2
Ewa Wesołowska 12.08.2015

Stworzyli budnek, gdzie praktycznie nie trzeba płacić za ciepło

Jest  jednym z najinteligentniejszych budynków w Polsce, a zarazem poligonem doświadczalnym, gdzie testuje się  nowatorskie rozwiązania energooszczędne.

Na pierwszy rzut oka Energis w Kielcach wygląda jak dziesiątki innych gmachów użyteczności publicznej: prosta forma, jasne tynki, duże przeszklenia. Tyle, że w środku kryją się prawdziwe cuda techniki, które sprawiają, że budynek jest w stanie sam się ogrzać, schłodzić, częściowo oświetlić.

Gdy wiosną 2011 roku władze Politechniki Świętokrzyskiej rozpoczynały budowę nowego gmachu Inżynierii Środowiska, projektowaniem systemów grzewczych, wentylacyjnych i oświetleniowych zajęły się najlepsi inżynierowie w kraju. Miał tu powstać wzorcowy wydział, kształcący specjalistów od projektowania  budynków energooszczędnych. Takich, którzy nie tylko świetnie znają istniejące już na świecie najnowsze technologie, ale też sami będą potrafili tworzyć innowacyjne rozwiązania.  Do budowy i wyposażania Energisu wykorzystano najnowocześniejsze wówczas urządzenia

W budynku jest kilkanaście różnych rodzajów pomp ciepła powietrznych i wodnych, jest 16 gruntowych wymienników ciepła sięgających na głębokość 100 m, studnia głębinowa, kolektory słoneczne, kocioł na biomasę, baterie fotowoltaiczne.

- Jeśli chodzi o wytwarzanie ciepła do ogrzewania wody czy powietrza jesteśmy zupełnie samowystarczalni- mówi prof. Jerzy Piotrowski, odpowiedzialny za budowę Energisa i wykładowca Politechniki Świętokrzyskiej. - Rachunków za ciepło praktycznie nie płacimy.

Urządzenia w budynku są cały czas udoskonalane, bo naukowcy i studenci co i rusz mają nowe pomysły. Kombinują co zrobić, żeby było jeszcze oszczędniej i taniej.

Ostatnio wpadli np. na to, jak wykorzystać ciepłe powietrze z... toalet. Przepisy nakazują wyrzucanie go na zewnątrz, ale to przecież marnotrawstwo!

- Wymyśliliśmy, żeby to powietrze ściągnąć specjalnymi rurami na poziom -1, wrzucić do pompy ciepła i ogrzewać nim wodę - opowiada prof. Piotrowski.

Innym innowacyjnym pomysłem są tzw. bufory służące do magazynowania ciepła słonecznego. Są to specjalne konstrukcje ustawione na dachu i absorbujące promienie. Następnie to ciepło przewodami trafia na poziom -2, do akumulatorów służących do zasilania pomp ciepła.

1 z 2 Następny

fot: (mat.prasowe)

- Teraz badamy, jaka jest efektywność takiego sposobu pozyskiwania i przechowywania ciepła, ile można zaoszczędzić - wyjaśnia profesor.

Kolejnym pomysłem jest  przegroda  energoaktywna umieszczona na jednej ze ścian budynku. Zimą stanowi ona barierę, która  zatrzymuje wytwarzane w budynku ciepło. Latem zaś działa jak kurtyna: zapobiega nadmiernemu nagrzewaniu się i dodatkowo chłodzi płaszczyznowo.

- Takie urządzanie z powodzeniem może zastąpić klimatyzację - mówi Piotrowski. -  Pomysł został już zgłoszony do urzędu patentowego. Jesteśmy w trakcie testów.

Jeszcze innym sposobem wytwarzania ciepła i chłodu   jest... studnia głębinowa. Pompuje się z niej wodę (z głębokości ok. 100 metrów) o temperaturze 8 stopni Celsjusza.

- 3 stopnie oddajemy do pompy, która ogrzewa budynek, a schłodzona woda wraca do ziemi - opowiada Piotrowski. -  Latem bezpośrednio, z pominięciem pomp ciepła, schładza wodę w ten sposób również schładza poszczególne pomieszczenia. Jeśli pompa całą noc chodzi, to rano mamy przyjemny chłód.

Miłą niespodzianką dla prof. Piotrowskiego i szefów uczelni są też stosunkowo niewielkie koszty prądu. - Obawialiśmy się, że będą wyższe niż w sąsiednim, tradycyjnym budynku. Ale okazało się, że są porównywalne, mimo że pompy ciepłą napędzane są prądem elektrycznym. Niewątpliwie jest to skutek poprawnego zaprojektowania budynku, zgodnie z zasadami budownictwa pasywnego.

Większość pieniędzy na budowę i wyposażenie Energisu, czyli ok. 30 mln zł, uczelnia dostała z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ).

Komentarze2

Popularne Najnowsze

Nowe pieniądze z UE dla przedsiębiorców. Sprawdź, jak je otrzymać

Nowe pieniądze z UE dla przedsiębiorców. Sprawdź, jak je otrzymać

W nowej finansowej perspektywie unijnej więcej pieniędzy będzie przeznaczone na wsparcie dla przedsiębiorców w postaci instrumentów zwrotnych. Czyli nieco odmiennie niż poprzednio. Różnice tłumaczy
Unijne środki czekają na przedsiębiorców. Wnioskuj nawet na drugim końcu Polski

Unijne środki czekają na przedsiębiorców. Wnioskuj nawet na drugim końcu Polski

Webinarium testowe widok

Webinarium testowe widok

Unijne pieniądze dla firm. Bez zbędnych formalności!

Unijne pieniądze dla firm. Bez zbędnych formalności!

Już za kilka miesięcy zostaną rozpisane pierwsze konkursy na pieniądze dla przedsiębiorców, w ramach kolejnej transzy funduszy unijnych, zaplanowanych na lata 2014-2020. Tym razem pieniądze mają się

pokaż więcej