkcie Krajowym Brutto.

Takie wnioski płyną z corocznego sprawozdania realizacji programu Innowacyjna Gospodarka (PO IG) . Jak pokazano w sprawozdaniu PO IG miał pozytywny wpływ na innowacyjność polskiej gospodarki. Dzięki programowi udział nakładów na B+R w 2012 był o 0,2 pkt. proc. większy, niż gdyby programu nie było. Przedsiębiorstwa wydały w 2013 na prace badawcze o ok. 33 proc. więcej, niż gdyby wydały bez unijnego wsparcia. Zaś udział wysoko  zaawansowanych technologicznie produktów w eksporcie z Polski wyniósł 6,7 proc. W scenariuszy bez POIG-u ten odsetek wyniósłby ok. 3,7 proc.

Jeśli chodzi o efekty rzeczowe programu, to dzięki niemu m.in: blisko 250 tys. osób zyskało dostęp do internetu, powstało lub zostało zmodernizowanych 730 laboratoriów naukowych, ponad 1 tys. przedsiębiorstw rozpoczęło lub rozwinęło dotychczas prowadzoną działalność B+R, 924 firmy wdrożyły innowacje przy pomocy instytucji otoczenia biznesu, powstało 300 start-upów, zaś około 24 tys. firm wdrożyły systemy informatyczne typu "Business to Business."

Więcej informacji zdobędziesz na stronie www.FunduszeEuropejskie.gov.pl oraz w Sieci Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich.

58 Co sądzisz? Zajrzyj do komentarzy

Komentarze58

Popularne Najnowsze

prof.dr hab.mgr inż. A.Bełkot- Przekręcki 22 marca 2015 13:50:41
24 5
.....i wspólnym wysiłkiem tych wszystkich instytucji opracowaliśmy nowy ,rewelacyjny projekt obieraczki do ziemniaków !!! Po przejściu wymaganych badań i atestacji UE ( ok.5 lat koszt ok. 1,5mld euro) może wejść do produkcji w latach 2021-2025 pod warunkiem uzyskania kredytu z Banku Światowego (ok.5mld USD)
Pokaż cały komentarz
Gość 24 marca 2015 22:28:33
22 4
Na zdjęciu do artykułu - niemiecki mikroskop.
Kiedyś w Polsce robiono także i mikroskopy.
Teraz są za to programy na innowacje....
Pokaż cały komentarz
Gość 30 marca 2015 19:16:24
5 1
Mikro Szkop a nie mikroskop
Pokaż cały komentarz
gość 18 marca 2015 15:06:22
17 1
Firma champion z Grudziądza otrzymała dotacje na innowacyjny produkt jakim jest regał aluminiowy do uprawy pieczarki z urzędu marszałkowskiego z Torunia i co .Produkuje regały ale fałszuje dokumenty pochodzenia materiału a także badania tego regału .A MARSZAŁEK w Toruniu nie widzi w tym nic złego .
Pokaż cały komentarz
szrek 26 marca 2015 01:22:59
15 0
A czemu w tym pilansie nie podacie rzetelnie ile powstalo stanowisk urzedniczych do ptzepalenia tej kasy, pociotkow, znajomych krolika, firm zajmujacych sie pisaniem papierow w konkursach jtp. To sa zwyczajne wrzody ktore trza bedzie z budzetu w eykarmiac przez lata. Jak uwzgledni sie ile ludzi i firm trzeba zlupic, ogolic aby potem dac tak zwanym beneficjentom to okaze sie ze bilans jest ujemny....
Pokaż cały komentarz
we 18 marca 2015 08:01:18
16 1
Efekty są takie, że komu trzeba monety przykleiły się do rąk. Inne efekty w republice bananowej są nieistotne.
Pokaż cały komentarz
Gość 18 marca 2015 14:11:44
0 0
Otóż to. Decydentom, kierownikom, ich podnóżkom i dyrektorom, którzy przymykają oko na takie działania, pieniążki wpadły. Wyrobnicy robią za darmo. Takie fundusze unijne, taki poig. Szkoda, że kontrole działają tak samo.
Pokaż cały komentarz
co jest miarą 22 marca 2015 06:28:23
13 1
do: "A jak wzrosła liczba zgłaszanych patentów? (...) to jest prawdziwy wyznacznik innowacyjności gospodarki !" - Prawdziwą miarą jest kwota opłat za stosowanie polskich patentów a nie ich liczba, do tego ważnych w Polsce (nie w Europie)
Pokaż cały komentarz
Gość 19 marca 2015 11:49:23
12 1
Innowacyjna gospodarka powinna zacząć korzystać z osiągnięć nauki i być przez nią napędzana. Ale niestety mało jest inicjatyw w tym zakresie, nauka sobie a gospodarka sobie. Niektórym naukowcom tez pewnie byłoby trudno dostosować się do takiej współpracy. Właśnie środki europejskie powinny być kierowane do jednostek które chcą nawiązać taką współprace. Ciekawym przypadkiem jest Centrum Zastosowań Matematyki i Inżynierii Systemów, które z powodzeniem, bez wsparcia funduszy unijnych realizuje tą ideę.
Pokaż cały komentarz
babol 29 marca 2015 10:10:56
4 0
Niewiele wymyślimy,ponieważ jeśli ktoś ma pomysł to i tak nie zrealizuje go , gdyż w dużej mierze te pieniądze zostają spożytkowane przez szefów firm,profesorów na wyjazdy,wycieczki krajo i światopoznawcze.Wiem co mówię, bo znam kilku takich z rróżnych dziedzin.Sprawdżcie sami.
Pokaż cały komentarz
qazqaz 30 marca 2015 23:07:52
3 0
bo mamy goownianych naukowców, a w mojej dziedzinie w jakiej działam nie ma ani jednego naukowca, który by wiedział o czym mówi
Pokaż cały komentarz
Kevin_ 8 kwietnia 2015 16:44:55
0 0
Również zgadzam się z tezą, iż nauka jest obecnie przesadnie oddzielona od biznesu - a przecież istnieją takie wspaniałe inicjatywy jak industrial mathematics, jednak są one dużo bardziej popularne za granicą, np. w Wielkiej Brytanii, jednak mam nadzieję, że się to zmieni.
Pokaż cały komentarz
Pokaż więcej komentarzy
Nowe pieniądze z UE dla przedsiębiorców. Sprawdź, jak je otrzymać

Nowe pieniądze z UE dla przedsiębiorców. Sprawdź, jak je otrzymać

W nowej finansowej perspektywie unijnej więcej pieniędzy będzie przeznaczone na wsparcie dla przedsiębiorców w postaci instrumentów zwrotnych. Czyli nieco odmiennie niż poprzednio. Różnice tłumaczy
Unijne środki czekają na przedsiębiorców. Wnioskuj nawet na drugim końcu Polski

Unijne środki czekają na przedsiębiorców. Wnioskuj nawet na drugim końcu Polski

Webinarium testowe widok

Webinarium testowe widok

Unijne pieniądze dla firm. Bez zbędnych formalności!

Unijne pieniądze dla firm. Bez zbędnych formalności!

Już za kilka miesięcy zostaną rozpisane pierwsze konkursy na pieniądze dla przedsiębiorców, w ramach kolejnej transzy funduszy unijnych, zaplanowanych na lata 2014-2020. Tym razem pieniądze mają się

pokaż więcej