51
Maciej Kusznierewicz 02.06.2015

Znaleźli brakujące ogniwo między nauką i przemysłem

Opolska firma pracuje nad rozwiązaniami, które poprawiają efektywność instalacji chemicznych i energetycznych oraz umożliwiają odzyskanie energii z gazów odpadowych. Wykorzystuje do tego własne laboratorium analityczno-badawcze, które wybudowała za unijne pieniądze.

Poligon technologiczny

1 z 7 Następny
Poligon technologiczny

W Polsce wiele się mówi o kiepskiej współpracy nauki z biznesem i niskim wskaźniku wdrożeń wyników prac B+R. Firma West Technology & Trading Polska z Opola, która zajmuje się projektowaniem i budowaniem instalacji dla branży chemicznej i energetycznej, chce to zmienić.

Zdaniem Adama Zadorożnego, jej założyciela i prezesa, nasz problem tkwi w braku ogniwa pośredniego między nauką i przemysłem. Jego przedsiębiorstwo chce nim zostać.

– Ale żeby wdrażać wynalazki, trzeba mieć ludzi i odpowiednie narzędzia – mówi.

WTT Polska współpracuje więc z inżynierami z różnych polskich uczelni, a dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej zbudowała własny ośrodek analityczno-badawczy. W nim po wykonaniu badań, testów i analiz opracowywana technologia pokona drogę od fazy laboratoryjnej do wdrożenia na skalę przemysłową.

Komentarze51

Popularne Najnowsze

vvv 9 września 2015 18:05:16
0 3
http://kazikanhalt.innpoland.pl/120625,inteligentny-przyjazny-srodowisku-i-zintegrowany-transport-horyzont-2020
Pokaż cały komentarz
Jaśko 2 lipca 2015 13:23:50
0 0
To brakujące ogniwo pomiędzy przemysłem a nauką to urzędasy którzy podpięli się
pod nich i doją ile się da. Jest to możliwe, ponieważ nikt tego nie sprawdza a pośrednik
zyskuje zawsze więcej niż zainteresowani. Podobnie jak handlowcy pomiędzy producentem
a klientem.
Pokaż cały komentarz
Gość 2 lipca 2015 10:52:23
0 0
Taa. "biedne" firmy zagraniczne są wspomagane przez nasze podatki. Jak ta tu. To w takim celu, żeby takim nie robić konkurencji na początku "transformacji" tow. Leszka B. zostały zlikwidowane polskie ośrodki badawcze. Takie jak CEMI - parające się półprzewodnikami. Gdzie zaprojektowano mi wykonano pierwszy na świecie układ scalony.
Pokaż cały komentarz
Gość 28 czerwca 2015 22:52:42
0 0
to mamona.
Pokaż cały komentarz
Gość 28 czerwca 2015 22:44:02
0 0
Znaleźli sposób na wyciąganie pieniędzy z funduszy EU!! Ci nasi naukowcy którzy potrafili coś odkryć nie potrzebują pośredników. Reszta która pozoruje wielką naukę nie ma żadnych rzeczywistych osiągnięć i dla nich jest ta firemka. Będą pozorować i ściemniać zastosowanie jakichś nikomu nie potrzebnych starych odgrzewanych kotletów za nie swoją kasę!
Pokaż cały komentarz
Gość 27 czerwca 2015 20:28:02
0 0
Dlatego grafen się wypalił bo złączyli łańcuch .
Pokaż cały komentarz
Po-lak 24 czerwca 2015 15:44:11
0 0
Brakujące ogniwo to kasa której ciągle brak na rozwój nauki
Pokaż cały komentarz
Volta 22 czerwca 2015 14:06:23
1 0
Paluszki AAA
Pokaż cały komentarz
zwolennik unifikacji 21 czerwca 2015 11:27:29
1 0
ja czekam na to aby koła samochodowe pasowały do kilku samochodów tak jak ładowarka do kilku telefonów .to by zaraz było mniej śmieci na wysypiskach a potem zajmiemy się unifikacją filtrów powietrza oleju i.....
Pokaż cały komentarz
Były "Posteorowiec" 13 czerwca 2015 12:41:39
9 0
To żadna nowość! Na przełomie lat 70/80 tych istniała firma POSTEOR (Przedsiębiorstwo Wdrażania i Upowszechniania Postępu Technicznego i Organizacyjnego) z centralą we Wrocławiu i filiami w Poznaniu i Sopocie. Podlegała bezpośrednio pod Ministerstwo Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki i robiła dokładnie to samo co opisywana firma. Była trochę solą w oku dla niektórych "betonów" bo naśladowała w działaniu różne zachodnie firmy tego samego typu ale czapka MNSWiT chroniła dość skutecznie. Wdrożonych została ogromna ilość wdrożeń o różnym ciężarze gatunkowym. Z tych popularniejszych do dziś jest na przykład znany Silimarol wdrożony do produkcji w Klęce.
Pokaż cały komentarz
Gość 28 czerwca 2015 22:35:30
0 0
Takie firmy to czysty idiotyzm !!! W USA nie ma takich bzdurnych firemek ale jest np MIT i czy im jest potrzebna jakaś firemka ? Przemysł sam puka do uczelni które coś naprawdę potrafią. Takie pośredniczące firemki to doskonałe synekury za państwowe albo unijne pieniądze
Pokaż cały komentarz
Pokaż więcej komentarzy
Nowe pieniądze z UE dla przedsiębiorców. Sprawdź, jak je otrzymać

Nowe pieniądze z UE dla przedsiębiorców. Sprawdź, jak je otrzymać

W nowej finansowej perspektywie unijnej więcej pieniędzy będzie przeznaczone na wsparcie dla przedsiębiorców w postaci instrumentów zwrotnych. Czyli nieco odmiennie niż poprzednio. Różnice tłumaczy
Unijne środki czekają na przedsiębiorców. Wnioskuj nawet na drugim końcu Polski

Unijne środki czekają na przedsiębiorców. Wnioskuj nawet na drugim końcu Polski

Webinarium testowe widok

Webinarium testowe widok

Unijne pieniądze dla firm. Bez zbędnych formalności!

Unijne pieniądze dla firm. Bez zbędnych formalności!

Już za kilka miesięcy zostaną rozpisane pierwsze konkursy na pieniądze dla przedsiębiorców, w ramach kolejnej transzy funduszy unijnych, zaplanowanych na lata 2014-2020. Tym razem pieniądze mają się

pokaż więcej