31
Redakcja 09.07.2015

Nie tylko dla młodych. Nawet 50 tysięcy złotych na własny biznes

Nie tylko dla młodych. Nawet 50 tysięcy złotych na własny biznes

fot: (pixabay.com/Domena Publiczna)

Pięćdziesięciolatek z własną firmą? Niepełnosprawny? Osoba bez wykształcenia?  Dlaczego nie. W nowej perspektywie finansowej zarezerwowano specjalną pulę pieniędzy na założenie własnego biznesu dla tych, którym jest najtrudniej odnaleźć się na rynku pracy. 

Najwięcej ostatnio słyszy się o tym, że trzeba wspierać młodych na rynku pracy np. poprzez uruchamianie własnej działalności gospodarczej. Nie oznacza to jednak, że w nowej perspektywie są wyłącznie pieniądze przeznaczone dla nich.

Dla osób powyżej 30 roku życia znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji zarezerwowano środki na rozpoczęcie działalności gospodarczej w ramach 16 regionalnych programów operacyjnych zarządzanych przez poszczególne zarządy województw. Każdy region samodzielnie decyduje komu będzie przyznawał bezzwrotne dotacje na własny biznes. Najczęściej województwa uznały, że pieniądze mogą otrzymać osoby powyżej 50 roku życia, niepełnosprawni, długotrwale bezrobotni, kobiety oraz osoby o niskich kwalifikacjach.

– Dla takich osób w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych zostanie przygotowana szeroka oferta aktywizacyjna, która pomoże im powrócić do pracy lub założyć własną działalność gospodarczą. Dokładny wachlarz narzędzi i instrumentów dostępnych w danym województwie określony będzie w poszczególnych Regionalnych Programach Operacyjnych. Wśród form pomocy znajdą się m.in: dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej – informuje Piotr Popa, rzecznik prasowy Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju.

Nawet 50 tys. wsparcia   

O przyznanie dotacji na założenie własnej działalności gospodarczej w ramach programów regionalnych będzie można starać się zarówno w urzędach pracy, jak i u tzw. regionalnych operatorów, np. organizacji pozarządowych. By je dostać, trzeba mieć nie tylko pomysł na biznes, ale także wypełnić odpowiednie dokumenty, z czego najważniejszy to sporządzenie biznesplanu.

– Pierwszeństwo w przyznawaniu dotacji będą miały te biznesy, które są najbliżej regionalnych inteligentnych specjalizacji lub zostały określone jako kluczowe dla danego regionu – zwraca uwagę Piotr Popa. 

Kwota, którą obecnie można otrzymać na uruchomienie biznesu to w urzędach pracy około 23 tys. zł – tak jak we wszystkich programach wsparcia w powiatowych pośredniakach. Dofinansowanie udzielane u operatorów może być wyższe. Na przykład na Podkarpaciu kwota tej dotacji będzie dochodziła nawet do 50 tys. zł.

Ważne, by w chwili starania się o dotację przyszły przedsiębiorca nie miał uruchomionej firmy. Wsparcie finansowe nie będzie także przysługiwało tym osobom, które prowadziły w przeszłości własną działalność gospodarczą, a od jej zakończenia upłynęło mniej niż 12 miesięcy. 

Nie tylko dla młodych. Nawet 50 tysięcy złotych na własny biznes

Są też szkolenia

W tym rozdaniu nie ma formalnie obowiązku ukończenia szkolenia z przedsiębiorczości.

Poprzednia Strona 1 z 2 1 2 Następna
31 Co sądzisz? Zajrzyj do komentarzy

Komentarze31

Popularne Najnowsze

Gość 10 lipca 2015 15:25:50
28 4
Paranoja, prowadzę własną działalność i mi nikt nie dawał i nie da na narzędzia, których potrzebuję. Kiedyś chciałem dostać dofinansowanie jak mi dali stos papierów to zostało tylko trzasnąć drzwiami.
Pokaż cały komentarz
Gość 22 lipca 2015 16:23:00
1 2
Kolejny "mędrzec" się trafił... jak pracownik czy bezrobotny etc. czegoś oczekuje to niedojda i darmozjad z roszczeniową postawą... a tu proszę :) mam biznes - a ;) to niech mi ktoś da coś w prezencie...- dobre, na prawdę dobre...
Pokaż cały komentarz
Gość 11 lipca 2015 23:45:45
23 0
Przestańcie nabijać ludzi w butelkę...
Pokaż cały komentarz
chłop 12 lipca 2015 14:44:27
22 0
Jak zlikwidowano ponad 2 mln małych firm rodzinnych to teraz zn ów się bajeruje aby zakładać i jakie to fundusze się przeznacza !
Pokaż cały komentarz
mala 9 lipca 2015 17:38:43
21 2
Mocno sie burzę, kiedy słyszę, że starać się o środki mogą ci którzy chcą otworzyć własny biznes i warunek jest taki , że przez ostatnie 12 m-cy niczego nie prowadzili. Marnowanie pieniędzy jest naszą sztandarową umiejętnością. Absolutnie nie dałabym tym którzy otworzyli biznes, wzięli 40 tysięcy , a po roku zamykają ponieważ Wytyczne konkursowe każą im utrzymać biznes tylko przez rok. KTO TO WYMYŚLIŁ? To samo z bezrobotnymi. Ida na staż, w trakcie na zwolnienie i zdarza się, że przez cały czas na stażu dostają pełna kwotę a potem idą po kolejny staż i go dostają, bo liczy się wskaźnik wysłania ludzi na staż w ramach różnych programów. Dlaczego PUPy mają o połowę niższe wskaźniki zatrudnialności niż inne instytucje rynku pracy? POLSKA jest naprawdę bogatym krajem.
Pokaż cały komentarz
Zebi 9 lipca 2015 18:24:46
4 2
tak zapytam tylko a co by i jaką działalność otworzyć za 40 tyś zł Nie wiem czy wypisując hasło ''A PO ROKU ZAMYKAJĄ '' Kto zamyka jak warunek jeden z tej umowy jest prowadzić działalność co najmniej DWA LATA Jak nie to ZWROT CAŁEJ WYPŁACONEJ TRANSZY WRAZ Z ODSETKAMI I KARĄ
Pokaż cały komentarz
Gość 15 lipca 2015 22:15:53
3 1
Bo wystarczy rok utrzymac taka firme. Ot dlaczego tak ktos cos napisal
Pokaż cały komentarz
Gość 22 lipca 2015 16:25:55
1 0
PuP-y mają niższą zatrudnialność bo nie są Agencjami Pośrednictwa :)) a staż to nie umowa o dzieło..alle jak i to zmienimy to otworzą się wrota zatrudnieniowego raju ;) wszystkie markety uderzą do PUP po tanią siłę roboczą - zapewniam
Pokaż cały komentarz
Gość 12 lipca 2015 20:44:03
19 1
dotacje to kant unijny!!! chodzi by calkiem rozwalic gospodarke!!! dotacje to okradanie najbiedniejszych!!!! zrozum to durny rządzie!!!
Pokaż cały komentarz
klimt 12 lipca 2015 11:06:36
18 1
...a pod ochronnym parasolem platformerskich żydów produkcja dopalaczy kwitnie !!!
Pokaż cały komentarz
golec 12 lipca 2015 01:08:30
15 0
dostaniesz 50 a panstwo zabierze ci 100 i zostaniesz tym czym kolega w bangladeszu czym jest ano zdradze sekret BIEDAKIEM
Pokaż cały komentarz
Pokaż więcej komentarzy
Nowe pieniądze z UE dla przedsiębiorców. Sprawdź, jak je otrzymać

Nowe pieniądze z UE dla przedsiębiorców. Sprawdź, jak je otrzymać

W nowej finansowej perspektywie unijnej więcej pieniędzy będzie przeznaczone na wsparcie dla przedsiębiorców w postaci instrumentów zwrotnych. Czyli nieco odmiennie niż poprzednio. Różnice tłumaczy
Unijne środki czekają na przedsiębiorców. Wnioskuj nawet na drugim końcu Polski

Unijne środki czekają na przedsiębiorców. Wnioskuj nawet na drugim końcu Polski

Webinarium testowe widok

Webinarium testowe widok

Unijne pieniądze dla firm. Bez zbędnych formalności!

Unijne pieniądze dla firm. Bez zbędnych formalności!

Już za kilka miesięcy zostaną rozpisane pierwsze konkursy na pieniądze dla przedsiębiorców, w ramach kolejnej transzy funduszy unijnych, zaplanowanych na lata 2014-2020. Tym razem pieniądze mają się

pokaż więcej