8
Ewa Wesołowska 26.06.2015

Małe i średnie firm niechętnie ruszają w świat

Małe i średnie firm niechętnie ruszają w świat

fot: (pixabay.com/Domena Publiczna)

Najmniejsze przedsiębiorstwa nie palą się, aby oferować swoje produkty na zagranicznych rynkach. Jednym z powodów, jest przekonanie, że żeby podbić świat, potrzeba dużych pieniędzy. Firmy, którym udało się wyjść poza Polskę pokazują, że potrzebne finansowanie można czasami znaleźć w unijnych dotacjach.

Małe i średnie firmy bardzo ostrożnie wychodzą za granicę. Z pośród tzw. "mikrusów", na eksport towarów lub usług poza Polskę odważyło się tylko 20 proc. firm, a z małych zaledwie 30,5 proc. - wynika z najnowszego badania przygotowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Nieco lepiej jest ze "średniakami": Działalność gospodarczą za granicą prowadzi 45,3 proc., a kolejne 5,5 proc. zamierza ją rozpocząć.

Jak pokazują badania z jednej strony zagraniczny rynek kusi drobnych przedsiębiorców powiększeniem rynku zbytu, niewielkimi barierami administracyjnymi i wysoką kulturą biznesową kontrahentów. Z drugiej zaś, odstrasza ryzykiem kursowym, wysokimi kosztami transportu oraz niepewną koniunkturą na światowych rynkach. Część przedsiębiorców (ok. 17 proc.) zniechęca też niska cena jaką oferują im zagraniczni odbiorcy, którzy słabo znają polskie produkty, nie zawsze im ufają.

Inteligentny rozwój, czyli jak wejść na zagraniczne rynki

Jednak ci biznesmeni, którzy się odważyli i są już obecni na światowych rynkach, twierdzą, że taki krok im się opłacił. Mają większe zyski, szybciej się rozwijają, coraz lepiej radzą sobie z konkurencją. Sukces na światowych rynkach w znacznej mierze zależy od branży. Najwięcej eksporterów jest wśród firm zajmujących się transportem i logistyką, przetwórstwem przemysłowym, a także handlem i naprawą pojazdów. Ważny jest też innowacyjny produkt, marketing, doświadczona karda. Gdzie nasze nieduże firmy eksportują? Tam gdzie najbliżej, czyli do Niemiec (30,4 proc.), Czech (6,7 proc.), Wielkiej Brytanii (5,8 proc.) oraz Rosji (5,7 proc.).

Wyjście z biznesem za zagranicę wymaga nie tylko odwagi, ale też pieniędzy. Fundacja Kronenberga spytała eksportujących przedsiębiorców, jakie działania podjęli w związku z rozpoczęciem działalności międzynarodowej. Z badań wynika, że niemal co czwarta firma zaczynała od skorzystania z finansowania zewnętrznego. Najczęściej były to kredyty (58 proc.), linie kredytowe i leasing (po 41 proc.). Ale aż 40 proc. przedsiębiorców sięgało po dotacje unijne, by móc wyjść na obce rynki.

W najbliższych latach przedsiębiorcy, którzy już są lub chcą wyjść ze swoimi produktami za granicę będą mogli ubiegać się o dofinansowanie ze środków unijnych, a konkretnie z dwóch krajowych programów: Inteligentny Rozwój (POIR) oraz Polska Wschodnia (POPW), a także 16 programów regionalnych. W sumie na tzw. umiędzynarodowienie MSP przewidziano ok. 633 mln euro.- Wsparcie dostaną przede wszystkim przedsiębiorcy, którzy mają produkty lub usługi, mające duży potencjał i mogące odnieść sukces rynkowy - mówi Miłosz Marczuk, rzecznik prasowy w Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, która będzie wspierała internacjonalizację MŚP w programach POIR i POPW.

Fundusze Europejskie mają wspierać różne działania- od przygotowania strategii wejścia na obce rynki, poprzez doradztwo prawne, przygotowanie kampanii marketingowych, a skończywszy na wyjazdach na imprezy targowe.

8 Co sądzisz? Zajrzyj do komentarzy

Komentarze8

Popularne Najnowsze

Winter 11 października 2016 12:40:24
0 0
Oh yeah, faoulbus stuff there you!
Pokaż cały komentarz
księgowy 29 czerwca 2015 23:58:17
1 1
aby wejść na rynek zagraniczny trzeba mieć kapitał , przyjazne państwo i polskie banki. Tymczasem co mamy : kapitał cały jest w obcych rękach, jemu zależy tylko na transferze zysków najlepiej przed opodatkowaniem, państwo jest tylko zdziercą i wyrywa ile tylko może - szczególnie od małych i średnich, bo nie stać ich na hordy prawników, o obronie interesów naszych przedsiębiorców za granicą mozna tylko pomarzyć. Ale o tym ani słowa w powyższych dywagacjach, po co się narażać kapitalowi zachodniemu i rządzącym, najlepiej to pobiadolić i wyzwać swoich.
Pokaż cały komentarz
nieograniczony przedsiębiorca 11 lipca 2015 15:31:09
0 0
Aby wejść na rynek zagraniczny wystarczy mieć z 10tys złotych, pomysł na produkt, który będzie szedł jak ciepła buła za granicą i odwagę, żeby szurnąć ZUS i polską biurokrację i otworzyć firmę za granicą prowadząć ją siedząc w domku nad jeziorem. A, no łącze internetowe trzeba też mieć i kawałek laptopa :-)
Pokaż cały komentarz
Gość 27 czerwca 2015 18:14:49
2 4
Proszę każdego z was, aby choć raz dziennie zmówił Ojcze Nasz za dusze cierpiące. To bardzo ważne. Pomóżmy im. Proszę podaj dalej.
Pokaż cały komentarz
Gość 26 czerwca 2015 17:30:39
0 2
Zobacz koniecznie! Ilona Różalska ostrzega: wkrótce zagłada atomowa USA i Londynu!
((((youtube.com/watch?v=WjighsDPiIU)))
Pokaż cały komentarz
Nowe pieniądze z UE dla przedsiębiorców. Sprawdź, jak je otrzymać

Nowe pieniądze z UE dla przedsiębiorców. Sprawdź, jak je otrzymać

W nowej finansowej perspektywie unijnej więcej pieniędzy będzie przeznaczone na wsparcie dla przedsiębiorców w postaci instrumentów zwrotnych. Czyli nieco odmiennie niż poprzednio. Różnice tłumaczy
Unijne środki czekają na przedsiębiorców. Wnioskuj nawet na drugim końcu Polski

Unijne środki czekają na przedsiębiorców. Wnioskuj nawet na drugim końcu Polski

Webinarium testowe widok

Webinarium testowe widok

Unijne pieniądze dla firm. Bez zbędnych formalności!

Unijne pieniądze dla firm. Bez zbędnych formalności!

Już za kilka miesięcy zostaną rozpisane pierwsze konkursy na pieniądze dla przedsiębiorców, w ramach kolejnej transzy funduszy unijnych, zaplanowanych na lata 2014-2020. Tym razem pieniądze mają się

pokaż więcej