1
Joanna Ćwiek-Świdecka 13.08.2015

Ruszają unijne konkursy na innowacje społeczne

Ruszają unijne konkursy na innowacje społeczne

fot: Pixabay.com/Domena publiczna

Już za miesiąc nabór wniosków na pierwsze projekty dotyczące innowacji społecznych. Na razie jednak tylko na  te w skali mikro. O finansowaniu innowacji społecznych z Funduszy Europejskich mówiła podczas webinarium Aleksandra Kowalska z Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju.

Choć dotacje na innowacje społeczne to nie nowość w Polsce, to jednak tym razem będzie inaczej. W tej perspektywie finansowej zmieni się zdecydowanie system wdrażania innowacji społecznych. 

– Odeszliśmy od podejścia horyzontalnego,  w ramach którego innowacje mogły być wdrażane w ramach wszystkich osi priorytetowych, ale nie były koordynowane centralnie. Powodowało to ich rozproszenie i małą widoczność. Z tego względu zdecydowaliśmy się w obecnym krajowym programie (tj. Programie Wiedza Edukacja Rozwój) zbierać innowacje za pomocą odrębnej osi priorytetowej – mówiła Aleksandra Kowalska.

Projekty innowacji społecznych będą dotyczyły rynku pracy, wykluczenia społecznego, edukacji, poprawy funkcjonowania administracji publicznej.

– Szczegółowo te tematy będą określone przed ogłoszeniem każdego z konkursów – wyjaśniała Kowalska. W konkursie będą mogły uczestniczyć wszystkie podmioty z wyłączeniem osób fizycznych.   

Na lata 2014-2020 zaplanowano dwa modele wdrażania projektów z tego zakresu. To mikroinnowacje i makroinnowacje. Pierwszy konkurs z zakresu mikroinnowacji został ogłoszony pod koniec czerwca. Zastosowano tu nowy mechanizm przydzielania grantów – najpierw ministerstwo wybierze operatorów w określonym temacie, a następnie  będą oni decydować o przydzieleniu grantów. Operatorzy odpowiedzialni będą także wsparcie grantobiorców na każdym etapie konkursu oraz upowszechnianie dotowanych innowacji. 

W tym konkursie zdecydowano się na cztery tematy:

- przejście z systemu edukacji do aktywności zawodowej
- integracja zawodowa osób oddalonych od rynku pracy
- kształcenie ustawiczne osób dorosłych
- usługi opiekuńcze dla osób zależnych

Nabór wniosków w tym konkursie odbywać się będzie od od 1 do 10 września. W tej edycji przeznaczono na nie 24 mln zł. Kolejne konkursy zaplanowano na 2016 r. i 2018 r.

Z kolei makroinnowacje to większe projekty innowacyjne z udziałem decydentów politycznych resortów odpowiedzialnych za daną politykę publiczna. Muszą to być innowacje wdrażane na skale kraju lub przynajmniej regionu. Szczegóły tej ścieżki są dopiero opracowywane. Tematy konkursu będą wybierane i ogłaszane co roku. Pierwszy konkurs, o wartości 42 mln zł, zostanie ogłoszony w IV kwartale tego roku. Kolejne w 2016 i 2017 roku.

1 Co sądzisz? Zajrzyj do komentarzy

Komentarze1

Popularne Najnowsze

Nowe pieniądze z UE dla przedsiębiorców. Sprawdź, jak je otrzymać

Nowe pieniądze z UE dla przedsiębiorców. Sprawdź, jak je otrzymać

W nowej finansowej perspektywie unijnej więcej pieniędzy będzie przeznaczone na wsparcie dla przedsiębiorców w postaci instrumentów zwrotnych. Czyli nieco odmiennie niż poprzednio. Różnice tłumaczy
Unijne środki czekają na przedsiębiorców. Wnioskuj nawet na drugim końcu Polski

Unijne środki czekają na przedsiębiorców. Wnioskuj nawet na drugim końcu Polski

Webinarium testowe widok

Webinarium testowe widok

Unijne pieniądze dla firm. Bez zbędnych formalności!

Unijne pieniądze dla firm. Bez zbędnych formalności!

Już za kilka miesięcy zostaną rozpisane pierwsze konkursy na pieniądze dla przedsiębiorców, w ramach kolejnej transzy funduszy unijnych, zaplanowanych na lata 2014-2020. Tym razem pieniądze mają się

pokaż więcej