8
Joanna Ćwiek-Świdecka 13.08.2015

Rząd tłumaczy, jak załatwić sprawę w urzędzie

Rząd tłumaczy, jak załatwić sprawę w urzędzie

fot: Pixabay.com/Domena publiczna

Ruszył rządowy projekt "Obywatel", dzięki któremu sprawy w urzędzie mają być załatwione szybciej, lepiej i bez nerwów. W jaki sposób?  Przez zmianę komunikacji na linii urzędnik – obywatel. Program ma pomóc w prostym i przyjaznym komunikowaniu się urzędników z obywatelami.

Zgodnie z przyjętymi zaleceniami, informacje przekazywane teraz przez urzędników mają być proste, jasne i zrozumiałe dla odbiorców. Aby osiągnąć ten cel, program Obywatel zbudowano z trzech części: portalu, infolinii i podręcznika dla urzędników. 

Wszystkie informacje w internecie

Główna część to portal internetowy (dostępny pod adresem www.obywatel.gov.pl), na którym zostało udostępnionych ponad 100 kart dotyczących najpopularniejszych usług, jakie administracja świadczy dla obywatela. Dotyczą one m.in. takich spraw jak: meldunki, zasiłki rodzicielskie, śluby oraz rozwody, zgony, świadczenia rehabilitacyjne,  rejestracja pojazdów czy sprawy związane z  podatkami albo służbą wojskową.  Wkrótce mają się pojawić kolejne karty z informacjami.  

Serwis jest częścią projektu informatycznego pl.ID, na który z Funduszy Europejskich (a dokładniej mówiąc z programu Innowacyjna Gospodarka)  przeznaczono ponad 236 mln zł.

Można też zadzwonić

Dla tych, którzy wolą bezpośredni kontakt z urzędnikiem, dostępna jest specjalna infolinia. Dzwoniąc pod numery telefonu „Informacji dla Obywatela” dowiemy się, gdzie i jak  możemy załatwić swoją sprawę. System na razie działa na poziomie kancelarii premiera (infolinia centralna – 222 500 115). W dalszej kolejności powstaną 33 osobne numery w ministerstwach i urzędach wojewódzkich).

Specjalna infolinia działa już w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju. Potrzebne informacje można uzyskać dzwoniąc pod numer telefonu 222 500 135 w godzinach pracy urzędu.

Wytyczne językowe dla urzędników

W ramach tego projektu powstaną także dwie publikacje wyjaśniające urzędnikom, jak należy rozmawiać z obywatelem. Pierwsza z nich to „Komunikacja pisemna”. Jej cel jest zachęcenie urzędników, aby  w pismach, które wysyłają do obywateli, posługiwali się możliwie prostym językiem Wszystko po to, żeby osoba, która dostaje pismo z urzędu, zrozumiała je i wiedziała o co w nim chodzi.

Druga przygotowana publikacja to „Rozpatrywanie sygnałów obywatelskich.” Z kolei ta pozycja  mówi o tym, w jaki sposób urzędy powinny traktować informacje nadsyłane w listach, skargach, petycjach i wnioskach. Obie publikacje dostępne są na stronie internetowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

8 Co sądzisz? Zajrzyj do komentarzy

Komentarze8

Popularne Najnowsze

antek 3 września 2015 07:30:23
2 0
Leszno wielkopolska, wydział dochodów i windykacji tam sie dzieja cuda
Pokaż cały komentarz
5 stowek 22 sierpnia 2015 16:17:45
1 0
Typowe słowo Polskie w urzędzie to OK.
Pokaż cały komentarz
Torie 11 października 2016 13:53:07
0 0
Great hammer of Thor, that is pollrfuewy helpful!
Pokaż cały komentarz
Janosik 2 września 2015 08:57:56
0 0
Zawsze są dwa wyjścia, cena za usługę inaczej łapówka oraz drastyczne granat pod fotel urzędasa itd. itd.....zawsze są dwa wyjścia.
Pokaż cały komentarz
afrykaner 1 września 2015 03:13:58
0 0
wiemy sami bez tłumaczenia rządu,trzeba dac w łapę albo powołac się na znajomości.
Pokaż cały komentarz
Nowe pieniądze z UE dla przedsiębiorców. Sprawdź, jak je otrzymać

Nowe pieniądze z UE dla przedsiębiorców. Sprawdź, jak je otrzymać

W nowej finansowej perspektywie unijnej więcej pieniędzy będzie przeznaczone na wsparcie dla przedsiębiorców w postaci instrumentów zwrotnych. Czyli nieco odmiennie niż poprzednio. Różnice tłumaczy
Unijne środki czekają na przedsiębiorców. Wnioskuj nawet na drugim końcu Polski

Unijne środki czekają na przedsiębiorców. Wnioskuj nawet na drugim końcu Polski

Webinarium testowe widok

Webinarium testowe widok

Unijne pieniądze dla firm. Bez zbędnych formalności!

Unijne pieniądze dla firm. Bez zbędnych formalności!

Już za kilka miesięcy zostaną rozpisane pierwsze konkursy na pieniądze dla przedsiębiorców, w ramach kolejnej transzy funduszy unijnych, zaplanowanych na lata 2014-2020. Tym razem pieniądze mają się

pokaż więcej