124
Joanna Ćwiek-Świdecka 30.04.2015

Warto dać szansę młodym. To oni będą budować polską gospodarkę

Warto dać szansę młodym. To oni będą budować polską gospodarkę

fot: Pixabay.com/Domena publiczna

Niestety nie wszyscy zainteresowani mogli liczyć na pieniądze. – Po cyklu szkoleń zdecydowaliśmy się przyznać dotację 56 przedsięwzięciom Chodziło o to, by dotacje dostali rzeczywiście ci, którzy mieli konkretny pomysł na biznes i do założenia własnej firmy podchodzili poważnie – usłyszeliśmy w stowarzyszeniu.

Każda osoba zakwalifikowana do projektu przechodziła przez szereg szkoleń i spotkań z doradcami. Co ciekawe, z uwagi na to, że uczestnikami byli ludzie młodzi, zdecydowano się na to, by nie ograniczać się tylko do spotkań. Uruchomiono specjalną platformę, za pomocą której uczestnicy projektu mogli się komunikować z doradcami za pomocą Internetu. 

Po zakończeniu szkolenia trzeba było napisać profesjonalny biznesplan. – To było jedno z trudniejszych dla nas zadań. Jesteśmy humanistkami i oczywiście umiałyśmy opisać w pięknych słowach naszą wizję, ale już ubranie tego w formę profesjonalnego biznesplanu było poważniejszym zadaniem. Jestem wdzięczna ludziom ze stowarzyszenia, że nam w tym pomogli – wspomina Klesińska-Mazur.        

Wsparcie zawsze się przyda      

Uczestnicy projektu mieli obowiązek prowadzić działalność przez co najmniej rok. Jeśli ich firma upadłaby wcześniej, musieliby zwrócić pieniądze.

Ale również i w tym okresie uczestnicy programu mogli liczyć na pomoc. Z jednej strony było to wsparcie finansowe – uczestnicy przez pierwszy rok działalności dostawali pieniądze na opłacenie składek ZUS. Z drugiej było to doradztwo w sprawach biznesowych, prawnych czy podatkowych. Bo jak przyznają autorzy projektu, w szkołach młodzieży nie uczą o prowadzeniu firmy, rozliczeniach z urzędem skarbowym czy fakturach. – Dziś wiele osób prowadzących działalność gospodarczą korzysta z usług księgowej, ale przecież każdy szef firmy musi sam wiedzieć o co w tym chodzi. Dlatego wdzięczna jestem Stowarzyszeniu za wsparcie, które od nich dostaliśmy. Mogliśmy liczyć na ich pomoc nawet wtedy, gdy projekt się już formalnie zakończył – mówi  Klesińska-Mazur.

Pieniądze na własny biznes dla młodych

Pieniądze na "Fabrykę młodych firm" pochodziły z Funduszy Europejskich, z Programu Kapitał Ludzki. W najbliższych latach projekty skierowane na aktywizację młodych osób (poniżej 30 roku życia) będą finansowane z Programu Wiedza Edukacja Rozwój. Między innymi w tym programie znajdą się pieniądze na staże (też w zagranicznych firmach), szkolenia, subsydiowane zatrudnienia , a także na dotacja na założenie własnej firmy. Program będzie wspierał zwłaszcza młode osoby z grupy tzw. NEET, czyli te, które nie pracują, nie uczą się, ani nie szkolą.

Więcej informacji zdobędziesz na stronie www.FunduszeEuropejskie.gov.pl oraz w Sieci Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich.

Poprzednia Strona 2 z 2 1 2 Następna
124 Co sądzisz? Zajrzyj do komentarzy

Komentarze124

Popularne Najnowsze

GNB 7 maja 2015 00:32:23
51 3
Władze zachowują się gorzej niż okupanci , wspierają złodziei bankowych (brak nadzoru , przywileje niekonstytucyjne dla banków, art.138 ust.7 Prawa Bankowego zakaz ingerowania w Złodziejskie Umowy) . Polska jest Światowym Eldoradem dla Oszustów bankowych , są bezkarni w niszczeniu polskich rodzin. Rekordowa emigracja , manifestacje ZNIEWOLONYCH EKONOMICZNIE dla władzy nie to żadnego znaczenia. Totalny b.....l , BEZPRAWIE , PRZEMOC FINANSOWO-PRAWNA, TRAGICZNA SYTUACJA W SĄDACH CORAZ WIĘCEJ KURIOZALNYCH WYROKÓW, O PROKURATORACH NIE MA CO WSPOMINAĆ , ŻENADA .Stworzyli straszny kraj nie do życia , obywatele zostali pozbawieni elementarnej ochrony prawnej, zablokowano cały system ochrony praw klienta finansowego (wg. NIK raport o ochronie praw klientów) , bandytyzm ustawodawczy , nagminne deptanie Konstytucji RP). Taki wrogich władz Polacy nie mieli.
Pokaż cały komentarz
oda 9 maja 2015 10:08:27
44 0
Takie głupoty to słyszeliśmy już od Tuska.Teraz mamią znowu obietnicami młodych.Młodzi wyjadą bo w innych krajach będą więcej zarabiać taka jest prawda.W Polsce nie mają szans jak jest rząd PO i PSL.
Pokaż cały komentarz
Gość 29 maja 2015 10:52:01
0 1
PiS z Kaczyńskim jako premierem wytrwał tylko niecałe lata. Obiecał 3 mln mieszkań tylko na papierze, bo do tej pory ich nie ma, strajkującym w stolicy pielęgniarkom też nie pomógł, bo "przecież nikt nie umarł bez zjedzenia kolacji"...
Pokaż cały komentarz
Gość 4 maja 2015 20:37:48
41 1
Na co pracować na polską emeryturę,której w dodatku może nie być,za to za granicą jest ona szybciej i wiele razy wyższa.
Pokaż cały komentarz
Gość 9 maja 2015 10:09:51
3 4
no własnie w POlandi utworzonej przez PO masz do 67 roku życia prace a przeniesiesz się do niemiec i masz do 63roku, a po za tym kwota wolna od podatku 8400e czyli 34000zł a w POlsce masz podatek od biedy
Pokaż cały komentarz
Gość 25 maja 2015 15:52:15
0 1
tak dostaniesz tam w wieku 63 lat niepełną emeryturę pod warunkiem że masz 40 lat pracy ..............
Pokaż cały komentarz
Gość 29 maja 2015 11:01:37
0 1
...ale ceny za granicą też są wiele razy wyższe niż w Polsce. Marzeniem jest zarabiać jak na Zachodzie, a płacić jak w kraju...
...a emerytury "może nie być" wtedy, kiedy się pracuje "na czarno" i pracodawca nie odprowadza składek za pracownika ani do ZUS, ani do OFE..
Pokaż cały komentarz
Gość 29 maja 2015 11:35:11
0 1
Nowy prezydent-elekt powiedział, że przywróci wiek emerytalny na 65 lat, a ty wyemigruj z kraju, który nazywasz nazywasz "polandią" do "PiSlandii", to jest twój bajkowy kraj mlekiem i miodem płynący i tam będziesz zarabiał tyle, ile będziesz chciał...
Pokaż cały komentarz
Gość 29 maja 2015 11:45:40
0 0
Nowy prezydent-elekt powiedział, że przywróci wiek emerytalny na 65 lat, a ty wyemigruj z kraju, który nazywasz nazywasz "polandią" do "pislandii", to jest twój bajkowy kraj mlekiem i miodem płynący i tam będziesz zarabiał tyle, ile będziesz chciał...
Pokaż cały komentarz
kaska 13 lipca 2015 19:43:45
0 0
uk...10 lat pracy I dostajesz panstwowa emeryture ok 130-140 £tygodniowo...pisac dalej....
Pokaż cały komentarz
gocha 4 maja 2015 15:12:16
36 7
Pewnie, a co ze starymi zabić czy zagazować, młody zawsze znajdzie jakąś pracę a stary co ma umrzeć z głodu. Ręce opadaj, jak ja nie nawiedzę tego kraju.
Pokaż cały komentarz
andrzej 6 maja 2015 18:41:01
0 3
Zydzi uruchomia obozy .Myslisz? czy pisac dalej?
Pokaż cały komentarz
irek 6 maja 2015 07:36:09
27 1
po przeczytaniu nagłówka dalej nie czytałem , ale powiem : wybić starszych i starych . tylko nie wiem jak ? czy jak Katyniu -humanitarnie ,czy jak na Wołyniu - piłami ,widłami , siekierami , jak za inkwizycji byle było taniej .
Pokaż cały komentarz
Jurgen 21 maja 2015 12:58:03
1 0
A nalezy zacząć od czernasto atków!
Pokaż cały komentarz
scigaczIdiotow 6 maja 2015 17:55:01
24 1
"Wiedziały jednak, że trudno im będzie znaleźć pracę w zawodzie, bo w województwie kujawsko – pomorskim, gdzie mieszkają, ofert dla pedagogów nie ma, a absolwentów takich studiów nie brakuje." Ostatnie slowa tego zdania ukazuja dobitnie, ze polska mlodziez to - w znakomitej wiekszosci - idioci... Kto nie rozumie dlaczego, ten juz nie zrozumie. Niestety.
Pokaż cały komentarz
Gość 23 maja 2015 11:04:04
0 0
zgadzam się że polska młodzież to "idioci" bo moim zdaniem zamiast iść na studia to po osiągnięciu pełnoletności powinni wyemigrować bo w kraju nie ma zawodówek ,techników czy studiów które gwarantują coś poza papierkiem którym można się podetrzeć
Pokaż cały komentarz
Gość 9 maja 2015 10:03:37
20 1
schizofrnicy z rządu likwidowali po kolei dochodowe firmy doprowadzając je do upadłości i przekazując za grosze pejsatym teraz zdziwieni ze brak pracy, nie można dawać rządzić takim paranoikom, chcieli zniszczyć Polskę i kto wie czy jeszcze będzie na mapie czy tylko zostaną rezerwaty dla polaków których nie wytrują aluminium
Pokaż cały komentarz
Gość 13 lipca 2015 19:36:55
0 0
Przykład zlikwidowanej firmy proszę :)
Pokaż cały komentarz
Pokaż więcej komentarzy
Nowe pieniądze z UE dla przedsiębiorców. Sprawdź, jak je otrzymać

Nowe pieniądze z UE dla przedsiębiorców. Sprawdź, jak je otrzymać

W nowej finansowej perspektywie unijnej więcej pieniędzy będzie przeznaczone na wsparcie dla przedsiębiorców w postaci instrumentów zwrotnych. Czyli nieco odmiennie niż poprzednio. Różnice tłumaczy
Unijne środki czekają na przedsiębiorców. Wnioskuj nawet na drugim końcu Polski

Unijne środki czekają na przedsiębiorców. Wnioskuj nawet na drugim końcu Polski

Webinarium testowe widok

Webinarium testowe widok

Unijne pieniądze dla firm. Bez zbędnych formalności!

Unijne pieniądze dla firm. Bez zbędnych formalności!

Już za kilka miesięcy zostaną rozpisane pierwsze konkursy na pieniądze dla przedsiębiorców, w ramach kolejnej transzy funduszy unijnych, zaplanowanych na lata 2014-2020. Tym razem pieniądze mają się

pokaż więcej