5
Damian Tomczyk 05.08.2015

Szkolenia finansowane z Funduszy Europejskich. Zbliżają się duże zmiany

Szkolenia finansowane z Funduszy Europejskich. Zbliżają się duże zmiany

fot: (pixabay.com/Domena Publiczna)

Oferty kursów, studiów podyplomowych i doradztwa zebrane pod jednym adresem internetowym? Możliwość recenzowania szkoleń? Już wkrótce to stanie się faktem. Trwają ostatnie prace nad Rejestrem Usług Rozwojowych - bazą, która stanie się centralnym elementem szkoleń finansowanych ze Funduszy Europejskich.

Szykuje się duża zmiana dla wszystkich, którzy prowadzą i uczestniczą w szkoleniach finansowanych przez Unię. Do tej pory dotacje na kursy były kierowane do instytucji szkoleniowych. To one musiały szukać zainteresowanych. Teraz pieniądze otrzyma bezpośrednio klient np. przedsiębiorca, który chce przeszkolić swoich pracowników. I to on będzie szukał ofert, które w największym stopniu spełnią jego oczekiwania.

Wojciech Szajnar, dyrektor Departamentu Wsparcia Projektów Szkoleniowych w Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości zwraca uwagę, że to duża zmiana. - Istniało domniemanie, że ludzie wybierali dofinansowane szkolenia, nawet niezgodne z ich potrzebami - zauważa. - W nowej perspektywie unijnej pieniądze dostaje klient, który będzie mógł wybierać w budowanym przez nas Rejestrze Usług Rozwojowych.
W ramach platformy tworzonej przez PARP, osoby indywidualne, przedsiębiorstwa, instytucje oraz ich pracownicy będą mogły zapoznać się z ofertą działań, które pozwolą na ich rozwój. Za pomocą bazy właściciel firmy wybierze potrzebną ofertę i na zasadzie refundacji, będzie mógł się ubiegać o zwrot kosztów dotyczących skorzystania z usługi.

Allegro dla szkoleniowców

W kwietniu Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomi rejestrację firm szkoleniowych i doradczych. Zapisane podmioty będą mogły bezpłatnie prezentować swoją ofertę w oparciu o wystandaryzowany formularz. Obowiązkowo będą musiały zostać wpisane szkolenia, na których realizację przedsiębiorca będzie mógł pozyskać dofinansowanie. W przypadku usług komercyjnych wpisywanie będzie dobrowolne.

Przedsiębiorca otrzyma listę propozycji szkoleń podzielonych na kategorie tematyczne. Jeśli nie znajdzie interesującego go kursu, będzie mógł skorzystać z tak zwanej „giełdy”, na której zamieści szczegóły poszukiwanej usługi z prośbą o kontakt ze strony podmiotów, które mogłyby ją przygotować.

Finansiści spędzą lato na stażach


Szkolenie na piątkę

Rejestr Usług Rozwojowych pozwoli ocenić szkolenie za pomocą ankiety internetowej lub SMS-a. Opinie będą mogli wystawić uczestnicy szkolenia, przedstawiciele przedsiębiorstwa, które skierowało na nie pracowników, a także reprezentanci podmiotu realizującego usługę. Dzięki jednemu wzorowi możliwe stanie się generowanie średniej oceny. Jedynie administrator Rejestru będzie znał autora opinii. Dla pozostałych użytkowników pozostanie anonimowy.
- Naszym podstawowym założeniem jest promowanie najlepszych jakościowo firm szkoleniowych - zdradza Wojciech Szajnar. - W tej chwili jest duży wybór, a ludzie nie mają porównania. Liczę, że nasza platforma to zmieni.
Platforma będzie także portalem wiedzy. Zarejestrowani użytkownicy będą mogli dowiedzieć się jak przeprowadzić analizę potrzeb, wybrać i zamówić usługę, a także czego należy oczekiwać od świadczeniodawcy.

Dla kogo?

W Rejestrze Usług Rozwojowych swoje usługi będzie mógł bezpłatnie przedstawić oferent, który przedstawi informacje o swojej działalności i doświadczeniach. Dodatkowo będzie musiał oświadczyć, że nie zalega z zapłatą należności publicznoprawnych, a także nie jest skazany za przestępstwo.

Jeśli będzie zainteresowany dofinansowaniem z Europejskiego Fundusz Społecznego, będzie musiał potwierdzić, że nie został wykluczony z możliwości otrzymania środków europejskich i że dysponuje doświadczeniem w zakresie usług rozwojowych (potwierdzonym obrotami, liczbą zrealizowanych godzin lub opiniami klientów).


Rejestr Usług Rozwojowych będzie działał na stronie internetowej Inwestycjawkadry.pl, w ramach której od pięciu lat Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości oferuje pomoc szkoleniową. Według danych Agencji od lutego 2010 roku z serwisu skorzystało około 7 mln użytkowników, a blisko 250 tys. osób zapisało się na kursy. Obecnie baza zawiera  prawie 27 tys. aktualnych ofert, z czego ok. 75 proc. stanowią usługi komercyjne, czyli niedofinansowane ze środków publicznych.   

5 Co sądzisz? Zajrzyj do komentarzy

Komentarze5

Popularne Najnowsze

Gość 6 sierpnia 2015 13:47:56
9 6
Niemcy wywołali 2 wojny światowe, wymordowali miliony ludzi, okradli Polskę i inne kraje. Zamienili Europę w gigantyczny obóz koncentracyjny. Takie są fakt
Pokaż cały komentarz
jasski 4 września 2015 20:07:02
0 0
sranie w banie, odgórne sterowanie, chodzi o to by zabierać wszystkim, a dawać tylko swoim.
Pokaż cały komentarz
Nowe pieniądze z UE dla przedsiębiorców. Sprawdź, jak je otrzymać

Nowe pieniądze z UE dla przedsiębiorców. Sprawdź, jak je otrzymać

W nowej finansowej perspektywie unijnej więcej pieniędzy będzie przeznaczone na wsparcie dla przedsiębiorców w postaci instrumentów zwrotnych. Czyli nieco odmiennie niż poprzednio. Różnice tłumaczy
Unijne środki czekają na przedsiębiorców. Wnioskuj nawet na drugim końcu Polski

Unijne środki czekają na przedsiębiorców. Wnioskuj nawet na drugim końcu Polski

Webinarium testowe widok

Webinarium testowe widok

Unijne pieniądze dla firm. Bez zbędnych formalności!

Unijne pieniądze dla firm. Bez zbędnych formalności!

Już za kilka miesięcy zostaną rozpisane pierwsze konkursy na pieniądze dla przedsiębiorców, w ramach kolejnej transzy funduszy unijnych, zaplanowanych na lata 2014-2020. Tym razem pieniądze mają się

pokaż więcej