45
Maciej Kusznierewicz 25.03.2015

Regionalne specjalizacje kluczem do sukcesu

Regionalne specjalizacje kluczem do sukcesu

fot: (pixabay.com)

Kraków i Małopolska stawiają m.in. na działalność kulturalną i turystykę

Bruksela wymaga od województw, by te odkryły swoje naturalne potencjały i inteligentnie zużywały lokalne zasoby. Dzięki temu lepiej będą wykorzystywać unijne wsparcie i szybciej dogonią regiony starej Wspólnoty.

Regionalne inteligentne specjalizacje (RIS) to dziedziny i zasoby, które są największymi atutami województwa i stwarzają największe szanse na jego rozwój. Władze regionów wraz z miejscowymi naukowcami, przedsiębiorcami i ekspertami samodzielnie określiły, jakie obszary gospodarki i pola działalności będą ich znakiem rozpoznawczym i co będzie budować ich przewagę konkurencyjną. Wiele województw postawiło na podobne specjalizacje: większość chce być mistrzami w informatyce albo w produkcji zdrowej żywność. Ale wśród regionalnych specjalizacji jest też kilka naprawdę unikalnych. 

Podkarpacie samolotami stoi

Podkarpackie postawiło m.in. na lotnictwo i kosmonautykę.

– Nasz region charakteryzuje się wysokorozwiniętym przemysłem lotniczym, który ma tutaj długie tradycje. Sektor ten jest wspierany przez kapitał zagraniczny oraz szkolnictwo wyższe prowadzące związane z nim kierunki badań i edukacji. Obecnie na Podkarpaciu koncentruje się około 90 proc. krajowej produkcji lotniczej wartej dwa miliardy dolarów – wyjaśnia Wioletta Rejman z Departamentu Zarządzania Regionalnym Programem Operacyjnym w podkarpackim urzędzie marszałkowskim.

Na Politechnice Rzeszowskiej działa jedno z najnowocześniejszych w Europie laboratoriów materiałów dla lotnictwa. W Rzeszowie siedzibę ma klaster Dolina Lotnicza skupiający ponad 100 przedsiębiorstw wytwarzających samoloty i śmigłowce oraz produkujących silniki, komponenty i podzespoły zawierające najnowocześniejsze technologie i materiały, w tym monokryształy i kompozyty.

W ostatnich 10 latach na rozwój Doliny przeznaczono 1,5 mld dolarów. Wykorzystano je m.in. na zwiększenie mocy wytwórczych, wdrożenie najnowocześniejszych technologii oraz budowę centrów B+R. W najbliższych pięciu latach ma to wygenerować cztery tysiące wysoko wyspecjalizowanych miejsc pracy.

– Wyroby lotnicze z Podkarpacia montowane są w boeingach, airbusach, bombardierach, embraerach, mitsubishi, a także myśliwcach F-35 – mówi Tomasz Leyko, rzecznik podkarpackiego urzędu marszałkowskiego.

Rozrywkowa Małopolska

Małopolska będzie się specjalizować w przemysłach kreatywnych i czasu wolnego. O co chodzi? – Kategoria ta obejmuje produkcję, wytwarzanie, wystawiennictwo oraz sprzedaż i produkcję dóbr chronionych prawami autorskimi, działalność kulturalną i branżę turystyczną – wyjaśnia Agnieszka Grybel-Szuber z małopolskiego urzędu marszałkowskiego. – Do przemysłów czasu wolnego zaliczamy turystykę, odpoczynek, rozrywkę, rekreację i spędzanie czasu wolnego.

Taki wybór podyktowały twarde dane. Na tle kraju region wyróżnia się największymi nakładami na działalność B+R na jednego zatrudnionego w przedsiębiorstwach z branż związanych z informacją i komunikacją (działy zaliczane do przemysłów kreatywnych) oraz odsetkiem studentów kierunków artystycznych, architektury i budownictwa. W Małopolsce wydaje się sporo funduszy unijnych na projekty informacyjno-komunikacyjne. To pokłosie dużej liczby (ok. 14 tys.) firm działających w dziedzinach zaliczanych do specjalizacji.

Znakiem firmowym Krakowa jest szeroko rozumiana kultura oraz rozwinięta infrastruktura związana z przemysłem kreatywnym. Na tle Polski region przoduje w liczbie wystaw, muzeów, czytelników bibliotek publicznych oraz turystów, z których część zapewne przyjeżdża tutaj ze względu na bogate dziedzictwo kulturowe Małopolski.

Połączenie z pozoru odległych branż nie jest przypadkowe. – W ostatnich latach kultura i zaplecze kulturowe stały się znaczącymi czynnikami warunkującymi skłonność społeczeństw do podejmowania działalności innowacyjnej. Ośrodki, w których rozwijają się tzw. przemysły kreatywne, są także ośrodkami innowacyjności i mają coraz większy udział w tworzeniu wartości dodanej – tłumaczy Grybel-Szuber.

Nie bez znaczenia jest też fakt, że sektor turystyczny opiera się w Małopolsce na drobnej przedsiębiorczości. – Sprzyja to utrzymaniu spójności wewnętrznej regionu i potencjału gospodarczego nawet w okresach słabszej koniunktury.

Funkcjonowanie branży turystycznej w coraz większym stopniu zależy też od jej relacji ze światem nauki (bo uczelnie prowadzą takie kierunki jak np. turystyka uzdrowiskowa, zarządzanie w turystyce)  i oraz z firmami przemysłu kreatywnego. (to one promują region jako miejsce do uprawiania turystyki kulturalnej i biznesowej).

Poprzednia Strona 1 z 2 1 2 Następna
45 Co sądzisz? Zajrzyj do komentarzy

Komentarze45

Popularne Najnowsze

Gość 28 marca 2015 22:59:20
17 0
zachodniopomorskie
Biogospodarka - czyli trójpolówka bez traktora
Działalność morska i logistyka - Tall Ship Races co 4 lata i rozłądunek importu z chin- stocznia kaput.
Przemysł metalowo-maszynowy - kowale do koni
Usługi przyszłości- eksport opiekunek do niemeic- starzenie społeczeństwa
=
Gorzej niż teraz, a bezrobocie wysokie,zarobki ...ujowe, emigracja wysoka.


Turystyka i zdrowie
Pokaż cały komentarz
Gość 29 marca 2015 10:04:25
9 3
Pilot który spowodował masakrę samolotu, mógł być produktem Kultury Śmierci, którą zostały porażone narody tzw. Zachodu. Pamiętajmy o tym, iż tam realizowana jest strategia zmutowanych marksistów - ateistów, pod hasłem cyt. "Tak zepsujemy Zachód, że aż będzie śmierdział". Lewackie ideologie multi - culti, Homo - Gender, hedonizm, relatywizm moralno - poznawczy (każdy ma swoją moralność i swoją prawdę), doprowadziły tamtejsze ludy, do totalnego nihilizmu. Produkt takich socjotechnicznych eksperymentów (pilot), może popaść w schizofrenię lub obłęd, może być także uwikłany demonicznie, nękany demonicznie, zniewolony demonicznie, albowiem te wszystkie lewackie, neopogańskie herezje, ideologie oparte są na anty - Dekalogu i sprowadzają człowieka do poziomu obiektu, przedmiotu jednorazowego użytku. Pamiętajmy o tym, iż w krajach zachodniej dekadencji, rozwija się przemoc, agresja i wzrasta liczba samobójstw, szczególnie wśród najmłodszych. Lewacki manifest neobolszewicki pt. konwencja przemocowa, nie ma nic wspólnego z dziczejącą subkulturą tzw. Zachodu. Z tego rozkładu społecznego i kulturowego, korzystają mudżahedini i dżihadyści.
Pokaż cały komentarz
Gość 29 marca 2015 17:09:35
5 0
zmien leki
Pokaż cały komentarz
Gość 28 marca 2015 21:27:48
8 3
slask stoi kopalniami ,dlatego zamknijcie wszystkie ,zeby zawistne polactwo nie p******ilo ze utrzymuje je ze swoich podatkow ,tak naprawde zero w tym prawdy
Pokaż cały komentarz
krisso 7 kwietnia 2015 11:29:43
4 0
W lubuskim bez zmian.. Ogolniki i nie wiadomo o co tak naprawdę chodzi. Województwo bez przyszłości.
Pokaż cały komentarz
tey 30 marca 2015 00:47:25
6 2
Brukselo rece precz od Polski
Pokaż cały komentarz
Gość 11 kwietnia 2015 09:15:24
3 0
a bruksela to nie wie że polską rządzą w większości głupcy i hosztaplerzy ?
Pokaż cały komentarz
misiek 29 marca 2015 08:15:05
2 0
niezawodne i polskie nierdzewne układy wydechowe szyte na miare, do osobówek, rajdówek, terenówek i zabytków, www.wydechy.inochi.pl instalacje turbo i nitro
Pokaż cały komentarz
Pokaż więcej komentarzy
Nowe pieniądze z UE dla przedsiębiorców. Sprawdź, jak je otrzymać

Nowe pieniądze z UE dla przedsiębiorców. Sprawdź, jak je otrzymać

W nowej finansowej perspektywie unijnej więcej pieniędzy będzie przeznaczone na wsparcie dla przedsiębiorców w postaci instrumentów zwrotnych. Czyli nieco odmiennie niż poprzednio. Różnice tłumaczy
Unijne środki czekają na przedsiębiorców. Wnioskuj nawet na drugim końcu Polski

Unijne środki czekają na przedsiębiorców. Wnioskuj nawet na drugim końcu Polski

Webinarium testowe widok

Webinarium testowe widok

Unijne pieniądze dla firm. Bez zbędnych formalności!

Unijne pieniądze dla firm. Bez zbędnych formalności!

Już za kilka miesięcy zostaną rozpisane pierwsze konkursy na pieniądze dla przedsiębiorców, w ramach kolejnej transzy funduszy unijnych, zaplanowanych na lata 2014-2020. Tym razem pieniądze mają się

pokaż więcej