2
Joanna Ćwiek-Świdecka 05.08.2015

Nietypowe warsztaty dla przyszłych lekarzy

Nietypowe warsztaty dla przyszłych lekarzy

Jednym z najtrudniejszych zadań, które stoją przed lekarzem to rozmowa z pacjentem. Trudno jest zwłaszcza wtedy, gdy trzeba jemu lub jego rodzinie przekazać trudną wiadomość. Dlatego Śląski Uniwersytet Medyczny postanowił uruchomić warsztaty z komunikacji dla przyszłych lekarzy.

– Powszechnie wiadomo, że lekarzy uczy się przede wszystkim leczyć, a nie rozmawiać. Dlatego absolwenci uczelni medycznych rzadko kiedy potrafią dobrze porozumiewać się z pacjentem, jego rodziną lub innymi członkami zespołu lekarskiego – zwraca uwagę Iwona Sroga zajmująca się merytoryczną stroną projektu „Jak rozmawiać, żeby dobrze leczyć? Warsztaty dla przyszłych lekarzy.”

Ale pomysłodawcy projektu nie chcieli opierać się tylko na wiedzy ogólnej. Sprawdzili wyniki badania przeprowadzonego przez Naczelną Izbę Lekarską. Wynika z niej, że na 1060 ankietowanych medyków, zaledwie 8 proc. oceniło swoje umiejętności komunikacyjne jako wysokie.  Problem jest więc poważny.

Najpierw były warsztaty

Autorzy projektu nie chcieli, by doskonalenie umiejętności komunikacyjnych  polegało na  szkoleniu teoretycznym. – Ponieważ na naszym uniwersytecie mamy doskonale wyposażone Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej postanowiliśmy, by ten projekt realizowany był właśnie tam – tłumaczy Sroga.

W projekcie uczestniczyło 60 studentów ostatniego roku Wydziału Lekarskiego. To kropla w morzu potrzeb, bo na samym VI roku na kierunku lekarskim studiuje obecnie 395 osób.

– Znalazło się jednak miejsce dla niemal wszystkich, którzy się do nas zgłosili. Z kwitkiem odesłaliśmy zaledwie 10 osób – mówi Sroga. 

W ramach projektu studenci mieli 15 godzin warsztatów i 10 godzin zajęć symulacyjnych. Dotyczyły one m.in.: komunikacji werbalnej i niewerbalnej, technik zachęcających pacjenta do współpracy czy rozmów z pacjentem – dzieckiem. Spora cześć zajęć dotyczyła też rozmów z pacjentem agresywnym czy roszczeniowym, pacjentem nieuleczalnie chorym i zasad komunikacji w sytuacjach trudnych. Przyszłych lekarzy uczono także komunikacji między członkami ekipy lekarskiej.   

– Frekwencja na zajęciach była stuprocentowa. Chociaż projekt realizowaliśmy już w czasie letniej sesji egzaminacyjnej – mówi Sroga. Dlatego, jak zapewnia, już teraz przygotowują projekty, które będą realizowane przez trzy kolejne lata. Tym razem grupa uczestników szkolenia ma być poszerzona o studentów Wydziału Lekarsko–Dentystycznego.

Lato na stażu  

Nabyte podczas szkoleń umiejętności przyszli lekarze mają okazję przećwiczyć w praktyce. 54 uczestnikom projektu zaproponowano staże na oddziałach pediatrycznych, onkologicznych i w hospicjach, gdzie będą przekazywać trudne wiadomości pacjentom.

Staże są płatne. Każdy z uczestników za przepracowanych 140 godzin otrzyma 2.5 tys. zł. Skąd te pieniądze?

– Zorganizowanie zarówno wszystkich szkoleń i warsztatów, jak i odpłatnych staży było możliwe dzięki funduszom unijnym – wyjaśnia Iwona Sroga.

Cały projekt kosztował ponad 288 tys. zł.  Sfinansowano go z programu Kapitał Ludzki.

Nowe możliwości

Realizowany na Śląsku projekt był pilotażem. Test zakończył się pomyślnie, stąd od tego roku Fundusze Europejskie, a dokładniej mówiąc program Wiedza Edukacja Rozwój, będą finansować „program rozwoju kompetencji”. Uczelnie wyższe będą mogły otrzymać dofinansowania na stworzenie projektów, dzięki którym studenci zdobędą kompetencje zawodowe, interpersonalne oraz analityczne oczekiwane przez pracodawców od kandydatów do pracy.

Budżet programu to ponad 1 mld zł. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, które realizuje „program rozwoju kompetencji”, planuje ogłosić pięć konkursów w latach 2015 – 2020. Pierwszy konkurs już został ogłoszony. Uczelnie mogą składać wnioski do dnia 22 lipca br.

2 Co sądzisz? Zajrzyj do komentarzy

Komentarze2

Popularne Najnowsze

Gość 8 sierpnia 2015 16:29:33
0 0
Suuuuuuper tekst
Jest w ogóle się podoba ta strona
Pokaż cały komentarz
Gość 8 sierpnia 2015 16:28:23
0 0
Suuuuuuper tekst
Pokaż cały komentarz
Nowe pieniądze z UE dla przedsiębiorców. Sprawdź, jak je otrzymać

Nowe pieniądze z UE dla przedsiębiorców. Sprawdź, jak je otrzymać

W nowej finansowej perspektywie unijnej więcej pieniędzy będzie przeznaczone na wsparcie dla przedsiębiorców w postaci instrumentów zwrotnych. Czyli nieco odmiennie niż poprzednio. Różnice tłumaczy
Unijne środki czekają na przedsiębiorców. Wnioskuj nawet na drugim końcu Polski

Unijne środki czekają na przedsiębiorców. Wnioskuj nawet na drugim końcu Polski

Webinarium testowe widok

Webinarium testowe widok

Unijne pieniądze dla firm. Bez zbędnych formalności!

Unijne pieniądze dla firm. Bez zbędnych formalności!

Już za kilka miesięcy zostaną rozpisane pierwsze konkursy na pieniądze dla przedsiębiorców, w ramach kolejnej transzy funduszy unijnych, zaplanowanych na lata 2014-2020. Tym razem pieniądze mają się

pokaż więcej