576
Redakcja 12.05.2015

Firmy rodzinne coraz bardziej popularne. Nie tylko w Polsce

Firmy rodzinne coraz bardziej popularne. Nie tylko w Polsce

fot: Pixabay.com/Domena publiczna

Stare powiedzenie, że z rodziną najlepiej wychodzi się na fotografii nie sprawdza się w przypadku firm rodzinnych. Tu, im mamy lepszy kontakt z rodziną, tym lepiej dzieje się w naszej firmie.

– W przestrzeni publicznej temat rodziny pojawia się zazwyczaj w kontekście zasiłków albo patologii. Zdecydowanie za mało mówi się o jej sile. Chcieliśmy to zmienić – mówi Jarosław Chołodecki z Inicjatywy Firmy Rodzinne, organizacji, która powstała po to by wspomagać rodzinne przedsiębiorstwa.

Firmy rodzinne dominują

Bo tak naprawdę wśród funkcjonujących w Polsce przedsiębiorstw tych będących biznesami rodzinnymi jest zdecydowana większość, bo ponad 60 proc. I są to nie tylko małe sklepiki czy kawiarenki, z których próbuje się utrzymać cała rodzina, ale także duże i znane marki jak Blikle, Mokate czy Solaris.

Ale Polska to żaden fenomen, bo podobnie jest też w innych europejskich krajach. Rekordy pod tym względem bije Finlandia, gdzie firmy rodzinne to aż 91 proc. wszystkich przedsiębiorstw. I są wśród nich znane w Europie marki takie jak np. producent - czekolady Fazer czy Kone - producent wind.

– Na świecie firma rodzinna traktowana jest jako coś ekstra. Na przykład Niemcy uważają, że jeśli znana marka przestaje taką być to uważa się, że to dla niej klęska, bo produkty stracą na jakości, bo przedsiębiorcy, którzy są z firmą osobiście związani, bardziej dbają o poziom swoich produktów  – wyjaśnia Chołodecki.

Z tego też powodu konsumenci we wszystkich krajach już od kilku lat zaczynają odwracać się od globalnych marek na rzecz produktów rodzimych, często regionalnych. To jest właśnie ten czas, który mogą wykorzystać rodzinne przedsiębiorstwa, by poprawić swoją rynkową pozycję.     

Zainwestowali w marzenia. Historyk i pianistka zarabiają na...

Zainwestować w rodzinny biznes    

Problem jednak w tym, że o ile duże, rozwinięte przedsiębiorstwa mają tyle siły i środków finansowych by się rozwinąć, o tyle te maleńkie, kilkuosobowe muszą wszystko robić własnym sumptem.

Tyle, że nie wiedzą jak, bo nie każdy może być równocześnie np. kucharzem, kelnerem, zaopatrzeniowcem, księgowym, specjalistą od reklamy i menedżerem zajmującym się rozwojem marki.

Dlatego właśnie Inicjatywa Firm Rodzinnych wspólnie z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości ruszyła ze wspólnym projektem wspierającym rodzinnych przedsiębiorców.

Pierwsza jego edycja ruszyła w 2009 r.      

Projekt składał się z dwóch części. W pierwszej PARP przeprowadził badania mające na celu ocenienie kondycji biznesu rodzinnego w Polsce, w drugim - działania będące próbą ich rozwiązania – wyjaśnia Chołodecki.

W projekcie wzięło udział 300 przedsiębiorców i ich pracowników z 50 firm. Problem jednak w tym, że tak naprawdę nie wiadomo było, czym są firmy rodzinne, bo polskie prawo tego nie definiuje.  

Na potrzeby projektu PARP przyjęła założenie, że firmą rodzinną jest podmiot z sektora mikro - , małych i średnich przedsiębiorstw o dowolnej formie prawnej, w których pracuje co najmniej dwóch członków rodziny, a co najmniej jeden ma istotny wpływ na zarządzanie.

Poprzednia Strona 1 z 2 1 2 Następna
576 Co sądzisz? Zajrzyj do komentarzy

Komentarze576

Popularne Najnowsze

smok 13 maja 2015 09:09:00
29 1
według tej definicji każdy urząd w Polsce jest firmą rodzinną ...
Pokaż cały komentarz
kolo 12 maja 2015 22:23:31
23 2
sZlag mnie trafia na ta oblude mam firme od 20 lat a panstwo mi ja niszczy dalo swojakowi z wawy dotacje na ponad 3 milony zeby mnie rozlkozyl bo zekomo nie zlozylem dokumentow ale doumet zlozylem a ktos je w ministerstwi ukryl zeby kolo dostal kasiorke a co ciekwe dotacja byla na teren ekonomicznie nieoplacalny a kolo zrobil tylko bloki pomijacac tereny ekonomicznie nieoplacalne smiech i drina dlatego nie gosujcie na komorowkiego i platforme bo sobie kapsy nabijaja napisalbym nazwisko ale po ostniej afeze dzienikarskie kolesie z platformy gotowi mnie zniszczyc i zaknac usta na wieki robia to jak hiterowcy lub stlinoswkie kgb nowy rezim
Pokaż cały komentarz
firma rodzinna 13 maja 2015 10:10:47
16 0
Gwarancją sukcesu jest etat w ministerstwie lub spółkach skarbu państwa.
Pokaż cały komentarz
Gość 13 maja 2015 08:58:17
15 0
Znowu propaganda, firmy rodzinne to w Polsce fikcja, są same utrudnienia , niech mi ktoś powie jakie są korzyści z zatrudnienia najbliższych!?
Pokaż cały komentarz
niestety 13 maja 2015 10:06:52
16 3
Gwarancją sukcesu jest wyjazd z tego chorego kraju.
Pokaż cały komentarz
Tomek 20 maja 2015 20:33:42
0 0
No tak ... motłoch wybiera złodziei do władzy a potem ucieka za granicę bo tam jest lepiej. Nie jest sztuką wybrać buraka i spierdolić za granicę, sztuką jest tutaj zostać i naprawić ten kraj. Jednego tylko nie mogę temu durnemu narodowi wybaczyć - że ciągle przyczynia się do niszczenia Polski, bo nie wiadomo czemu uparli się na Platfusów złodziei.
Pokaż cały komentarz
Gość 13 maja 2015 07:16:01
9 0
firmę założyć bez układów w Polsce można ?? SZOK!! może założyć i można ale utrzymać gorzej . US już jest nasłany przez konkurencje oczywiście za łapówę . Polecam na YouTube ''BARKI DEMOKRACJI'' i nie ma pytań bo wszystko jasne
Pokaż cały komentarz
Gość 13 maja 2015 12:14:01
6 0
Budżet projektu wynosił 5,3 mln zł w szkoleniu wzięło udział 300 osób, co daje 17666,66 na osobę, proponuję takie szkolenie zrobić za 1000-2000zł/os ( co będzie realną wartością szkolenia) a resztę przekazać na pomoc rodzinnym firmom, lub przeszkolić 3000 osób. Chciałbym zobaczyć na co poszły tak gigantyczne pieniądze, bo chyba nie na szkolenie 300 osób.
Pozdrawiam rodzinny przedsiębiorca.
Pokaż cały komentarz
Pokaż więcej komentarzy
Nowe pieniądze z UE dla przedsiębiorców. Sprawdź, jak je otrzymać

Nowe pieniądze z UE dla przedsiębiorców. Sprawdź, jak je otrzymać

W nowej finansowej perspektywie unijnej więcej pieniędzy będzie przeznaczone na wsparcie dla przedsiębiorców w postaci instrumentów zwrotnych. Czyli nieco odmiennie niż poprzednio. Różnice tłumaczy
Unijne środki czekają na przedsiębiorców. Wnioskuj nawet na drugim końcu Polski

Unijne środki czekają na przedsiębiorców. Wnioskuj nawet na drugim końcu Polski

Webinarium testowe widok

Webinarium testowe widok

Unijne pieniądze dla firm. Bez zbędnych formalności!

Unijne pieniądze dla firm. Bez zbędnych formalności!

Już za kilka miesięcy zostaną rozpisane pierwsze konkursy na pieniądze dla przedsiębiorców, w ramach kolejnej transzy funduszy unijnych, zaplanowanych na lata 2014-2020. Tym razem pieniądze mają się

pokaż więcej