207
Hubert Lewkowicz 09.02.2015

Telefon może stać się oczami? Unia finansuje rewolucyjne projekty

Telefon może stać się oczami? Unia finansuje rewolucyjne projekty

Praca nad aplikacjami nie zawsze przebiegała gładko i przyjemnie. Najwięcej trudności nastręczyło dostosowanie oprogramowania dla osób niewidomych do standardów Apple’a dotyczących tworzenia interfejsu użytkownika.

- Dosyć długo pracowaliśmy nad tym, by dojść do kompromisu, dzięki któremu aplikacja może być użyteczna dla osób niewidomych i niedowidzących  i jednocześnie zaakceptowana przez Apple - mówi Bolesław Tekielski.

Obok dwóch głównych aplikacji funkcjonują jeszcze Seeing Assistant Magnifer oraz Seeing Assistant Light. Pierwszy program to lupa elektroniczna, która pozwala nie tylko na powiększenie obrazu, ale również na zmianę jasności, kontrastu i kolorystyki. Seeing Assistant Light to z kolei narzędzie do wykrywania źródeł światła. W zależności od biskości takiego źródła zmienia się wysokość dźwięku. Obie te aplikacje zostały wydzielone z pakietu Seeing Assistant Home.

- Zbieramy idee i pomysły od użytkowników, więc zestaw funkcji się rozwija. Teraz tworzymy aplikację GPS, przy pomocy której telefon poinformuje na przykład osobę jadącą pociągiem, że zbliża się do stacji docelowej. Kolejnym narzędziem jest notatnik audio z możliwością audiodeskrypcji - podkreśla Bolesław Tekielski. - W Polsce około 90 procent użytkowników systemu IOS ma jedną lub kilka naszych aplikacji. Jest kilka zbliżonych aplikacji konkurencyjnych, ale nasze są o tyle nowatorskie, że rzeczywiście rozwiązują wiele codziennych problemów użytkowników. Wiemy, że odbiór jest bardzo dobry, ludzie są zadowoleni - dodaje. Od 2013 roku zanotowano 11 tysięcy pobrań, co jest dobrym wynikiem, jeśli weźmie się pod uwagę ograniczoną liczbę potencjalnych odbiorców.  

O tym, że Seeing Assistant jest rzeczywiście udany mówi choćby rekomendacja Polskiego Związku Niewidomych. O sukcesie świadczą także nagrody przyznane m.in. przez Forum Dostępnej Cyberprzestrzeni, Aplikacje Bez Barier, czy Microsoft. W roku 2013 projekt otrzymał nagrodę w czasie konferencji „REHA for the Blind”. Na realizację projektu Seeing Assistant firma otrzymała z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości 343 tys. zł dofinansowania z Unii Europejskiej w ramach Programu Innowacyjna Gospodarka. Warto było się o to starać, bo efektem jest lepsze życie sporej grupy ludzi.

- Użytkownicy potwierdzają, że nasze aplikacje są potrzebne i rzeczywiście się przydają. Nie jest to z pewnością innowacja taka, która przywraca wzrok, niemniej jednak faktycznie pomaga rozwiązywać problemy ludzi – zaznacza Bolesław Tekielski.

Innowacje społeczne

Seeing Assistant  wpisuje się w nurt innowacji społecznych. Czyli tego, jak można poprawić życie określonej grupy przy użyciu nowych technologii czy sposobów działania. W nowym rozdaniu Funduszy Europejskich wsparcia finansowego na technologiczne innowacje społeczne będzie można szukać w kilku źródłach. Po pierwsze w Programie Inteligentny Rozwój. Z tego programu będą mogły skorzystać firmy, których pomysły na stworzenie innowacji społecznych wpasowują się w Krajowe Inteligentne Specjalizacje.

Miliardy euro trafią do polskich naukowców. Rozpędzą gospodarkę?

Drugie źródło to Polska Cyfrowa - tu ruszy pilotażowe działanie e-Pionier, w którym młodzi i uzdolnieni programiści otrzymają wsparcie na realizację pomysłów dotyczących nawiązywania współpracy między sektorem publicznym i prywatnym w zakresie rozwoju innowacji w obszarach istotnych z punktu widzenia społeczno-gospodarczego. Kolejne źródło to regionalne programy operacyjne.

Więcej informacji zdobędziesz na stronie www.funduszeeuropejskie.gov.pl oraz w Sieci Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich.

Poprzednia Strona 2 z 2 1 2 Następna
207 Co sądzisz? Zajrzyj do komentarzy

Komentarze207

Popularne Najnowsze

Gość 11 lutego 2015 10:01:41
116 14
Jak czytam wasze opisy to mi sie ... chce. Zarzucacie im że to lenistwo, żeby telefon sam pisał bo wam sie nie chce. ŻENADA! Sama choruję i to badziewie odbiera mi wzrok. Już mam chwilowe utraty wzroku, dzięki Bogu tylko momentalne. Żyję ze świadomością tego że pewnego ranka mogę obudzić się i nie zobaczyć nic.I w tej chwili już zmieniłam smartfona na zwykły klawiaturowy telefon, poustawiałam szybkie wybieranie, telefon ma funkcje wyszukiwania głosowego, ale... nie będzie widział za mnie. I dla mnie, osoby której oczy mogą przestać widzieć takie cudo byłoby prawdziwym wybawieniem!
Pokaż cały komentarz
abdul321 28 lutego 2015 09:29:16
8 14
Pokaż cały komentarz
Ukryty ze względu na zbyt dużą ilość negatywnych ocen. Pokaż
Vincent 28 lutego 2015 11:20:12
4 11
Pokaż cały komentarz
Ukryty ze względu na zbyt dużą ilość negatywnych ocen. Pokaż
Jarox 11 marca 2015 18:11:30
9 3
Gdzie ty tu idio..to widzisz komentarz sponsorowany!?
Pokaż cały komentarz
NWO 5 maja 2015 19:37:10
0 1
Gdzieś już taki komentarz widziałem...
Pokaż cały komentarz
Gość 14 lipca 2015 08:15:01
0 1
Dzięki Bogu tylko chwilowy ;) fajny ten Twój Bóg!
Pokaż cały komentarz
was 12 lutego 2015 11:13:45
115 21
juz wam zastąpiły spotkania realne z dziewczyną, zastąpiły zony, mężów bo walicie sie przed tymi telefonami, pokolenia nowe w Polsce to idioci i takie mumie sterowane bzdurami z zachodu
Pokaż cały komentarz
8888 13 lutego 2015 01:24:30
16 3
No niestety,ale co racja to racja.
Pokaż cały komentarz
walikoń 27 kwietnia 2015 18:47:41
1 4
Wale się i co ? Ty pewnie nawet tego nie potrafisz
Pokaż cały komentarz
Gość 25 lutego 2015 11:53:47
78 15
Czy Unia kiedykolwiek coś mądrego wymyśliła i zaproponowała...?
Pokaż cały komentarz
Gość 14 lipca 2015 22:11:52
0 0
a ty nie jesteś tego przykładem
Pokaż cały komentarz
mareg 13 lipca 2015 15:02:55
1 1
Owszem, kilka przykładów:
- swoboda przemieszczania osób, towarów i kapitału
- ograniczanie barier np koszty roamingu
- ograniczenie pomocy publicznej i wszelkich przejawów zakłócania konkurencji.
Pokaż cały komentarz
Pozdrawiam 14 lipca 2015 08:36:46
2 1
Tak normy emisji Co2 i połowu ryb, dodatkowo marchewka to owoc, a ślimak to ryba. :) Mądre rzeczy. :)
Pokaż cały komentarz
AntySzmatlawiec 4 marca 2015 11:29:25
54 6
A ja zrobie zrzut ekranu , dodam link i wysle do firmy Samsung , ciekawe czy beda szczesliwi gdy dowiedza sie , ze wedlug WP zagiety ekran w Samungu Note Edge to "rewolucyjny pomysl polskiej firmy" . Bo do tak to wyglada na glownej stronie tego prawie rzetelnego portalu ....
Pokaż cały komentarz
edek 30 kwietnia 2015 11:43:25
3 0
tak, typowy pismak z WP marzy o takim telefonie, do tego dał kretyński tytuł i czytający myślą, że to polska firma zrobiła edga..
Pokaż cały komentarz
jgbv 2 maja 2015 17:14:13
1 0
Spokojnie. My też czytujemy artykuły :-)
Pokaż cały komentarz
kot 14 lipca 2015 00:30:05
1 0
kto ci każe czytać ten "prawie rzetelny portal" - spadaj na drzewo szmatławy mądralo
Pokaż cały komentarz
kość 10 lutego 2015 21:22:09
48 13
próbowałem zobaczyć... telefonem. nie dało się.
Pokaż cały komentarz
ano tak 10 lutego 2015 21:54:00
53 21
Marna propaganda.
Cały sprzęt, programy a nawet nazwy firm i projektów anglojęzyczne.
Podrzędne aplikacje na które niewidomych i tak nie stać,
Sztuka dla sztuki.
Pokaż cały komentarz
Gość 11 lutego 2015 16:00:05
11 1
Szanowny znawco tematu Skoro miałeś odwagę napisać o cenie aplikacji, to proszę sprawdź ile one faktycznie kosztują i napisz tutaj w komentarzach.
Pokaż cały komentarz
Gość 11 lutego 2015 21:47:50
11 1
Standardowy anty komentarz, bez znajomości tematu - proponuje zgłębienie tematu np. przejrzenie listy dyskusyjnej dla niewidomych. Niewidomi mają dofinansowanie do sprzętu, aplikacje są dostępne w również w wersji darmowej, wersja płatna nie rujnuje budżetu.
Pokaż cały komentarz
Gość 13 maja 2015 14:25:58
1 0
jestem "szczątkowcem", dla nie zorientowanych wyjaśnię - widzę na metr, a więc bardzo niewiele. Ze względu na swoją chorobę mam wielu znajomych, którzy są niewidomi. Wszyscy mamy ten sam drugi problem - brak kasy. Renty są małe, a każdy sprzęt ułatwiający nam życie praktycznie dla nas jest niedostępny ze względu na cenę. Jak "czytam" że są takie dofinansowania to mnie trafia. Niestety jak wszystko w Polsce jest, tylko nie dla wszystkich. Ten sprzęt jest dla nas marzeniem, a ty spróbuj załatwić coś w PCPR to wtedy pogadamy i jeszcze jedno może gdyby mniej było załatwionych rent wtedy może my potrzebujący byśmy coś otrzymali. Ostatnio nawet zabrano nam dofinansowanie do komputerów, więc o czym mowa. Jak się nie zna tematu to najlepiej się nie wypowiadać. I żeby nie było pisze na kompie 10 letnim przystosowanym do osoby niewidomej dofinansowanym przez PFRON (tu jeszcze można było coś uzyskać)
Pokaż cały komentarz
Gość 2 marca 2015 19:11:46
16 0
Bzdury. Robienie wielkiej kasy zamiast zrobić pożyteczne rzeczy dla niewidomych. Biznes plany, harmonogramy, miliony z Unii a potem projekt do szuflady bo nikt tego nie będzie używał z wyjątkiem kilku testujących, którym zapłacą, żeby mówili jakie to dla nich pożyteczne...
Pokaż cały komentarz
Pokaż więcej komentarzy
Nowe pieniądze z UE dla przedsiębiorców. Sprawdź, jak je otrzymać

Nowe pieniądze z UE dla przedsiębiorców. Sprawdź, jak je otrzymać

W nowej finansowej perspektywie unijnej więcej pieniędzy będzie przeznaczone na wsparcie dla przedsiębiorców w postaci instrumentów zwrotnych. Czyli nieco odmiennie niż poprzednio. Różnice tłumaczy
Unijne środki czekają na przedsiębiorców. Wnioskuj nawet na drugim końcu Polski

Unijne środki czekają na przedsiębiorców. Wnioskuj nawet na drugim końcu Polski

Webinarium testowe widok

Webinarium testowe widok

Unijne pieniądze dla firm. Bez zbędnych formalności!

Unijne pieniądze dla firm. Bez zbędnych formalności!

Już za kilka miesięcy zostaną rozpisane pierwsze konkursy na pieniądze dla przedsiębiorców, w ramach kolejnej transzy funduszy unijnych, zaplanowanych na lata 2014-2020. Tym razem pieniądze mają się

pokaż więcej