82
Marcin Gazda 07.04.2015

Szybką ścieżką po fundusze. Nie dłużej niż 60 dni

Szybką ścieżką po fundusze. Nie dłużej niż 60 dni

fot: (pixabay.com/CC)

Mniej biurokracji, mniej dokumentów, a na decyzję o przyznaniu dofinansowania firmy poczekają nie dłużej niż 60 dni - tak będzie działać „szybka ścieżka” -  nowy sposób przyznawania przedsiębiorcom dotacji na innowacje. Na szybką ścieżkę będzie można „wchodzić” już od maja.

Szybką ścieżkę wprowadza Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

- Jesteśmy pierwszą instytucją publiczną w Polsce, która wprowadziła rynkowy system wsparcia redukujący formalności do minimum i skracający czas wydania decyzji do ok. 60 dni od złożenia dokumentów. Taka formuła konkursu stanowi odpowiedź na potrzeby zgłaszane przez przedsiębiorców - informuje Leszek Cieśla, kierownik Działu Komunikacji i Promocji NCBR.

Dla kogo?

Szybką ścieżką będą mogły pójść mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa, które chcą prowadzić projekty badawczo-rozwojowe. Wsparcie dla nich będzie w programie Inteligentny Rozwój, w działaniu 1.1.1. Na dofinansowanie mogą liczyć projekty obejmujące realizację badań przemysłowych i prac rozwojowych nad rozwiązaniami technologicznymi i produktami, które służą rozwojowi prowadzonej działalności gospodarczej  oraz wzmacnianiu  pozycji firmy.

Projekty, w których nie przewidziano prac rozwojowych nie mogą uzyskać dofinansowania. Co ważne, o wsparcie będą mogły ubiegać się tylko te projekty, które wpisują się w Krajowe Inteligentne Specjalizacje, zaś przedsiębiorca musi zobowiązać się do wdrożenia wyników prac.

Ścieżka do celu

W szybkiej ścieżce nie będzie typowych konkursów z wyznaczonym terminem składania wniosków. NCBR planuje nabór ciągły oraz trzystopniową procedurę oceny. Wnioski spełniające kryteria formalne przejdą do kolejnego etapu. W nim ocena zostanie dokonana równolegle przez ekspertów naukowych i gospodarczych. Zwrócą oni uwagę m.in., czy jest to projekt badawczo-rozwojowy (B+R), czy zaplanowane prace B+R są zasadne oraz czy projekt posiada perspektywy biznesowe.

- Wnioski ocenione pozytywnie trafią na panel ekspertów, który oprócz analizy samej aplikacji oraz wcześniejszych recenzji, przeprowadzi rozmowy z wnioskodawcami. Przedsiębiorca będzie miał możliwość zaprezentowania swojego projektu i rozwiania ewentualnych wątpliwości przed ekspertami zasiadającymi w panelu - tłumaczy Leszek Cieśla. Maksymalny czas trwania projektu wyniesie 3 lata. Wyjątek stanowi obszar tematyczny „life science”, w tym przypadku mowa jest już o pięciu latach.

Czas na podział

W ramach tego działania NCBR chce zagwarantować wnioskodawcom uczciwą konkurencję w staraniu się o środki z programu. W związku z tym będą odrębnie aplikować start-upy, małe i średnie przedsiębiorstwa oraz duże przedsiębiorstwa.

Dla tych ostatnich konkurs rozpocznie się za kilka miesięcy. - W ramach wsparcia małych i średnich przedsiębiorstw minimalna wartość kosztów kwalifikowalnych wyniesie 2 mln zł - wylicza Leszek Cieśla. Maksymalna całkowita wartość kosztów kwalifikowalnych nie może przekroczyć 50 mln euro.

Cieśla podkreśla, że wysokość dofinansowania projektu zależna będzie od przepisów pomocy publicznej. W przypadku mikro- i małych przedsiębiorstw może wynieść nawet 80 procent wartości projektu.

Ścieżka już od maja

2 kwietnia NCBR ogłosił start konkursu. Przedsiębiorcy będą mogli składać wnioski przez cały rok, począwszy od dnia 4 maja. Budżet konkursu  wynosi 1,6 mld zł. Bliższe informacje na stronach Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (www.ncbr.gov.pl) oraz na stronie programu Inteligentny Rozwój (www.poir.gov.pl)

Szybką ścieżkę NCBR testował już w zeszłym roku. W ten sposób rozdysponowano fundusze w jednym z ostatnich konkursów dla mikro, małych i średnich firm. W pilotażu do Centrum wpłynęły wówczas 402 wnioski na łączną kwotę 1,06 mld zł. Dofinansowanie w wysokości 331,28 mln zł otrzymało 146 najlepszych projektów.

Więcej informacji zdobędziesz na stronie www.FunduszeEuropejskie.gov.pl oraz w Sieci Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich.

82 Co sądzisz? Zajrzyj do komentarzy

Komentarze82

Popularne Najnowsze

lopster 9 kwietnia 2015 14:57:48
65 4
Pod względem biurokracji to już dawno przeskoczyliśmy PRL, po za tym co drugi dzień jest jakiś artykuł z hasłem "rewolucja dla firm", to już zwykła groteska, która tylko podkreśla głupotę i nieudolność naszych POlityków
Pokaż cały komentarz
QJMać 9 kwietnia 2015 19:56:44
5 0
Dodam tylko, że ci nieudolni politycy są wybierani przez nas! Inteligentnych, wykształconych i myślących obywateli.
Pokaż cały komentarz
nikt 11 kwietnia 2015 10:36:49
3 0
raczej wybierani przez otumanionych przez media - jakoś w prl mało kto wierzył w to co pisze np trybuna ludu albo mówią w tv - a teraz główne media manipulują jeszcze bardziej a ludzie często łykają to bezkrytycznie
Pokaż cały komentarz
123gość 9 kwietnia 2015 14:20:49
57 4
Bzdura
Takie obietnice już były, nikt w to nie uwierzy
Wstyd mi za rządzących w tym pięknym kraju
Pokaż cały komentarz
Raja 9 kwietnia 2015 15:41:47
46 0
Z artykułu wynika, że o dotacje mogą ubiegać się mikroprzedsiębiorstwa, które realizują projekty, które wpisują się w Krajowe Inteligentne Specjalizacje , obejmujące realizację badań przemysłowych i prac rozwojowych nad rozwiązaniami technologicznymi i produktami.
Ciekawa jestem, ile jest takich polskich mikroprzedsiębiorstw…. Czy to może kolejna dotacja pod konkretne firmy, na przykład uruchomione przez byłych … ministrów, wiceministrów i byłych dyrektorów biur politycznych...
Pokaż cały komentarz
SG 25 kwietnia 2015 23:46:39
0 1
Dwukrotnie firma moja wystąpiła o dotacje i dwukrotnie otrzymaliśmy. Nie mamy żadnych układów, żadnych znajomości. Natomiast mamy oczywiste projekty i wdrożenia konkretnie innowacyjne, na dużą skalę innowacyjności. Jeden projekt jest już produkcją na skalę europejską, drugi stanowi duży projekt badawczy w toku. Prawdą jest natomiast, że prawdziwych innowacyjności jest w Polsce jak na lekarstwo. Wielkie halo w tv i prasie dotyczy absolutnych jednostkowych wyjątków. Dość wspomnieć, że Polska zgłasza mniej patentów europejskich od Słowacji.
Pokaż cały komentarz
BERLINER 9 kwietnia 2015 06:39:47
52 7
NIEMCY - jestem tu 30 lat - Polacy żyjecie emocjami - UNIA nie jest dla pracowników, robotników i ich rodzin, ale dla kapitalistów, przedsiębiorców, prezesów, cwaniaków, wyzyskiwaczy itp. robotnik będzie pracował za marne grosze i płacił co raz za droższe towary i dobra codzienne, tu większość pracowników fizycznych za 30-40 lat pracy ląduje w sumie na zasiłku 700-900 Euro renty tu tzw. emerytury nie ma, za mieszkanie 2 pokoje to 500-600 Euro, 3 pokoje 700-800 Euro, zrobili dla pracowników fizycznych w resorcie państwowym to maksymalny zarobek, 1300 Euro, 983 netto, np. ja dawniej w zieleni miejskiej zarabiałem do 3500 Marek, mieszkanie tyle samo kosztowało ale w Markach
Pokaż cały komentarz
ast 9 kwietnia 2015 14:06:59
5 2
Ty jesteś berliner spod lubelskiej wsi. O tym co jest w Niemczech nie masz jakiegokolwiek pojęcia. Dlatego brednie piszesz.
Pokaż cały komentarz
Saints 10 kwietnia 2015 14:17:51
5 1
Ja mieszkalem w Niemczech 4 lata-( Polske opuscilem 40 lat temu.) Mieszkam w Szwecji, jest ok. Berliner ma racje. Tam jest cieszko zyc. A co do Uni tez sie z Nim zgadzam
Pokaż cały komentarz
rohr 7 kwietnia 2015 20:20:47
62 17
Niemcy wywołali 2 wojny światowe, wymordowali miliony ludzi, okradli Polskę i inne kraje. Zamienili Europę w gigantyczny obóz koncentracyjny. Takie są fakty
Pokaż cały komentarz
Gość 28 kwietnia 2015 19:32:19
0 0
Oficjalnie w jedynie słusznych mediach to byli nie Niemcy a NAZIŚCI :-)
Pokaż cały komentarz
rohr 7 kwietnia 2015 20:30:02
36 6
Niemcy wywołali 2 wojny światowe, wymordowali miliony ludzi, okradli Polskę i inne kraje. Zamienili Europę w gigantyczny obóz koncentracyjny. Takie są fakty
Pokaż cały komentarz
rohr 7 kwietnia 2015 20:19:24
28 6
Niemcy wywołali 2 wojny światowe, wymordowali miliony ludzi, okradli Polskę i inne kraje. Zamienili Europę w gigantyczny obóz koncentracyjny. Takie są fakty
Pokaż cały komentarz
Pokaż więcej komentarzy
Nowe pieniądze z UE dla przedsiębiorców. Sprawdź, jak je otrzymać

Nowe pieniądze z UE dla przedsiębiorców. Sprawdź, jak je otrzymać

W nowej finansowej perspektywie unijnej więcej pieniędzy będzie przeznaczone na wsparcie dla przedsiębiorców w postaci instrumentów zwrotnych. Czyli nieco odmiennie niż poprzednio. Różnice tłumaczy
Unijne środki czekają na przedsiębiorców. Wnioskuj nawet na drugim końcu Polski

Unijne środki czekają na przedsiębiorców. Wnioskuj nawet na drugim końcu Polski

Webinarium testowe widok

Webinarium testowe widok

Unijne pieniądze dla firm. Bez zbędnych formalności!

Unijne pieniądze dla firm. Bez zbędnych formalności!

Już za kilka miesięcy zostaną rozpisane pierwsze konkursy na pieniądze dla przedsiębiorców, w ramach kolejnej transzy funduszy unijnych, zaplanowanych na lata 2014-2020. Tym razem pieniądze mają się

pokaż więcej