18
Renata Struzik 26.06.2015

Inteligentny rozwój, czyli jak wejść na zagraniczne rynki

Inteligentny rozwój, czyli jak wejść na zagraniczne rynki

fot: (pixabay.com/Domena Publiczna)

Jeśli chcemy wyjść z naszą firmą na międzynarodowe rynki, możemy skorzystać ze wsparcia Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości w ramach programu Inteligentny Rozwój. Jednym z działań, które będą realizowane, jest "Wsparcie MŚP w promocji marek produktowych – Go to Brand.PL".

- Jego celem jest ułatwienie podejmowania i prowadzenia działalności eksportowej przez przedsiębiorstwa reprezentujące sektory gospodarki o najwyższym potencjale eksportowym opartym głównie o produkty/usługi innowacyjne, w tym Krajowe Inteligentne Specjalizacje – tłumaczy Maciej Ziarko, dyrektor Departamentu Wsparcia Innowacyjności PARP.

Jakie specjalizacje zaliczają się do Krajowych Inteligentnych Specjalizacji? Specjalizacje te są na pograniczu nauki i gospodarki, jest ich 19, a należą do nich, m.in. technologie inżynierii medycznej, wytwarzanie produktów leczniczych, innowacyjne technologie, procesy i produkty sektora rolno-spożywczego i leśno-drzewnego, inteligentne i energooszczędne budownictwo, rozwiązania transportowe przyjazne środowisku, czy automatyzacja i robotyka procesów technologicznych. Pełny spis znajduje się na stronie internetowej Ministerstwa Gospodarki (www.mg.gov.pl).

Wrocławskie centrum z plusem

Celem wsparcia w ramach POIR jest zwiększenie liczby przedsiębiorców prowadzących działalność eksportową na nowych, perspektywicznych rynkach zagranicznych. Jednak , aby to się powiodło, na świecie trzeba budować i pozytywnie umacniać wizerunek Polski. Też zwiększać świadomość nt. potencjału innowacyjnego poszczególnych sektorów naszej gospodarki. Dlatego też, przedsiębiorcy będą mogli uzyskać wsparcie na promocję firmy, zarówno biorąc udział w branżowych programach promocji, jak i w programach promocji na danym zagranicznym rynku.

Kto może się ubiegać o dofinansowanie? Muszą to być firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw, którzy w ramach wskazanych powyżej narzędzi promocyjnych zaplanują udział w cyklu m.in. imprez targowo-wystawienniczych, spotkań i seminariów branżowych, wybranych spośród katalogu wydarzeń określonego przez Ministerstwo Gospodarki.

Pożyczyli pieniądze i osiągnęli sukces. Unia spłaciła część ich kredytu

- Ze wstępnych ustaleń wynika, że wsparcie w ramach tego poddziałania będzie zróżnicowane w zależności od wielkości przedsiębiorstwa oraz może wynosić max  85%. Wsparcie udzielane będzie miało stanowić pomoc de minimis. Planowana maksymalna wartość wydatków kwalifikowanych projektu może wynieść milion złotych – tłumaczy Maciej Ziarko.

 Z uwagi na fakt, że dopiero zaczyna być dostępna pula pieniędzy z Funduszy Europejskich 2014-2020, szczegóły wymogów konkursowych są teraz w fazie ostatecznych ustaleń. Planuje się, że ogłoszenie pierwszego konkurs nastąpi w pierwszej połowie 2016 roku.

- Każda nowa perspektywa finansowa charakteryzuje się tym, że opiera się na nowych podstawach, a jednocześnie wykorzystuje doświadczenie z poprzednich perspektyw odpowiadając na zupełnie inne potrzeby grup docelowych wsparcia, dlatego też niemożliwym jest wskazanie w sposób syntetyczny różnic typu "tak było" - "tak jest", zwłaszcza, że prace programowe nad instrumentami ciągle trwają – wyjaśnia Ziarko.

18 Co sądzisz? Zajrzyj do komentarzy

Komentarze18

Popularne Najnowsze

Gość 30 czerwca 2015 11:20:44
3 0
Czyli jedna wielka ustawka dla pieniędzy.
Pokaż cały komentarz
klimt 12 lipca 2015 11:00:33
2 0
...a pod ochronnym parasolem żydłackiej platformy produkcja dopalaczy kwitnie !!!
Pokaż cały komentarz
Gość 26 czerwca 2015 18:33:29
3 1
Trzeba żyć uczciwie i nikt nie będzie się musiał modlić za czyjeś dusze .
Pokaż cały komentarz
Lenah 28 czerwca 2015 19:08:31
0 0
Warto ubiegać się o dotacje z UE. :-) Chociaż te wszystkie procedury mogą zniechęcać, ale i na to jest rozwiązanie. Polecam www.meritum-dotacje.pl - tam pomogą z tymi wszystkimi wnioskami :)
Pokaż cały komentarz
Gość 26 czerwca 2015 17:31:55
1 1
WAŻNE! Ilona Różalska ostrzega: wkrótce zagłada atomowa USA i Londynu!
((((youtube.com/watch?v=WjighsDPiIU)))
Pokaż cały komentarz
:) 3 lipca 2015 16:48:15
1 3
Wyszukiwarka -> Ostrzeżenie
Pokaż cały komentarz
Kaila Toronto Canada 28 czerwca 2015 02:06:33
4 6
ko cos kupi od polakow ,mieliscie dobrze z ruskami kupowali bardzo duzo ,przez kaczynskiego ,kowala .czarneckiego ta suke kopacz teraz macie kopa w d**e ,znow bedziecie zrec swoje zgnite jablka ,I cuchnace mieso
Pokaż cały komentarz
kalina 12 lipca 2015 11:02:36
0 0
...spadaj do kibucu żydłacki parchu !!!
Pokaż cały komentarz
Pokaż więcej komentarzy
Nowe pieniądze z UE dla przedsiębiorców. Sprawdź, jak je otrzymać

Nowe pieniądze z UE dla przedsiębiorców. Sprawdź, jak je otrzymać

W nowej finansowej perspektywie unijnej więcej pieniędzy będzie przeznaczone na wsparcie dla przedsiębiorców w postaci instrumentów zwrotnych. Czyli nieco odmiennie niż poprzednio. Różnice tłumaczy
Unijne środki czekają na przedsiębiorców. Wnioskuj nawet na drugim końcu Polski

Unijne środki czekają na przedsiębiorców. Wnioskuj nawet na drugim końcu Polski

Webinarium testowe widok

Webinarium testowe widok

Unijne pieniądze dla firm. Bez zbędnych formalności!

Unijne pieniądze dla firm. Bez zbędnych formalności!

Już za kilka miesięcy zostaną rozpisane pierwsze konkursy na pieniądze dla przedsiębiorców, w ramach kolejnej transzy funduszy unijnych, zaplanowanych na lata 2014-2020. Tym razem pieniądze mają się

pokaż więcej