207
Hubert Lewkowicz 09.02.2015

Telefon może stać się oczami? Unia finansuje rewolucyjne projekty

Telefon może stać się oczami? Unia finansuje rewolucyjne projekty

Niewidomy może rozpoznawać kolory i wykrywać, które źródło światła jest włączone. Więcej, może samodzielnie poruszać się i wiedzieć, w którym miejscu się znajduje. Dzięki generowanym przez siebie samego kodom kreskowym i kodom QR może też bez kłopotu bezbłędnie rozpoznawać potrzebne przedmioty czy dokumenty. I to wszystko przy pomocy telefonu.

- To było dla nas duże wyzwanie, bo weszliśmy w obszar, na którym się nie znaliśmy. Dziś tworzymy rzeczy, które są potrzebne, używane i przynoszą realne korzyści - mówi Bolesław Tekielski, dyrektor handlowy Transition Technologies S.A., a niegdyś szef projektu Seeing Assistant.

Życie osoby niewidomej lub niedowodzącej nie jest łatwe, a pokonywanie codziennych barier to nieraz droga przez mękę. Z myślą o tym, by takim ludziom ułatwić samodzielne funkcjonowanie w miejskiej dżungli i w domowym zaciszu, powstały aplikacje Seeing Assistant, które są dziełem firmy Transition Technologies S.A.

Jest to zestaw aplikacji na platformę IOS (czyli na urządzenia takie jak iPhone, iPod Touch, iPad), które w znacznym stopniu ułatwiają życie i wspomagają niewidomych w codziennym życiu.

- Użytkownicy niewidomi i niedowidzący korzystali do tej pory i korzystają nadal z różnych urządzeń. Są one jednak dosyć drogie, a poza tym dość skomplikowane. My chcieliśmy dać użytkownikom narzędzia na telefon, który ma się zawsze przy sobie – opowiada B. Tekielski.

Transition Technologies S.A to duża spółka zajmująca się tworzeniem oprogramowania dla przemysłu, szczególnie dla sektora energetycznego, gazowego  i automatyki przemysłowej. W ostatnim czasie firma zmierza także w kierunku biomedycyny i nowych technologii.

- Jesteśmy dużą firmą i uważamy, że osiąganie zysków nie jest jedyną rzeczą, która jest istotna w działaniu. Seeing Assistant powstał w ramach budowania świadomej, odpowiedzialnej firmy - podkreśla Tekielski.

Praca nad zestawem aplikacji dla niewidomych nie mogłaby przebiegać bez pomocy samych zainteresowanych. Ważnym partnerem był Polski Związek Niewidomych, który jest największą organizacją zrzeszającą osoby z dysfunkcją wzroku. Pracownicy Transition Technologies S.A współdziałali także z Fundacją Instytut Rozwoju Regionalnego.  Co ciekawe, spółka zatrudniła także własnych pracowników z tym rodzajem niepełnosprawności. Oni pracują w firmie i  dziś. 

- Nie można tworzyć narzędzi dla pewnej grupy użytkowników bez możliwości sprawdzenia tychże narzędzi.  W tym wypadku okoliczności są specyficzne, więc zatrudniliśmy takich ludzi i oni z nami pracują - wyjaśnia dyrektor handlowy.

Aplikacje Seeing Asistant można podzielić na dwa obszary działania. Pierwszy z nich to poruszanie się, które ułatwia program do nawigacji pieszej Seeing Assistant Move. Jest on oparty na punktach tworzonych przez społeczność użytkowników.

-  Bazowaliśmy na programie Loadstone, który był bardzo popularnym narzędziem wśród osób niewidomych. Na podstawie tej bazy powstała nasza aplikacja - wyjaśnia Tekielski.

Nawigacja prowadzi od punktu do punktu, pozwala także zapisać ślad, który pomoże osobie niewidzącej wrócić tą samą drogą. Użytkownik ma do wyboru języki: polski, niemiecki, angielski, hiszpański, włoski i chiński.

Unia Europejska będzie wspierać... producentów gier komputerowych

Bezpieczne dotarcie do celu to nie wszystko. Także we wnętrzach niewidomy spotyka się z całą gamą przeszkód. Wyobraźmy sobie choćby kłopoty, które wynikają z niemożności rozróżnienia barw czy odróżnienia poszczególnych dokumentów. Ale tu także z pomocą przechodzi jedna z aplikacja Seeing Asistant Home.

- Aplikacja umożliwia także rozpoznanie włączonego światła. Niewidomi również używają światła, chociażby po to, by działało rozpoznawanie kolorów - dodaje Bolesław Tekielski.

Prawdziwym hitem wydaje się inna funkcja – rozpoznawanie i generowanie kodów kreskowych na produktach, a następnie, po połączeniu z internetem,  aplikacja mówi, co czym jest dana rzecz. Dzięki temu na zakupach w sklepie osoba niewidoma może „opisać” sobie przedmioty  i więcej nie pomyli soku np. soku pomarańczowego z jabłkowym.

Poprzednia Strona 1 z 2 1 2 Następna
207 Co sądzisz? Zajrzyj do komentarzy

Komentarze207

Popularne Najnowsze

Gość 11 lutego 2015 10:01:41
116 14
Jak czytam wasze opisy to mi sie ... chce. Zarzucacie im że to lenistwo, żeby telefon sam pisał bo wam sie nie chce. ŻENADA! Sama choruję i to badziewie odbiera mi wzrok. Już mam chwilowe utraty wzroku, dzięki Bogu tylko momentalne. Żyję ze świadomością tego że pewnego ranka mogę obudzić się i nie zobaczyć nic.I w tej chwili już zmieniłam smartfona na zwykły klawiaturowy telefon, poustawiałam szybkie wybieranie, telefon ma funkcje wyszukiwania głosowego, ale... nie będzie widział za mnie. I dla mnie, osoby której oczy mogą przestać widzieć takie cudo byłoby prawdziwym wybawieniem!
Pokaż cały komentarz
abdul321 28 lutego 2015 09:29:16
8 14
Pokaż cały komentarz
Ukryty ze względu na zbyt dużą ilość negatywnych ocen. Pokaż
Vincent 28 lutego 2015 11:20:12
4 11
Pokaż cały komentarz
Ukryty ze względu na zbyt dużą ilość negatywnych ocen. Pokaż
Jarox 11 marca 2015 18:11:30
9 3
Gdzie ty tu idio..to widzisz komentarz sponsorowany!?
Pokaż cały komentarz
NWO 5 maja 2015 19:37:10
0 1
Gdzieś już taki komentarz widziałem...
Pokaż cały komentarz
Gość 14 lipca 2015 08:15:01
0 1
Dzięki Bogu tylko chwilowy ;) fajny ten Twój Bóg!
Pokaż cały komentarz
was 12 lutego 2015 11:13:45
115 21
juz wam zastąpiły spotkania realne z dziewczyną, zastąpiły zony, mężów bo walicie sie przed tymi telefonami, pokolenia nowe w Polsce to idioci i takie mumie sterowane bzdurami z zachodu
Pokaż cały komentarz
8888 13 lutego 2015 01:24:30
16 3
No niestety,ale co racja to racja.
Pokaż cały komentarz
walikoń 27 kwietnia 2015 18:47:41
1 4
Wale się i co ? Ty pewnie nawet tego nie potrafisz
Pokaż cały komentarz
Gość 25 lutego 2015 11:53:47
78 15
Czy Unia kiedykolwiek coś mądrego wymyśliła i zaproponowała...?
Pokaż cały komentarz
Gość 14 lipca 2015 22:11:52
0 0
a ty nie jesteś tego przykładem
Pokaż cały komentarz
mareg 13 lipca 2015 15:02:55
1 1
Owszem, kilka przykładów:
- swoboda przemieszczania osób, towarów i kapitału
- ograniczanie barier np koszty roamingu
- ograniczenie pomocy publicznej i wszelkich przejawów zakłócania konkurencji.
Pokaż cały komentarz
Pozdrawiam 14 lipca 2015 08:36:46
2 1
Tak normy emisji Co2 i połowu ryb, dodatkowo marchewka to owoc, a ślimak to ryba. :) Mądre rzeczy. :)
Pokaż cały komentarz
AntySzmatlawiec 4 marca 2015 11:29:25
54 6
A ja zrobie zrzut ekranu , dodam link i wysle do firmy Samsung , ciekawe czy beda szczesliwi gdy dowiedza sie , ze wedlug WP zagiety ekran w Samungu Note Edge to "rewolucyjny pomysl polskiej firmy" . Bo do tak to wyglada na glownej stronie tego prawie rzetelnego portalu ....
Pokaż cały komentarz
edek 30 kwietnia 2015 11:43:25
3 0
tak, typowy pismak z WP marzy o takim telefonie, do tego dał kretyński tytuł i czytający myślą, że to polska firma zrobiła edga..
Pokaż cały komentarz
jgbv 2 maja 2015 17:14:13
1 0
Spokojnie. My też czytujemy artykuły :-)
Pokaż cały komentarz
kot 14 lipca 2015 00:30:05
1 0
kto ci każe czytać ten "prawie rzetelny portal" - spadaj na drzewo szmatławy mądralo
Pokaż cały komentarz
kość 10 lutego 2015 21:22:09
48 13
próbowałem zobaczyć... telefonem. nie dało się.
Pokaż cały komentarz
ano tak 10 lutego 2015 21:54:00
53 21
Marna propaganda.
Cały sprzęt, programy a nawet nazwy firm i projektów anglojęzyczne.
Podrzędne aplikacje na które niewidomych i tak nie stać,
Sztuka dla sztuki.
Pokaż cały komentarz
Gość 11 lutego 2015 16:00:05
11 1
Szanowny znawco tematu Skoro miałeś odwagę napisać o cenie aplikacji, to proszę sprawdź ile one faktycznie kosztują i napisz tutaj w komentarzach.
Pokaż cały komentarz
Gość 11 lutego 2015 21:47:50
11 1
Standardowy anty komentarz, bez znajomości tematu - proponuje zgłębienie tematu np. przejrzenie listy dyskusyjnej dla niewidomych. Niewidomi mają dofinansowanie do sprzętu, aplikacje są dostępne w również w wersji darmowej, wersja płatna nie rujnuje budżetu.
Pokaż cały komentarz
Gość 13 maja 2015 14:25:58
1 0
jestem "szczątkowcem", dla nie zorientowanych wyjaśnię - widzę na metr, a więc bardzo niewiele. Ze względu na swoją chorobę mam wielu znajomych, którzy są niewidomi. Wszyscy mamy ten sam drugi problem - brak kasy. Renty są małe, a każdy sprzęt ułatwiający nam życie praktycznie dla nas jest niedostępny ze względu na cenę. Jak "czytam" że są takie dofinansowania to mnie trafia. Niestety jak wszystko w Polsce jest, tylko nie dla wszystkich. Ten sprzęt jest dla nas marzeniem, a ty spróbuj załatwić coś w PCPR to wtedy pogadamy i jeszcze jedno może gdyby mniej było załatwionych rent wtedy może my potrzebujący byśmy coś otrzymali. Ostatnio nawet zabrano nam dofinansowanie do komputerów, więc o czym mowa. Jak się nie zna tematu to najlepiej się nie wypowiadać. I żeby nie było pisze na kompie 10 letnim przystosowanym do osoby niewidomej dofinansowanym przez PFRON (tu jeszcze można było coś uzyskać)
Pokaż cały komentarz
Gość 2 marca 2015 19:11:46
16 0
Bzdury. Robienie wielkiej kasy zamiast zrobić pożyteczne rzeczy dla niewidomych. Biznes plany, harmonogramy, miliony z Unii a potem projekt do szuflady bo nikt tego nie będzie używał z wyjątkiem kilku testujących, którym zapłacą, żeby mówili jakie to dla nich pożyteczne...
Pokaż cały komentarz
Pokaż więcej komentarzy
Nowe pieniądze z UE dla przedsiębiorców. Sprawdź, jak je otrzymać

Nowe pieniądze z UE dla przedsiębiorców. Sprawdź, jak je otrzymać

W nowej finansowej perspektywie unijnej więcej pieniędzy będzie przeznaczone na wsparcie dla przedsiębiorców w postaci instrumentów zwrotnych. Czyli nieco odmiennie niż poprzednio. Różnice tłumaczy
Unijne środki czekają na przedsiębiorców. Wnioskuj nawet na drugim końcu Polski

Unijne środki czekają na przedsiębiorców. Wnioskuj nawet na drugim końcu Polski

Webinarium testowe widok

Webinarium testowe widok

Unijne pieniądze dla firm. Bez zbędnych formalności!

Unijne pieniądze dla firm. Bez zbędnych formalności!

Już za kilka miesięcy zostaną rozpisane pierwsze konkursy na pieniądze dla przedsiębiorców, w ramach kolejnej transzy funduszy unijnych, zaplanowanych na lata 2014-2020. Tym razem pieniądze mają się

pokaż więcej