1
Joanna Ćwiek-Świdecka 12.08.2015

Rusza wsparcie dla innowacyjnych firm. Od kiedy nabór wniosków?

Rusza wsparcie dla innowacyjnych firm. Od kiedy nabór wniosków?

fot: (pixabay.com/Domena Publiczna)

Ruszył konkurs dla innowacyjnych firm, w ramach którego mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa mogą otrzymać bony na innowację. Podczas webinarium Anna Kacprzyk z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości wyjaśniała zasady dotyczące bonów.

To pierwsze rozdanie w tej perspektywie finansowej w ramach Programu Inteligentny Rozwój. Jednak w przeszłości już kilkakrotnie mieliśmy do czynienia z tego rodzaju wsparciem. W poprzednich latach odbyło się 7 edycji konkursów „Bon na innowacje”, finansowano je ze środków krajowych.  Wówczas wsparcie otrzymało 2668 wniosków i dodatkowo 98 projektów w ramach tzw. dużego bonu na innowacje.

– Wnioski wyciągnięte z tych dwóch instrumentów posłużyły do opracowania w ramach programu Innowacyjny Rozwój bony na innowacje w sektorze MSP – mówi Anna Kacprzak z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Czym różnią się obecne bony na innowacje od poprzednich? Przede wszystkim został rozszerzony zakres wsparcia. Mogą z nich skorzystać nie tylko mikro i małe przedsiębiorstwa, ale także te średnie. Ponadto nie dotyczą one tylko szeroko pojętej produkcji, ale także działalności usługowej. W dodatku pojawiła się możliwość wielokrotnego korzystania z usług jednostek naukowych. Nie ma także ograniczenia w zakresie ilości składanych projektów. W poprzednich edycjach z tego wsparcia można było skorzystać tylko raz.

– Głównym celem bonów na innowacje jest stymulowanie współpracy nauki z przedsiębiorstwami. Dlatego zasady zostały ustalone w taki sposób, by mogło to być zrealizowane – mówi Kacprzak.

Co trzeba zrobić, by móc skorzystać z tej formy wsparcia? To oczywiście dobrze przygotowany projekt, z którego jasno wynika, że dzięki temu wsparciu zostanie stworzony nowy lub znacząco ulepszony produkt lub linia technologiczna.

Ale program ma też swoje wymogi, od których spełnienia zależy to, czy rzeczywiście projekt będzie rekomendowany do dofinansowania. To przede wszystkim wskazanie instytucji naukowej z którą ma być nawiązana współpraca już na etapie składania wniosku o dofinansowanie. 

– Wybór jednostki musi być dokonany w sposób konkurencyjny. Głównym elementem jest odniesienie się do merytorycznego zakresu świadczonej usługi by ona w największym stopniu odpowiadała potrzebom przedsiębiorcy – mówi Anna Kacprzak. W wyborze takiej jednostki należy brać pod uwagę zaplecze, kadrę, możliwość kontynuacji współpracy, wcześniejsza dobra współpraca z jednostką.

Konkurs w ramach poddziałania „Bon na innowację” został ogłoszony pod koniec lipca. 31 sierpnia ruszy nabór wniosków. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w styczniu 2016 r. W ramach tego wsparcia mikro i małe przedsiębiorstwa będą mogły otrzymać od 48 tys. do nawet 320 tys. Dotacja dla średnich przedsiębiorstw jest niższa – to od 42 tys. do maksymalnie 280 tys.

1 Co sądzisz? Zajrzyj do komentarzy

Komentarze1

Popularne Najnowsze

Alfred Shock 3 kwietnia 2020 20:01:40
0 3
Czy potrzebujesz pożyczki na zakup domu, założenie firmy lub z powodów osobistych, to nie masz problemu. Wszystkie problemy finansowe dobiegły końca. są przeze mnie sprawdzone i zaufane, nie tylko obiecują pożyczkę, którą udzielają, każdemu, kto jest do niej zakwalifikowany. Zamieszczam tę reklamę jako część moich obietnic SZYBKICH POŻYCZEK 48 GODZINY SERWISU. Ich usługi obejmują pożyczki edukacyjne, pożyczki samochodowe, pożyczki samochodowe, pożyczki refinansowe, pożyczki zabezpieczone niezabezpieczone, pożyczki osobiste, pożyczki konsolidacyjne * Pożyczki biznesowe * Hipoteka * Strona główna Pożyczki * Pożyczka studencka itp., Więc prosimy o kontakt z nimi i nie daj się oszukać oszustom, którym obiecujemy pożyczkę, a na koniec zostaniesz oszukany z powodu ciężko zarobionych pieniędzy. Publikuję tę reklamę jako część moich obietnic SZYBKIEJ KREDYTU NA 48 GODZIN SERWISU. uprzejmie skontaktuj się z nimi dzisiaj przez e-mail: fasttrackservicenetwork@gmail.com

Szybkie odpowiedzi przez e-mail: fasttrackservicenetwork@gmail.com

WhatsApp dla szybkiej odpowiedzi: https://api.whatsApp.com/send?phone=17816567655


Najlepsze pozdrowienia
Alfred Shock




Pokaż cały komentarz
Nowe pieniądze z UE dla przedsiębiorców. Sprawdź, jak je otrzymać

Nowe pieniądze z UE dla przedsiębiorców. Sprawdź, jak je otrzymać

W nowej finansowej perspektywie unijnej więcej pieniędzy będzie przeznaczone na wsparcie dla przedsiębiorców w postaci instrumentów zwrotnych. Czyli nieco odmiennie niż poprzednio. Różnice tłumaczy
Unijne środki czekają na przedsiębiorców. Wnioskuj nawet na drugim końcu Polski

Unijne środki czekają na przedsiębiorców. Wnioskuj nawet na drugim końcu Polski

Webinarium testowe widok

Webinarium testowe widok

Unijne pieniądze dla firm. Bez zbędnych formalności!

Unijne pieniądze dla firm. Bez zbędnych formalności!

Już za kilka miesięcy zostaną rozpisane pierwsze konkursy na pieniądze dla przedsiębiorców, w ramach kolejnej transzy funduszy unijnych, zaplanowanych na lata 2014-2020. Tym razem pieniądze mają się

pokaż więcej