695
Joanna Ćwiek 31.03.2015

Stara dzielnica Gdańska w nowym stylu. Niesamowita odnowa

04.jpg

Kamienice w Letnicy przed rewitalizacją. Na kolejnych zdjęciach zobacz, jak zmieniła się dzielnica
fot. Urząd Miasta

Kamienice z odpadającym tynkiem, okna bez szyb, domy bez kanalizacji a ludzie bez pomysłu na siebie to w gdańskiej dzielnicy Letnica już przeszłość. W 2010 r. miasto rozpoczęło proces rewitalizacji tamtejszych osiedli zmieniając je stopniowo w jedno z popularniejszych obecnie miejsc w Gdańsku.

Historyczna część miasta

1 z 6 Następny
Historyczna część miasta

fot: Urząd Miasta

Letnica to jedna z najstarszych części stolicy województwa pomorskiego, położone nad zachodnim brzegiem Martwej Wisły. Pierwsze wzmianki o niej pochodzą już z XIII wieku. Pierwotnie należała do klasztoru oliwskiego, ale od początku XIX w. zmieniła swój charakter na przemysłowy. Wokół powstających tam zakładów pracy, równolegle budowano robotnicze osiedla.

Tyle, że dobra passa miejsca trwała do lat dziewięćdziesiątych. Wraz z upadkiem przemysłu w Polsce osiedla zamieszkałe do tej pory przez pracowników okolicznych fabryk, zmieniały się w miejsca smutne i pozbawione życia, a często też niebezpieczne.

– Mieliśmy świadomość, że Letnica z roku na rok coraz bardziej podupada i powinniśmy rozpocząć w niej jakieś działania. Ale najpierw chcieliśmy sprawdzić, czy ludzie wciąż chcą tam mieszkać. Zorganizowaliśmy spotkanie z mieszkańcami i okazało się, że ci, którzy są tam od lat, wcale nie chcą się przeprowadzać – opowiada Grzegorz Lechman z Referatu Rewitalizacji gdańskiego magistratu. – Policzyliśmy i okazało się, że remont się bardziej opłaca niż wyburzenie starych budynków i postawienie nowych – dodaje urzędnik.

Pomysły na odbudowę szybko zostały wcielone w życie, bo na terenie Letnicy zbudowano stadion PGE Arena. W obliczu zbliżającego się wówczas Euro 2012, trzeba było z miejsca brać się do pracy.

Komentarze695

Popularne Najnowsze

rohr 1 kwietnia 2015 16:56:12
91 37
Niemcy wywołali 2 wojny światowe, wymordowali miliony ludzi, okradli Polskę i inne kraje. Zamienili Europę w gigantyczny obóz koncentracyjny. Takie są fakty
Pokaż cały komentarz
qw 14 kwietnia 2015 16:12:54
7 2
kilka lat po wojnie, kiedy pamięć była świeża - nie dostałbyś żadnego minusa. a poparłyby cię miliony. a teraz kiedy jest 70 lat po wojnie sytuacja zaczyna się zmieniać..
Pokaż cały komentarz
dfads 15 kwietnia 2015 23:13:45
2 6
ale i wybudowali porządne drogi i budynki to też fakty
Pokaż cały komentarz
ura 2 maja 2015 04:45:53
1 0
wrong....nie prawda...
Pokaż cały komentarz
jurek 2 maja 2015 04:51:24
0 1
zydowska propaganda . . . .
Pokaż cały komentarz
kser 4 kwietnia 2015 19:37:56
49 10
zrewitalizowano jedną kamienicę i wielkie ......
Pokaż cały komentarz
Janko 5 kwietnia 2015 11:40:45
39 5
.......Ważną inicjatywą jest także projekt to m.in. warsztaty artystyczno kulturalne dla mieszkańców, m.in. warsztaty tańca współczesnego, dźwiękowe, malarstwa, rysunku i animacji komputerowej .......a gdzie miejsca pracy ?????? - dajcie ludziom prace i godne zarobki a nie trzeba warsztatów i temu podobnych bzdetów, bo na warsztatach zarabiają bezproduktywni cwanaiczkowie a zwykli mieszkańcy nie maja co do gara włożyć , no to chyba z nudów pójdą na warsztaty ........
Pokaż cały komentarz
pawelex 6 kwietnia 2015 06:49:58
2 3
a niby kto ma dac miejsca pracy?????
Pokaż cały komentarz
Motyl 5 kwietnia 2015 17:11:17
21 0
Te kamienice zostały tylko dlatego odnowione ze znajdują sie w pobliskiej okolicy stadionu Pge Arena,i swoim wyglądem odstraszały przyjezdnych i pokazywały prawdziwą strone zaniedbałego Gdanska był to celowy zabieg władz zmiana tego wyglądu zbiegła sie z euro 2012
Pokaż cały komentarz
Gość 3 lipca 2015 13:14:33
0 0
Chyba jednak nie, bo ul. Łąkowa leży daleko od stadionu.
Pokaż cały komentarz
Krzysiek 5 kwietnia 2015 07:57:28
23 2
Moze i ladnie, ale na stara cegle polozyc klinkier? Pracuje przy renowacjach w Anglii i powiem, ze takie rzeczy moga miec miejsce tylko w Polsce.
Pokaż cały komentarz
Gość 5 kwietnia 2015 21:37:43
17 1
Renowacja? Gdzie jest konserwator????? Kto na to pozwolił????? Jak tak będzie się"odnawiać" zabytki to może i zamek na wawelu płytkami klinkierowymi oblepimy??
Pokaż cały komentarz
Gość 5 kwietnia 2015 13:00:36
9 0
ja bym dał nakaz wszystkim o zadbanie budynków i elewacji . nejlepsze np. w zielonej górze centrum miasta deptak . od czoła jako tako wejdz z boku i ot tyłu kamienic. II wojna swiatowa + syf z egiptu . dlaczego włodarze miasta na to pozwalają ????? . przyczepiaja sie do nietakiego napisu reklamowego nad sklepem - uzgodnien 6 miesiecy a obsrane sciany , komórki , jakies garaze rodem z bangladeszy są nie do ruszenia. a to srodek miasta. Jedzcie do Cottbus zobaczcie jak tam rynek wygląda .Cegiełki , kwiaty , latarenki i tak z przodu z tyłu i z boku . a tu 3 swiat.
Pokaż cały komentarz
Pokaż więcej komentarzy
Nowe pieniądze z UE dla przedsiębiorców. Sprawdź, jak je otrzymać

Nowe pieniądze z UE dla przedsiębiorców. Sprawdź, jak je otrzymać

W nowej finansowej perspektywie unijnej więcej pieniędzy będzie przeznaczone na wsparcie dla przedsiębiorców w postaci instrumentów zwrotnych. Czyli nieco odmiennie niż poprzednio. Różnice tłumaczy
Unijne środki czekają na przedsiębiorców. Wnioskuj nawet na drugim końcu Polski

Unijne środki czekają na przedsiębiorców. Wnioskuj nawet na drugim końcu Polski

Webinarium testowe widok

Webinarium testowe widok

Unijne pieniądze dla firm. Bez zbędnych formalności!

Unijne pieniądze dla firm. Bez zbędnych formalności!

Już za kilka miesięcy zostaną rozpisane pierwsze konkursy na pieniądze dla przedsiębiorców, w ramach kolejnej transzy funduszy unijnych, zaplanowanych na lata 2014-2020. Tym razem pieniądze mają się

pokaż więcej