2156
Maciej Kusznierewicz 14.07.2015

Start-upy pod opieką inwestora? Znajdź swojego "anioła biznesu"

Start-upy pod opieką inwestora? Znajdź swojego

fot: Pixabay.com/Domena publiczna

Fundusze zalążkowe, venture capital i aniołowie biznesu, którzy mają na oku świetnie zapowiadające się projekty, mogą uzyskać z Unii dodatkowy kapitał na rozkręcenie rokującego przedsięwzięcia. Mogą liczyć nawet na dziesiątki milionów złotych, ale pod warunkiem, że sami zapewnią część finansowania i pomogą początkującym przedsiębiorcom podbić rynek.

Bardzo wiele pomysłów na biznes nie zostaje zrealizowanych z powodu braku kapitału ich twórców. Młodzi przedsiębiorcy z pomysłami na innowacyjną firmę stoją na straconej pozycji, jeśli chodzi o kredyt. Zdobycie pieniędzy przez giełdę albo emisję obligacji też jest poza ich zasięgiem.

By wspierać takie obiecujące projekty  na wczesnych etapach rozwoju, w ramach programu Inteligentny Rozwój stworzono instrumenty Starter (tzw. poddziałanie 3.1.1. Inwestycje w innowacyjne start-upy) i Biznest (poddziałanie 3.1.2 Inwestycje grupowe aniołów biznesu w MSP). W skrócie dotyczą one wsparcia obiecujących start-upów z udziałem inwestorów prywatnych. W przypadku Startera wsparcie będzie udzielane za pośrednictwem funduszy zalążkowych i venture capital oraz innych podmiotów posiadających doświadczenie w inwestowaniu w spółki niepubliczne, będące na etapie start-upu. W instrumencie Biznest  pośrednikami będą aniołowie biznesu i ich zrzeszenia (sieci).

Pieniądze to nie wszystko

Oba instrumenty zakładają wsparcie ze strony prywatnego i publicznego kapitału na zasadzie objęcia udziałów bądź zakupu akcji innowacyjnych przedsięwzięć o dużym potencjale komercyjnym i późniejszego wyjścia z inwestycji. Inwestor przekazuje nie tylko pieniądze, ale też know-how, doradztwo, kontakty, czyli udzielane wsparcie stanowi tzw. smart money.

Zarówno fundusze zalążkowe, jak i sieci aniołów biznesu będą pełnić rolę pośredników. Będą odpowiedzialni za wstępną selekcję projektów, w które warto się zaangażować. Jako podmioty doświadczone w inwestowaniu w firmy z rynku niepublicznego dokonają ich analizy pod kątem innowacyjności i szans na finansowy sukces.

Najbardziej obiecujące projekty otrzymają wsparcie w przygotowaniu pomysłu, dopracowaniu koncepcji i dokumentacji. Zostaną też przedstawione prywatnym inwestorom oraz Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Ta ostatnia, po przeprowadzeniu swojej analizy opłacalności inwestycji, zdecyduje o ewentualnym dofinansowaniu start-upu środkami publicznymi.

Zwrot wydatków na wejście i zarządzanie

Jaki interes mają pośrednicy w tym, by angażować się w młode, innowacyjne spółki o dużych szansach na sukces? Poza ewentualnym zyskiem, który zależy od ich umiejętności zarządczych, mogą liczyć na zwrot części poniesionych nakładów.

– Chodzi np. o koszty zarządzania rozumiane jako wszystkie niezbędne do poniesienia koszty związane z identyfikacją, weryfikacją i inwestycją w dane przedsięwzięcie – tłumaczy dr Michał Bańka, Dyrektor Departamentu w PARP.

Programy przewidują, że inwestorzy zewnętrzni mogą wejść w dany biznes na maksymalnie siedem lat. Rozliczenie inwestycji, rozumiane jako wyjście strony publicznej, powinno nastąpić najpóźniej w 2025 r.

Poprzednia Strona 1 z 2 1 2 Następna
2156 Co sądzisz? Zajrzyj do komentarzy

Komentarze2156

Popularne Najnowsze

erfgh 2 sierpnia 2015 08:48:43
4 0
chamska agitka.Wiekszosc na prawde dobrych pomyslow jest kradziona przez urzednikow przyjmujacych I rozpartrujacych wnioski. Jesli ktos sie przecisnie(bo ma jakis patent, unikalna technologie etc) to dostaje propozycje od aniola - wchodzi z pieniedzmi I chce 90% udzialow. jak kogos t o interesuje t o niech korzsta.....
Pokaż cały komentarz
Heja 20 lipca 2015 13:31:01
5 3
Ja już mam swojego anioła mieszkam porostu w UK. Kwota wolna od podatku ok. 10000 funtów, dywidenda z Ltd 0% procent do ok 35000 funtów, zero problemow z obliczeniem paliwa i vat, Angielski zus dopiero jeżeli poziom zarobków jest powyżej odpowiedniej kwoty. Koszty księgowe dla Ltd niższe ok. 3-5 razy niż w Polsce dla porównywalnej spółki z o.o. Wpisy w angielskim odpowiednikiem KRS bez żadnych problemow i minimalnymi kosztami. itd HA, ha, ha
Pokaż cały komentarz
gość 25 lipca 2015 18:48:23
4 2
Niemcy wywołali 2 wojny światowe, wymordowali miliony ludzi, okradli Polskę i inne kraje. Zamienili Europę w gigantyczny obóz koncentracyjny. Takie są fakty
Pokaż cały komentarz
Zenobiuss 18 lipca 2015 19:44:12
3 1
I oto wyrosła błyskotliwa konkurencja dla anioła stróża. "Anioł biznesu" staje się maskotką nie do odrzucenia. Jeśli ten pierwszy nie zamierza stracić wielowiekowej posady, musi koniecznie być bardziej aktywnym aniołkiem a nie leżeć jak stary rozleniwiony kot u baby za piecem.
Pokaż cały komentarz
nie niedzielny 30 lipca 2015 17:19:04
1 0
chyba start-d**y i to w rerkach diabla ktory wynaturza wytrwale polski jezyk
Pokaż cały komentarz
Oj 25 lipca 2015 11:44:56
1 0
Puscili wszystkich z torbami teraz za aniolow sie przebieraja.Jedzcie do Syrii tam od reki pomyslow na peczki.
Pokaż cały komentarz
johnansog 23 lipca 2021 01:29:24
0 0
write my essays writemypaper.online
Pokaż cały komentarz
Pokaż więcej komentarzy
Nowe pieniądze z UE dla przedsiębiorców. Sprawdź, jak je otrzymać

Nowe pieniądze z UE dla przedsiębiorców. Sprawdź, jak je otrzymać

W nowej finansowej perspektywie unijnej więcej pieniędzy będzie przeznaczone na wsparcie dla przedsiębiorców w postaci instrumentów zwrotnych. Czyli nieco odmiennie niż poprzednio. Różnice tłumaczy
Unijne środki czekają na przedsiębiorców. Wnioskuj nawet na drugim końcu Polski

Unijne środki czekają na przedsiębiorców. Wnioskuj nawet na drugim końcu Polski

Webinarium testowe widok

Webinarium testowe widok

Unijne pieniądze dla firm. Bez zbędnych formalności!

Unijne pieniądze dla firm. Bez zbędnych formalności!

Już za kilka miesięcy zostaną rozpisane pierwsze konkursy na pieniądze dla przedsiębiorców, w ramach kolejnej transzy funduszy unijnych, zaplanowanych na lata 2014-2020. Tym razem pieniądze mają się

pokaż więcej