21
Redakcja 22.06.2015

Wrocławskie centrum z plusem

Nie dostali siedziby unijnej agendy, więc stworzyli własne centrum badawcze. Nie mieli finansowania na badania podstawowe, więc zajęli się współpracą z firmami. Wrocławskie EIT+ pokazuje, jak trudności i wyzwania można przekuć w sukces.

Historia EIT + zaczęła się od... porażki. Kilka lat temu Wrocław starał się o lokalizację  u siebie Europejskiego Instytutu Technologicznego (EIT), unijnej agendy badawczej. Nie udało się.  Siedzibą EIT został Budapeszt. Wówczas włodarze i pięć największych  wrocławskich uczelni wspólnie postanowili, że w takim razie stworzą coś własnego.

Miasto przekazało teren i nieruchomości po dawnej szkole rolniczej. Uczelnie - swoją wiedzę i naukowców. Pieniądze na budowę centrum znaleziono w Funduszach Europejskich, w programie Innowacyjna Gospodarka. Za dotację wyremontowano zniszczone gmachy i zakupiono potrzebny sprzęt. Tak powstało centrum badawcze EIT+. - Stąd plus w nazwie. Że to wartość dodana - mówi Klaudia Piątek, rzeczniczka EIT+.

Od konsolidacji do komercjalizacji

1 z 3 Następny
Od konsolidacji do komercjalizacji

fot: Materiały EIT+

Początkowo głównym celem EIT+ była konsolidacja wrocławskiego środowiska naukowego, a centrum miało  służyć przede wszystkim jako miejsce prowadzenia badań podstawowych.

Jednak okazało się, że trudno jest znaleźć dotacje na tego typu działalność.

Dlatego władze EIT+ postawiły również na współpracę z biznesem. Na takie prace pieniądze w znalazły się ponownie w programie Innowacyjna Gospodarka.

To był strzał w 10. Okazało się, że naukowcy pracujący  centrum wymyślają innowacje, którymi interesuje się przemysł.

- Nasz model biznesowy się rozwija. Nie jesteśmy typową uczelnią, tylko oprócz tworzenia technologii wypychamy je też do przemysłu - mówi Piątek.

W EIT+ funkcjonuje  nietypowy, jak na Polskę, sposób pracy. Naukowcy zatrudniani są do projektów - jeśli okaże się, że badacz ma ciekawy pomysł na eksperymenty i jest szansa, że zdobędzie finansowanie, EIT+ daje mu laboratorium i zatrudnia go.

- Chcemy pokazać naukowcom, że prócz tego , że są naukowcami, są też przedsiębiorcami i muszą znaleźć dofinansowanie na swoje badania. Muszą pozyskiwać granty i tworzyć własny zespół badawczy - tłumaczy rzeczniczka. Do pracy w EIT+ przyjeżdżają nawet naukowcy z  zagranicy.

Komentarze21

Popularne Najnowsze

Gość 30 czerwca 2015 09:43:48
13 2
Wiem z pewnego źródła, że tam się prawie nic nie dzieje a kasy na to poszło w setki milionów. Na razie standardowe milczenie stanowiskami...
Pokaż cały komentarz
ktosik 24 czerwca 2015 11:17:42
11 1
Komisję śledczą na tych cwanych darmozjadów za nasze pieniądze...!!!
Pokaż cały komentarz
Marek 24 czerwca 2015 14:43:33
11 2
Wrocławskie Centrum Badań EIT+ spółka z o.o. powołana została do życia w 2007 r., to jest cytat z ich strony. Więc parę lat już minęło. Bardzo często w informacjach pojawią się wątek współpracy z przemysłem. EiT+ jest niewątpliwie doskonałym przykładem jak należy starać się o środki z UE, wyposażyli w nowoczesny sprzęt laboratoria i wyremontowali Kampus. Do tej pory te koszty to ponad 400 mln PLN. Co za to mamy? Ciekawe badania i zainteresowanie przemysłu. Tylko czym? Szkoda, że pani rzecznik nie rozwinie myśli o badaniach, którymi interesuje się przemysł? A po 8 latach bytu warto by się pochwalić chociaż jednym wdrożeniem w przemyśle jakiegoś know-how z EiT+. Niestety takiego wdrożenia nie ma i długo nie będzie. Na razie sukcesem jest chemiczne rozpuszczanie twardych dysków. Bez badań mogę podać, że kilkuminutowe przetrzymanie HD we włączonej kuchence mikrofalowej znisczy całkowice strukturę dysku i dane tam zapisane, bez dotacji, bez start-upu i projektu unijnego oraz EiT+.
Pokaż cały komentarz
Gość 22 lipca 2015 10:39:56
0 0
A po co rozpuszczac dyski?
Pokaż cały komentarz
Haga 7 lipca 2015 11:49:17
5 0
Te negatywne komentarze, to jest właśnie "polskie piekiełko". Ludzie bez zdania racji wypowiadają się na tematy, których nie znają, ale "lepiej wiedzą". Ja mieszkam w bezpośredniej bliskości kampusu ETI+ i zwiedziłem całe to laboratorium. Robi wrażenie!. Kiedyś był tu Zespół Szkół Rolniczych, życie tętniło na terenie szkoły, młodzież nadawała ton wydarzeniom w okolicy. Teraz na zewnątrz jest marazm, oprócz periodycznych imprez plenerowych [grill i nie tylko]. To jest moje subiektywne odczucie i mam do tego prawo. Wszystkich krytykantów zapraszam do Pracz Odrzańskich, na pewno warto! A przede wszystkim warto się wypowiadać na tematy, które się zna.
Pokaż cały komentarz
Gość 29 czerwca 2015 08:32:57
3 0
Tam gdzie kasa tam niezgoda bo jak podzielić dużo wniosków mało pieniędzy.Innowacje w przemyśle?z tym bym była ostrożne Wydasz i okaże się że produkcja towaru nikomu niepotrzebna.To nie jest tak że masz zbyt na wszystko.Nadprodukcja łącznie z wykształconym zasobami ludzkimi.
Pokaż cały komentarz
Wiarus 24 czerwca 2015 08:28:19
5 2
Gdy słyszę "Wrocław" to zaraz szukam, ile kasy poszło z budżetu państwa (polskiego) lub z dotacji dzielonych centralnie.
Pokaż cały komentarz
Gość 1 lipca 2015 23:59:12
0 0
Malutki jesteś, malutki. Ile kasy poszli z Wrocławia na stolicę
Pokaż cały komentarz
Gość 2 lipca 2015 23:09:06
3 0
Macie Państwo cwaniackie i nie moralne podejście w przetargach np.: na serwis klimatyzacji. Ile razy był nie rozstrzygnięty przetarg bo cwaniakowaliście?
Pokaż cały komentarz
Pokaż więcej komentarzy
Nowe pieniądze z UE dla przedsiębiorców. Sprawdź, jak je otrzymać

Nowe pieniądze z UE dla przedsiębiorców. Sprawdź, jak je otrzymać

W nowej finansowej perspektywie unijnej więcej pieniędzy będzie przeznaczone na wsparcie dla przedsiębiorców w postaci instrumentów zwrotnych. Czyli nieco odmiennie niż poprzednio. Różnice tłumaczy
Unijne środki czekają na przedsiębiorców. Wnioskuj nawet na drugim końcu Polski

Unijne środki czekają na przedsiębiorców. Wnioskuj nawet na drugim końcu Polski

Webinarium testowe widok

Webinarium testowe widok

Unijne pieniądze dla firm. Bez zbędnych formalności!

Unijne pieniądze dla firm. Bez zbędnych formalności!

Już za kilka miesięcy zostaną rozpisane pierwsze konkursy na pieniądze dla przedsiębiorców, w ramach kolejnej transzy funduszy unijnych, zaplanowanych na lata 2014-2020. Tym razem pieniądze mają się

pokaż więcej