222
Alicja Cichocka-Bielicka 21.04.2015

Unia chce wyciągać z zawodowego dołka

Unia chce wyciągać z zawodowego dołka

Wyciąganie z bezrobocia ludzi po pięćdziesiątce jest znacznie droższe niż podtrzymywanie ich aktywności zawodowej. Tę oczywistą prawdę sopockiej firmie badawczej udało się przekuć na konkrety. Za unijne pieniądze stworzyła szansę dla osób w zawodowym dołku.

- Przyszły do nas osoby na życiowym zakręcie, czujące się niepewnie w pracy lub zagrożone jej utratą – mówi Małgorzata Jankiewicz, kierownik w firmie badawczej PBS odpowiedzialna za projekty naukowe i innowacje. W grupie pracowników w wieku 50+ takie poczucie nieprzystawalności do realiów rynku pracy i ciągły strach przed jej utratą jest szczególnie wyczuwalny.

Reforma emerytalna wydłuża aktywność zawodową, ale nie mówi jak utrzymać pracę w świecie, któremu rytm nadają ludzie młodzi. Do tego dochodzi marginalizacja pracowników po pięćdziesiątce, co w polskich firmach wcale nie jest rzadkością.

Co dziesiąty badany przez firmę PBS w wieku 50 + przyznaje, że zdarzyło mu się spotkać z dyskryminacją ze względu na wiek. – Brak akceptacji dla osób starszych, dostosowania wieku do warunków pracy, zadań i narzędzi oraz organizacji pracy – wymienia co druga dyskryminowana osoba.

Jak utrzymać aktywność zawodową osób przed emeryturą? Pracownia badawcza PBS z Sopotu wypracowała i przetestowała pionierski w skali kraju model aktywizacji pięćdziesięciolatków. Innowacyjne było już samo podejście. Zamiast wyciągać ludzi z bezrobocia, co jest i trudniejsze i droższe, pomyślano, żeby podtrzymywać aktywność osób zatrudnionych oferując im kompleksowe wsparcie – doradztwo zawodowe, podnoszenie kompetencji, pomoc prawną, a nawet zdrowotną – konsultacje np. z fizjoterapeutą.

„Po tych spotkaniach wybrałam się do szkoły policealnej, tak się rozkręciłam” kasjerka lat 50*

Od lipca 2011 roku do marca 2012 roku działała w Sopocie pionierska jednostka, Centrum Kariery 50+, to w niej pracownicy mogli liczyć na kompleksowe wsparcie. Najpierw pochylili się nad nimi doradcy zawodowi, który wykorzystując tzw. Bilans Kompetencji określili ich mocne i słabe strony.

Owarte w lipcu 2011 roku Centrum Kariery 50+ w Sopocie było przez rok wsparciem dla uczesntików projektu.jpg

Otwarte w lipcu 2011 roku Centrum Kariery 50+ w Sopocie było przez rok wsparciem dla uczestników projektu

– Bilans nie jest prostą oceną kompetencji zawodowych – zastrzega Małgorzata Jankiewicz, kierownik projektu. – Analiza własnego potencjału pozwala odkryć indywidualne umiejętności, o których badani nie zdawali sobie często sprawy, a opracowane rekomendacje pozwalają stworzyć plan działania. Dla wielu uczestników Bilans Kompetencji był obiektywnym dowodem umiejętności, które mogli wykorzystać w swojej dalszej karierze – podkreśla.

Bilans Kompetencji stał się początkiem zmian.  Każdy z uczestników otrzymywał tzw. Talon Kariery, konkretne środki do wykorzystania, średnio 2,5 tys. złotych na usługi w ramach Centrum - szkolenia specjalistyczne np. kurs komputerowy, florystyczny, dla księgowych, trening rozwoju osobistego, konsultacje prozdrowotne. Firma szukała szkoleń blisko miejsca zamieszkania uczestników rozsianych po województwie i odpowiadających ich wymaganiom. – Szkolenia były szyte na miarę – podkreślają w PBS.

Poprzednia Strona 1 z 2 1 2 Następna
222 Co sądzisz? Zajrzyj do komentarzy

Komentarze222

Popularne Najnowsze

Gość 21 kwietnia 2015 16:20:45
296 10
Mam juz okolo 50tki jestem sprawniejsza i wydajniejsza niz moja corka lat 23, przez lata trenowalam rozne sporty walki, pracowalam w akordzie i prowadzilam wlasna dzialalnosc. Dzieki naszemu zusowi musialam zamknac dzialnosc (zostalam okradziona przez zus na 15tys) z niczym nie zalegalam a papier stwierdzajacy niezaleganie z oplatami moglam sobie wsadzic w d........ Teraz nie mam pracy i nikt nie chce mnie przyjac bo mam okreslony rok urodzenia i co z tego ze wygladam na 35lat i sprawnoscia i pracowitoscia bije na glowe mlodych nierobow, oni poprostu nie wiedza co to praca. Nie liczy sie wykonana praca, jak widzalam mlode pracujace kobiety to jestem w stanie wykonac to 3 razy szybciej czyli jak te trzy dziewczyny razem wziete. Prosze wiec nie mowic ze wydajnosc spada z wiekiem (u danego osobnika pewnie tak), spada wraz z pokoleniem. Moja mama po 70tce szybciej zasuwa niz dzisiejsi mlodzi. Z wiekszoscia slabszych mezczyzn moge konkurowac fizycznie. Jestem niska i drobna i nikt dopóki nie zobaczy nie chce uwierzyc jak pracuje. Jak odchodzilam z pracy to szefowie osobiscie do mnie przyjezdzali do domu aby mnie przekonac do powrotu nawet po wielu latch jeden jak kompletowal zaloge tez sie pojawil (prowadzilam wlasna firme) Tylko ze to bylo juz dawno, wtedy nie bylo takiego bezrobocia i takiego wykorzystywania. Moja corka zamiast 800zl na umowe zlecenie za caly etat czyli 10 godzin dziennie 5-6dni w tyg. w firmie lodziarskiej dostala 600zl , reszte agencja potracila na koszty ksiegowosci. Dlaczego biora mlodych bo kto da sie tak orżnąć-glupi student, mnie by nikt tam nastepnego dnia nie zobaczył. Jak mozna pracowac w ciezkich warunkach ponizej 3zl za godzine. Kiedy agencja za posrednictwo bierze ponad 5zl za godzine od tej osoby. Agencje pracy w Polsce sa wlasnoscia posla PO. Bandyctwo i przestepcze panstwo!!!
Pokaż cały komentarz
Gość 30 kwietnia 2015 17:00:38
4 17
Pokaż cały komentarz
Ukryty ze względu na zbyt dużą ilość negatywnych ocen. Pokaż
xvm 8 maja 2015 18:07:38
8 2
'...za caly etat czyli 10 godzin..." etat to 8 godzin dziennie w miesiącu 160 godzin. Jak widać ludzie nie znają swoich praw, a jak już znają to boją się ich używać.
Pokaż cały komentarz
młody 8 maja 2015 18:21:14
2 1
Daję Pan 13zł i myśli że ktoś będzie wypruwał za to se żyły?
Pokaż cały komentarz
zwykły polak 28 maja 2015 13:29:56
6 3
O czym piszesz ? etat to 12 godzin dziennie, w soboty 8 godzin, nadgodziny tylko w niedzielę.
Pokaż cały komentarz
robol 29 czerwca 2015 17:02:52
2 0
Lata temu mówiło się że u prywaciarza normalnie robi się 12 godzin a na urlopie tylko 8 . Myślałem że się to kiedyś zmieni , że jak będziemy kiedyś w unii to wreszcie będzie normalnie. A tu w unii jesteśmy 11 lat a robota u prywaciarza wygląda gorzej niż w latach 90 :-(
Zaraz mi napiszą załóż sobie firmę to zobaczysz ;-)
Pokaż cały komentarz
ddfghfd 21 kwietnia 2015 13:12:26
260 7
marnują pieniądze. gdyby rozkręcili gospodarkę to by sama ludzi do pracy wciągnęła, ale na to nie ma woli bo trzeba Lebensraum oczyścić ze Słowian.
Pokaż cały komentarz
Gość 25 kwietnia 2015 20:13:37
1 19
Pokaż cały komentarz
Ukryty ze względu na zbyt dużą ilość negatywnych ocen. Pokaż
korek 21 kwietnia 2015 14:06:29
233 5
Polski rząd zniszczył szkolnictwo zawodowe, żeby unia mia miła co odbudować. Oczywiście za wszystko zapłacą Polacy. Czy nie ma kary na tych zbrodniarzy styropianowych
Pokaż cały komentarz
Dodunia 26 kwietnia 2015 08:53:23
8 7
Nie polski rząd, tylko polski naród, który wybiera rząd i za boga nie chce żadnych zmian. Niestety to nie turcy tylko my.
Pokaż cały komentarz
Gość 27 kwietnia 2015 11:37:40
8 0
przecież o to chodzi cały czas ,by obywatele tego kraju tułali się za chlebem po całym świecie ,tutaj przyjadą ci którzy zgodzą się za marne grosze pracować , TO JEST WIDOCZNE PO programach wszystko dla seniora i osób starszych !!!! co oferują rząd młodym po szkołach i studiach poza wyjazdem???? NIC NIC, śmieszne staże by nie było ,że pozostawieni na wymarcie po studiach bez grosza i jeszcze z obowiązkiem opłat za śmieci ,których nawet nie tworzą ,nie kupują bo za co!!????
Pokaż cały komentarz
andrew 7 maja 2015 13:14:37
11 0
krzaklewski razem z buskiem zniszczyli szkoly zawodowe to sabotazysci zsm w czestochowie ul wolnosci produkowala tokarki tsb 16 zamkneli warsztaty o ogromnym potencjale oromny park maszynowy kto rozliczy tych przestepcow z solidarnosci
Pokaż cały komentarz
dobek 27 maja 2015 10:04:45
2 0
Na te chwile szkolnictwo zawodowe jest nieprzydatne, bo niby gdzie w Polsce moga pracowac ludzie z zawodem. Czy skonczysz studia czy zawodowke trzeba ratowac sie emigracja.
Pokaż cały komentarz
Gość 29 czerwca 2015 18:50:15
0 0
To dla propagandy wygodne - wyborcy winni. Czyli wyborcy wybrali Bieruta, Wiesława, Kaczyńskiego, Tuska...
Pokaż cały komentarz
Kuki 21 kwietnia 2015 16:34:05
189 2
Mój ojciec w sklepach zatrudnia tylko po 50 jedyni uczciwi, rzetelni, pracowici i systematyczni.
Pokaż cały komentarz
Gość 27 kwietnia 2015 11:37:20
8 0
przecież o to chodzi cały czas ,by obywatele tego kraju tułali się za chlebem po całym świecie ,tutaj przyjadą ci którzy zgodzą się za marne grosze pracować , TO JEST WIDOCZNE PO programach wszystko dla seniora i osób starszych !!!! co oferują rząd młodym po szkołach i studiach poza wyjazdem???? NIC NIC, śmieszne staże by nie było ,że pozostawieni na wymarcie po studiach bez grosza i jeszcze z obowiązkiem opłat za śmieci ,których nawet nie tworzą ,nie kupują bo za co!!????
Pokaż cały komentarz
elo 8 maja 2015 23:31:31
2 1
no i co z tego że zatrudnia powiedz mi ? starzy grzeją stołki a młodzi na bezrobociu albo musza wyjeżdzac do obcych krajów zeby zarobić na przyszłość ... nie za taka Polskę nasi rodacy walczyli ...
Pokaż cały komentarz
ja 21 kwietnia 2015 14:55:04
178 1
proste - bo s*******e nie chcą płacić doświadczonym pracownikom a wolą dać minimum młodemu szczunowi co zapierdziela 14 godzin na dobę.
Pokaż cały komentarz
Gość 21 kwietnia 2015 15:25:29
170 3
sranie w banie ludzie po 50 mają wiedze doświadczenie a te matołki ze szkoły nie mają nic - wystarczy posłuchać jak mowia i co soba reprezentują . Poaz tym tu bardziej chodzo tych pracodawców bo ludzie 40+ to sie cenią a nie będą skakać pomiędzy firmami. Trzeba zaplacić a to bolii naszych biznesmenow. Nie rozumieją , że jaka płaca taka praca - a i ich firmy też nie rokują dobrze na przyszłość bo perspektywa krótkowzroczności zawsze zle sie konczy - przykłady instytucje finanowe ale nie tylko
Pokaż cały komentarz
Gość 10 czerwca 2015 22:20:21
0 0
GOSCIU ta duma twoja te polske wykonczyła może jestes starszy ale mąndrzejszy wcale nie ma różnicy czy sterszy czy młodszy każdy powinien miec prawo do pracy oto chodzi że winajest naszego rządu i szacun bo młodzi na wasze renty teraz zapierdalają pozdrawiam
Pokaż cały komentarz
Gość 22 kwietnia 2015 15:40:51
150 1
bilans kompetencji człowieka bezrobotnego po 50-tce, talon kariery za 2 tyś zł-przecież to są wspaniałe pomysły, to jest eureka na niwie walki z bezrobociem. UUUU-Ach! Co z tego że za to trzeba dużo zapłacić firmie? Damy rade i niech ten miś kosztuje więcej jeszcze. A może by tak po prostu stwarzać miejsca pracy miast je likwidować.
Pokaż cały komentarz
od czegoś trzeba zacząć 9 maja 2015 10:56:29
0 0
Stworzyć dopłaty dla firm zatrudniających osoby po 50-ce tylko lepiej kontrolowac niz Pfron
Pokaż cały komentarz
Pokaż więcej komentarzy
Nowe pieniądze z UE dla przedsiębiorców. Sprawdź, jak je otrzymać

Nowe pieniądze z UE dla przedsiębiorców. Sprawdź, jak je otrzymać

W nowej finansowej perspektywie unijnej więcej pieniędzy będzie przeznaczone na wsparcie dla przedsiębiorców w postaci instrumentów zwrotnych. Czyli nieco odmiennie niż poprzednio. Różnice tłumaczy
Unijne środki czekają na przedsiębiorców. Wnioskuj nawet na drugim końcu Polski

Unijne środki czekają na przedsiębiorców. Wnioskuj nawet na drugim końcu Polski

Webinarium testowe widok

Webinarium testowe widok

Unijne pieniądze dla firm. Bez zbędnych formalności!

Unijne pieniądze dla firm. Bez zbędnych formalności!

Już za kilka miesięcy zostaną rozpisane pierwsze konkursy na pieniądze dla przedsiębiorców, w ramach kolejnej transzy funduszy unijnych, zaplanowanych na lata 2014-2020. Tym razem pieniądze mają się

pokaż więcej