697
Maciej Kusznierewicz 29.01.2015

Przełomowy wynalazek polskiej firmy. Działają w chmurze i dobrze zarabiają

Przełomowy wynalazek polskiej firmy. Działają w chmurze i dobrze zarabiają

fot: Pixabay.com

Potężna infrastruktura informatyczna nie musi być już domeną tylko międzynarodowych korporacji. Przełomowy wynalazek polskiej firmy Oktawave znosi bariery dostępu do wydajnych i jednocześnie drogich komputerów czy oprogramowania, a przy tym obniża koszty korzystania z zasobów IT. Mógł powstać dzięki dotacji z programu Innowacyjna Gospodarka.

Nie od dziś wiemy, że Polska słynie z wybitnych informatyków. Świetnym przykładem sukcesu w dziedzinie IT jest Oktawave - platforma chmury obliczeniowej, autorstwa firmy o tej samej nazwie, wspieranej przez ekspertów z polskich uczelni technicznych.

Chmura obliczeniowa w praktyce

Mianem chmury obliczeniowej (ang. cloud computing) określa się nowoczesny model korzystania z infrastruktury informatycznej. Polega on na tym, że klient zamiast kupować i instalować w biurze serwery i oprogramowanie, wynajmuje dostęp do nich od dostawcy. To ten ostatni odpowiada za zakup sprzętu, jego przechowywanie w specjalnie do tego przygotowanym miejscu (serwerowni), administrowanie, modernizowanie i serwisowanie. Dostęp do infrastruktury odbywa się zdalnie i z każdego miejsca na świecie, w którym jest internet. Chmura obliczeniowa jest więc usługą, w której klient płaci za użytkowanie jedynie określonych zasobów, np. mocy obliczeniowej procesorów, dysków, programu pocztowego, programu do fakturowania.

Serwery na godziny

Oktawave stworzyło koncepcję architektury chmurowej, która na tle konkurencyjnych rozwiązań wyróżnia się niskimi kosztami, wydajnością, wysokim poziomem bezpieczeństwa i elastycznością użytkowania.

- Nasza technologia eliminuje koszty wejścia. Klient nie musi bowiem budować własnej serwerowni oraz kupować jej wyposażenia. Można zatem mieć dostęp do ogromnej mocy obliczeniowej bez zakupu sprzętu. Z racji na brak konieczności utrzymania tej infrastruktury oraz rozliczanie w modelu godzinowym tylko za wykorzystane zasoby maleją też koszty eksploatacyjne - tłumaczy Dariusz Nawojczyk, dyrektor marketingu w Oktawave.

W praktyce oznacza to, że każde przedsiębiorstwo czy każda instytucja może kosztem kilku-kilkudziesięciu groszy za godzinę korzystać z infrastruktury wartej kilka milionów złotych. – Nasza chmura obliczeniowa sprawia, że wysokowydajne rozwiązania przestały być domeną gigantów i stały się dostępne również dla małych firm.

Przełomowa technologia

Prace nad innowacyjną technologią rozpoczęły się w 2008 roku i łącznie trwały pięć lat. Pomysł zrodził się w głowach kilku ludzi związanych z działem hostingu giełdowej spółki K2 Internet. Zainspirowały je potrzeby rynkowe, chęć wyróżnienia się na tle konkurencji oraz perspektywa sporych zysków (cloud computing to jeden z najszybciej rozwijających się kierunków IT). Później wokół tej idei powstał kilkunastoosobowy zespół projektowy. Wspierały ich też autorytety informatyczne z uczelni technicznych w Polsce.

Firma chcąc stworzyć najlepszą chmurę publiczną na rynku, która byłaby dostępna nie tylko dla korporacji, ale też klientów z sektora MSP, musiała wypełnić wiele rygorystycznych norm w zakresie wydajności platformy.

- Prawdę mówiąc sami sobie je narzuciliśmy. Chcieliśmy połączyć ogień z wodą, czyli efektywność sprzętu i niskie koszty korzystania z niego. Wymagało to przewartościowania utartych ścieżek planowania architektury IT.

Przeprowadzono też publiczne testy, w których uczestniczyło 1500 osób z różnych branż. To pozwoliło znacząco ulepszyć istniejące rozwiązanie i zapewnić jego sprawność na poziomie 100 proc. Wydajność została potwierdzona niezależnym branżowym audytem (Cloud Harmony). Wynalazek otrzymał wiele wyróżnień w kraju i za granicą.

Unia Europejska będzie wspierać... producentów gier komputerowych

Jednak sprawy nie zawsze przebiegały po myśli twórców. W trakcie realizacji prac doszło do kilku niepomyślnych wydarzeń. Jednak finalnie podjęte ryzyko opłaciło się. Rynek otrzymał chmurę, dzięki której każda firma może pozyskać infrastrukturę IT o wydajności dotychczas zarezerwowanej dla wielkich. Nie udało się to wcześniej nikomu, kto konkuruje z Amazon Web Services. Wszyscy dotychczasowi śmiałkowie postawili na klasyczne rozwiązania ani nie wprowadzili wyróżniającego ich czynnika. Pokazaliśmy, że polska firma może zrobić coś lepiej niż globalni gracze.

Poprzednia Strona 1 z 2 1 2 Następna
697 Co sądzisz? Zajrzyj do komentarzy

Komentarze697

Popularne Najnowsze

JanNiezbedny 31 stycznia 2015 07:51:01
39 7
Głupoty wypisujecie. Nachalna promocja kiepskiej firmy i kiepskiego produktu. Mamy dobrych informatyków ale za 4 mln zł nie mozna stworzyć sensownej infrastruktury i sensownego produktu.
Pokaż cały komentarz
gostek 11 lutego 2015 07:22:11
0 0
za 4 mln to i tak lepiej niż w domu
Pokaż cały komentarz
lolek 30 stycznia 2015 10:42:37
27 3
Jak to wszystko pieknie wyglada ojojoj
Pokaż cały komentarz
Gość 5 lutego 2015 08:04:15
5 0
Rząd Nasz juz dawne wszedł w chmury powierzając usługi informatyczne rosjaniom.
Pokaż cały komentarz
rohr 17 kwietnia 2015 16:14:57
4 0
Niemcy wywołali 2 wojny światowe, wymordowali miliony ludzi, okradli Polskę i inne kraje. Zamienili Europę w gigantyczny obóz koncentracyjny. Takie są fakty
Pokaż cały komentarz
Alex 8 lutego 2015 16:06:09
4 0
Jestem przeciwnikiem inwigilacji i centralizacji. Rozwiązanie stare od lat nic tu innowacyjnego. Usługa dobra dla małych firm. Ale i tak dane wrażliwe trzeba trzymać na swoich serwerach na cold walletach. Dopiero jak MON zacznie korzystać z chmury zacznę się bać na razie luz.
Pokaż cały komentarz
asdfg 2 lutego 2015 23:39:13
4 0
jezeli duze przedsiebiorstwa mialyby w ten sposob oszczedzac, to jakie koszty musialby poniesc dostawca chmury. Zapewne tez oszczedzi i zbuduje chmure na shakowanych komputerach.
Pokaż cały komentarz
Towarzysz Snowden 15 lutego 2015 07:51:57
3 0
wprowadzajcie swoje dane do chmury bezbłednie - to zaoszczędzi czas na sprawdzanie przez CIA i FBI
Pokaż cały komentarz
Pokaż więcej komentarzy
Nowe pieniądze z UE dla przedsiębiorców. Sprawdź, jak je otrzymać

Nowe pieniądze z UE dla przedsiębiorców. Sprawdź, jak je otrzymać

W nowej finansowej perspektywie unijnej więcej pieniędzy będzie przeznaczone na wsparcie dla przedsiębiorców w postaci instrumentów zwrotnych. Czyli nieco odmiennie niż poprzednio. Różnice tłumaczy
Unijne środki czekają na przedsiębiorców. Wnioskuj nawet na drugim końcu Polski

Unijne środki czekają na przedsiębiorców. Wnioskuj nawet na drugim końcu Polski

Webinarium testowe widok

Webinarium testowe widok

Unijne pieniądze dla firm. Bez zbędnych formalności!

Unijne pieniądze dla firm. Bez zbędnych formalności!

Już za kilka miesięcy zostaną rozpisane pierwsze konkursy na pieniądze dla przedsiębiorców, w ramach kolejnej transzy funduszy unijnych, zaplanowanych na lata 2014-2020. Tym razem pieniądze mają się

pokaż więcej