Rząd tłumaczy, jak załatwić sprawę w urzędzie

fot: Pixabay.com/Domena publiczna
Ruszył rządowy projekt "Obywatel", dzięki któremu sprawy w urzędzie mają być załatwione szybciej, lepiej i bez nerwów. W jaki sposób? Przez zmianę komunikacji na linii urzędnik – obywatel. Program ma pomóc w prostym i przyjaznym komunikowaniu się urzędników z obywatelami.
Zgodnie z przyjętymi zaleceniami, informacje przekazywane teraz przez urzędników mają być proste, jasne i zrozumiałe dla odbiorców. Aby osiągnąć ten cel, program Obywatel zbudowano z trzech części: portalu, infolinii i podręcznika dla urzędników.
Wszystkie informacje w internecie
Główna część to portal internetowy (dostępny pod adresem www.obywatel.gov.pl), na którym zostało udostępnionych ponad 100 kart dotyczących najpopularniejszych usług, jakie administracja świadczy dla obywatela. Dotyczą one m.in. takich spraw jak: meldunki, zasiłki rodzicielskie, śluby oraz rozwody, zgony, świadczenia rehabilitacyjne, rejestracja pojazdów czy sprawy związane z podatkami albo służbą wojskową. Wkrótce mają się pojawić kolejne karty z informacjami.
Serwis jest częścią projektu informatycznego pl.ID, na który z Funduszy Europejskich (a dokładniej mówiąc z programu Innowacyjna Gospodarka) przeznaczono ponad 236 mln zł.
Można też zadzwonić
Dla tych, którzy wolą bezpośredni kontakt z urzędnikiem, dostępna jest specjalna infolinia. Dzwoniąc pod numery telefonu „Informacji dla Obywatela” dowiemy się, gdzie i jak możemy załatwić swoją sprawę. System na razie działa na poziomie kancelarii premiera (infolinia centralna – 222 500 115). W dalszej kolejności powstaną 33 osobne numery w ministerstwach i urzędach wojewódzkich).
Specjalna infolinia działa już w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju. Potrzebne informacje można uzyskać dzwoniąc pod numer telefonu 222 500 135 w godzinach pracy urzędu.
Wytyczne językowe dla urzędników
W ramach tego projektu powstaną także dwie publikacje wyjaśniające urzędnikom, jak należy rozmawiać z obywatelem. Pierwsza z nich to „Komunikacja pisemna”. Jej cel jest zachęcenie urzędników, aby w pismach, które wysyłają do obywateli, posługiwali się możliwie prostym językiem Wszystko po to, żeby osoba, która dostaje pismo z urzędu, zrozumiała je i wiedziała o co w nim chodzi.
Druga przygotowana publikacja to „Rozpatrywanie sygnałów obywatelskich.” Z kolei ta pozycja mówi o tym, w jaki sposób urzędy powinny traktować informacje nadsyłane w listach, skargach, petycjach i wnioskach. Obie publikacje dostępne są na stronie internetowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.