18
Marcin Gazda 26.05.2015

Startuje polska innowacyjna medycyna. Ogromny zastrzyk finansowy

Startuje polska innowacyjna medycyna. Ogromny zastrzyk finansowy

fot: University of Michigan School of Natural Resources & Environment/Flickr.com (CC BY 2.0)

Przedsiębiorstwa i konsorcja naukowo-przemysłowe staną przed kolejną szansą pozyskania środków z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. W trzecim kwartale 2015 r. ruszy nabór wniosków o dofinansowanie projektów badawczo-rozwojowych w ramach programu sektorowego Innomed. Planowany budżet konkursu wynosi 95 mln zł, a potencjalni beneficjenci muszą w zgłoszeniach postawić na jakość.    

Innomed jest jednym z programów sektorowych, które stanowią odpowiedź na potrzeby przedsiębiorców reprezentujących poszczególne branże polskiej gospodarki. W tym przypadku porozumienie zostało zawarte pomiędzy Narodowym Centrum Badań i Rozwoju, a podmiotami zrzeszonymi w ramach Polskiej Platformy Technologicznej Innowacyjnej Medycyny.

Program ma na celu finansowanie badań przemysłowych, prac rozwojowych oraz przygotowania do wdrożenia w zakresie poszukiwania innowacyjnych leków, nowoczesnych metod terapeutycznych, a także nowych technologii produkcji leków generycznych.

- Innomed opiera się na nowatorskiej, wzorowanej na najlepszych rozwiązaniach, formule współfinansowania prac B+R przez sektor prywatny. Udział przedsiębiorstw w budżecie programu wynosi 35% - opisuje Kamil Melcer, rzecznik Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Jakość ma znaczenie

W trzecim kwartale 2015 r. nastąpi ogłoszenie naboru do konkursu, którego planowany budżet wynosi 95 mln zł. Tak jak w innych przedsięwzięciach organizowanych przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, kluczowa będzie jakość zgłaszanych projektów.

Zainteresowani powinni w pierwszej kolejności dokonać stosownej analizy uwzględniającej nie tylko ich potencjał w obszarze B+R, ale także zapotrzebowania rynku na określone produkty lub usługi.

- Najlepsze, innowacyjne projekty mają szansę na finansowanie, a dzięki uproszczeniu i skróceniu przez nas procedur aplikowanie o środki jest obecnie o wiele prostsze - informuje Kamil Melcer. Zachęca do dokładnego zapoznania się z dokumentacją konkursową. W niej znajdują się szczegółowe kryteria i warunki przyznawania wsparcia.

Więcej innowacji

Oferta skierowana jest do przedsiębiorców oraz konsorcjów naukowo-przemysłowych.

- Nabór wniosków będzie kontynuacją programu uruchomionego w poprzedniej perspektywie finansowej ze środków krajowych oraz w ramach projektów systemowych sfinansowanych ze środków programu Innowacyjna Gospodarka - informuje Kamil Melcer.

Dodaje, że dotychczas 14 konsorcjów otrzymało dofinansowanie w wysokości 95 mln zł, a wkład własny przedsiębiorców wyniósł 70 mln zł. Pozytywnie oceniony został m.in. projekt ONKOFAG, za który odpowiada konsorcjum naukowo-przemysłowe, utworzone przez BIOMED i Katedrę Mikrobiologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Superkomputer Prometheus. To obliczeniowa nadzieja polskiej nauki

Dzięki dofinansowaniu tempa nabrały prace nad innowacyjnym lekiem do stosowania miejscowego. Ułatwi on usuwanie stanów zapalnych i infekcji, m.in. wywołanych przez gronkowca złocistego i inne bakterie.

- Innomed przyczynia się do zwiększenia liczby opracowanych i wdrożonych innowacyjnych technologii w Polsce. Skutkuje też wzmocnieniem współpracy pomiędzy grupami naukowymi dysponującymi odpowiednim know-how i infrastrukturą badawczą, a działami B+R firm farmaceutycznych - mówi Kamil Melcer.

Więcej informacji zdobędziesz na stronie www.FunduszeEuropejskie.gov.pl oraz w Sieci Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich.

18 Co sądzisz? Zajrzyj do komentarzy

Komentarze18

Popularne Najnowsze

likosz wiejski 31 maja 2015 20:42:12
9 2
Zastrzyk Pavulonu? Innowacyjna medycyna i ..... Narodowy Fundusz Zdrowia. Niektórych leków nie można łączyć!
Pokaż cały komentarz
Gość 30 maja 2015 15:49:02
9 2
śmieszna jest ta wasza medycyna, podporządkowana ściśle interesom farmacji która nie ma na celu wyleczenie pacjenta, nawet nie ma pacjenta, ich celem jest jednostka biorąca leki jak najdłużej, dlatego medycyna ma około 600 chorób nieuleczalnych, co ciekawe te choroby są ukleczalne ;-) ale nie przez lekarzy, otóż jest inny przemysł oprócz farmacji, i ma on inny cel mianowicie hodowla zwierząt i utrzymanie ich w zdrowiu, no i właśnie tu od lekarzy lepsi są weterynarze bo oni potrafią te 600 nieuleczalnych chorób przez lekarzy wyleczyć, i np ludzie leczą się u weterynarzy i wychodzą z chorób nieuleczalnych dla lekarzy to jak jest z ta medycyną oszukujecie ludzi?
Pokaż cały komentarz
Gość 26 maja 2015 12:39:39
10 7
Polska medycyna jest prymitywna, za taka opieke medyczna w krajach cywilizowanych otrzymuje sie wyroki wiezienia, a wiec te glupoty o innowacjach procsze sobie umiescic w koncowym odcinku przewodu pokarmowego.
Pokaż cały komentarz
ja 28 maja 2015 07:53:22
3 3
Kolejny pisowski niedorozwinięty dyletant. ...
Pokaż cały komentarz
pola 15 czerwca 2015 11:01:59
2 0
A co z opatrunkami z polskiego lnu? Podobno rząd nie zgodził się na dofinansowanie, a Chińczycy już chcą opatentować u siebie ten produkt.
Pokaż cały komentarz
Gość 30 maja 2015 15:42:26
5 3
innowacyjna medycyna i jedyna to medycyna elektryczna leczenie za pomocą częstotliwości a nie chemii, więc taka medycyma mówi farmacji baj, ale niestety farmacja lształtuje podreczniki lekarzom więc są oni odpowiednio niedouczani dlatego tyle nieuleczalnych chorób które kiedyś były uleczalne
Pokaż cały komentarz
kokosz 14 czerwca 2015 00:13:56
4 2
Otórz szkodzą, panie Nałęcz szkodzą. Szkodzą moim dzieciom, które mogły by być wychowywane w państwie , które toleruje, usprawiedliwia i uprawomacnia praktyki dewiacyjne. Polska może nie jest mocarstwem, może nie jesteśmy najbogatsi ale w naszej kulturze zawsze zachowania dewiacyjne nie były i nie będą tolerowane. A pan Nałęcz, stary komunista tego nie zrozumie, bo jest starym
komunistą. Te typy tak mają.
Pokaż cały komentarz
:) 20 czerwca 2015 01:54:14
1 0
Wpiszcie w wyszukiwarce: Ostrzeżenie
Pozdrawiam!
Pokaż cały komentarz
Pokaż więcej komentarzy
Nowe pieniądze z UE dla przedsiębiorców. Sprawdź, jak je otrzymać

Nowe pieniądze z UE dla przedsiębiorców. Sprawdź, jak je otrzymać

W nowej finansowej perspektywie unijnej więcej pieniędzy będzie przeznaczone na wsparcie dla przedsiębiorców w postaci instrumentów zwrotnych. Czyli nieco odmiennie niż poprzednio. Różnice tłumaczy
Unijne środki czekają na przedsiębiorców. Wnioskuj nawet na drugim końcu Polski

Unijne środki czekają na przedsiębiorców. Wnioskuj nawet na drugim końcu Polski

Webinarium testowe widok

Webinarium testowe widok

Unijne pieniądze dla firm. Bez zbędnych formalności!

Unijne pieniądze dla firm. Bez zbędnych formalności!

Już za kilka miesięcy zostaną rozpisane pierwsze konkursy na pieniądze dla przedsiębiorców, w ramach kolejnej transzy funduszy unijnych, zaplanowanych na lata 2014-2020. Tym razem pieniądze mają się

pokaż więcej