5
Maciej Kusznierewicz 13.08.2015

Rozwiń firmę z unijnym wsparciem

Rozwiń firmę z unijnym wsparciem

fot: Pixabay.com/Domena publiczna

Mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa z Polski Wschodniej mogą starać się nawet o 3 mln zł na opracowywanie produktów lub usług z wykorzystaniem wzornictwa. Najpierw jednak muszą pozytywnie przejść niezależny audyt wzorniczy. Będzie on podstawą do opracowania strategii wzorniczej zawierającej rekomendacje co do dalszych działań w przedsiębiorstwie. Rozwój firmy wiąże się z udoskonalaniem oferowanych przez nią produktów i usług. Opracowywanie i wdrażanie nowych rozwiązań wymaga nakładów kapitałowych.

Właśnie z myślą o przedsiębiorcach, którzy szukają funduszy na wzornictwo przemysłowe i prowadzą działalność na wschodzie kraju, stworzono w ramach programu Polska Wschodnia  instrument 1.4 – Wzór na konkurencję. O możliwościach, jakie daje działanie mówiła Izabela Wójtowicz z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości podczas webinarium.

Do wzięcia 140 mln euro

Firma będzie mogła otrzymać łącznie nawet 3,1 mln zł. Program jest dwuetapowy. Najpierw beneficjent ubiega się o pieniądze (max 100 tys. zł) na audyt wzorniczy. Przeprowadza go specjalistyczna firma, która diagnozuje sytuację i przedstawia rekomendację, tj. strategię wzorniczą.

W drugiej fazie dofinansowanie przewidziano na wdrożenie tejże strategii, czyli: projektowanie, doradztwo, inwestycje (zakup środków trwałych, patentów, licencji).

W tym roku w ramach pierwszego etapu do wzięcia przez firmy jest łącznie 5 mln zł. Nabór wniosków ruszy 20 października i potrwa dwa miesiące. Wyniki konkursu poznamy w kwietniu 2016 r.

Pula środków do rozdysponowania w całej perspektywie budżetowej, czyli do 2020 r., wynosi 144 mln euro.

Wymagania I etapu

Z pomocy mogą skorzystać podmioty z sektora MSP z Polski Wschodniej (woj. lubelskie, podkarpackie, podlaskie, świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie) zatrudniające przynajmniej pięć osób. Oprócz tego Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości stawia inne warunki formalne. Do tych najważniejszych należą: zamknięcie przynajmniej jednego roku obrotowego i przychody ze sprzedaży na poziomie minimum 600 tys. zł rocznie (przynajmniej raz w ciągu trzech lat poprzedzających rok, w którym ubiega się o pomoc).

Ponadto już w momencie składania wniosku trzeba wybrać wykonawcę usług w zakresie wzornictwa, z którymi będzie się współpracować przy realizacji danego przedsięwzięcia oraz zawrzeć z nim warunkową umowę.

Ważne! Wykonawca audytu nie musi mieć siedziby na terenie Polski Wschodniej. Liczy się jego doświadczenie i przygotowanie organizacyjne do świadczenia usługi.

– W pierwszym etapie złożone dokumenty będą oceniane pod kątem merytorycznym przez panel ekspertów. Weryfikowany będzie m.in. potencjał wnioskodawcy do realizacji usług objętych wsparciem – mówi Izabela Wójtowicz z PARP.

Panel ekspertów to nic innego jak spotkanie z wnioskodawcą, na które przedsiębiorca przychodzi z przedstawicielem firmy wykonującej audyt wzorniczy. Komisja będzie bowiem oceniać również potencjał audytora do wykonania zaleceń przedstawionych w rekomendacji.

Wnioskodawca musi również spełnić kryteria merytoryczne. Tutaj liczy się m.in. wiedza w zakresu wzornictwa i gotowość do realizowania zaleceń audytu (zasoby osobowe i finansowe). Dodatkowe punkty można uzyskać za wpisywanie się projektu w regionalne inteligentne specjalizacje przynajmniej dwóch województw z makroregionu wschodniego oraz umiejscowienie inwestycji na terytorium o wysokim bezrobociu.

– Wymagamy, by wnioskodawca miał pewną historię działalności w obszarze wzorniczym. Liczą się też jego zasoby ludzkie i finansowe – precyzuje ekspert z PARP.

Rekomendowane do wsparcia w pierwszym etapie będą projekty, które uzyskają przynajmniej pięć punktów na osiem możliwych.

Wymagania II etapu

Warunkiem ubiegania się o wsparcie w drugiej fazie jest otrzymanie i rozliczenie się z pomocy przyznanej w pierwszym stadium oraz zaakceptowanie przez PARP strategii wzorniczej. Innymi słowy: do drugiej tury mogą przejść tylko beneficjenci pierwszej.

– Pomoc zostanie udzielona tylko projektom będącym innowacjami, których efektem będzie nowy lub znacząco ulepszony produkt bądź usługa – zaznacza Wójtowicz.

Chodzi o innowację różnego rodzaju: produktową, marketingową, organizacyjną. Jednak tylko w przypadku tej pierwszej przedsiębiorca będzie mógł starać się o pieniądze na pokrycie wydatków innych niż doradztwo, czyli także na środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne. Nie zostaną sfinansowane wydatki, które nie będą kwalifikowalne, racjonalne i nie będą zawarte w strategii wzorniczej.

Projekt musi mieć potencjał biznesowy, czyli być opłacalny ekonomicznie. Wnioskodawca powinien posiadać zdolność do sfinansowania zaplanowanych działań.

– Nie muszą to być jego środki, czyli pieniądze wypracowane w ramach działalności. Akceptujemy też zewnętrzne źródła. Wówczas trzeba dołączyć odpowiednie dokumenty, byśmy mogli zweryfikować wiarygodność tych źródeł – wyjaśnia.

Efektem wsparcia udzielanego firmom będzie wprowadzenie na rynek innowacji, co przełoży się na wzrost konkurencyjności przedsiębiorstw z Polski Wschodniej. Informacje na temat konkursu będzie można znaleźć na stronie: www.polskawschodnia.gov.pl/strony/skorzystaj.

5 Co sądzisz? Zajrzyj do komentarzy

Komentarze5

Popularne Najnowsze

Barnypok 4 stycznia 2017 20:14:48
0 0
KDDdGw http://www.FyLitCl7Pf7ojQdDUOLQOuaxTXbj5iNG.com
Pokaż cały komentarz
Gość 8 września 2015 04:56:53
0 0
ciekawe ile z tego pani wotowicz miesiecznie bedzie zgarniac???
Pokaż cały komentarz
Gość 8 września 2015 04:55:24
0 0
to juz chyba norma ze cala kasa pojdzie na darmozjadow udajacych ze sa niezbedni cos takiego jak audytor lub menager od menagerowania to cos jak student niczego zarabiajacy na tym ze ma chody w jakims urzedzie rozdajacym pieniadze unijne i jak juz ktos powiedzial ze nic nie dostanie zaden przedsiebiorca a jeszcze warunek 600 tys dochodu he he jak ktos tyle ma to ma w nosie takie unijne pseudo doplaty czy w polsce bedzie cos normalnie bez kradziezy po drodze do celu?
Pokaż cały komentarz
Nowe pieniądze z UE dla przedsiębiorców. Sprawdź, jak je otrzymać

Nowe pieniądze z UE dla przedsiębiorców. Sprawdź, jak je otrzymać

W nowej finansowej perspektywie unijnej więcej pieniędzy będzie przeznaczone na wsparcie dla przedsiębiorców w postaci instrumentów zwrotnych. Czyli nieco odmiennie niż poprzednio. Różnice tłumaczy
Unijne środki czekają na przedsiębiorców. Wnioskuj nawet na drugim końcu Polski

Unijne środki czekają na przedsiębiorców. Wnioskuj nawet na drugim końcu Polski

Webinarium testowe widok

Webinarium testowe widok

Unijne pieniądze dla firm. Bez zbędnych formalności!

Unijne pieniądze dla firm. Bez zbędnych formalności!

Już za kilka miesięcy zostaną rozpisane pierwsze konkursy na pieniądze dla przedsiębiorców, w ramach kolejnej transzy funduszy unijnych, zaplanowanych na lata 2014-2020. Tym razem pieniądze mają się

pokaż więcej