Firmy efektywne energetycznie. Gdzie szukać dofinansowania na ten cel?

fot: Pixabay.com/Domena publiczna
Efektywność energetyczna przedsiębiorstwa jest niezwykle istotna, zarówno ze względu na kurczące się zapasy nieodnawialnych surowców energetycznych, oszczędność pieniędzy, jak i ochronę środowiska. Dlatego też sporo pieniędzy z Unii przeznaczanych jest na wsparcie tego sektora gospodarki.
Aby zwiększyć efektywność energetyczną firm, można skorzystać z unijnych dotacji. I tak, w zależności od tego, jak duże jest przedsiębiorstwo i na jaką skalę projekt będzie realizowany (regionalną, czy ogólnopolską), możliwości są dwie.
Duży może więcej?
Dofinansowanie w ramach krajowego programu Infrastruktura i Środowisko jest skierowane do dużych przedsiębiorstw. Z takiego dofinansowania będą mogli skorzystać również dostawcy usług energetycznych, działający na rzecz dużych przedsiębiorstw. Na co dokładnie dostaniemy unijne pieniądze?
Wsparcie będzie można uzyskać na przebudowę linii produkcyjnych na bardziej efektywne energetycznie, na głęboką, kompleksową modernizację energetyczną budynków, czy zastosowanie technologii efektywnych energetycznie.
Dodatkowo, firmy będą mogły wykorzystać dotacje na budowę i przebudowę instalacji odnawialnych źródeł energii (OZE) (jeśli wynika to z przeprowadzonego audytu energetycznego), zastosowanie energooszczędnych technologii produkcji i użytkowania energii oraz zastosowania technologii odzysku energii wraz z systemem wykorzystania ciepła odpadowego i wprowadzanie systemów zarządzania energią.
Promowanie efektywności energetycznej i korzystania z OZE będzie tu udzielane w formie finansowania zwrotnego.
- Trwają też prace nad programami pomocowymi ministra gospodarki określającymi warunki udzielania pomocy publicznej dla dużych przedsiębiorców. Biorąc powyższe pod uwagę, konkurs planowany jest w 2016 roku – wyjaśnia Piotr Popa, rzecznik prasowy biura ministra Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju. Wiadomo już, że na działania związane z efektywnością energetyczną firm zostanie przeznaczonych ponad 150 mln euro dofinansowania unijnego.
Efektywne MŚP
Skoro duże przedsiębiorstwa są wspierane w ramach programu Infrastruktura i Środowisko, to dla małych i średnich firm środki znajdą się wprogramach regionalnych.
W zależności od regionu, będą one miały dofinansowania na różne działania, głównie w obszarze technologii energooszczędnych oraz zmniejszenia strat ciepła, energii i wody. Pierwsze konkursy przewidziane są już na koniec III lub w IV kwartale 2015 roku. Na poprawę efektywności energetycznej w firmach regiony w latach 2014-2020 wydadzą ok. 500 mln euro.
W centrum dofinansowania
Przykładowo, w województwie mazowieckim, wsparcie efektywności energetycznej jest powiązane z rozwojem potencjału innowacyjnego.
– Wśród działań mających na celu wprowadzanie na rynek innowacji produktowych lub usługowych, preferowane będą rozwiązania promujące niskoemisyjność, sprzyjające mniejszemu zużyciu energii i efektywniejszemu wykorzystaniu surowców. (…) Pierwsze konkursy w tym zakresie planowane są w 2016 roku – tłumaczy Mariusz Frankowski, dyrektor Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych.
- Przedsiębiorcy są również jedną z grup docelowych działań sprzyjających przejściu na gospodarkę niskoemisyjną. Unijne środki w tym zakresie przeznaczone zostaną m.in. na budowę i przebudowę infrastruktury służącej do produkcji i dystrybucji energii ze źródeł odnawialnych – wymienia. W tym przypadku będą się liczyć w szczególności projekty dotyczące energetyki słonecznej, wiatrowej i biogazu.
Wschodnia strona wsparcia
Z kolei w lubelskim RPO przewidziano wsparcie na poprawę efektywności energetycznej przedsiębiorstw poprzez termomodernizację obiektów w firmach i technologie odzysku energii wraz z systemem wykorzystania energii ciepła odpadowego w ramach przedsiębiorstwa. Ponadto, MŚP będą mogły skorzystać na dofinansowanie na takie same działania, jak duże przedsiębiorstwa w ramach programu Infrastruktura i Środowisko. Przy czym i tutaj nie przewidziano konkursów w bieżącym roku.
- Na poprawę efektywności energetycznej przedsiębiorstw w budżecie RPO 2014-2020 przewidziano 45,78 mln euro - podkreśla Paweł Florek, starszy specjalista ds. komunikacji i relacji z mediami w lubelskim RPO.
- Wszystkie wsparte projekty będą musiały wykazać wyraźny pozytywny wpływ na środowisko, przedstawiony w formie, np. oszczędności energii lub obniżonej emisji CO₂. Preferowane będą inwestycje zwiększające efektywność energetyczną powyżej 60%, natomiast projekty z zakresu kompleksowej modernizacji energetycznej zwiększające efektywność energetyczną poniżej 25% nie będą kwalifikowały się do dofinansowania – zastrzega.